Buitengebied Zeewind over 't neigend Bosch PZC Dinsdag 9 oktober 2007 31 Een grillig gevormde boom spreekt de romantische ziel aan, zegt bomenliefhebber Peter Fraanje. Dichters en schilders lieten zich inspireren. Het resultaat mag dan schilderachtig zijn, voor de bomen zelf is de zoute zeewind een vijand. Scheef gewaaide bomen bij Kortgene. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ondine van der Vleuten Door de zoute zeewind gescho ren grove dennen, gekromde abelen, oerbosachtig dood hout in eiken en scheve schie- twilgen. Bomenliefhebber Peter Fraan je declameert: In de spannen luwe stilte/ in de wieg van 't glooiend mos/ lig ik: bo ven vaart de zilte zeewind over 't nei gend Bosch. Van P.C. Boutens, uit In de Manteling bij Domburg. Ja, de Zeeuwse bomen inspireerden dichters én schil ders, weet hij: Piet Mondriaan, Jacoba van Heemskerck en anderen uit de Domburgse school. Voor de bomen zeifis er niets romantisch aan de zoute zeewind. Het zout kan bij met name kleigrond de structuur van de bodem zo aantasten dat deze dichtslibt (ver- slemping). Vocht en zuurstof bereiken daardoor moeilijker de wortels. Zoute waterdruppels kunnen via bast(verwon- dingen) en knoppen de plant binnen dringen. Zout veroorzaakt uitdroging, zeker in combinatie met wind. Ook kan het groeiproces (de fotosynthese) nadelig worden beïnvloed doordat de plant te veel chloride-ionen opneemt. Aan de kust worden bomen als het wa re gezandstraald met zout; vandaar die schuin oplopende kruinen, met afge storven bladeren en naalden aan de zee kant. Alsof bomen met wind alleen al niet ge noeg te stellen hebben. Vanwege die wind plantte Staatsbosbeheer op Wal cheren hagen volgens het 'Westkappels profiel': een extra brede haag aan de zuidwestzijde en een minder brede aan de luwe kant van de weg. Peter Fraanje, oprichter van de stichting Tuin van Zee land: „Wij zijn altijd fel tegenstander ge weest van het rooien van hagen. Het is moeilijk een nieuwe te laten groeien en zelfs een dode haag geeft nieuwe aan plant nog beschutting. Verbreed liever de bestaande hagen." Mart-Jan Schel haas van Wageningen Universiteit en Research is gespecialiseerd in wind- worp: wind die bomen ontwortelt. „Ja, dat is voor bosbeheerders een pro bleem. In 1990 bijvoorbeeld, is er in één dag net zoveel omgewaaid als er in een halfjaar geoogst wordt." Kwetsbaar zijn met name bossen die net gedund zijn. „Daarbij haal je bomen weg om an dere de ruimte te geven. Als ze zo dicht opeen gestaan hebben, zijn het een beetje kasplantjes: heel lang en dun. Een vrijstaande boom heeft bij dezelf de hoogte een veel dikkere stam, veel meer takken en is ook beter geworteld. Juist die wind, die de boom heen en weer laat zwaaien, zorgt ervoor dat de boom investeert in stevigheid van stam en wortels." Een boom die in de luwte groeit, heeft grotere bladeren, onbeschadigd door de wind. Mooier, maar niet praktisch. In de wind blijven de bladeren kleiner. Daarbij krult de bladrand als de wind erop staat iets naar binnen, wat ze ook kleiner maakt. Zo verkleint de boom het oppervlak waarop de wind kan aan grijpen. Ook het met de wind meebui gen van de takken is bedoeld om het to tale oppervlak te verkleinen: de boom stroomlijnt zich, zeggen de deskundi gen. Meer trucs: „Sommige bomen zijn extreem flexibel. Ik heb opnamen ge zien van een naaldboom die zover door boog dat de top tegen de grond kwam. En weer terugveerde. Andere bomen, zoals een wilg, hebben juist heel breek bare takken en offeren er bij een storm een paar op, zodat de wind minder grip heeft." Bij gelijke wind is de winddruk op een boom met blad acht keer zo hoog als op een kale boom. Laten de bomen nu juist in het stormseizoen - van novem ber tot maart - kaal zijn. Vast geen toe val. BOERDERIj 1EN Nooitgedacht Blijkbaar zit het diep in onze genen om, als je plotseling en ongedacht een hoeve in je be zit krijgt, dat te boekstaven door dat hof te dopen als Nooitgedacht. Als je al die Nooitgedachten in Zeeland op een rijtje zet, zijn die nooitgedachte gebeurtenissen te herleiden tot een paar za ken., a. Een jonge vent zonder be zit trouwt met een boeren dochter die erfgenaam is, b. Een oude boer, grondbezit ter, rentmeester o.i d., be schikt dat zijn hoeve naar een niet-erfgenaam gaat, die dat dus totaal niet verwacht. Als reactie doopt de nieuwe bezit ter het hof Nooitgedacht. Meestal had de hoeve al een naam. Bijvoorbeeld Nooitge dacht tussen Axel en Hulst. Dat was al 200 jaar de Stelle- hoeve. Tot een jonge man trouwde met de dochter erfge name. Dat kostte de hoeve zijn historische naam. Idem dito in St. Annaland. Toen op het magnifieke Land- en Zee zicht Abraham Geluk op jon ge leeftijd stierf, liet hij een weduwe met veel kleine kin deren achter. Die trouwde met een arbeider die op de boerderij werkte. Prompt ver anderde de nieuwbakken boer de oeroude naam van de boerderij. Denk niet dat Nooitgedacht alleen in Zeeland voorkomt. Al vele eeuwen vinden we de naam in heel Nederland. Toen Napoleon in 1804 Ne derland bezocht, zag hij iede re keer de naam Nooitge dacht op hekpalen. Toen hij hoorde wat de naam beteken de en waarom die gekozen was, lachte hij laatdunkend. Hij plande zorgvuldig zijn grootschalige veroveringen en spotte met die Nederlandse boertjes die zo blij waren met hun kleine bedoeninkjes die soms onverwacht in hun be zit kwamen. Drie jaar later werd de grote keizer verban nen naar St. Helena. In een klein huisje mocht hij zijn laatste dagen slijten. Een Ne derlandse boer schreef hem een brief: „Majesteit, is het wellicht een idee uw hutje Huize Nooitgedacht te noe men?" Gerard Smallegange ;:7' 'X Door wind en zout geschoren eik in de duinen bij Oostkapelle. foto Peter Fraanje

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 53