Zeeland Belastingen gemeente weer hoger Boxsprings! SCHOUWEN-DUIVELAND Bewoners betalen zes tot zeven procent meer voor riool, afval en ozb. Swiss Sen se' Klepje Het hele lijf van Axelaar Freddy Jansen schreeuwt de blues Waterproject Dow bekroond met Europese prijs Dinsdag 9 oktober 2007 door Martijn de Koning ZIERIKZEE - Schouwen-Duiveland wordt volgend jaar nog duurder om te wonen. Prijkt de gemeente dit jaar al bovenaan Zeeuwse lijst jes waar het de hoogte van ge meentelijke belastingen betreft, volgend jaar betaalt een gemiddeld huishouden nog vijf tot zeven pro cent meer. Dat blijkt uit de begro ting voor 2008, waarin het college de gemeenteraad een voorstel doet over hoe het volgend jaar aan haar geld wil komen en waaraan ze dat vervolgens uitgeeft. Drie belastingen gaan volgend jaar met zes tot zeven procent om hoog: het rioolrecht (van 133 naar 142 euro), de afvalstoffenheffing (van 233 naar 247 euro voor gezin nen met een kleine container en van 290 naar 304 euro voor fami lies met een grote) en de onroerendezaakbelasting (ozb). De eerste twee betaalt iedereen. De gemeente mag op die gebieden hoogstens kostendekkend werken. Ze maakt er dus geen winst op. Voor de ozb, de belasting die eige naren van huizen en eigenaren én gebruikers van andere panden be talen, geldt een ander verhaal. Tot vorig jaar bepaalde het Rijk nog dat die belasting elk jaar met hoog stens het inflatiecijfer mocht stij gen. De gemeente had echter ge pland om vanaf 2005 jaarlijks drie Als het aan het college van B en W ligt, gaan de belastingen op Schouwen-Duiveland volgend jaar met vijf tot zeven procent omhoog. procent omhoog te gaan. De 4,75 procent die het daarmee misliep, wil ze nu in één keer inhalen. In clusief 2,75 procent inflatiecorrec tie gaat het om zeven procent in totaal. In de praktijk betekent het dat woningbezitters volgend jaar 618 tot 675 euro kwijt zijn aan loka le belastingen. Huurders betalen 247 tot 304 euro. Het college doet in de begroting haar best de boel te nuanceren. Deels is de hoge klassering een ge volg van landelijk beleid, geeft ze aan. De belangrijkste inkomsten- post van de gemeente is de Rijks bijdrage. En die is kleiner naarma te er relatief meer dure huizen in de gemeente staan. Het idee daar achter is dat de (rijkere) bewoners meer zelf kunnen ophoesten. Dat gaat op het eiland ook op. Verder heeft de gemeente veel am bities, legt wethouder Wijnand Renden (financiën) uit. „De raad kiest er regelmatig voor om nieu we, grote projecten op te starten. Die moeten wel ergens van be taald worden." Het college wees de raad er de afge lopen tijd meerdere keren op dat er wel erg veel grootse plannen zijn. Er moet gekozen worden, maakten burgemeester en wethou ders duidelijk. Tot irritatie van het college doet de raad dat echter al een poosje niet. Om ze een handje te helpen, roept het college nu een werkgroep in het leven die alle lo pende projecten en plannen en de bijbehorende kosten op een rijtje gaat zetten. Daarnaast heeft het college een dikke zes ton bewust niet begroot. De gemeenteraad mag aan de hand van het lijstje be slissen waar dat geld aan wordt uit gegeven en welke projecten een poosje in de ijskast moeten. In de Minderbroederstraat in Zierikzee wordt momenteel aan het riool gewerkt. De gemeente betaalt dat uit de rioolheffing, die elk huishouden betaalt en volgend jaar flink stijgt. foto Ronald den Dekker De grootste boxspring-specialist van Nederland BOXSPRINGS MATRASSEN Middelburg: Mortiereboulevard 18a, telefoon (0118) 60 65 94 1.40x200 cm. Andere maten leverbaar. www.swisssense.nl ZEEUWSE Tip? redactie@pzc.nl Zeven jaar is hij pas, maar Wou ter combineert die jonge, leeftijd met het vermogen om vlijmscher pe analyses te maken van zijn omgeving. Vooral zijn ouders hebben het soms zwaar te verdu ren. „Verdorie, zit dat klepje niet dicht", mopperde zijn moeder toen ze het pak sinaasappelsap eens goed schudde voordat ze een glas volschonk en de oranje spetters in het rond vlogen. Triomfantelijk keek Wouter haar aan. „Net als bij jou, hé ma ma." Vertwijfeld vroeg ze wat hij daar precies mee bedoelde. „Nou, jij praat toch altijd zo veel! louw klepje is ook vaak niet dicht." Behalve op dat moment dan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 31