Zeeland Stichting Renesse houdt vast aan verkoop ex-huurwoningen Wethouder wil discussie over de toekomst van schooltjes in dorpen Kruisje vooraf Echtpaar Grauenkamp beleeft heerlijke tijden in Zierikzee Nog zeven Oostenrijkse zomerwoningen zijn beschikbaar. Schoolgebouwen uit de jaren zestig zijn aan vervanging toe. Zeeuwse psycholoog brengt het bijgeloof onder sporters in kaart. 22 Dinsdag 9 oktober 2007 PZC door Piet Kleemans RENESSE - Stichting Renesse gaat door met het verkopen van Oos tenrijkse zomerwoningen zodra deze vrij van huur zijn. Er zijn nog zeven Oostenrijkse zomerwonin gen beschikbaar. Dat staat in toe lichting op de begroting van de stichting voor 2008. Stichting Renesse werd in 1952 op gericht door de toenmalige ge meente Renesse als een grondont- wikkelingsbedrijf. Oorspronkelijk hield de stichting zich vooral bezig met de aankoop en het beheer van gronden. Na de watersnoodramp van 1953 kwam de exploitatie van 140 Oostenrijkse geschenkwonin gen op haar pad. Na verloop van jaren begon het on derhoud van de houten woningen dermate veel geld op te slokken dat de huur daar niet tegenop woog. Enkele jaren geleden werd daarom besloten de huizen te ver kopen. Een fors aantal woningen verkocht de stichting aan de huur ders. Vrijkomende huisjes vonden hun weg naar derden. Dat beleid wil de stichting voortzetten. De opbrengst van de verkoop wordt belegd. Waarmee niet gezegd is dat de stichting op haar geld zit. In tegendeel. Jaarlijks trekt die een fors bedrag uit voor subsidiëring van allerlei recreatieve, toeris tische, culturele of sportieve activi teiten. Stelregel daarbij is dat het evenement in kwestie voor ieder een toegankelijk moet zijn en het algemeen belang van Schouw- ne-Duiveland moet dienen. Lang niet alle verzoeken om steun worden gehonoreerd. Onlangs nog werd een verzoek om steun voor het onderhoud van korenmolen De Zwaan afgewezen. Voor 2008 stelt de stichting een bedrag van 450.000 euro beschikbaar voor sub sidies. Aan dochter Stichting Mo numenten Schouwen-Duiveland ITJ Stichting Renesse is eigenaar van Oostenrijkse woningen in Renesse en Haamstede. Verhuur is verliesgevend, daarom wil de stichting er vanaf. door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - Wethouder Wijnand Renden wil een discussie over het openhouden van schooltjes in de kleine kernen op Schouwen-Dui veland. „Dat zal een hele belangrijke, maar ook moeilijke discussie wor den", erkent Renden. De ge meente besteedt een fors deel van haar budget aan onderwijs en de komende jaren wordt er nog flink geïnvesteerd in gebouwen. Dat is nodig omdat de meeste schoolge bouwen uit de jaren zestig stam men en nu versleten zijn. Juist omdat er wordt geïnvesteerd, durft Renden sluiting van kleine scholen ter sprake te brengen. „Minder scholen dus, maar wel groter. Er zal ook meer gereisd moeten worden." Hij wil dat de gemeenteraad vol gend jaar die discussie aangaat. „Misschien roept de raad wel met een dat dit onbespreekbaar is. Pri ma, maar we willen van alles en daarvoor zal ik toch ergens de middelen vandaan moeten ha len." Het is niet alleen bezuinigings drift die de wethouder drijft. „Je kunt je ook afvragen of het wel goed is als kinderen vier jaar lang op school in hetzelfde groepje zit ten." Verder neemt de vraag naar buitenschoolse opvang steeds meer toe. Het is het gemeentebe stuur niet helemaal duidelijk of de dorpsschooltjes hieraan kunnen voldoen. Basisschool 't Meetje in Ellemeet ontspringt in elk geval de dans. Deze school mag in 2010 het huidi ge pand slopen en het schoolge- wordt in 2008 een bedrag van 150.000 euro beschikbaar gesteld voor het aankopen en instandhou den van monumenten. De monu mentenstichting is al eigenaar van onder meer het (historische) voor malige stadhuis van Brouwersha ven en de Stads- en Commercie- werf in Zierikzee. Momenteel zijn er onderhandelingen gaande over de aankoop van de Plompe Toren van Koudekerke, het hoogtorensta- tion in Dreischor, de uitzichttoren aan het einde van de Adriaan van de Weijdeweg en vier travaljes. Stichting Renesse hoopt dat de on derhandelingen voor het eind van het jaar afgerond zijn. In de stichting gaat heel wat geld om. De opbrengst van erfpachtca non, huur en overige baten wordt voor 2008 geraamd op 1,1 miljoen euro en als alle kosten daar tegen over gezet worden, blijft er aardig wat over. De begroting van Stich ting Renesse voor 2008 sluit met een positief saldo van 436.443 eu ro, iets minder dan vorig jaar. Des alniettemin is voorzitter R. Erenst tevreden. De stichting is, stelt hij, kerngezond. bouw herbouwen. Daar is 1,1 mil joen euro voor begroot. De procedure voor 't Meetje loopt al enkele jaren. „Misschien komt er straks wel een ander schooltje bij 't Meetje", werpt Renden een balletje op. De honorering van bouwplannen geldt ook voor het speciaal onder wijs. Aan de Beatrixschool en aan de Meie in Zierikzee wordt in 2010 voor 4,4 miljoen vertim merd. Onderzocht wordt of in de nieuw bouw meerdere functies passen. De gedachten gaan hierbij uit naar bijvoorbeeld een medisch kinderdagverblijf, een leespoli en de jeugdzorg. nnj De schooltjes in de kleinere dorpen stammen uit de jaren zestig en zijn aan vervanging toe. Wethouder Renden wil praten over sluiting van deze schooltjes. door joeri Wisse MIDDELBURG - Kersvers sportpsy- choloog en amateurvoetbalster Su zanne van den Buuse (24) uit Mid delburg vindt zichzelf niet echt bij gelovig. Maar toch kan ze het niet laten om altijd dezelfde route te ne men als ze naar haar sportclub fietst. Ze is geen uniek geval. Want uit het onderzoek van de oud-leerlin ge van scholengemeenschap Neha- lennia onder ruim 250 tennissers en voetballers blijkt dat 77 procent van de sporters bijgelovig is. Ge middeld houden ze er vijf bijgelo ven op na, variërend van een kruis je slaan voor de wedstrijd tot het eten van een banaan in de rust. Van den Buuse, die vorige maand cum laude afstudeerde op het on derwerp, is niet de eerste die on derzoek doet naar bijgeloof in de sport. Toch miste ze in eerdere on derzoeken naar het fenomeen het onderscheid tussen gewoontes en bijgeloof „Zo kan 'jezelf netjes aan kleden voor de wedstrijd' wel een vaste gewoonte zijn, waar je verder geen waarde aan hecht. Daarom heb ik telkens de vraag aan de spor ters gesteld: 'brengt het je geluk?'. Als ze die vraag positief beant woordden, rekende ik het tot een vorm van bijgeloof." Om het verschijnsel in kaart te brengen, besloot de studente aan de Universiteit van Amsterdam twee jaar geleden om verschillen Suzanne van den Buuse deed onder zoek naar bijgelovige sporters. tussen mannen en vrouwen, gelo vigen en niet-gelovigen, tennissers en voetballers en amateurs en pro fessionals te onderzoeken. Daar voor ging ze met enquêteformulie ren op bezoek bij eerste-divisie- clubs als Stormvogels/Telstar en TOP Oss, maar bezocht ze ook amateurvoetballers bij verenigin gen als Zeelandia Middelburg en FC Dauwendaele uit Middelburg. Voor het ondervragen van tennis sers ging ze onder meer naar DOS in Vlissingen en benaderde ze pro fessionele tennissers waaronder sporters uit 'de top tien van Neder land'. Opvallend is volgens haar dat er maar weinig verschil is tussen ama teurs en professionals en tennis sers en voetballers. Bij sekse en ge loof waren de resultaten anders: vooral mannelijke en gelovige spor ters zijn vaker bijgelovig. 'Met bijgeloof kan een sporter onzekerheden compenseren' Het creëren van een bijgeloof komt volgens Van den Buuse voort uit de onzekere factoren van de sport, zoals weersomstandigheden en de kracht van de tegenstander. „Zulke factoren kunnen tot onze kerheid bij sporters leiden, waar door ze angstig worden. De onze kerheden waar ze zelf geen invloed op kunnen uitoefenen, proberen ze te compenseren door bijgelo ven." Ook maakte ze een onder scheid tussen actief en passief bijge loof De eerste vorm is gekoppeld aan een handeling, zoals het geven van een high-five aan een teamge noot of het nemen van een bepaal de route. Passief bijgeloof, zoals de aanwezigheid van publiek of het weer, kan een sporter zelf niet beïnvloeden. Uit de studie blijkt dat tennissers iets gevoeliger zijn voor actief bijgeloof en voetballers meer voor passief bijgeloof. In haar onderzoek kwam de 24-ja- rige studente ook een aantal tref fende voorbeelden tegen van wat Amerikanen 'win, stay; lose, shift' noemen. „Een deel van de sporters laat namelijk een bijgeloof gaan als hij verloren heeft. Zo gaf iemand aan dat hij de cd in zijn autoradio net zo lang bleef draaien tot hij ver loren had. Dan ging er weer een nieuwe in." door Esme Soesman ZIERIKZEE - Is het een beetje weer, dan zit het echtpaar Grauen- kam ]ZEÉUWS$id steevast op het bankje voor de knus ogende wo ning aan de Zierikzeese Lange Blokweg. Felgekleurde bloemen achter de ramen en een intrige rend naambord aan de gevel. De tekst 't Verseylt Besteck zegt iets over het 65-jarig huwelijk dat giste ren door het tweetal is gevierd. 'Verseylt' betekent zoiets als elders terecht komen en 'besteck' staat voor een tekening met scheepsrou- tes. Heb je je besteck verseylt dan zit de reis erop, vertellen dochter Caroline en haar man Paul Oost veen. Hun (schoon)ouders had den geen betere naam voor hun woning kunnen verzinnen. Nadat het tweetal elkaar in 1942 in Rotterdam het ja-woord gaf, ver trok het meteen richting Zierik zee. Daar kon meneer Grauen kamp (89) bij de voedselvoorzie ning aan de slag, om na de oorlog bliksemsnel carrière te maken als gezagvoerder op de koopvaardij. Net als zijn (inmiddels 85-jarige) vrouw was hij al bekend op Schou wen-Duiveland. Hun beider ouders waren één van de eerste badgasten die de West hoek frequent fêteerden. „Zij wa ren verliefd op het eiland en ik had ook mijn hart aan Zeeland ver loren", blikt meneer Grauenkamp - ondanks geheugenproblemen - op het verleden terug. En dat zegt iemand die praktisch de hele we reld heeft gezien. Want maar liefst zeventien jaar lang bevoer de Zie- rikzeeënaar de wereldzeeën. Me vrouw Grauenkamp maakte het zich thuis gezellig met onder meer een inwonend zusje, vele logees en later dochter Caroline. Soms was het best slikken als man lief, na veertien maanden afwezig heid, weer thuiskwam. Dat dat niet tot een breuk leidde is vooral aan moeders te danken, denkt Ca roline. „Zij is echt heel lief" Maar mevrouw Grauenkamp heeft zelf ook wel een idee over hoe ze het toch gedurende 65 jaar met elkaar Meneer J. Grauenkamp en mevrouw J. ning 't Verseylt Besteck. hebben klaargespeeld. „Omdat hij altijd zo ontzettend veel van me hield. Maar zoveel jaar samen bete kent natuurlijk ook wel geven en nemen." Grauenkamp-Nieuwveld bij hun wo- foto Ronald den Dekker Van hun komst naar Zierikzee heeft ze nooit een seconde spijt ge had. „We hebben veel goede vrien den gekregen en hebben hier een' heerlijke tijd gehad." vm>'»

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 32