Doorwerken na je pensioen makkelijker gezegd dan gedaan UITVAARTONDERNEMING VAN DER ZEIS Beslag op woning van moeder Braakhekke 'Lelijk Ding' Jensen bedankt voor de eer Man ziek, koningin Margrethe naar huis Humberto Tan wint prijs voor kaal hoofd PZC Woensdag 10 oktober 2007 17 We worden continu gewaarschuwd voor de vergrijzing. Langer werken lijkt onontkoombaar. Maar wie na zijn pensioen door wil gaan met werken, loopt vaak met het hoofd tegen de muur. door Dolf Rogmans Illustratie Ruben L. Oppenheimer We moeten allemaal langer doorwerken en het liefst ook na dat we 65 jaar zijn geworden. Er gaat bijna geen week voorbij of er is wel een onderzoe ker, politicus of wetenschapper die ons dat voorhoudt. Dan is het wel raar dat het helemaal niet zo een voudig is om na je 65e levensjaar door te werken. De regelgeving gaat er vanuit dat iemand dan toch echt van zijn pensioen gaat genieten. Zo'n 5 procent van de 65- tot 69-ja- rigen in Nederland werkt door en dat percentage is stijgende, heeft het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS) berekend. Geld is meest al niet de drijfveer, eerder vinden mensen het leuk om door te wer ken. Ook komt het regelmatig voor dat ondernemers nog geen opvolger voor hun bedrijf hebben gevonden en daarom doorgaan. Het zijn vooral de mensen in loon dienst die goed moeten opletten als ze door willen werken. Zo val len zij niet meer onder de bescher ming van een cao. Sterker nog, sommige cao's verbieden doorwer ken na je 65e zelfs. Daardoor krijg je automatisch ontslag op de dag dat je 65 jaar wordt. Voor sommi gen niet echt een leuk cadeau. In andere gevallen moet de werkge ver ontslag aanvragen bij het Cen trum voor Werk en Inkomen (CWI). Ook de rijksoverheid ver bood tot voor kort doorwerken na je 65e. Afgelopen week zijn vak bonden en het rijk als werkgever echter overeengekomen dat zo'n verbod niet meer van deze tijd is. De partijen moeten daarvoor nog wel de cao-tekst herschrijven, maar vooruitlopend daarop is afge sproken dat de mogelijkheid voor rijksambtenaren om na hun 65e door te gaan direct ingaat. Een ander lastig punt kan zijn, dat een 65-plusser bij ziekte ook recht heeft op doorbetaling van zijn loon gedurende twee jaar. In de praktijk weerhoudt dat werkgevers er nog al eens van mensen in dienst te houden. Een oplossing kan zijn om gebruik te maken van de flexwet. Een tijdelijk contract kan er dan voor zorgen dat de werkgever niet te duur uit is. Als de werknemer met een tijdelijk contract nog ziek is als zijn con tract afloopt, neemt de uitkerings instantie UWV de loondoorbeta ling over totdat de periode van twee jaar is bereikt. Een tijdelijk contract kan niet vaker dan drie keer worden verlengd en daarvoor is het nodig dat het vaste dienstver band eerst is opgezegd. Dan is er de enorme reeks aan sociale regels in ons land. Na het 65e jaar ver valt het recht op het minimum loon. Maar je hebt wel recht op de minimum vakantietoeslag van 8 procent. De loonbelasting gaat wel door, maar de werkgever hoeft geen premies meer te betalen voor de Werkloosheidswet (WW), Ziektewet (ZW), de Wet op de ar beidsongeschiktheidsverzekering (WAO), Wet werk en inkomen naar arbeidsvermogen (WIA), Al gemene Ouderdomswet (AOW), Algemene nabestaandenwet (Anw) en de Algemene Wet Bij zondere Ziektekosten (AWBZ). Daarmee vervallen ook meteen al le aanspraken op die wetten. Daar tegenover staat dat er op het pen sioen of de AOW natuurlijk niet wordt gekort als je bijverdient. Sommige dingen veranderen niet. Een werknemer van 65 jaar of ouder heeft dezelfde rechten als jongere werknemers. Alle bepalin gen in het Burgerlijk Wetboek over arbeidsvoorwaarden, ontslag, werken in deeltijd of flexibel wer ken gelden dus onverkort. Daar zit wel een maar aan. Omdat de cao-regels niet meer gelden, is de werkgever niet verplicht een ho ger loon dan het wettelijk mini mum te betalen. In de praktijk zal dat niet zo vaak een probleem op leveren, aangezien werkgever en werknemer met elkaar door wil len. Het zou alleen een stuk hel pen als de cao-partijen en de over heid de regels nog eens zouden doorvlooien en wat zouden ver simpelen. Gelukkig heeft minister Donner (Sociale Zaken) al aange kondigd dat hij wil laten onderzoe ken hoe belemmeringen voor doorwerken na je 65e kunnen wor den weggenomen. Een curator van een failliete za kenman heeft beslag laten leg gen op de Amsterdamse woning van Joop Braakhekke. Hetzelfde geldt voor zijn huis in het Friese Hindeloopen, waar de 94-jarige moeder van de topkok woont. Dat meldt Story. De Drentse za kenman Paul Langendijk zou be gin jaren negentig een geldbe drag aan de 'kookgek' hebben ge leend om zijn restaurant Le Gara ge te kunnen starten. Braakhek ke zou het bedrag nooit hebben terugbetaald. Langendijk is fail liet en de schuld die Braakhekke bij hem heeft, zou inmiddels op gelopen zijn tot een miljoen eu ro. Braakhekke reageert laconiek: „Ik maak me geen zorgen." Hij heeft een advocaat in de arm ge nomen. Hij heeft 'm eerlijk verdiend maar toch heeft Robert Jensen geweigerd om Het Lelijk Ding in ontvangst te nemen. De talk- showhost had de twijfelachtige eer de eerste winnaar te zijn van de prijs voor de slechtste televi siepresentator van Nederland. Ook Holland's Next Top Model- presentatrice Yfke Sturm, die is uitgeroepen tot slechtste televi siepresentatrice, wilde het beeld je niet. De prijs is in het leven ge roepen door Veronica Magazine. Froukje de Both kwam haar prij zen voor het slechtste radiopro gramma Niels en Froukje) en slechtste radiopresentatrice wel ophalen. De Deense koningin Margrethe breekt een bezoek aan Zuid-Ko- rea voortijdig af omdat haar echt genoot Henrik, die haar bege leidt, ziek is geworden. Dat heeft de Deense ambassade gisteren bekendgemaakt. De 73-jarige, in Frankrijk geboren prinsgemaal werd vanwege een aanval van bronchitis even in een Koreaans ziekenhuis opgenomen. Hij heeft het ziekenhuis alweer verla ten en is aan de beterende hand, zei een woordvoerster. Het ko ninklijk paleis in Kopenhagen zei dat Henrik vandaag naar De nemarken terugkeert en dat Mar grethe hem morgen zal volgen. Tv-presentator Humberto Tan is door luisteraars van radiozender Q_-music verkozen tot knapste kale BN'er. De sportpresentator kreeg gisteren de Kaal Is Het He lemaal Bokaal uitgereikt. Met 60 procent van de stemmen, die de afgelopen drie weken werden uit gebracht, versloeg de donkere Tan presentator Rob Kamphues en Blof-zanger Paskal Jakobsen met gemak. ALLEMENSEN Humberto foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 17