Buitenland 'Angsthaas' Brown oogst hoon Voorhoeve trekt lessen uit mislukte vredesoperaties Herstel na aardbeving Pakistan geslaagd Britten maken geld voor in de ruimte Christelijke Palestijnse activist vermoord in Gaza-stad Britse premier schrijft geen nieuwe verkiezingen uit. Oud-minister publiceert boek 'Van oorlog tot rechtsstaat'. PZC Maandag 8 oktober 2007 9 door onze correspondent Esther Cotink LONDEN - De Britse premier Gor don Brown heeft afgelopen week end een storm van kritiek over zich heen gekregen nadat hij had gezegd dat hij voorlopig geen alge mene verkiezingen laat uitschrij ven. De conservatieven in de oppo sitie noemen Brown, die volgens hen had aangestuurd op vervroeg de verkiezingen in november, een angsthaas. Dat Brown een stembusgang nu of volgend voorjaar 'hoogst onwaar schijnlijk' acht, heeft volgens hem niets te maken met de recente opi niepeilingen. Die tonen aan dat La bour, voor het eerst sinds het aan treden van de premier in juni, ach terloopt op de conservatieven. De Tories doen het goed in de peilin gen sinds de toespraak van opposi tieleider David Cameron op het partijcongres vorige week, waar mee hij grote indruk maakte. In een ochtendprogramma van de BBC zei Brown gisteren dat hij het als zijn taak ziet het land te dienen en zijn volk de tijd te geven zijn Tangetermijnvisie in actie te zien'. Hij gebruikte het interview met journalist Andrew Marr om een eind te maken aan de maandenlan ge speculaties dat hij op korte ter mijn verkiezingen zou uitschrij ven: „We hadden deze zomer te kampen met MKZ, terrorisme, overstromingen en financiële pro blemen. En ja, als gevolg daarvan hadden we verkiezingen kunnen houden. Maar wat ik liever doe, is het publiek laten zien wat mijn vi- De Britse oppositie verwijt pre- mier Brown angsthazerij nu hij geen nieuwe verkiezingen uit schrijft. Brown volgde onlangs To ny Blair op. sie is op huisvesting, gezondheid en onderwijs. Ik wil de komende fase van mijn premierschap gebrui ken om nieuw beleid te ontwikke len en te tonen aan het volk." David Cameron verweet premier Brown 'grote zwakte en besluite loosheid' en sprak van een 'verne derende terugtrekking'. Ook de li beraal-democratische leider Men- zies Campbell zei dat Brown partij politieke belangen boven die van het volk stelt. De premier legde al le aantijgingen terzijde, en zei er niet aan te twijfelen dat Labour hoe dan ook zou winnen als er ver kiezingen zouden worden gehou den. Afgelopen woensdag haalde Came ron een wit voetje bij de kiezers door in zijn toespraak op het par tijcongres belastingverlagingen te beloven als zijn partij aan de macht komt. Hij wil snijden in de successierechten en in de over drachtbelasting op onroerend goed. Ook gunt hij gezinnen met jonge kinderen extra belastingvoor delen omdat hij het gezin als hoek steen van de samenleving ziet. In een reactie op deze beloftes zei Brown, die voor zijn premierschap tien jaar lang minister van Financi ën was, dat hij staat te 'trappelen' om het op te nemen tegen de To ries en hun belastingplannen. DEN HAAG - Als minister van De fensie was professor Joris Voorhoe ve, nu lid van de Raad van State, in 1994 verantwoordelijk voor het sturen van Nederlandse militairen naar Srebrenica. Het werd een dra ma waarbij medio 1995 circa 7500 Bosnische moslimmannen door Serviërs werden vermoord. Nog steeds slaapt Voorhoeve slecht, erkende hij onlangs. Nu heeft hij een boek geschreven: 'Van oorlog tot rechtsstaat'. Een leerboek voor vredesoperaties. Te beperkt, te laat, niet lang ge noeg volgehouden, te versnipperd en te weinig betrokkenheid van het land zelf. Joris Voorhoeve oor deelt in het boek keihard over VN-vredesoperaties in de afgelo pen vijftig jaar, 34 in totaal. De oud-bewindsman rept alleen tussen de regels door over zijn ei gen ervaringen rond Srebrenica. Duidelijk is dat die episode hem •aan het denken heeft gezet. Voor hoeve citeert oud-VN-topman Ko fi Annan die stelde dat in de helft van de landen die uit een oorlog komen, binnen vijf jaar tijd weer een gewapende strijd losbarst. Voorhoeve stelt dat de internatio nale gemeenschap veel te lang wacht alvorens in te grijpen. Het brengen van vrede zonder militai re inzet is tien keer goedkoper dan het inzetten van vredestroepen. Toch gebeurt het niet, mede door verdeeldheid in de internationale gemeenschap of een ontbrekend VN-mandaat. Als er al een vredes macht gaat, is die vrijwel puur wes ters. Er wordt geen rekening ge houden met de lokale cultuur of De VN moeten alle vredesoperaties leiden, de NAVO mag geen rol spelen religie. Bij het uitsturen van een vredesmacht wordt ook geen acht geslagen op de noden van het be trokken land. Er wordt van alles beloofd zonder dat wordt nage gaan of de beloften nagekomen kunnen worden. Na een staakt-het-vuren duurt het meestal veel te lang voordat de we deropbouw begint. Vroegere krijgs heren en oorlogsprofiteurs blijven op hun posten en profiteren zelfs van donaties en hulpprogramma's. De VN moeten volgens Voorhoe ve niet alleen gaan over vredestroe pen maar ook over de uitzending van politiemensen, ambtenaren, geneeskundig personeel, techni sche ingenieurs en juristen. Om de besluitvorming te versnellen zou de EU bij meerderheid moeten be slissen over deelname aan vredeso peraties en niet meer unaniem. Elke vredesoperatie moet volgens Voorhoeve onder leiding staan van de VN. De Navo mag daarin geen rol spelen. Een internationaal fonds voor wederopbouw moet de invloed van donoren terugdringen en ervoor zorgen dat operaties niet voortijdig gestaakt worden. De westerse inbreng bij vredesope raties moet verminderen, terwijl buurlanden en criticasters een raadgevende rol zouden moeten krijgen. De vraag hoe dit alles ge realiseerd moet worden, beant woordt Voorhoeve niet. Voor Ne derland heeft hij wel een tip: richt je alleen op politietaken en justi tie. Soldaatje spelen heeft voor de oud-minister afgedaan na Srebreni ca. Juli 1995: een Nederlandse soldaat bij vluchtelingen uit Srebrenica, foto GPD ISLAMABAD - Twee jaar na de aard beving op 8 oktober die in de ber gen van Noord-Pakistan tachtig duizend levens eiste, kampen over levenden nog altijd met aardver schuivingen en torenhoge prijzen van bouwmateriaal. De komende winter zullen ze bijna allemaal een dak boven hun hoofd hebben. Internationale organisaties noe men de hulpinspanning voor onge veer 3,5 miljoen mensen die na de aardbeving op gang kwam een voorbeeldige reactie op een groot schalige natuurramp. Er zijn in het ruige gebied van Pa- kistaans Kashmir inmiddels 210.000 woningen gebouwd die te gen een aardbeving bestand moe ten zijn. Daarnaast wordt druk ge werkt aan de bouw van nog eens 350.000 woningen. Er zijn tegensla gen geweest. Hevige moessonre gens vertraagden de bouw. Enkele internationale hulporganisaties moesten deze zomer korte tijd ver trekken toen stamleden hun kanto ren in het aardbevingsgebied ver nietigden uit woede over de ge welddadige ontruiming van de Ro de Moskee in Islamabad. Maar het aantal aardbevingsslachtoffers dat nog in tenten woont is terugge bracht tot zesduizend. De Paki staanse autoriteiten hopen dat voor het invallen van de winter de meeste huizen klaar zijn. Na de verwoestende aardbeving werd 3 miljard euro ingezameld voor de wederopbouw. De twee zwaarst getroffen steden, Muzaf- farabad en Balakot, worden op een andere plek herbouwd. Maar ondanks de voorspoedige gang van zaken klagen velen over de ge stegen kosten. LONDEN - Het Britse bedrijf Trave- lex heeft geld ontwikkeld voor ge bruik in de ruimte. Een team van wetenschappers van het National Space Centre en de Universiteit van Leicester hielpen mee. De naam van het geld luidt Quid (Quasi Universal Intergalactic De nomination). De ruitvormige Quid wordt vervaardigd van een zeer rekbare en duurzame kunst stof. 'Aards' geld is in de ruimte on bruikbaar. „Alles met scherpe rand jes kan een risico vormen voor de astronauten", legt professor Ge orge Fraser uit. „En chips of credit cards raken beschadigd door de kosmische stralingen in de ruim te." Op de Quid staat de afbeelding van een planeet. De waarde van één Quid is bijna negen euro. GAZA-STAD - Een christelijke Pales tijnse activist die herhaaldelijk met de dood was bedreigd is in Ga- za-stad doodgestoken. Het slachtof fer, de 32-jarige Rami Khader Ayyad, was de eigenaar van de eni ge christelijke boekhandel in de Gazastrook, die verbonden is aan het Palestijns Bijbelgenootschap. Ayyads lichaam werd in de nacht van zaterdag op zondag gevonden op straat. Hij werd sinds zaterdag middag vermist. De doodsbedreigingen die hij ont ving hadden te maken met zijn ac tiviteiten ter verspreiding van het christelijke geloof Het ministerie van Binnenlandse Zaken van de door Harnas beheerste Gazastrook veroordeelde de moord en zei een onderzoek te hebben ingesteld. Ha rnas veroordeelde de moord ook. „De band tussen moslims en chris tenen is zeer sterk en zal niet wor den beïnvloed door zulke door cri minele elementen gepleegde mis daden", stond in een verklaring van Harnas. Het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina, dat veel steun geniet onder christenen ■in de Gazastrook, noemde de moord „een wanhopige poging om de goede betrekkingen tussen christenen en moslims te sabote ren". In de Gazastrook wonen cir ca 3.200 christenen en 1,4 miljoen moslims. De meeste christenen in het gebied zijn Grieks-orthodox, de katholieken komen op de twee de plaats. Ayyad was een van de weinige doopsgezinden in de Ga zastrook. De verhouding tussen de christenen en de islamitische meer derheid is doorgaans goed, ook nu de radicale Harnas het voor het zeggen heeft. Tijdens de machtso vername door Hamas in juli richt ten vandalen vernielingen aan in een katholiek klooster. Harnas nam hier afstand van.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 9