Op excursie in Zeeland Beslissende slag voor Infatuate dak van een Met bubbels in de hand in bad op het Studenten gaan zelf surveilleren Jeugdbrandweer buiten de prijzen Provincie begint met informatie over Natura 200-gebieden. Oorlogsmuseum in Nieuwdorp vraagt extra steun provincie. Woongoed Middelburg .bouwt bewaking van studentenhuizen af. 'Architectonisch hoogstandje' op strand Westkapelle. 1 4 I Maandag 8 oktober 2007 pzc door Willem van Dam NIEUWDORP - „Het wordt een span nende dag." Voor Kees Traas, ini tiatiefnemer van het oorlogsmu seum Infatuate in Nieuwdorp, breekt begin volgende maand het uur van de waarheid aan. Vrijdag 9 november nemen Provinciale Staten van Zeeland een beslissing over zijn verzoek bijna 170.000 eu ro extra beschikbaar te stellen om van zijn huidige expositieruimte een volwaardig oorlogsmuseum te kunnen maken. De provincie heeft al 100.000 euro toegezegd. Indien de provinciebestuurders be reid zijn de gevraagde extra bijdra ge te verlenen, heeft Traas de fi nanciering van zijn plannen voor een belangrijk deel rond. Hij moet dan nog wel een aantal geldschie ters vinden die de inrichting van het museum willen bekostigen. Traas twijfelt er echter niet aan, dat dit lukt. „Ik heb van een aantal bedrijven al toezeggingen bin nen." De totale kosten bedragen rond de 800.000 euro; 600.000 euro voor de (ver)bouw en 200.000 euro voor de inrichting. De gemeente Borsele heeft voor de museum- door Selma Osman MIDDELBURG - Studenten van de Roosevelt Academy in Middelburg gaan zelf surveilleren op overlast. Woongoed bouwt de bewaking van de complexen Bagijnhof Koestraat, Roggeveen en Vlissing- sestraat geleidelijk af. Kort na de opening van de Roose velt Academy, drie jaar geleden, klaagden ofnwonenden van de Ba- gijnhof over geluidsoverlast. Daar op huurde de woningcorporatie GOES - De junioren (lagedruk) van de jeugdbrandweer Sint-Philips- land zijn zaterdag vierde gewon nen tijdens het Nederlands kam- t pioenschap in Hoorn. De jeugdbrandweer van Borse- le-Goes behaalde een vijfde plaats, Middelburg werd achtste. De beste Zeeuwse prestaties wer den geleverd door de brandweerju nioren van Westerschouwen. Ze werden derde en daarmee slaag den zij er niet in hun titel te pro longeren. Bij de klasse aspiranten (lagedruk) waren zaterdag twee Zeeuwse ploegen van de partij. Hier behaalde Borsele-Goes de vierde plaats. Westerschouwen moest met een zesde plaats genoe gen nemen. plannen ongeveer 130.000 euro over. Vanuit 'Brussel' komt een subsidie van 80.000 euro, via de in zet van vrijwilligers denkt Traas 120.000 euro te kunnen besparen en met de eerder toegezegde 100.000 euro van de provincie is op dit moment een bedrag van zo'n 440.000 euro beschikbaar voor de verbouwing. Als de provin cie het resterende gat van bijna 170.000 euro opvult, kan Traas nog dit jaar beginnen met de ver wezenlijking van zijn droom: een goed geoutilleerd oorlogsmuseum, dat zich vooral richt op de Slag om de Schelde (1944). Op het provinciehuis bestaat sym pathie voor de plannen. Begin dit jaar namen Provinciale Staten van Zeeland unaniem een motie over van WD'er F. Streng. Daarin kreeg het dagelijks provinciebe stuur opdracht meer bekendheid te geven aan de gebeurtenissen rond de Slag om de Schelde. Een volwaardig oorlogsmuseum in Nieuwdorp zou daarbij een belang rijke rol kunnen spelen. Cultuurgedeputeerde H. van Wave- ren beschikt op dit moment over 1^ Indien Provinciale Staten bereid zijn 170.000 euro te geven, kan nog voor het eind van dit jaar be gonnen worden met de bouw van een nieuw oorlogsmuseum. een bewakingsbedrijf in om het complex in de gaten te houden. Woongoed wil van het toezicht af en maakt de studenten collectief verantwoordelijk. Gedragen zij zich goed en wordt schade in stu dentenhuizen beperkt, dan blijft aan het eind van het jaar een leuk bedrag voor de studenten over. De relatie tussen Woongoed en de studenten wilde van twee kanten niet vlotten, vertelt Matthias Ploeg van de huurdersvereniging (HAC). „Wij zaten met dingen zoals servi ce die wel betaald, maar niet gele verd werd, hoge huurprijzen en een grote verbouwing waardoor het bij Roggeveen voor de studen te weinig middelen om de mu seumplannen met een extra finan ciële bijdrage te ondersteunen. Maar indien Provinciale Staten nog ergens een potje weten te vin den waaruit kan worden geput, vindt Van Waveren dat prima. Kees Traas (hij richtte in 2001 een stichting op om zijn plannen te kunnen verwezenlijken) beschikt over een enorme hoeveelheid ma teriaal uit de Tweede Wereldoor log. De collectie omvat 50.000 tot 70.000 stukken; jeeps, motoren, wapens, uniformen, foto's, docu menten. De verzameling ligt mo menteel op een zolder van een schuur achter zijn woning aan het Coudorp in Nieuwdorp. Het geïmproviseerde museumpje krijgt nu, zegt Traas zelf, jaarlijks ongeveer 2500 bezoekers over de vloer. Dat moeten er zo'n 8000 worden. De exploitatie van het museum hoeft geen probleem te zijn, denkt Traas. De exploitatiekosten raamt hij op nog geen 17.000 euro per jaar. Die kosten kunnen zo laag blijven, omdat het museum een beroep kan doen op veel vrijwilli gers. Traas hoop zijn vernieuwde Infa tuate begin november 2009 te kun nen openen. „Dan is het 65 jaar ge leden dat zuid- en midden-Zee land werden bevrijd." ten onleefbaar was. Dat leverde heel wat frustraties op." Eigendom men van Woongoed moesten het soms ontgelden. De problemen zijn uitgepraat en de studenten nemen hun nieuwe rol als beveiliger serieus, zegt het bestuur van de HAC. Er is een Campus Plan opgesteld, waarmee de studenten willen proberen de overlast voor de omwonenden te beperken. „Het is wel belangrijk dat ze naar ons toe komen als er klachten zijn", zegt Rebecca van Scheijndel. „Dan kan er direct wor den ingegrepen", vult Kostijn van Ginkel aan. Met foldertjes wordt de buurt op de hoogte gebracht. door Willem van Dam yerseke - Hé, daar heb je de be haarde boterbloem! Geïnteresseerd zakt het gezelschap je excursiegangers diep door de knieën, kijkt nog eens goed, en ja wel hoor, zie je die teruggeslagen kelkslippen? Kan dus niet missen: dat móét een behaarde boter bloem zijn. Niet te verwarren met de kruipende boterbloem, die kruipt écht, verzekert de excursie leider. En kijk eens, dat treft, even verderop staan een paar blaartrek kende boterbloemen, in vroeger ja ren vooral geliefd bij bedelaars. Die smeerden zich met de sappen van het plantje in, kregen daarvan grote blaren, hetgeen hen er nóg ongezonder deed uitzien. Succes verzekerd. Over het oudland hangt een lichte ochtendnevel. In de verte grazen groepjes Limousins en Blonde d'Aquitaines - vlezige types, waar bij je maar beter een beetje uit de buurt kunt blijven, ze willen nog wel eens humeurig zijn, zegt excur sieleider Piet de Keuning. De Postbrug over het Kanaal door Zuid-Beveland biedt een fraai zicht op honderden hectares na tuurgebied. Aan de westkant de Kapelse Moer, aan de oostkant de Yerseke Moer. Oudland en zoutland; het land van kreekruggen en poelgronden. De Kapelse en Yerseke Moer vor men - om met natuurkenner Chiel Jacobusse te spreken - 'een geschiedenisboek van het Zeeuw se landschap'. Ze herbergen vele sporen die verwijzen naar hoe Zee land er ooit moet hebben uitge zien. Onbegonnen werk te vertellen wel ke vogels er voorkomen; de kol- gans, de brandgans, de tureluur, de graspieper, de gele kwikstaart, de lepelaar, de grutto - ze mogen er allemaal graag vertoeven. Enig idee hoeveel plantensoorten zich er thuisvoelen? Ook dat zijn er honderden: aardbeienklaver, grote ratelaar, vogelwikke, zeeaster en sla er de plantengids verder maar op na. De Kapelse en Yerseke Moer beho ren tot de zogeheten Natura 2000-gebieden in Zeeland waar voor beheerplannen moeten wor door Joeri Wisse westkapelle - Terwijl de herfst zijn intrede doet, droomt Chris Lu- ken al volop van de zomer van 2008. Dan kan hij zittend in een ja cuzzi met een glas champagne in de hand op het dakterras van zijn gloednieuwe beachclub Zuider duin op het strand van Westkapel le uitkijken. Luken, eigenaar van diverse hotels in Nederland, wil al jaren een stijl volle beachclub op het strand tus sen Westkapelle en Zoutelande realiseren. Nu ligt er dan eindelijk een ontwerp, waarin zowel hij als de gemeente Veere zich kan vin den opgesteld. In die plannen moet komen te staan wat er wél en wat er niet mag. Informatie avonden en inspraakrondes gaan daaraan vooraf Vrijdagavond werd de eerste infor matiebijeenkomst gehouden, in Yerseke. Het zaaltje van dorpshuis De Zaete is welgevuld. Zo'n vijftig belanghebbenden hebben zich rond de tafeltjes verzameld. Veel boeren ook. Dat is logisch, zegt me neer J. B. Zuidwegt (80 jaar, Yerse ke), want zodra het woord natuur beschermingsmaatregelen in de mond wordt genomen, gaan bij hen de nekharen overeind staan. „Die natuur- en milieujongens hebben het voor het zeggen gekre gen. Als boer heb je nog maar wei nig te vertellen." Meneer Zuidwegt beboert nog zo'n vier bunder in de Yerseke 'Als boer heb je nog maar weinig te vertellen' Moer; tarwe, aardappelen, uien. Prachtig hoor, vindt meneer Zuid wegt, dat al die ganzen zo graag naar de Kapelse en Yerseke Moer komen, ze vreten echter wél een groot deel van z'n tarwe op. Daar voor krijgt hij weliswaar een ver goeding, maar je moet altijd af wachten hoeveel en wanneer. Er vallen, in het zaaltje van De Zaete, termen als 'vogel- en habi tatrichtlijnen', 'toetsmomenten', 'klankbordgroepen', 'educatie' en 'monitoring'. Meneer Zuidwegt staart enigszins mismoedig in zijn glaasje sinasprik. De volgende ochtend, om uur of tien, stappen een stuk of twintig natuurliefhebbers in de laarzen om onder begeleiding van bos wachter De Keuning nog eens met eigen ogen te zien waarom het zo belangrijk is dat zuinig met de Ka pelse en Yerseke Moer wordt om gesprongen. De Keuning vertelt over moemering, zoute kwel. Hij heeft het over een 'uniek gebied', wijst op het fijn goudscherm dat nauwelijks nog in Europa voor komt. En meneer Zuidwegt? Die is thuis gebleven. Waarom zou hij ook meegaan? Hij kent het gebied als zijn broekzak en veel wijzer, weet hij zeker, zal hij toch niet worden van zo'n excursie: geen moer. den. „Ik verwacht dat de gemeente over een maand het welbekende stempeltje zet. Dan staan wij al klaar om met de bouw te begin nen, die in april klaar moet zijn." Het huidige Zuiderduin is een tij delijke voorziening. De nieuwe beachclub krijgt een bijzonder ont werp. Aangezien de kavel beperkt was, komt er bovenop het dak een terras. De beachclub, een 'architec tonisch hoogstandje', krijgt een na tuurlijke uitstraling mee door veel gebruik van glas en hardhout. Ook beachhotel Zuiderduin aan de Buckweg ondergaat de komen de maanden een metamorfose. „Het dak, de gevels, de ramen, al les wordt vernieuwd. Het zal straks net zijn alsof er een nieuw gebouw staat", belooft Luken. Het hotel heeft nu nog een ja- Impressie vari de Zuiderduin Beachclub.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 62