Buitenland België probeert buitenland gerust te stellen Duitser minder lovend over Nederland Minister De Gucht stelt dat zijn land niet uiteen zal vallen. Duitse bondspresident Kohier brengt bezoek aan Nederland. 0 Bianca Jagger leidt debat tegen doodstraf Moord op Russische journaliste herdacht Myanmar houdt nog 1000 arrestanten vast 'Kans op recessie VS minder dan 50 procent' Tyfoon bezorgt struisvogels nat verenpak .mm PZC Maandag 8 oktober 2007 7 BRUSSEL - Terwijl de regering het buitenland gerust probeert te stel len, nemen de spanningen in Bel gië toe. Minister van Buitenlandse Zaken Karei de Gucht heeft alle ambassades het afgelopen weekein de laten weten dat van uiteenval len van het land geen sprake is Gisteren verbrandden ongeveer 350 Vlaamse nationalisten bij Brus sel Belgische vlaggen en riepen op tot onafhankelijkheid van het Fran stalige Wallonië. De Gucht erkent dat er een politie ke crisis is, maar zegt dat die zal worden overwonnen. De crisis kan mogelijke buitenlandse inves teerders volgens hem afschrikken. „Wij schatten dat niet voldoende in, maar een groot stuk van de we reld denkt inderdaad dat het einde van België nabij is", lichtte hij het diplomatieke offensief toe. De regeringsformatie in België duurt nu al ongeveer vier maan den. De Waalse en Vlaamse par tijen kunnen het maar niet eens worden over de Vlaamse eisen voor meer zelfbestuur en over de loop van de taalgrens door het ge west Brussel-Halle-Vilvoorde. De tegenstellingen tussen de Vla mingen en Walen zijn omvangrijk. Meerdere Vlaamse partijen heb ben kiezers gewonnen met de be lofte dat Vlaanderen zelfstandiger zou worden. Het Vlaams Belang De Belgische regering benadrukt dat het land de huidige politieke crisis zal overleven. Voor- en te genstanders van splitsing blijven zich echter roeren. van Filip Dewinter streeft al langer naar een zelfstandige republiek Vlaanderen. De Vlaamse demonstranten die gisteren vlaggen verbrandden, hiel den een mars in Rhode-Saint-Ge- nese. Dat ligt in het Nederlandstali ge Vlaanderen, maar 6o procent van de inwoners is Franstalig. De mars was op touw gezet door Voorpost, een uiterst radicale Vlaamse beweging die voor split sing van België is. De deelnemers, onder wie zeventien federale parle mentsleden van het rechtse Vlaams Belang, droegen spandoe ken met teksten als 'Dood aan Bel gië'. Maar ook hun tegenstanders roe ren zich. Een petitie tegen de split sing van België heeft binnen een week al 57.000 handtekeningen ge kregen. De actie was opgezet door vakbonden en kreeg snel steun van bekende Belgen zoals zangeres Axelle Red en handloopster Kim Gevaert. De beweging voor behoud van Bel gië krijgt ook zichtbaar steun. Steeds meer Belgen hangen hun Belgische vlag uit, als teken dat ze tegen een splitsing zijn. WUJING - Soldaten brengen tijdens noodweer struis- land, nadat die eerder huishield op Taiwan, waar vijf slachtoffers. Uit voorzorg waren 1,4 miljoen mensen vogels in veiligheid in de dierentuin van Wenling in mensen het leven lieten. Op het vasteland nam Krosa geëvacueerd en tienduizenden vissersschepen terug- Oost-China. Cisteren kwam daar de tyfoon Krosa aan snel in kracht af en maakte voor zover bekend geen geroepen. foto Jiang Yongbing/EPA door onze correspondent Achille Prick BERLIJN - „Nederland was altijd het kleine betere broertje in het Wes ten", zegt de Duitse sociaal weten schapper Christoph Meyer. „Maar na de opkomst van Pim Fortuyn en de moord op Theo van Gogh is er wat veranderd. Duitsers zijn niet per se negatiever over Neder land gaan denken, maar ik denk wel realistischer." De Duitse bondspresident Horst Kohier en zijn vrouw brengen van af vandaag een driedaags staatsbe zoek aan Nederland. Een ingewik keld bezoek zal het niet zijn, want de verhoudingen tussen beide lan den zijn al jaren uitstekend. „Ik denk alleen al aan het Duits-Ne derlandse legerkorps in Münster", zegt Meyer, die zelf enkele jaren in - De Duitse bondspresident Horst Kohier. foto CPD Nederland studeerde en werkte. Hij presenteert binnenkort een boek over de Nederlandse buiten landpolitiek na 1989. „Het Neder landse korps is niet zomaar een goedbedoelde samenwerking, maar een volledig geïntegreerde structuur die Duitsland met geen enkel ander land heeft." Tot in de jaren negentig had Duits land in Nederland nog een nega tief imago. Instituut Clingendael presenteerde in 1992 een onder zoek waaruit bleek dat de meeste Nederlandse jongeren tussen 15 en 'Nederland is een normaal land dat ook aan de Noordzee ligt, geen paradijs' 19 jaar ronduit negatief oordeelden over Duitsland. Het land werd vooral geassocieerd met oorlog. Op dat gebied lijkt er iets veran derd te zijn. Eerder dit jaar bleek uit een onderzoek dat één op de drie Nederlanders de laatste tien jaar positiever ging denken over Duitsland. Het land kreeg het rap portcijfer 6,8. Ruim de helft vindt dat de twee landen binnen Europa gezamenlijk moeten optrekken. „Die verandering is denk ik een grote verdienste van de Nederland se overheid", zegt Meyer. „Na dat onderzoek in 1992 is er veel geïn vesteerd in de beeldvorming over Duitsland. In het geschiedenison derwijs ging het niet meer vooral over de periode 1933-1945, maar ook over het naoorlogse Duits land. Er zijn in die tijd ook talloze contacten aangeknoopt en aange haald, zowel op cultureel, politiek als economisch terrein." Duitsers lijken echter wat minder enthousiast te zijn geworden over Nederland. „Nederland was in de Duitse beleving lang het liberale en tolerante land waar de multicul turele samenleving was gelukt. Na Fortuyn en Van Gogh is dat na tuurlijk veranderd. Nederland is een normaal land dat ook aan de Noordzee ligt, geen paradijs. Dat neemt niet weg dat Nederland bij heel veel Duitsers nog altijd een streepje voor heeft als open, gezel lig en relaxed land." LISSABON - Bianca Jagger mengt zich morgen in de strijd tegen de doodstraf. Het voormalig model en ex-vrouw van zanger Mick Jag ger leidt dan debatten over de doodstraf tijdens een topbijeen komst van de Raad van Europa en de Europese Commissie in Lissa bon. Jagger (62) is tegenwoordig mensenrechtenadvocate en good- willambassadrice tegen de dood straf namens de Raad van Europa. De Raad is een organisatie van 47 landen voor democratie en men senrechten. MOSKOU - Honderden aanhangers van de Russische oppositie heb ben gisteren in Moskou de moord herdacht op Anna Politkovskaja. De journaliste is een jaar geleden doodgeschoten. Volgens mensen rechtenactivisten was het een poli tieke moord, waarvoor president Poetin verantwoordelijk is. Poetin zelf vierde gisteren zijn 55ste ver jaardag. Hij kreeg duizenden jonge mensen op de been in Moskou. Die zwaaiden met Russische vlag gen tijdens een door de regering georganiseerde manifestatie. YANCON - De militaire regering van Myanmar (Birma) houdt nog bijna duizend mensen gevangen sinds de bloedig neergeslagen pro- democratische demonstraties. Dat hebben staatsmedia zaterdag ge meld. Bij de betogingen van eind vorige maand werden door het le ger in totaal 2171 mensen opge pakt, van wie er inmiddels 1215 zijn vrijgelaten. Onder degenen die nog vastzitten zijn volgens de drie door de staat uitgegeven kran ten 109 monniken. WASHINGTON - Het groeitempo van de Amerikaanse economie zwakt af, maar de kans op een re cessie is minder dan 50 procent. Ook bedaart de onrust op de finan ciële markten. Dat zei de oud-voor zitter van de Federal Reserve, Alan Greenspan, gisteren op CNN. Hij stelde dat Amerikanen voorzichtig moeten zijn door de onrust in de financiële wereld, maar dat ze niet nerveus hoeven te zijn, over de af zwakkende groei van de Ameri kaanse economie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 7