Zeeland Yara levert Supermarkten in Breskens restwarmte aan tuinders Terneuzen begint nog dit jaar een buurtbemiddelingsproject Terneuzense schipper moet toch terug naar de gevangenis 22 I Dinsdag 9 oktober 2007 PZC Als Nedalco afhaakt kan kunstmestfabrikant ook CO2 leveren. Klepje Plus en Ciooo opnieuw bij rechter vanwege onenigheid uitbreiding. Inzet van vrijwilligers om burenruzies te helpen oplossen. door Wout Bareman WESTDORPE - Yara in Sluiskil gaat restwarmte leveren voor de glas tuinbouw in de Kanaalzone. De warmte wordt geput uit vijf bron nen op het fabrieksterrein. Ook een deel van de benodigde CO2 (koolstofdioxide of koolzuurgas) kan door Yara worden geleverd, eventueel in combinatie met vloei bare CO2 van andere bedrijven. Maar het kan, volgens het ha venschap Zeeland Seaports, ook anders. Als de Koninklijke Nedal co uiteindelijk besluit toch een bio-ethanolfabriek in Sas van Gent te bouwen, dan kan die CO2 leveren voor heel het glastuin bouwgebied. Yara zou niet meer dan de helft van de tuinbouwbe drijven kunnen bevoorraden. De kans dat Nedalco de nieuwe fa briek ook daadwerkelijk in Sas neerzet, is de afgelopen maanden echter een stuk kleiner geworden. Er is een investering van 150 mil joen euro mee gemoeid. Nedalco had het Rijk om 40 miljoen euro subsidie gevraagd, maar krijgt niet Zeeland Seaports, Yara en lei- dingspecialist Visser Smit Ha- nab richten WarmC02 op, die glastuinders in Kanaalzone rest warmte en C02 gaat aanbieden. meer dan 11,6 miljoen. Voor de rest moet het bedrijf aankloppen bij de Europese Commissie, de pro vincie Zeeland en de gemeente Terneuzen. Maar op geld uit Brus sel hoeft het bedrijf niet te reke nen, alleen al omdat het niet be schikt over een buitenlandse part ner. En ook de provincie en de ge meente kunnen geen betekenende subsidies verstrekken. Dat geld is simpelweg niet voorhanden. Voor de levering van restwarmte en CO2 heeft het havenschap, dat de kar van het glastuinbouwpro- ject trekt, inmiddels een samen werkingsovereenkomst gesloten met Yara en leidingenspecialist Vis ser 8c Smit Hanab uit Papen- drecht. Ze hebben gedrieën Warm- CO2 opgericht. Nedalco maakt geen deel uit van de overeen komst. Het bedrijf wil (als de fa briek tóch wordt gebouwd) optre den als leverancier. Binnen \VarmCO2 worden de voorwaarden voor levering van restwarmte en koolstofdioxide aan de tuinders bepaald. De verkoop prijzen vallen, zo blijkt uit een toetsing door de brancheorganisa tie LTO, tien procent lager uit dan de huidige prijzen bij warmte kracht-koppeling. De tarieven zijn ook niet, zoals de olie- en gasprijs, onderhevig aan schommelingen; ze liggen voor de komende vijftien tot twintig jaar vast. WarmC02 start z'n activiteiten binnen enkele maanden. door Emile Calon MIDDELBURG - Een 66-jarige Ter neuzense schipper moet weer te rug naar de gevangenis. De Middel burgse rechtbank veroordeelde hem gisteren namelijk tot een cel straf van twaalf maanden met af trek. De man werd veroordeeld omdat hij zijn minderjarige dochter lange re tijd misbruikte. In de loop der jaren nam dat misbruik ook steeds ergere vormen aan. Twee weken geleden pleitte de raadsman van de schipper voor het opleggen van een werkstraf Met name omdat de man de gevan genis tijdens het twee maanden durende voorarrest als een ware ZEEUWSE Zeven jaar is hij pas, maar Wou ter combineert die jonge leeftijd met het vermogen om vlijmscherpe analyses te maken van zijn omge ving. Vooral zijn ouders hebben het soms zwaar te verduren. „Verdorie, zit dat klepje niet dicht", mopperde zijn moeder toen ze het pak sinaasappelsap eens goed Tip? redactie@pzc.nl schudde voordat ze een glas vol schonk en de oranje spetters in het rond vlogen. Triomfantelijk keek Wouter haar aan. „Net als bij jou, hé mama." Vertwijfeld vroeg ze wat hij daar precies mee bedoelde. „Nou, jij praat toch altijd zo veel! jouw klep je is ook vaak niet dicht." Behalve op dat moment dan. door René Hoonhorst BRESKENS - Supermarkteigenaar Ronald Lohman zucht eens diep. Hij kan zich voorstellen dat dorps genoten en buitenstaanders moe worden van de 'supermarktoorlog' in Breskens. Maar hij heeft het idee dat maar weinigen weten waar het over gaat. Mensen die hem verwijten dat hij concurrentie uit het dorp wil we ren, hebben het in elk geval ver keerd begrepen. „Wat mij betreft, komen er nog twee of drie andere supermarkts naar het centrum. Dan knokken we tegen elkaar en daar kan de consument alleen baat bij hebben. Maar we moeten ons dan wel met zijn allen in het cen trum vestigen om zoveel mogelijk mensen naar het dorpshart te lok ken en elkaar te versterken." Lohman ontvangt nieuwe concur renten dus met open armen. Maar hij ageert wel tegen de uitbrei dingsplannen van de enige collega in Breskens: de Ciooo aan de Bur gemeester van Zuyenstraat aan de rand van het dorp. Met de uitbaters van die Schuite- ma-super ligt hij al ruim twintig jaar overhoop. Toen hij midden ja ren tachtig wilde verkassen van de Langeweg, waar zijn vader en hij een Prima dreven, naar de rand van de stad wilde Ciooo hem niet als buurman. Later kwam Ciooo in opstand tegen bijna elk plan dat hij lanceerde. Een haringkar voor zijn deur was al aanleiding om de gemeente er op te attenderen dat Lohman zijn verkoopoppervlak onrechtmatig uitbreidde. Allemaal nog tot daar aan toe. Maar dat al die regels niet voor Ciooo zelf zouden gelden, wil er bij Lohman niet in. Temeer niet omdat de toenmalige gemeente Oostburg in de jaren tachtig zelf al vond dat de winkels in het cen trum van het vissersdorps gecon centreerd moesten worden. Een uitspraak van de Hoge Raad in 1989 bevestigde dat gemeentelijke centrumbeleid. En detailhandelsvi sies en rapporten van onder ande re de Kamer van Koophandel en een extern bureau onderstreepten de laatste jaren nog maar eens dat het concentratie van winkels in het dorpshart hoogstnoodzakelijk is voor de vitaliteit en leefbaarheid van Breskens. Precies die argumen ten gebruikte de gemeente ook steeds om Lohman het centrum in te lokken en hem daar te houden. Het steekt Lohman dat hij al vele tonnen in de uitwerking van idee ën en plannen heeft gestoken en ook voor de realisatie van zijn nieuwe Plusmarkt aan het Spui- plein diep in de buidel moet tas ten. „Ik moet aan welstandsnormen voldoen en geld in materialen en ontwerpen steken, terwijl C1000 hel heeft ervaren. Vooral omdat de andere gedetineerden zich tegen hem keerden. Die moeten name lijk niets hebben van mannen die jonge kinderen hebben misbruikt. In hun ogen is dat iets zeer verwer pelijks. Dat laten ze aan de mede gedetineerden, die voor zoiets vast zitten, ook heel duidelijk merken. Om die reden kon de schipper tij dens zijn voorarrest ook nauwe lijks deelnemen aan groepsactivi teiten. Twee weken geleden eiste officier van justitie J. Valente een celstraf van twaalf maanden tegen de man. Hij stelde duidelijk dat wie in de fout gaat rekening moet hou den met de gevolgen. 'Ik moet aan welstandseisen voldoen, aan de rand kun je De eigenaar van de Plus-supermarkt vreest dat de uitbreiding van C1000 de weg vrij maakt voor nieuwe detailhandel. foto Camile Schelstraete goedkope loods neerzetten aan de rand van het dorp een goedkope loods kan neerzetten." Als zijn concurrent dan toch aan de - voor toeristen van de kust meest gunstige - rand van het dorp mag blijven zitten, moet hij in elk geval worden beknot in de groeimogelijkheden. „Dan mag hij slechts tien tot vijftien procent vloeroppervlak meer creëren om kwaliteitsverbetering toe te staan." Pascal ïngels van C1000 stelt dat zijn zaak 'doodbloedt' als hij zijn winkel niet forser mag uitbreiden. Volgens hem is er in het centrum van het dorp gewoon geen ruimte voor een tweede supermarkt. De gemeente geeft hem daar gelijk in. Maar Lohman verwacht dat meegaan met de wensen van C1000 betekent dat de weg wordt vrijgemaakt voor veel meer detail handelszaken aan de rand van het dorp. De bestuursrechter in Middelburg buigt zich vandaag opnieuw over het conflict. door Peter Oggel AXEL - In navolging van Middel burg begint de gemeente Terneu zen met een zogeheten buurtbe middelingsproject. Dat betekent dat vrijwilligers worden ingezet om conflicten tussen buren of in woonwijken te helpen oplossen. De opzet van het project is in een vergevorderd stadium, aldus burge meester Jan Lonink van Terneu zen gisteravond in cultureel cen trum De Halle in Axel op het mi ni-symposium 'Burgerlijk Blauw'. Volgens Lonink is het de bedoe ling dat de buurtbemiddeling nog dit jaar van start gaat. Het is in aan leg een samenwerking tussen ge meente en woningbouwvereni ging Clavis, maar ook politie en de dorps- en wijkraden worden bij het project betrokken. Middelburg is de eerste gemeente in Zeeland die gebruik maakt van buurtbemiddeling. De ervaringen zijn positief, óók in andere plaat sen in het land. Normaal gespro ken kloppen mensen die een con flict hebben aan bij politie of wo ningbouwcorporatie. Maar inzet van 'gewone' mensen blijkt vaak meer succes te hebben. De 'ruzietjes', zo vertelde de Mid delburgse projectcoördinator Sam van Bakergem gisteravond in Axel, kunnen gaan over kwesties als ge luidsoverlast, erfafscheiding, over last van kinderen en huisdieren, rommel en vernieling. Als een In de gemeente Terneuzen be- gint vermoedelijk nog dit jaar een buurtbemiddelingsproject. In Middelburg zijn goede ervarin gen met zo'n project. soort mediator brengen de bemid delaars, vrijwilligers die daarvoor een opleiding hebben gekregen, de ruziënde partijen met elkaar in ge sprek en dragen oplossingen aan. „Het blijkt dat mensen in veel ge- 1 vallen meewerken", aldus Van Ba- kergem. In de gemeente Terneuzen kan J het buurtbemiddelingsproject wor- den gezien als een extra aanvulling op het project 'STOP' dat aanvang 2006 van start is gegaan. Het pro ject beoogt de leefbaarheid en vei- I ligheid in de Terneuzen wijken en dorpen te verbeteren. In STOP werken politie, gemeente en de 26 gemeentelijke wijkraden nauw sa men. Ook de woningbouwcorpora ties zijn erbij betrokken. Het pro ject legt zich vooral toe op jeugd, verdovende middelen en verkeer. Klachten over deze drie vormen het leeuwendeel van de ergernis sen in de woonwijken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 38