Binnenland geen echte keuze Friesland ontslaat lekkende ambtenaar Recordjackpot zorgt voor recordverkoop van Staatsloten Informatie Noordelijke Rekenkamer belandt bij Leeuwarder Courant. Zeven gewonden bij aanvaring met draagvleugelboot Büm Al 3,8 miljoen loten voor klapper van 18,4 miljoen over toonbank. PZC Dinsdag 9 oktober 2007 5 LEEUWARDEN - De provincie Fries land ontslaat een ambtenaar we gens schending van het beroepsge heim. De vrouw wordt er van be schuldigd vertrouwelijke informa tie te hebben doorgespeeld naar de Leeuwarder Courant. Er is te vens aangifte tegen haar gedaan bij de politie. Vorige maand informeerde de me dewerkster een journalist via e-mail over een brief die Provincia le Staten had ontvangen van de Noordelijke Rekenkamer over de gang van zaken rondom de tijdelij ke huisvesting van het provincie huis. De rekenkamer uitte in de brief felle kritiek op de handelwij ze van Provinciale Staten. Het lek ken kwam aan het licht toen het provinciebestuur het mailverkeer van al zijn ambtenaren liet scan nen. De brief van de Noordelijke Rekenkamer waarover de ambte naar de journalist op zijn verzoek informeerde, moest volgens het provinciaal bestuur binnenska mers blijven. De vrouw was 22 jaar in dienst. Verschillende fracties drongen aan op een sociaal vang net of een financiële regeling. AMSTERDAM - Bij een aanvaring tussen een draag vleugelboot van Connexxion en een vaartuig van de Koninklijke Marechaussee op het Noordzeeka naal bij Amsterdam zijn gistermorgen zeven ge wonden gevallen. Vier opvarenden van de draag vleugelboot zijn er volgens de brandweer ernstig aan toe. Ook drie opvarenden van het marechaus seevaartuig raakten gewond. De oorzaak van het ongeluk is nog onbekend. De boot van Con nexxion, een lijndienst tussen Velsen en het Cen traal Station in Amsterdam, had 34 opvarenden. De ramen van de 'vliegboot' lagen er na de bot sing uit en er zat een gat in de romp waardoor water naar binnen liep. Passagier Loes Duin zag hoe het marechausseeschip binnenliep. „Er zat een groot gat in de romp. Ik dacht: we zinken. Van de zijkanten kwamen boten aangevaren waar op we konden overstappen." Omdat Duin diesel rook, was ze bang voor brand: „Ik wilde eerst nog in het water springen, maar dat was niet no dig. Ik sta nu nog te trillen, maar uiteindelijk is het nog redelijk meegevallen." Dit is niet het eer ste ongeluk met een draagvleugelboot in het Noordzeekanaal. In oktober 2003 ramde de ferry met een snelheid van zestig kilometer per uur een kade in het Westelijk Havengebied. Er vielen 21 gewonden. foto Evert Elzinga/CPD tiging dat een referendum geen manier is om een burgemeester te kiezen. „Zo'n verkiezing gaat nergens over, behalve over hoe aardig ie mand is", stelt Jan Schinkelshoek, Tweede Kamerlid en burgemees terslobbyist voor het CDA. Volgens Schinkelshoek doen ge meenten die voor een referendum kiezen zichzelf tekort. „Sommige ervaren bestuurders hebben sim pelweg geen zin om op de zeep kist te gaan staan. Voor Eindho ven, in januari 2008, geldt dat goe de CDA-kandidaten twijfelen of ze wel mee moeten doen." Bij D66 vinden ze dat het CDA niet moet zeuren. „Burgers willen Verliezers goed terecht liever een burgemeester die lef toont dan eentje die denkt: ik ben oud-minister en krijg heus nog wel een baantje", verdedigt voor man Alexander Pechtold het burge meestersreferendum, het 'kroonju weel' van zijn partij. Pechtold vindt de keuze van de Utrechtse raad overigens teleurstel lend. Dat komt door de wat om slachtige opzet die het referendum nu kenmerkt: de gemeenteraad maakt een selectie waaruit de bur ger kiest. Deze vorm werd destijds gekozen als tussenstap naar het echte referendum, waarbij ieder een zich in de strijd kan werpen. Het kabinet heeft die mogelijkheid echter definitief de pas afgesneden De conclusie na zes burgemeestersreferenda in vijfjaar? De verliezers ko men op hun pootjes terecht. Best (2002): Letty Demmers (D66) verslaat Karei Loohuis (PvdA). Loo- huis is nu burgemeester van Haaksbergen. Vlaardingen (2002): Rik Buddenberg (CDA) verliest van Tjerk Bruinsma (PvdA). Buddenberg wordt burgemeester van Pijnacker-Nootdorp. Leiden (2003): Harry Groen (WD) wordt verslagen door PvdA'er Henry Lenferink. Groen wordt een jaar later benoemd in Noord- wijk. Boxmeer (2003): Karei van Soest (WD) triomfeert. CDA'er Jo Pijen neemt sinds twee jaar waar als burgemeester van Zevenhuizen-Moerkapel- le. Zoetermeer (2003): Jan Waaijer (CDA) verslaat René van Diessen (WD), maar door een te lage opkomst wordt het referendum ongeldig verklaard. Later wordt Waaijer alsnog benoemd. Van Diessen is nu gedeputeerde in Gelderland. Delfzijl (2004): PvdA'er Maritje Appel wint de strijd van Jon Hermans (WD). De laatste bekleedt nu het burgemeesterschap in Ridderkerk. Ap pel ging na een conflict met vervroegd pensioen. én staakt bovendien de rijksbijdra ge a 2,80 euro per kiesgerechtigde voor burgemeestersreferenda. Tot ongenoegen van Pechtold: „De burgemeester wordt steeds machti ger, dus mogen burgers iets te ver tellen hebben over wie dat wordt." „Het heeft namelijk zo zijn voorde len om direct gekozen te zijn", weet Letty Demmers, eerste bur ger te Best. Zij mocht zich vijfjaar geleden tot 's lands eerste gekozen burgemeester uitroepen. „Je hebt van begin af een groter mandaat, omdat je je nek hebt uitgestoken door aan zo'n verkiezingsstrijd mee te doen. Bovendien zien bur gers je echt als 'hun' burgemeester, omdat je niet vanuit Den Haag bent geparachuteerd." Maar dan moet de strijd nog wel eerst ge wonnen worden. Voor Ralph Pans is morgen de dag van de waarheid. Hij staat achter in de peilingen, maar bang voor een afstraffing is hij niet. „Bestu ren is niet voor mensen die bang zijn voor risico's." De huidige di recteur van gemeentekoepel VNG weigert na te denken over wat hij moet als hij verliest. „Ach, je krijgt heus een enorme opdonder, maar dat zie ik dan wel weer. Ik ga voor de winst" De ervaring leert dat verliezers uit eindelijk goed terechtkomen. Zo is Harry Groen sinds 2004 burge meester van Noordwijk. Een be noemde, dat wel. Want over deel name aan een nieuw referendum laat hij geen twijfel bestaan: „Ik doe niet meer mee. Nooit!" 60 jaar Volkswagen. 60 aanbiedingen. Jetta "60" Comfortline. Climatronic Elektrische ramen vóór en achter «Elektrisch verstel- en verwarmbare buiten spiegels Centrale deurvergrendeling met afstandsbediening Boordcomputer Cruisecontrol In hoogte en lengte verstelbaar stuurwiel In hoogte verstelbare bestuurdersstoel «ABS Stootlijsten en deurgrepen in carrosseriekleur Chromen grille 16" Stalen velgen met wiel doppen Middenarmsteun vóór Chromen lijst rond de zijruiten Comfortstoelen vóór, in hoogte verstelbaar Diverse aantrekkelijke accessoirepakketten verkrijgbaar Vanaf C 22.990,- Leaseprijs vanaf €475,- Kijk voor alle andere aanbiedingen op www.volkswagen.nl Volkswagen. Wie anders? De vanaf prijs van de uitvoering die onderdeel uitmaakt van deze actie bedraagt- Jetta "60" 21.490,-. Vanaf prijs is inclusief BTW en BPM, exclusief verwijderingsbijdrage en kosten rijklaar maken. Deze aanbieding is alleen uit voorraad leverbaar, zolang de voorraad strekt. Leosepri|s o.b.v. Full Operational Lease via Volkswagen Bank, 48 maanden/20.000 per |aar, excl. BTW en brandstof. Actieperiode loopt t/m 30 november 2007. Brandstofverbruik 0 5,2 - 8,2 L/100 km (1L op 12,2 - 19,2 km), C02 uitstoot 0 137 - 193 g/km. Wijzigingen ook In uitvoeringsdetails voorbehouden. Getoonde afbeelding kan meeruitvoeringen bevatten. Kijk voor alle aanbiedingen en de actievoorwaarden op www.volkswagen.nl DEN HAAG - De Staatsloterij stevent af op een record verkoop van staats loten. Met nog een dag te gaan staat de teller nu op 3,8 miljoen verkochte loten. De loterij ver wacht morgen, wanneer de trek king is, uit te komen op 4,2 mil joen verkochte loten. Deze maand kunnen deelnemers op de toe de hoogste jackpot ooit winnen, een bedrag van 18,4 mil joen euro. Dat lokt de kopers naar de verkooppunten. Gisteren wer den er ruim 200.000 loten ver kocht, een ongekend hoog aantal voor een maandag, aldus de Staats loterij. De schatkist vaart wel bij de 'jackpot-koorts'. Per verkocht lot van 13,50 euro gaat 21,5 procent naar de staat. Wanneer er morgen inderdaad 4,2 miljoen loten zijn verkocht, houdt de Staat daar 12 miljoen euro aan over. De record jackpot van 18,4 miljoen hoeft morgen niet te vallen. De jackpot mag zes keer mag blijven staan, de zevende keer moet hij eruit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 5