Nobelprijs naar pioniers gentechniek Onderzoek naar Bende van Nijvel "DE HAARZAAK" Jury buigt zich over dood Diana 'Knock-out-muizen' helpen bij onderzoek naar menselijke ziekten. MOOI HAAR VOOR IEDEREEN! Belgen ontdekken minikikker in India Oudste geliefden van de wereld ontdekt Expert stelt na 22 jaar nieuwe daderprofielen op. 8 Dinsdag 9 oktober 2007 PZC DEN HAAG - De Nobelprijs voor de Geneeskunde is toegekend aan twee Amerikaanse onderzoekers en een Britse wetenschapper die onafhankelijk van elkaar baanbre kende toepassingen van genetisch onderzoek op muizen hebben ont wikkeld en in een stroomversnel ling gebracht. Sir Martin J. Evans (66, Universi teit van Cardiff, Verenigd Konink rijk) identificeerde voor het eerst stamcellen in embryo's van mui zen en wist ze begin jaren tachtig bovendien te isoleren en te gebrui ken om genetische informatie op andere muizen door te geven. Mario Capecchi (70, Universiteit van Utah, Verenigde Staten) en Oliver Smithies (82, Universiteit van North Carolina, Verenigde Sta ten) ontdekten los van elkaar tech nieken om genen op chromoso men te veranderen. Toen in 1986 de ontdekkingen van Evans en Capacchi/Smithies bijeen werden gebracht, was dat het begin van wat nu door het leven gaat als de 'knock-out mouse'. Dat is een muis waarin bepaalde genen 'aan' of 'uit' worden gezet, waarna ver volgens wordt gekeken wat het ef fect daarvan is. Tegenwoordig wor- De onderzoekers Mario Capecchi, Oliver Smithies en Mar tin Evans hebben de Nobelprijs voor Geneeskunde gewonnen met hun gen-onderzoek. den muizen zo op grote schaal ge bruikt als proefdier voor het onder zoeken van menselijke ziekten. In het juryrapport schrijft het Nobel prijscomité dat 'de gereedschaps kist met experimentele methoden' die de drie hebben ontwikkeld, een revolutie teweeg heeft ge bracht in de wetenschap en een sleutelrol spelen in de ontwikke ling van medicijnen. Zo is dankzij de 'knock-out muis' nu van een aantal ziektes bekend door welke genetische afwijkingen ze veroor zaakt worden, of welke genen er een rol bij spelen. De drie wonnen in 2001 de de Albert Lasker Award, een prijs die wel wordt be schouwd als het Amerikaanse equi valent van de Nobelprijs. Met de Nobelprijs is een bedrag van ruim 1 miljoen euro gemoeid. Haarwerk specialist De Haarzaak "DE ZAAK" voor personen die een oplossing zoeken voor hun haarprobleem.... Professioneel advies voor dames, heren en kinderen. Ons specialisme bestaat uit: Haarwerk op maat, uitgebreide keuze in trendy en klassieke pruiken, afgestemd op uw persoonlijkheid en naar uw eigen wensen. Nanogen, haarverdikkers haarverzorgers vezels die de doorschijnendheid van dun haar camoufleren. Extensions van echt haar om zelf te bevestigen. Erkend leverancier zorgverzekeraars. Haarwerk op maat voor dames, heren Kinderen Het Zand 53 4576CB Koewacht S 0114 - 36 14 94 (zvl. 5 km nabij Axel) Behandeling uitsluitend volgens telefonische afspraak! BRUSSEL - In India is in het regen woud een minikikker van onge veer één centimeter groot ontdekt. De ontdekking is gedaan door on derzoekers van de Vrije Universi teit Brussel. De soort is Nyctibatra- chus minimus, letterlijk de klein ste nachtkikker, gedoopt. HAKEMI USE - Bij opgravingen in het zuidoosten van Turkije zijn de oudste geliefden van de wereld ontdekt. Het stel dateert van 6100 voor Christus. De man en vrouw lagen in eikaars armen en hun be nen waren verstrengeld, meldt de Turkse krant Radikal. Kijk voor meer informatie in onze nieuwe thuis-in-je-huis-krant! Deze week in uw brievenbus! BRUSSEL - De mysterieuze Bende van Nijvel wordt in België op nieuw onder de loep genomen. Een expert van buiten de politie gaat nieuwe daderprofielen opstel len, meldde de Vlaamse omroep VRT gisteren. De Bende van Nijvel pleegde in de jaren tachtig een reeks moorden, diefstallen en overvallen op win kels en supermarkten. De bendele den gingen daarbij uiterst geweld dadig te werk, terwijl de buit vaak gering was. Er vielen zeker 28 do den en twintig gewonden. De laat ste en bloedigste aanslag was op 9 november 1985 in Aalst op de Delhaize-supermarkt. Acht men sen lieten toen het leven. De ben deleden zijn nooit gepakt. Omdat de onderzoekers zo weinig succes hadden, doen in België nog altijd theorieën de ronde dat de bende bestond uit extreemrechtse figu ren met nauwe banden met cor rupte rijkswachters. Bewijzen voor dergelijke theorieën zijn ech ter nooit gevonden. PARIJS - Het onderzoek naar het overlijden van prinses Diana is gis teren in Parijs voortgezet. De jury en de gerechtelijke lijkschouwer buigen zich er over mogelijke be wijsstukken. De elf juryleden en rechter Scott Baker, die optreedt als patho loog-anatoom, zullen onder meer een bezoek brengen aan de tunnel waar Diana en haar 42-jarige vriend Dodi al-Fayed op 31 augus tus 1997 verongelukten. Vorige week begon in het Londense Hooggerechtshof de hoorzitting. Verstuur dit inschrijfformulier naar marconistraat 13 4461 HH Goes t.a.v. Jaap Witte fo.v.v. workshop "De kunst van het inrichten") insturen voor zaterdag 20 oktober

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 8