Buitenland 'Oorlog tegen terreur is mislukt' Pakistaans leger lijdt zware verliezen Interpol: wereldwijd 'Israël wil delen van alarm over pedofiel Jeruzalem afstaan' 'Remassistent in alle auto's' Hevige gevechten in onrustig grensgebied met Afghanistan. Britse denktank wil dat alle troepen uit Irak en Afghanistan terugkeren. PZC Dinsdag 9 oktober 2007 7 ISLAMABAD - Na zware gevechten in het door stammen en de tali- ban gecontroleerde grensgebied met Afghanistan worden sinds gis teren zo'n vijftig Pakistaanse mili tairen vermist, meldt het Paki staanse leger. Bij de gevechten vie len zeker tachtig doden. De vijftig soldaten worden sinds gisterochtend vermist, zegt gene- raal-majoor Waheed Arshad. „Er is geen radiocontact meer geweest met veertig tot vijftig soldaten. We proberen uit te vinden waar ze zijn." De militairen verdwenen na de schermutselingen in de buurt van Mir Ali, de tweede stad van de re gio Noord-Waziristan. Hier vielen in het weekeinde aanhangers van de Afghaanse taliban legerposten en een militaire patrouille aan. Hierop zette het leger de tegenaan val in met artillerie, gevechtsvlieg tuigen en -helikopters. De strijd kostte aan ongeveer zes tig militanten en twintig militai ren het leven, aldus een militaire zegsman. Volgens bewoners kwa men zeker tien burgers om. In het gebied is het onrustig sinds het leger in juli de Rode Moskee in de hoofdstad Islamabad bestorm de om zo een eind te maken aan een bezetting door militante mos lims. Aanslagen hebben sindsdien honderden mensenlevens geëist. In augustus namen militanten in Zuid-Waziristan meer dan twee honderd Pakistaanse militairen ge vangen. Zij zouden zich zonder slag of stoot hebben overgegeven. De strijd in de grensregio is in Pa kistan niet populair. Volgens de Britse omroep BBC menen veel Pa- kistanen dat de militaire actie on der druk van de Verenigde Staten wordt uitgevoerd. Washington eist al sinds de aansla gen van li september 2001 dat de Pakistaanse regering militanten en Afghaanse taliban-strijders in het grensgebied keihard aanpakt. BRUSSEL - Alle nieuwe auto's in de Europese Unie moeten vanaf 2009 voorzien zijn van het Brake Assist System (BAS). Dat heeft de Euro pese Commissie gisteren voorge steld. BAS is een 'remassistent', een automatisch remsysteem waar bij de boordcomputer opmerkt of een noodstop nodig is. Uit onderzoek is gebleken dat auto mobilisten in noodsituaties niet meteen voluit remmen, maar eerst nog aarzelen. Daarmee gaat kostbare tijd verlo ren. BAS voelt aan de manier van remmen of extra remkracht nodig is om er een echte noodstop van te maken. Als alle auto's BAS zou den hebben, kunnen daarmee jaar lijks de levens van 1100 voetgan gers worden gered, becijferde de Commissie. door onze correspondente Esther Gotink LONDEN - Groot-Brittannië trekt volgend voorjaar de helft van zijn 5000 soldaten in Irak terug. Dat gaat een vooraanstaande denktank nog niet ver genoeg. Premier Brown deed zijn aankon diging van de terugtrekking op de zelfde dag dat de Britse denktank Oxford Research Group (ORG) de regering adviseerde helemaal te vertrekken uit zowel Afghanistan als Irak. De reden: de internationa le oorlog tegen het terrorisme is LONDEN - Interpol doet een beroep op mensen over de hele wereld om te helpen bij de opsporing van een pedofiel die kinderporno op het internet heeft verspreid. Het is voor het eerst dat de interna tionale politieorganisatie, met 186 lidstaten, een dergelijke mondiale actie onderneemt. De man komt voor op circa twee honderd foto's waarop twaalf jon ge jongens van tussen de zes en tien jaar worden misbruikt. De fo to's zijn waarschijnlijk in Vietnam en Cambodja genomen, mogelijk in 2002 en 2003. De plaatjes waren digitaal veran derd om het gezicht van de man onherkenbaar te maken. Compu terspecialisten van de Duitse fede rale recherche BKA zijn erin ge slaagd om zijn hoofd weer herken baar te maken. Op de website www.interpol.int heeft de internationale politieorga- uitgelopen op een mislukking. Irak is een magneet geworden voor islamisten en de aanpak van de taliban in Afghanistan heeft Al Qaida alleen maar populairder ge maakt. Oorlog met Iran moet hoe dan ook worden voorkomen, con cludeert de ORG in een gisteren verschenen rapport. De auteurs menen dat de invasies in Irak en Afghanistan op alle fron ten hebben gefaald. Vooral de mis handeling van terreurverdachten, de ongeoorloofde detenties zon- De Oxford Research Group advi- seert de Britse regering te kiezen voor een diplomatiek offensief in plaats van militaire actie in Irak en Afghanistan. nisatie vier afbeeldingen van de man gepubliceerd. Het gaat waar schijnlijk om een Europeaan van tussen de 35 en 40 jaar oud. Interpolbaas Robert Noble schrijft op de website dat een intensieve, wereldwijde zoektocht tot nu toe niets heeft opgeleverd. Interpol vermoedt dat de man veel over de wereld reist om aan zijn gerief te komen, maar de identiteit van de man is nog steeds onbekend. „We zijn er van overtuigd dat zon der hulp van het publiek dit seksu ele roofdier blijft doorgaan met het misbruiken van jonge kinde ren", aldus Noble. Interpol heeft in de loop der jaren een database met meer dan een half miljoen afbeeldingen van kin derporno verzameld. Mede door de database wist de po litie in 31 lidstaten tot nog toe bijna zeshonderd slachtoffers te identificeren en te redden. der rechtsvervolging, de geheime vluchten om verdachten elders te berechten en het enorme aantal burgerslachtoffers zijn in hun ogen propaganda voor Osama bin Ladens terreurnetwerk. Het Amerikaanse en Britse militai re beleid moet daarom flink op de schop, meent Paul Rogers, onder zoeksleider en hoogleraar Vredes- studies aan de Universiteit van Bradford. „Ruzie met Iran maakt de zaken vele malen erger en speelt extremistische elementen di rect in de kaart. Alle fouten die nu zijn gemaakt zullen compleet wor den overschaduwd door een oor log met Iran." Sinds de aanslagen van 11 septem ber 2001 in de VS zien veel wester- JERUZALEM - De Israëlische rege ring is bereid delen van jeruzalem af te staan aan de Palestijnen, be weert vice-premier Haim Ramon. Ramon zegt bij recente onderhan delingen ter voorbereiding op een binnenkort te houden vredesconfe rentie voor het Midden-Oosten te hebben voorgesteld dat de Pales tijnen een groot deel van het Ara bische oosten van Jeruzalem krij gen. In ruil daarvoor zouden Arabi sche landen Israël moeten erken nen, plus de Israëlische soevereini teit over de rest van Jeruzalem. Volgens Ramon zijn zelfs haviken in de regering, zoals Avigdor Lie- berman van Yisrael Beiteinu, be reid de Palestijnen deze concessie te doen. Lieberman bevestigde dit, maar zei dat de Palestijnen op hun beurt de soevereiniteit over de joodse nederzettingen op de West oever aan Israël zouden moeten af staan. se leiders internationaal terroris me als de grootste bedreiging van de wereldvrede. Dat is te kort door de bocht, vindt de ORG. De denk tank meent dat de klimaatverande ring, de schaarser wordende hulp bronnen, de armoede en de mili- tairisering van de wereld grotere bedreigingen vormen. Het Westen zou de diplomatieke betrekkingen met Irak, Syrië en Iran moeten opvoeren en de aan dacht concentreren op het vredes proces in het Midden-Oosten. De Britse regering zal Irakezen die minstens een jaar met de Britten hebben samengewerkt, helpen met verhuizing binnen Irak of emi gratie naar Groot-Brittannië, kon digde Brown gisteren tevens aan. De Israëlische premier Ehud Ol- mert neemt afstand van de uitspra ken van Ramon. Volgens het voorstel van Ramon moeten wijken in Oost-Jeruzalem waar 170.000 Palestijnen wonen aan de Palestijnen worden overge dragen. Israël is niet van plan de Oude Stad en omringende wijken op te geven, zegt de vice-premier. In de Oude Stad bevinden zich be langrijke joodse én islamitische heiligdommen. De status van Jeruzalem is altijd een van de grootste struikelblok ken geweest in onderhandelingen tussen Israël en de Palestijnen. De Palestijnen zien het Arabische Oost-Jeruzalem, dat Israël in 1967 veroverde op Jordanië, als de hoofdstad van een toekomstige Pa lestijnse staat. Israël heeft tot nu toe steeds gezegd dat Jeruzalem, in clusief het oostelijk deel, zijn on deelbare hoofdstad is. Duizenden mensen demonstreerden gisteren in Londen tegen de Britse deelname aan de oorlog in Irak. foto Andy Rain/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 7