t 'Het beeld is groter geworden dan de persoon zelf' Foto van Alberto Korda documentairemaakster Trisha Ziff PZC Dinsdag 9 oktober 2007 1 1 Hoe vervelend is het als je overal je foto terugziet en nooit een peso voor copyrights ontvangt. De Cubaanse fotograaf Korda (1928-2001) kon erover meepraten. Als hij ook maar eentiende cent had gekregen voor elke keer dat zijn afbeelding van Ernesto Rafael 'Che' Guevara werd gebruikt, dan was hij zomaar de rijkste man van Cuba geworden. Maar Korda werd nooit gefortuneerd en maakte er geen werk van als de meest uiteenlopende groeperingen en reclamebureau's met zijn foto aan de haal gingen. In 2000 was ook voor de voormalig hoffotograaf van de Cubaanse leider Fidel Castro een grens bereikt toen een drankmerk wodka liet aanprijzen door Che Guevara. „Ik ben niet tegen reproductie van de foto door die mensen die de herinnering aan Guevara levend willen houden en strijden voor sociale rechtvaardigheid in de wereld", zei Korda. „Maar ik ben tegen exploitatie van het beeld voor promotie van producten als alcohol die de reputatie van Che teniet doen." De 50.000 euro die de rechtszaak hem opbracht, schonk hij aan een kliniek in Cuba. Op 5 maart 1960 maakte Korda de wereldberoemde foto. De voormalige modefotograaf was die dag, net als de Franse intellectuelen Sartre en Simone de Beauvoir, aanwezig bij een herdenking van Cubanen die waren gesneuveld tijdens een ontploffing. Castro gaf de Amerikaanse geheime dienst CIA de schuld en predikte voor een menigte in hoofdstad Havana. Korda maakte kort achter elkaar twee shots van Che Guevara en vond diens blik encabronado y dolen te (vrijvertaald: boos en gekwetst). De krant Revolucion waarvoor Korda werkte, drukte de foto pas een jaar later af bij een aankondiging dat minister van Industrie Che op 16 april een toespraak zou houden. Volgens Trisha Ziff is het waarschijnlijk dat Guevara zelf de foto heeft gezien. Op het origineel staat Guevara tussen een man en een plant, die Korda bij de meeste afdrukken van het beeld afsneed. Korda was overtuigd van de kracht van de foto en vond ook dat het beeld het charisma van Guevara 'had gevangen'. Hij speldde de afbeelding op in zijn studio. Enkele Cuba-bewonderaars die bij hem langskwamen, gaf hij een afdruk. Er zijn veel verschillende versies van de wijze waarop de Korda-afbeelding uiteindelijk zijn weg vond over de wereld. Onmiskenbaar heeft de Italiaanse uitgever Feltrinelli, die de communistische revolutie een warm hart toedroeg, een rol gespeeld. De Italiaan bezocht Korda en kreeg een exemplaar van de foto. Toen Che in 1967 gevangen werd gehouden door Boliviaanse troepen liet de uitgever de foto in posterformaat bij duizenden gratis verspreiden. Anderen vermoedden dat dit pas na Che's dood gebeurde. De actie van de uitgever was de start van de snelle verspreiding in Europa van de Korda-foto. Korda heeft wel eens beweerd dat de familie Feltrinelli wèl rijk is geworden van de foto. De familie ontkent dat. De eerste keer dat de Cubanen massaal kennismaakten met de foto was toen de afbeelding werd gebruikt voor een groot doek dat van een overheidsgebouw werd afgerold rond de tijd dat het nieuws over Che's dood eenmaal bekend was. Ook de Ierse kunstenaar Jim Fitzpatrick verdient credits. Een bewerking die hij maakte - hij vergrootte het portret en gebruikte veel contrast - werd wereldberoemd en veel gecopieerd. Een versie werd al in 1968 tentoongesteld in een Londens museum. Fitzpatrick had Guevara ooit ontmoet, kende destijds de fotograaf niet en vroeg naar eigen zeggen geen copyrights waardoor verspreiding snel ging. Volgens hem heeft hij de originele foto ooit van de Nederlandse Provo's gekregen die mogelijk in contact stonden met Sartre. Met de klok mee vanaf linksboven. 1: het portret van revolutionair Che Guevara afgedrukt op een tas tijdens een expositie Che! een commerciële revolutie, eerder dit jaar, in het Tropenmuseum van Amsterdam, 2: T-shirts van Che Guevara en premier Balkenende, 3: afbeelding van Che Guevara op een dollarbiljet. 4: groot buitenkunstwerk van de Spanjaard Sergio Fernandez uit 2004, 5: een uit snede van de officiële foto van Alberto Korda. foto's ANP/Tropenmuseum/GPD itro She krijgt )haliteit en heidene posten ubaanse regering. Che opgepakt tijdens een door de CIA georganiseerde militaire operatie van het Boliviaanse leger, geëxecuteerd en in een geheim graf gedeponeerd. '66 '67 '68 '69 1970 1997 1 1965: Che verklaart te gaan vechten als guerrilla om communisme verder te verspreiden. Eerst in Congo later in Bolivia. 1997: Resten van Che's lichaam worden opge graven in Bolivia en met militaire eer bijgezet in mausoleum in Cuba. illustratie Jos Diender

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 11