PZCI13 Plan toont eigentijds en fris museum sl4v=g is II* Wethouder teleurgesteld over lage klassering in strandencompetitie Derde stek voor jeugdbrandweer SCHOUWEN-DUIVELAND 17 Lift, nieuwe entree en moderne presentatie van de collectie. Bittere pil voor wethouder die plek bij de eerste tien beloofde. Beessie Publiek enthousiast op Festival Zeeuws-Vlaanderen Maandag 8 oktober 2007 Eerste Centrum voor Jeugd en Gezin opent begin november Tip? redzzee@pzc.nl door Melita Lanting ZIERIKZEE - Modern, fris en een col lectie die op een eigentijdse ma nier gepresenteerd wordt. Het ge meentelijk museum in Zierikzee kan - als de plannen uitgevoerd worden - weer een publiekstrek ker van formaat worden. Maar dan moet de raad wel lef tonen en de portemonnee trekken, want aan dit nieuwe imago hangt een flink prijskaartje. Voor de klimaatbeheersing, beveili ging en inrichting alleen al wordt gerekend op ruim twee miljoen eu ro. Daarnaast is flink wat geld no dig voor de verbouwing en het his torische voormalige stadhuis moet ook gerestaureerd worden. Kosten die deels door de gemeente opge bracht moeten worden en deels ge financierd worden met subsidies. De cijferreeks aan het einde van een wervende presentatie afgelo pen vrijdag aan de gemeenteraad deed heel wat politici zuinigjes kij ken en niemand wilde zich in dit stadium uitlaten over de plannen. De plannen voor het nieuwe mu seum zijn verfrissend en dat was hard nodig bleek uit een eerder ge houden imago-onderzoek. De twee gemeentelijke musea van Zie rikzee (het stadhuismuseum en het maritiem museum) waren stof fig, ouderwets ingericht en niet goed toegankelijk. Het museum 1^ De plannen voor het gemeente- lijk museum zijn gepresenteerd. Het pand in de Meelstraat wordt rolstoeltoegankelijk en de pre sentatie wordt eigentijds. wordt ondergebracht in één ge bouw: het voormalige stadhuis aan de Meelstraat in Zierikzee. Be langrijke verbetering is de lift, waardoor het gebouw rolstoeltoe gankelijk wordt. Ook handig voor de vele huwelijken die jaarlijks op de eerste verdieping van dit pand worden voltrokken. Het gebouw ondergaat vanbinnen een metamorfose. De ingang wordt verplaatst naar de Vier schaar. Daar komt - volgens de voorlopige plannen - een ont vangsthal met mini-expositie, een balie, museumwinkel en de toe gang tot de filmzaal en het mu seumcafé. Nieuw is dat alle voor publiek toe gankelijke ruimten worden inge richt met kleine, thematische expo sities. Een scène met een slager bij voorbeeld in de voormalige vlees hal of figuren en meubels die het kantoor van een belastingbetaler verbeelden of een martelkamer. Op de eerste verdieping blijft de huidige trouwzaal intact. Daar naast komt daar de grote expositie ruimte waar de geschiedenis van Schouwen-Duiveland van het jaar 1000 tot heden neergezet wordt. Niet alleen met oude voorwerpen, maar ook veel moderne technie ken zoals digitale beelden. De zolderruimte met de unieke houten kapconstructie krijgt een bijzondere functie. De ruimte kan niet verwarmd worden en dus wordt dit ingericht als een echte zolder: een plek om van alles te ontdekken. Het pand ondergaat ook een meta morfose als het gaat om klimaatbe heersing en beveiliging en het mu seum krijgt na de verbouwing de beschikking over een nieuw de pot. BURGH-HAAMSTEDE - De junioren (lage druk) van de jeugdbrand weer Westerschouwen zijn derde geworden bij het Nederlands kam pioenschap. Het kampioenschap werd afgelopen zaterdag gehouden in Hoorn. De junioren slaagden er niet in de landstitel te prolonge ren. De jonge brandweerlieden kre gen een brand voor de kiezen in een kerk met souterrain. Daarbij was de moeilijkheid vooral de wa terwinning. De aspiranten lage druk Wester schouwen haalden een zesde plaats in de landelijke finale. Deze groep moest een middelbrand in een monumentaal pand bestrij den. Moeilijkheidsgraad daarbij was een inbreker die nog in het brandende pand aanwezig was. door Melita Lanting ZIERIKZEE - „Dit is echt heel erg jammer." Wethouder A. Verseput steekt zijn teleurstelling over de la ge notering van de Schouwse stranden in de competitie Schoon ste strand van Nederland niet on der stoelen of banken. „We hebben er met z'n allen gigan tisch veel extra energie in gestoken en ik dacht echt dat het de goede kant op ging. Halverwege scoor den we nog hoog, maar nu eindi gen we op de 20ste plaats. Wij zijn bijzonder teleurgesteld." De pil is bitter voor Verseput. In december vorig jaar zei hij nog dat de ge meente dit jaar in de top tien wil de eindigen. Hij deed dat omdat de gemeente in 2006 drie plekken daalde in de ranglijst. Dus werd er extra geld uitgetrokken. Ook is een beroep gedaan op de paviljoenhou ders, omdat de jury vorig jaar oor deelde dat de terreinen rond de pa viljoens wat te wensen overlieten. Schouwen-Duiveland heeft zo'n 17 kilometer Noordzeestrand. Op de drukke plaatsen zoals bij strand- overgangen worden ieder jaar hele rijen prullenbakken geplaatst die in het seizoen dagelijks worden ge leegd. Daarnaast wordt het zand in het seizoen dagelijks schoonge maakt door een trekker met daar aan gekoppeld een grote zeef die al le flesjes, bekertjes, zakjes maar ook zeewier uit het zand haalt. Schouwen-Duiveland is niet de enige daler onder de Zeeuwse stranden. Sluis staat op de 10e plek. Noord-Beveland eindigde vlak boven Schouwen-Duiveland op de 17e plaats. Veere en Vlissin- gen eindigden respectievelijk op 25ste en 24ste stek. De competitie Schoonste strand is een initiatief van stichting Nederland Schoon. Inspecteurs van de ANWB heb ben drie maal alle 92 stranden langs de kust bezocht en beoor deeld. Ameland is de winnaar. Tip? redactie@pzc.nl In Middelburg hebben ze sinds kort een muziekbuurt. Die is gesi tueerd in de wijk Mortiere. Inwoners van het nabijgelegen Nieuwland houden de ontwikke lingen daar scherp in de gaten. In de dorpskrant van dit levendi ge plaatsje valt te lezen dat de ge meente Middelburg een wegje in de rimboe, er staat nog geen huis, Count Baslestraat doopte. Basle? Ja, de cultuurbarbaren hebben geen weet van Count Ba- sie. Als het beessie maar een naam heeft, dachten ze daar. Of zoals de wakkere redactie van de dorpskrant meldde: „Alle be gin is moeilijk, ook op het pad der muziek. Dan speel je al gauw een valse noot'. Raadsleden laten zich informeren over het schoonmaken van de museumstukken. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 53