Je kon het in IJzendijke ruiken Minder lammetjes door virus y Lekker blijven slapen? Verkeer Rijksweg N61 urenlang gestremd door gaslek. Flinke schadepost door uitbraak blauwtong. Z PZC Dinsdag 9 oktober 2007 25 - door Ronald Verstraten BIERVLIET/IJZENDIJKE - Een aardgas- lek aan de Middenweg - het deel van de N6i tussen Biervliet en IJ- zendijke - heeft gisteren behoor lijk wat commotie veroorzaakt. Een aannemer was ten westen van de buurtschap Halfweg begon nen met grondboringen voor tijde lijke verlichtingspalen. Die moe ten er worden geplaatst voor de werkzaamheden aan de rijksweg, die volgende week beginnen en ge durende twee weken 's avonds en 's nachts plaatsvinden. Op een diepte van ruim een me ter, heeft de mechanische grond boor zich rechtstreeks in een trans- portpijp gedraaid. Er vormde zich meteen een gaswolk. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. Daardoor konden de opgeroepen ambulances vrij snel weer vertrek ken. Hulpdiensten als politie en de brandweer uit Hoek, Oostburg en IJzendijke kwamen snel ter plaatse. Die laatsten besproeiden het vrijgekomen gas door middel van een waterscherm. Energiebe drijf Delta sloot de gastoevoer voor het hele gebied af. Het wegverkeer werd aanvankelijk omgeleid via de IJzendijkseweg. Later werd het bij Biervliet omge leid richting Hoofdplaat en bij het kruispunt Tivoli in IJzendijke rich ting Philippine. Die maatregel diende om de polderweg te ont zien, maar ook om ontploffingsge vaar uit te sluiten. Want ondanks de geringe wind verspreidde zich een gaslucht in de omgeving. Een politieagent constateerde: „Je kon het tot in IJzendijke ruiken." Bij 720 huishoudens kwam er in middels geen gas meer uit de lei ding. Verwarming en kooktoestel- len vielen uit. Zoals bij de Bier- vlietse 'oma' Zeegers, die zag dat Bij honderden huishoudens en bedrijven kwam er geen gas meer uit de leiding haar gehaktballetjes maar niet gaar wilden worden. Gedupeerde huishoudens waren er trouwens zowel in de gemeente Sluis als Ter- neuzen. Aangezien het gaslek op het grondgebied was van Terneu- zen coördineerde die de voorlich ting namens beide gemeenten. Om 12.30 uur werd het beschadig de stuk uit de pijp gezaagd en be gon een team van Delta aan de re paratie. Na reparatie van de trans- portpijp moest iedereen die afge sloten was, thuis de hoofdkraan dicht draaien, zodat de druk in het gasnet weer kon worden opge voerd. Monteurs van Delta contro leerden dat huis-aan-huis. Zo'n veertig monteurs brachten de mensen gisteravond persoonlijk het bericht dat de gaskraan weer open kon. Bijna 150 huishoudens bleken op dat moment niet thuis. Zij blijven tot vanochtend versto ken van gas, totdat Delta opnieuw is langsgeweest. Het wegverkeer in westelijke rich ting kon 's middags rond drie uur weer gebruikmaken van de Mid denweg. Vanaf 16.30 uur kon dat weer vanuit beide richtingen. door Harmen van der Werf HEINKENSZAND - Stichting Zeeuw se Schaapskudde in Heinkenszand verwacht de helft minder lamme ren dan andere jaren. De oorzaak is de felle uitbraak van het blauw- tongvirus dit jaar. Het klinkt raar, maar de ziekte levert ook een voor deel op voor de stichting. Een aan tal schapen zal wat later lamme ren, tot op de traditionele open lammetjesdagen eind januari en begin februari. „Voor de bezoekers van de lamme tjesdagen is dat wel aardig", denkt schaapherder Koen Pille. „Ze zien puur natuur als de schapen nog moeten lammeren." Hij rekent des ondanks toch op minder mensen. „Zo'n ziekte onder dieren schrikt af" Reden tot zorg is er volgens hem echter absoluut niet. Mensen zijn niet bevattelijk voor het blauwtongvirus dat door een in sect, de knut, wordt overgebracht. De Heinkenszandse schaapskudde die op bloemdijken in de Zak van Zuid-Beveland graast, is voor het eerst dit jaar getroffen door de ziekte. Eén derde van de 350 die ren is ziek geworden. Twintig scha pen zijn gestorven aan blauwtong. „Dat waren vooral oudere dieren en dieren met weinig vetreserve", aldus Pille. De virusuitbraak is voor stichting Zeeuwse Schaapskudde - en vele andere schapenhouders - een flin ke schadepost. Niet alleen omdat dieren zijn gestorven, maar ook omdat de zieke schapen verzwakt en dus minder vruchtbaar zijn. Ze krijgen minder lammetjes. Dit jaar zijn zestig dieren gedekt tegen nor maal 120. Pille verwacht komend voorjaar 75 lammeren. Een lam brengt met Pasen tachtig euro op. Dat een aantal schapen later zal be vallen, komt doordat rammen van wege de ziekte één tot twee weken uit de roulatie zijn geweest. Stichting Zeeuwse Schaapskudde in Heinkenszand verwacht de helft minder lammeren dan ande re jaren. Oorzaak is de felle uit braak van het blauwtongvirus. Populaire slaapformule Melatomatine nu verkrijgbaar in twee varianten Lekker slapen doe je met behulp van Melatomatine. Deze bekende tabletjes zijn nu verkrijgbaar bij in twee varianten. Melatomatine Pure bevordert de slaapbereidheid wanneer u vooral uw lichaam rust wilt gunnen. In stresssituaties en spannende tijden wordt Melatomatine Forte geadviseerd. Aan deze variant is magnesium toegevoegd met een ontspannende invloed op uw geest en spieren. Met welke variant u ook gaat slapen: de volgende morgen staat u fit én uitgerust op! Melatonine is een stof die door de pijnappelklier wordt aangemaakt en een centrale rol speelt in het dag- en nachtritme van de mens. Dit bevordert een natuurlijke en gezonde slaap op het moment dat u naar bed gaat. In deze hectische en moderne tijd kunnen veel mensen ondersteuning gebruiken bij de aanmaak van melato nine in het lichaam. Daarvoor kunt u nu kiezen uit Mela tomatine Pure en Melatomatine Forte. Melatonine speelt een centrale rol in het dag/nachtritme van de mens. Door diverse omstandigheden kan het lichaam extra steun gebruiken bij het slapen, Dat kan dan door het innemen van extra melatonine. Bevat melatonine voor een goede nachtrust Helpt om geestelijk én lichamelijk fit op te staan Met Magnesium voor een ontspannende invloed op geest én spieren Helpt om relaxed wakker te worden Nü 1 verpakking Melatomatine Forte (60 tabletten) van €17,95 voor 13,95 uw voordeel 4,- Melatomatine Pure 500 tabletten 200 GRATIS van 12,95 voor 10,95 uw voordeel 2,- Marie Zeegers uit Biervliet werd tijdens het koken getroffen door de gevolgen van het gaslek. Halfgare gehaktballen waren het resultaat. In plaats van een warme hap, werd een boterham gegeten. Marie's kleinzoons Douwe en Jelmer werpen een blik op de halfgare ballen. foto Camile Schelstraete Oostburg: Body en Co, Brouwerijstraat 11 Terneuzen: Innatura Gezondheidswinkels, Havenstraat 26 (Steenen Beer) Axel: DA Drogisterij Doolaege, Szydlowskiplein 12 Sluis: Drogisterij vd Linde, Grote Markt 8 Sas van Gent: Drogisterij de Kaai, Westkade 77-78 PZC ZEEUWS VLAANDEREN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 41