Zeeland Wekenlang gesteggel over eigendom uitgebrande Jop Nu is de kunst Galerie Kos met veelzijd opent weer de deuren ige verkoopexpositie Elfen en kabouters in Bru M- t Gemeente wist niet wie de eigenaar was: ze blijken het zelf te zijn. Vogelwerkgroep Schouwen-Duiveland telt iedere zondag. Victoriaanse Kos toont werk uit kasten van galeriehouder. 14 I Maandag 8 oktober 2007 PZC BRUINISSE - Met vrolijk gezang en hartverscheurend ge huil is zaterdagochtend de kinderopvang Bruinisse geo pend. De opvang zit in appartementencomplex Bruville. De leidsters en ouders hadden het leuk bedacht: we vra gen iedereen om verkleed te gaan als elf of kabouter en dus kwamen de meisjes in roze elfenjurken en de lei- door Melita Lanting SCHarendijke - Tien weken gele den brandde de Jongeren Ontmoe tingsplek (Jop) in Scharendijke uit. Al die tijd staat de hangplek bij de tennisbaan er troosteloos bij en is er nog niets gebeurd om de schade te herstellen. „Ja, er is nogal gedoe over wie nu de eigenaar van het pandje is", zegt voorzitter H. Bo mer van de dorpsraad. „Ik heb ge hoord dat ze er nu uit zijn maar ik weet nog steeds van niets. Ik heb nog geen brief gehad." Ook J. Portier, belast met jongeren werk in het Welzijnshuis, heeft ge hoord dat de gemeente niet weet wie de eigenaar is en dat dat de re den is dat er nog steeds niets ge beurd is. „Maar ik heb begrepen dat ze er nu uit zijn." Navraag op het gemeentehuis wijst uit dat er licht in de duister nis is. De gemeente is eigenaar. „Er was nogal onduidelijkheid om dat er sprake van geweest is dat het pandje zou overgaan naar de tennisvereniging. Bij de notaris bleek dat dit alleen nooit officieel is gebeurd", geeft E. van Brumme- len van de gemeente als verklaring van de wekenlange zoektocht naar de eigenaar. „Nu we weten wie de eigenaar is kunnen we de verzeke ring inschakelen en kijken wat er allemaal moet gebeuren." Hoe lang dat gaat duren, is nog ding had kabouterpakken aan. Maar dat pakte minder goed uit. Vreemde pakken en witte baarden jaagden de peuters flink schrik aan. Sippe koppies, huilen en vast klampen aan de benen van vader of moeder. Pas toen de taartjes uitgedeeld werden, bedaarden de gemoede ren. foto Dirk-Jan Gjeltema niet bekend. Dat hangt niet alleen van de verzekering af, maar ook van de mogelijkheden om te her stellen. Tot die tijd moeten de jon geren van Scharendijke zich behel pen op straat en bij elkaar thuis. De dorpsraad heeft intussen de Jop maar op de agenda van de dorpsraadvergadering gezet. „Om te informeren wat de jongeren nu zelf willen want ik heb de afgelo pen maanden niet de indruk gekre gen dat de jongeren de plek erg missen." Morgenavond kunnen de jongeren hun zegje doen. De afgebrande Jongeren Ontmoe- tingsplek in Scharendijke is we kenlang inzet geweest van discus sie. Niemand wist wie de eige naar was. door Melita Lanting burgh-haamstede - Kwart voor acht zondagochtend. In een duin pan op de punt van Westenschou- wen staan een paar vogelaars. In de verte zijn wat kreten te horen. „Eén graspieper, vijf vinken", roept een van de mannen. De mist hangt in dikke wolken over de duinen. De zee is niet te zien en de meegebrachte kijkers zijn nutteloos. Nu is het de kunst om vogels te spotten op het ge hoor en daar zijn de ervaren voge laars goed in. Terwijl de leek helemaal niets hoort behalve dan wat auto's die over de stormvloedkering rijden, weten zij de ene na de andere vo gel op te noemen. „Een wulp, nee het is een zilverplevier." Het zal wel kloppen, door de mist zijn de beesten niet zien. Het is weer najaarsvogeltrek. De periode waarin de leden van de vo gelwerkgroep Schouwen-Duive land iedere zondagochtend vogels tellen. Deze ochtend zijn Gabrielle Gaiser, Ted Sluijter, Victor Krans, Gijs van den Ende en Leo Trom- per van de partij. Warme koffie en broodjes mee en niet te vergeten een opschrijfboekje waar alle waar nemingen in opgeschreven wor den. „Die zetten we straks op de si te van trektellen.nl. Dat is een lan delijke website waar iedereen de waarnemingen op zet." Na een half uur wordt de rust ver stoord. De kustwandelmarathon blijkt pal langs de vogelspotplaats te lopen. „Heee, jullie kijken de verkeerde kant op hoor!" Uitgela ten roepen de wandelaars de ene na de andere bijdehante opmer king naar de spotters. Goed be doeld, maar hinderlijk. Door al het geklets en geroep wordt de aan dacht van het eigenlijke werk afge- Vogels spotten Al twintig jaar tellen de leden van de vogelwerkgroep trouw tijdens de vo geltrek. Dat tellen gebeurt met het oog en op het gehoor. De meeste vogels trekken 's nachts, op grote hoogte en onbereikbaar voor het oog en het gehoor. Dat is onderzocht door een vogelaar bij de luchtmacht. Radarbeelden ondersteunen zijn waarnemingen. Vogels maken speciale geluiden tijdens de trek. Dat zijn alleen korte con- tactroepjes. Van deze trekgeluiden zijn speciale cd's gemaakt. leid. We gaan naar rustiger plek, een tiental meter verderop. Dat is beter, een duin schermt het mees te geroezemoes af en de vogels zijn weer te horen. „Kijk nou eens op onze kijkplaats", roept een van de mannen plotseling uit. Achter elkaar komen de wandelaars de duinpan ingelopen. Broek naar be neden en ledigen maar die blaas. „Niet fotograferen hoor", roept een vrouw terwijl ze vol in het zicht door de knieën gaat. De vogels laten zich ondertussen maar amper zien of horen. Ieder kwartier wordt geïnventariseerd en het aantal blijft steken bij een paar vinken en enkele graspiepers. Waar zijn die hordes spreeuwen die nu over moeten vliegen? „Ja, het valt tegen. Vogels trekken het liefst bij mooi weer en gisteren was het natuurlijk prachtig. Het 'Vijf spreeuwen, en ik hoor ganzen.... Grauwe ganzen denk ik' kan zijn dat alle vogels toen aan het wieberen zijn gegaan." Zaterdag was het ook Eurobird- watch. Een dag waarop in heel Eu ropa vogelaars gaan tellen. Was het niet logischer geweest om met de vogelwerkgroep op de zaterdag te gaan? „Simpelweg tijdgebrek. Wij zijn een klein clubje en ieder een heeft op zaterdag wel andere dingen te doen. Onze doorgaande telling levert ook veel meer op. Hee, een oeverpieper! Hoor je hem?" Iedere vraag, ieder gesprek wordt doorvlochten met waarne mingen. „Vijf spreeuwen, en ik hoor ganzenGrauwe ganzen denk ik." Tegen tienen neemt de kou bezit van het lichaam. Tijd om op te breken, op naar de warme ka chel. Eenmaal thuis zitten in de tuin veel meer spreeuwen dan in die twee uur in de duinen met het blote oog zijn waargenomen. door Melita Lanting zierikzee - „Galerie Kos is weer los." Eigenaar Chris Grinwis moet er zelf om lachen. „Het heeft eigen lijk een dubbele betekenis." Een jaar geleden sloot de galerie in Zierikzee tijdelijk de deuren. Chris' vrouw Els was ongeneeslijk ziek en inmiddels is zij overleden. Na maanden van rouw en verdriet is de tijd rijp om de deuren weer te openen. Dat doet Chris Grinwis met de verkoopexpositie Victo riaanse Kos. „We hebben alles uit de kast gehaald en op een Victo riaanse manier opgehangen." Het is een schot in de roos. De sfeer van de galerie en de Victo riaanse stijl van exposeren vullen elkaar perfect aan. Het nodigt uit om eens lekker onderuit op een stoeltje neer te ploffen en te genie ten van alles wat er hangt. En dat is veel en kleurig werk. Landschappen en natuur overheer sen, maar dan wel in vele stijlen en met vele gezichten. Schapen, bloemen of dromerige foto's van Leen Koper. Bijzonder is de wand die helemaal is ingeruimd met werk van Chris zelf Vrijwel allemaal schilderijen van Schouwen-Duivelandse ak kers en landschappen. Herkenbaar en sfeervol. Verder is er werk te zien van onder meer Nicole Schaap, Janneke Hengst, Ru van Rossum tot en met een bijbelse voorstelling van professor Jurres en vazen van Tessa Braat. Nieuw zijn de beelden van Carla van Wersch. Deze - van oorsprong Limburgse - kunstenaar hakt beel den in natuursteen volgens de 'tail le directe' methode. Een beeld ont staat gedurende het hakken en is niet het product van een vooropge zet plan. De expositie in de Verrenieuwstraat in Zierikzee duurt tot en met 28 ok tober en is open van vrij t/m zo van 11.00 tot 17.00 uur. Chris Grinwis in zijn galerie die is ingericht in Victoriaanse stijl. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 54