Cultuur 'Muziek heeft mij uit het dal gehaald' De puzzelstukjes zullen nooit meer passen ÏSeXijXw Freddy Jansen legt zijn zielenroerselen vast op debuut-cd Moonshine. S3 PZC Dinsdag 9 oktober 2007 I 29 door Raymond de Frei AXEL - Nee, Axelaar Freddy Jansen maakt geen blues. Freddy Jansen is blues, van zijn kleine teen tot aan het bovenste stukje van zijn kale klets. Bijgestaan door zijn vaste muziekmakker Jan Leclou legde hij de voorbije zes jaar al zijn zie lenroerselen, variërend van ellen de tot sprankjes vreugde, vast op cd. Het geluid van zijn alternatieve poprockband Moonshine klinkt vooral melancholisch. Maar vergis je niet, Freddy Jansen (43) is weer een gelukkig mens. Hij heeft de so res achter zich gelaten, dankzij vrouw, zoontje en de muziek. Nadat zijn bands Coincedence (eveneens samen met Leclou) en Powerful Eyes ter ziele waren ge gaan, liet Jansen de muziek vijf tien jaar voor wat ze was. „Maar door alle ellende van de voorbije jaren heb ik mijn heil toch weer in de muziekwereld gezocht. Echt, het heeft mij troost gebracht, want ik zat in een zware dip. De muziek heeft mij uit het dal gehaald", ver telt hij. Freddy Jansen heeft naar eigen zeg gen een meer dan wild leven ge had. Het is mede daarom dat de productie van de schijf High Hope meer dan zes jaar duurde. „In die 'Ik heb er zo veel spijt van, maar ja: berouw komt altijd te laat, hè' tijd zijn mijn vader, moeder en zus overleden. En ik ben geschei den en heb vijf jaar zonder werk gezeten. Tel daarbij op dat ik tot tien jaar geleden een stevige ge bruiker van drank en drugs was. Het was dus allesbehalve een vrolij ke tijd." „Ik weet zeker dat een volgend werk veel positiever zal klinken. Soms vind ik het jammer dat mijn teksten zo negatief zijn, want dat gevoel heb ik nu niet meer. Ik heb Freddy Jansen (rechts), met muziekmakker Jan Leclou, natuurlijk veel langer moeten zijn." maakt een nieuwe start met de band Moonshine: „Ik gebruik al tien jaar niet meer, maar dat had foto Camile Schelstraete dan ook wel eens overwogen om aan mijn teksten te sleutelen. Maar ja, dat werkt ook weer niet. Een nummer blijft nou eenmaal een nummer." Het twaalf tracks tellende High Ho pe is inderdaad geen opbeurende plaat, maar dat doet niets af aan de overtuiging die Moonshine in zijn songs legt. Jan Leclou is het muzi kale brein, bassist Peter Scholter en drummer Hans van Hilst zor gen voor een stevige ondersteu ning en Jansen krijgt de vrijheid om zijn ziel bloot te leggen. Bijvoorbeeld in een regelrechte spijtbetuiging aan zijn overleden moeder in Distance en in het num mer Little Girl. „Dat nummer gaat over mijn dochter, die pas negen tien is geworden. Ik heb haar al meer dan achttien jaar niet gezien. Althans, ik weet niet hoe ze er uit ziet. Ik heb het wel geprobeerd, maar zij wil niet. Dat heb ik te res pecteren." „En dan denk je weer: die klote- drugs en drank", vervolgt Jansen. „Ik heb er zo veel spijt van, maar ja: berouw komt altijd te laat, hè. Ik gebruik al tien jaar niet meer, maar dat had natuurlijk veel lan ger moeten zijn." Moonshine is op zijn debuutal bum vooral sterk in het 'kleine liedje', de doorleefde stem van Jan sen (die heel af en toe aan Stuart Staples van Tindersticks doet den ken) leent zich minder voor het heftigere werk. Maar eigenlijk maakt het niet eens zo veel uit of alle noten worden gehaald. Wat Jansen zingt, is echt. En daar gaat het om. De band Moonshine presenteert het album High Hope op zaterdag 13 oktober in café Het Dorstige Hert in Axel. In het voorprogramma staat de Axelse band Justuz. Het eerste optreden begint om 22.00 uur. Maman weet inmiddels hoe het werkt: „Bedelarij in de liefde, dat werkt niet, dat ontroert niet. Dat irriteert." Zij ontraadt het zoon Henri dan ook ten enenmale ach ter zijn vrouw Arlette aan te lopen om met haar te gaan praten over haar plotselinge vertrek. Dat Henri ondanks dat advies toch gaat, mag in elk geval voor even als een be langrijke overwinning op zichzelf worden beschouwd. Dat hij onver richter zake terugkomt, betekent echter weer een punt voor moe der en een verdere ineenschrompe- ling van zijn toch al minieme zelf vertrouwen. Het zit allemaal niet zo lekker tus sen moeder, haar twee zoons, haar dochter en haar schoondochter in Familiepuzzel, de nieuwste toneel productie van het Middelburgs Theater die zaterdag in première is gegaan. Regisseur Carla Schroot weet schrijnende situaties met goed in zicht in humor, timing en tekstbe- FAMILIEPUZZEL Het Middelburgs Theater. Regie Carla Schroot. Gezien: do 4/10 (try-out), Minitheater Middelburg door Ali Pankow handeling in licht verteerbare kost voor te schotelen. De verhoudin gen tussen die familieleden in café La Rotonde daar op het Franse platteland zijn in feite niet om te lachen, maar als toeschouwer be leef je er toch de grootste lol aan bij het zien hoe moeilijk ze het el kaar maken. Om vervolgens weer even op je lip te moeten bijten bij het besef dat de stukjes van deze familiepuzzel nooit meer in één ge heel kunnen passen. De pogingen daartoe leveren ech ter wel een kostelijk avondje to neel op met verwoed geschuif van stukjes pijn, haat, liefde, gek, bij zonder, oneerlijk en dus ook stuk jes lachen én herkenbaarheid. En dat alles in een decor (van Gerard van der Bliek) dat alle pluimen ver dient. Schroot heeft een cast tot haar be schikking 'die ervoor gaat'. Dat het speltalent wat wisselt van niveau, is inherent aan het amateurthea ter. De ene speler beschikt over ja renlange ervaring, de ander beleeft zijn debuut in een avondvullende productie en wordt plotseling ge confronteerd met de adem van het publiek die je in een klein theater tje letterlijk kunt voelen. Dat hoeft geen probleem te zijn zolang de oprechte inzet er maar is en aan die voorwaarde wordt ruim schoots voldaan. Elke vrijdagavond komen ze bij el kaar in het familiecafé. Niet omdat ze het nog leuk vinden, maar om dat het traditie is én vooral omdat Maman (in een fraaie vertolking van Marianne Sinke) het zo wil. Zij vormt de spil van de familie. Haar wil is wet, geen enkel verwijt komt nog bij haar binnen, de fout ligt altijd bij de ander. Marjan de Bel verrast als schoondochter Yo- lande, oftewel 'Yoyo'. Ze laat een mooie ontwikkeling zien van een verzenuwd kindvrouwtje dat door invloed van de drank iets meer moed begint te krijgen. De broers Henri (Peter Boot) en Philippe (Paul Clijnk) lijken de strijd op verbetering van de situa tie al te hebben gestaakt. In tegen stelling tot zusje Betty (Simone Adriaanse) die letterlijk nog overal tegenaan schopt. De rol van bui tenstaander wordt vertolkt door Willem van der Ent. Als beschou wende barkeeper geeft hij met fraaie mimiek en perfecte timing pittig commentaar op hetgeen hij hoort en ziet. Familiepuzzel is t/m 2 december elk weekend te zien in het Minitheater in Middelburg. Verdere informatie: www.middelburgsminitheater.nl. MIDDELBURG - CBK Zeeland, het provinciale centrum voor beelden de kunst, vormgeving en architec tuur, houdt morgen voor de vier de keer een 'architectencafé'. De bijeenkomst, die openstaat voor iedereen met interesse in ar chitectuur, staat deze keer in het teken van het zogeheten Bo- Bol-project. Dat staat voor Boeren Bouwen aan het Landschap. Doel van het project is te komen tot kwaliteitsvolle boerderijbouw door goede voorbeelden van agra rische architectuur te tonen en te realiseren. Jos Willemsen van stichting Het Zeeuwse Gezicht, tevens projectlei der van Boeren Bouwen aan het Landschap, verzorgt een inleiding. Andere sprekers presenteren ver volgens concrete projecten, waar na er ruimte is voor discussie. De bijeenkomst is in het pand van CBK Zeeland aan de Balans in Middelburg en begint om 17.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 51