Sport van Hamilton Cees Juffermans opent competitie marathonschaatsen met zege Sprintster Marion Jones kon hard lopen, maar nog veel beter liegen Favorieten sneuvelen op WK rugby Klassementsleider valt uit in GP van China, Raikkonen winnaar. Bandengok pakt verkeerd uit Schaatsdiesels krijgen zwaar programma voorgeschoteld. Gevallen Amerikaanse atlete riskeert zware gevangenisstraf. Frankrijk en Engeland zorgen voor regelrechte stunt in kwartfinales. PZC Maandag 8 oktober 2007 33 SHANGHAI - Door een kostbare fout van klassementsleider Lewis Hamilton wordt de strijd om het wereldkampioenschap in de For mule pas in de slotrace in Brazi lië beslist. De Brit viel in de Grote Prijs van China met zijn McLaren voortijdig uit. Ferrari-coureur Kimi Raikkonen profiteerde door in Shanghai voor de Spaanse titelverdediger Fernan do Alonso de zege te pakken. Het verschil tussen Hamilton en Alon so bedraagt nu nog maar vier pun ten. Raikkonen bracht zijn achter stand terug tot zeven punten. Hamilton leek lange tijd op weg naar zijn eerste wereldtitel. Hij ver trok van pole-position en wist tij dens een lichte regenbui al snel een goede voorsprong op te bou- 'Het spijt me voor het team, maar ik heb de eerste, grote fout van het jaar gemaakt' wen ten opzichte van de concur rentie. De problemen bij de 22-jari- ge Brit ontstonden toen de regen was opgehouden en het circuit van Shanghai begon op te drogen. De natweerbanden van Hamilton hadden het zwaar te verduren on der deze omstandigheden en met name de rechterachterband van de McLaren-coureur vertoonde ernsti ge slijtage. Raikkonen wist het gat daardoor razendsnel te dichten en passeerde de Engelsman na een kort maar hevig gevecht. Hamilton stuurde zijn bolide daar na richting de pits, maar was daar bij iets te wild. De wagen ging wijd door de laatste bocht en liep vast in de daar gelegen grindbak. Raikkonen maakte geen fouten en behaalde zo zijn vijfde zege van het seizoen. „Ik ben diep teleurgesteld", zei Ha milton, die het kampioenschap gis teren al in zijn voordeel had kun nen beslissen. „Dit was mijn eer ste, grote fout van het jaar. We ble ven langer op de regenbanden rij den, omdat we niet wisten of het opnieuw zou gaan regenen. De banden werd echter steeds slech ter en toen ik de pits instuurde, was het alsof ik op ijs reed. Ik gleed van de baan en kon niets meer doen. Het spijt me enorm voor het team. Ik moet deze teleur stelling snel zien te werken, want over twee weken is de laatste ra ce." Dankzij de grandioze fout van Ha milton moet de Grote Prijs van Brazilië op 21 oktober de doorslag geven. Hamilton bleef door zijn eerste uitvalbeurt van het jaar ste ken op 107 punten. Alonso, de re gerend wereldkampioen, heeft er na zijn tweede plaats in Shanghai 103. Ook Raikkonen maakt nog kans op de wereldtitel. Hij staat ze ven punten achter Hamilton. Raikkonen kreeg de leiding in de race in handen nadat BMW-cou- reur Robert Kubica, die aan de kop lag dankzij de pitstops van de voorste rijders, zijn wagen met een technisch probleem aan de kant had gezet in de laatste bocht van het circuit. In diezelfde bocht vielen ook Toyota-rijder Ralf Schu macher en Spyker Ft-kopman Adrian Sutil uit. Zij vlogen daar vlak na elkaar op spectaculaire wij ze van het circuit af door de verra derlijke weersomstandigheden. Raikkonen reageerde, zoals ge woonlijk, koeltjes op zijn zege. „Ik had aan het begin van de race pro blemen met de voorbanden", zei hij na afloop. „Ik wist echter dat het beter zou worden als de baan droger zou worden. Na de eerste pitstops ging alles goed en kon ik dichter in de buurt van Lewis ko men. Het inhalen van Hamilton ging redelijk eenvoudig. De rest van de race was verder geen pro bleem voor mij." SHANGHAI - Het team van Spyker kon in Shanghai niet profiteren van de regenachtige omstandighe den. De Duitser Adrian Sutil haal de nog een punt in de stromende regen. Het team zette zich vrij snel buitenspel, door verkeerd te gok ken met de banden. Sutil crashte uit de wedstrijd en Sakon Yama- moto werd laatste. Beide coureurs gingen op de volle dige regenbanden van start, maar de baan bleek niet nat genoeg om daar voordeel uit te halen. Een vroege pitstop betekende gelijk een grote achterstand. AMSTERDAM - De officiële start van het marathonseizoen is zaterdag betrekkelijk rustig verlopen op de Amsterdamse Jaap Edenbaan. De eerste van de veertien wedstrijden om de KNSB Cup werd gewonnen door Cees Juffermans. De voormalig shorttracker uit Al phen aan den Rijn toonde zich in de eindsprint de snelste van een kopgroep van elf man. Juffermans had in zijn carrière nog nooit een marathon gewonnen. Douwe de Vries en Cédric Michaud werden tweede en derde. De schaatsdiesels krijgen het ko mende seizoen een loodzwaar pro gramma. De KNSB zet in op twee verschillende competities. Over twee weken staat het eerste dub belprogramma gepland. De zater dagavond blijft het hele jaar gere serveerd voor de vertrouwde KNSB-competitie en op de zon dagmiddag is er de strijd om de Es- sent Cup. Die cyclus, live op tv gebracht door SBS6, omvat zestien wedstrij den. De marathonrijders draaien vanaf 21 oktober tien weekeinden lang overuren. Rond de jaarwisse ling hebben de schaatsers al dertig wedstrijden achter de rug. Ge vreesd wordt dat het peloton dan al op apegapen ligt. De schaatsbond eist dat de ploe gen tijdens haar eigen evenement minimaal drie rijders inzetten. Tij dens de tv-competitie op zondag zijn er vijftien teams van vier man te bewonderen. Michaud, die de KNSB Cup in 2006 won, plaatst grote vraagte kens bij de huidige opzet. „Ik doe aan alle wedstrijden mee. Maar ik zal zo nu en dan ook met de hand rem erop moeten schaatsen. Je kunt onmogelijk twee keer binnen een etmaal voluit rijden." Jan Maarten Heideman, die voor DSB uitkomt, schaatst het liefst één wedstrijd per weekeinde. „Maar dat gaat nu niet meer. Toch focus ik me wel op de zondag." In Amsterdam werd tijdens de ra ce over 100 ronden de verhouding in het peloton gelijk duidelijk. De grootmachten Michaud, Heide man, Ingmar Berga en Douwe de Vries dicteerden de wedstrijd. Hal verwege dubbelde het viertal met zeven anderen, onder wie Juffer mans, het peloton. De wedstrijd ging vervolgens op slot. De behendige Juffermans kwam als eerste uit de laatste bocht en won. Elma de Vries werd winnaar bij de vrouwen voor haar ploeggenote Mireille Reitsma. WHITE PLAINS - Marion Jones, de ooit onbetwist snelste vrouw ter wereld, hield vier jaar lang stug vol dat ze nooit doping heeft gebruikt. Vrijdag scheurde het schild en biechtte ze voor de rechtbank op dat ze veelvuldig haar toevlucht heeft genomen tot verboden pres- tatiebevorderende middelen. De doffe val van de gewezen sprintdiva kreeg gestalte in White Plains, waar de Amerikaanse atlete ten overstaan van een federale rechter eindelijk haar dopegebruik toegaf „Het is met grote schaamte dat ik hier beken dat ik heb gelo gen en bedrogen. Ik ben oneerlijk geweest en ik beëindig mijn car rière", zei ze in tranen. Omdat ze al die jaren heeft ontkend en ook onder ede heeft gelogen tegen de officiële instanties, riskeert Jones een zware gevangenisstraf In haar verklaring sprak de 31-jari- ge atlete van het gebruik van de steroïde THG, geproduceerd door het inmiddels ontmantelde labora torium Balco. Opvallend was de periode waarin ze gedrogeerd was, namelijk van september 2000 tot juli 2001. De Olympische Spelen begonnen half september 2000. Jo nes won vijf olympische medailles op de Spelen van Sydney. Drie daarvan waren van goud. Het hoofd van het Amerikaans olym pisch comité (USOC) maande de atlete haar olympische medailles onmiddellijk in te leveren. „Me vrouw Jones heeft haar sport be drogen, haar teamgenoten, haar concurrenten, haar land en zich zelf', zei Peter Ueberroth. „Ze heeft nu de kans een keuze te maken die recht doet aan de over grote meerderheid van atleten die de atletiek op een schone manier bedrijven." Doping of niet, Jones was onmis kenbaar een natuurtalent. Op ne genjarige leeftijd was ze al sprint- Marion Jones heeft bekend do ping te hebben gebruik tijdens haar carrière. De sprintster is dringend gemaand haar Olympi sche medailles in te leveren. kampioene van haar land en bleek ze ook nog een begenadigd basket balster. De gouden jaren dienden zich aan onder begeleiding van Graham en kogelstoter C.J. Hunter, met wie ze in 1998 trouwde. In dat jaar klokte ze met 10,65 haar persoonlijk re cord op de 100 meter, snelde naar 21,62 op de 200 meter en sprong ze 7,31 meter ver. Alleen de buiten aardse tijden van haar landgenote Florence Griffith (10,49 en 21,34) bleven buiten bereik. Drie wereld titels volgden in 1999 en op het toppunt van haar roem vergaarde Jones drie gouden en twee bron zen medailles in Sydney 2000. Jones, inmiddels gescheiden van Hunter en samen met de toenmali ge wereldrecordhouder 100 meter Tim Montgomery, raakte betrok ken bij de geruchtmakende Bal- co-affaire. Jones nam nog wel deel aan de Spelen van Athene 2004, maar le verde geen opzienbarende presta ties. In 2006 liep ze nog op de FBK Games in Hengelo, maar werd ze al veelvuldig genoemd als doping- zondares. De Franse spelers vieren in Cardiff de sensationele overwinning op topfavo riet Nieuw-Zeeland. foto Tom Hevezi/AP door Wilko Voordouw PARIJS - Wonderen zijn de wereld nog niet uit, ze kunnen worden af gedwongen. Tegen alle verwachtin gen in zijn Frankrijk en Engeland doorgedrongen tot de halve finale van het WK rugby. De twee lan den rekenden af met Nieuw-Zee- land en Australië. Volgens alle insiders zouden die landen met hun moderne rugby gehakt maken van de grootmach ten op het noordelijk halfrond, maar dat gebeurde niet. In Marseil le legde Engeland Australië over de knie. De Wallabies scoorden één try, maar de Engelsen maak ten optimaal gebruik van de fou ten van de Australiërs. Vier keer mocht de Engelse wonderboy Jon- nie Wilkinson aanleggen voor een penalty: vier keer ging de bal tus sen de palen. De eindstand: 10-12. In Cardiff traden de Fransen aan tegen hun angstgegner Nieuw-Zee- land. De All Blacks waren naar Eu ropa afgereisd met het predikaat 'beste team ter wereld'. Ze spelen 'Je hoeft niet elke wedstrijd te winnen, als je de belangrijkste maar wint' rugby van een andere planeet: snel, agressief compleet. Dat be gint al voor de aftrap, wanneer het team de haka, de krijgsdans van de Maori's, uitvoert. De intimidatie die daarvan uitgaat maakt dat de tegenstander al een mentale achterstand heeft. Maar zaterdagavond gebeurde dat niet: in plaats van in hun schulp te kruipen, trokken de Fransen, aan gevoerd door de holenmens Sebas- tien Chabal en de afschrikwekken de derdelijner Serge Betsen op in de richting van de dansende Blacks. Aanvankelijk was Nieuw-Zeeland, dat in juni de Fransen nog met 61-10 had vernederd, sterker. Bij rust was het 13-3 voor de Blacks en hadden de Franse schoppers drie penalty's (normaal goed voor 9 punten) gemist. Zelfs de meest fa natieke supporter zag geen uitweg meer, maar enkele slimme wissels van bondscoach Bernard Laporte verder waren het de Fransen die twee try's scoorden. Na tachtig mi nuten rugby van een zeldzame in tensiteit droop Nieuw-Zeeland af: 20-18. „Je hoeft ze niet allemaal te winnen, als je de belangrijke maar wint", aldus Laporte. Na de wedstrijd barstte in Frank rijk een feest los alsof de Haantjes de wereldtitel al binnen hadden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 35