Binnenland Sociale banden op het platteland losser Roep om protectie belegger Arrestaties na diefstal van koper a llir Odense biedt Hirsi Ali onderdak Het Net Probeer gewoon Kamer trekt aan de bel na zwendel met fonds Royal Dubai. Spoorwegpolitie boekt resultaat in onderzoek naar roof van metaal. Studie: vooral jongeren zijn positief over wonen op het platteland. Verdacht pakketje bij Kamer blijkt door vrouw vergeten tas Zuid-Deense stad wil veilige haven zijn voor bedreigde vrijdenkers. 6 I Dinsdag 9 oktober 2007 PZC DEN HAAG - De Tweede Kamer wil dat beleggers beter beschermd wor den tegen zwendel met beleggings fondsen. De Kamer komt in actie nadat een groep van ongeveer tweehonderd particuliere beleggers, die mini maal vijftigduizend euro hebben geïnvesteerd in het beleggings fonds Royal Dubai, nu de dupe lijkt te zijn van zwendel. Beleggingen boven de vijftigdui zend euro vallen nu nog buiten de controles van de Autoriteit Finan ciële Markten (AFM), omdat ge dacht wordt dat het dan alleen om professionele beleggers gaat. Volgens CDA, PvdA en SP worden echter steeds vaker ook niet-profes- sionele beleggers benaderd. SP-Tweede Kamerlid Ewout Irr- gang spreekt van „een gat in de toezichtwetgeving". De partijen willen met minister Wouter Bos (Financiën) aanpassing van de grens van vijftigduizend euro be spreken. De sector kan ook zelf met een keurmerk komen, aldus CDA-Tweede Kamerlid Elly Blanks- ma. PvdA-Kamerlid Paul Tang be pleit daarnaast de komst van een telefonische vraagbaak waar men sen snel de deugdelijkheid van een beleggingsproject kunnen toetsen. Onlangs startte opsporingsdienst FIOD-ECD een onderzoek naar mogelijke fraude bij beleggingen in een Turks villa- en golfcomplex. Ongeveer zevenhonderd investeer ders staken minstens vijftigdui zend euro per persoon in het Gol den Sun Resort, een nog te bou wen vakantiecomplex bij Alanya. DRIEBERGEN - De spoorwegpolitie heeft gisteren drie mensen aange houden op verdenking van betrok kenheid bij koperdiefstal langs het spoor. Dat heeft het Korps landelijke poli tiediensten (KLPD) gemeld. De drie, een 40-jarige man en een 41-jarige vrouw uit Barendrecht en een 39-jarige Rotterdammer, wor den verdacht van witwassen, he ling en valsheid, in geschrifte. Ze zouden gestolen koper hebben op gekocht en met winst hebben doorverkocht. Om hoeveel koper het gaat, kan de politie in verband met het onderzoek niet zeggen. De arrestaties vloeiden voort uit een eerder dit jaar begonnen on derzoek naar koperdiefstal langs het spoor. Dat leidde naar een schroothandel in Rotterdam. In het bedrijf en in een woonhuis in Barendrecht deed de politie eerder dit jaar, op 3 juli een inval. Daarbij werden ad ministratie, computers, auto's, een boot en een grote hoeveelheid con tant geld in beslag genomen. Uit het onderzoek bleek verder dat de schroothandel niet alleen in ge stolen spoorkoper handelde, maar ook in andere metalen als alumini um en titanium. De politie vond ook aanwijzingen voor diefstal van en uit vrachtwagens. Sinds de prijs van koper is geste gen, neemt ook het aantal diefstal len van het metaal toe. Langs de spoorwegen was in de pe riode juni 2006 tot en met mei 2007 in totaal 227 keer sprake van koperdiefstal. DEN HAAG - De leefgemeenschap pen op het platteland veranderen. De samenstelling van de bevolking wijzigt, sociale banden worden los ser, vrijblijvender en selectiever. Het gemeenschapsgevoel vermin dert echter niet. Bewoners ervaren dit als positief Wonen op het platteland verenigt het beste van twee werelden in zich, concludeert het Sociaal Cultu reel Planbureau (SCP) in een giste ren verschenen rapport. Mensen ervaren de afname van dwingende sociale normen als een bevrijding. Tegelijk is er massaal waardering voor de saamhorig heid. „Het platteland biedt de vrij heid van de stad en de betrokken heid van het dorp. Het is, vinden de meeste mensen, een voorrecht op het platteland te wonen", aldus het SCP. Er is rust, ruimte, natuur en socia le verbondenheid op het platte land. Nadelen als minder scholen, winkels, openbaar vervoer en an dere voorzieningen nemen men sen op de koop toe. Evenals het roddelen. Maar mensen hebben hier wel minder dan voorheen iets voor el kaar over, groeten elkaar minder en de onderlinge hulp blijft be perkt. Door een groeiende behoef te aan privacy wordt interesse snel als bemoeizucht ervaren. Ook op het platteland wordt het moeilij ker vrijwilligers te vinden. De overheid moet volgens de on derzoekers uitkijken dat ze de zelf redzaamheid van het platteland niet overschat. Het is niet zo dat lo kale gemeenschappen met weinig overheidssteun toe kunnen. Op het platteland werken vrou wen minder dan in de stad. Dat komt mede door de woningprij zen, die er lager liggen. Twee fullti me banen in een gezin zijn daar door economisch niet altijd nood- Veleri vinden het een voorrecht om op het platteland te wonen, signaleert het Sociaal Cultureel Planbureau. Het platteland biedt vrijheid èn betrokkenheid. zakelijk. Buren en familie zijn nog altijd erg belangrijk op het platte land. De integratie van nieuwko mers - vaak stedelingen - verloopt niet altijd soepel. Een deel van de nieuwkomers wil niet sociaal inte greren. Zij komen voor rust in de eigen woning en tuin. Minister van Landbouw Gerda Ver burg zei in een reactie dat ze meer geld gaat uittrekken voor de leef baarheid in kleine kernen. „Het kabinet heeft tien miljoen eu ro beschikbaar gesteld en dat wil ik gebruiken om scholen, biblio theken en banken in de kleine ker nen te behouden", aldus de be windsvrouw. Verburg toonde zich verbaasd dat met name jongeren het leven op het platteland zo positief waarde ren. „Dat is een nieuw gegeven. Zij zien juist perspectieven en uit het onderzoek blijkt zelfs dat ze geen problemen zien bij het vinden van woningen, terwijl hun omgeving dat wel als een probleem ziet. Wat blijft er dan overeind van het beeld dat er voor jongeren op het platteland bijna niets te beleven valt?" DEN HAAG - Een deel van de Tweede Kamer is gisteren tijdelijk uit voorzorg ontruimd nadat op een bankje bui ten een verdachte tas was gevonden. De politie sloot ook de winkelstraat Lange Poten (foto), die langs het pand loopt, af. De onbeheerde tas lag op een bankje dat tegen het Kamergebouw aan staat. Al vrij snel meldde zich echter een vrouw die verrast uitriep dat ze haar tas was vergeten. foto Phil Nijhuis/GPD ODENSE - De stad Odense in Dene marken overweegt Ayaan Hirsi Ali veilig onderdak te bieden. Locoburgemeester Alex Ahrend- tsen heeft dat gisteren gezegd. De woordvoerster van Hirsi Ali zal het aanbod overbrengen aan de oud-politica. Ahrendtsen loopt met zijn idee vooruit op een wetsvoorstel waar mee Denemarken plaatsen wil aan wijzen waar bedreigde vrijdenkers hun toevlucht kunnen zoeken. De lokale politiek in Odense heeft al besloten dat de stad zo'n veilige ha ven moet worden. „Ik dacht: waar om laten we niet ambitieus begin nen en de vrouw uitnodigen die het meest heeft geleden voor de vrijheid van meningsuiting", aldus Ahrendtsen. Het is nog niet bekend of de ge meenteraad van Odense het voor stel om Hirsi Ali uit te nodigen, steunt. De burgemeester zou niet willen reageren voordat het Deen se parlement het wetsvoorstel over de 'vrijhavens' heeft aangenomen. De Zuid-Deense stad Odense is de derde stad van Denemarken, met ruim 180.000 inwoners. Hirsi Ali keerde vorige week maan dag onverwacht terug naar Neder land, omdat minister Ernst Hirsch Ballin (justitie) de betaling van haar beveiliging in de Verenigde Staten heeft stopgezet. Zolang de oud-politica in Neder land verblijft, wordt ze in ieder ge val wel beveiligd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 6