Sport Van de fans Feyenoord herovert koppositie Gepland vuurwerk van PSV blijft uit in duel met Willem II Alves langs Cruijff en Van Basten Zeer aanvallende ploeg ziet productie tegen Tilburgers stokken: 3-0. Belgische arbiter bekoort trainers Van Marwijk en De Mos. Vermoeid en slordig Ajax pakt onverdiend een punt bij Sparta. 30 Maandag 8 oktober 2007 PZC Topscorers eredivisie 1. Huntelaar (Ajax) 9; 2. Alves (Heerenveen) 7; 3. Suarez (Ajax) en Nelisse (FC Utrecht) 6 heerenveen - Als er ergens behoef te was aan een therapeutische overwinning, dan was het gisteren wel in Heerenveen. Topscorer Afonso Alves mocht eindelijk weer eens bij een competitiewed strijd in de basis beginnen, na alle perikelen rond zijn mislukte trans fer en zijn grote Zuid-Amerikaan se verdwijntrucs, en de rest van de ploeg voelde de pijn van de Euro pese afslachting in Helsingborg (5-1) nog zeuren. Heracles was het slachtoffer van de Friese loutering. De Almeloërs gingen op het hakblok (9-0) en Al ves schoot Johan Cruijff en Marco van Basten uit de geschiedenisboe ken van de eredivisie. Zeven doelpunten maakte de Bra ziliaan. Dat deed nog nooit een speler in de eredivisie. Vier legen darische aanvallers kwamen tot zes treffers; Johan Cruijf en Marco van Basten scoorden er ooit zes voor Ajax, Dirk Lammers en Pier re Kerkhoffs kwamen in de jaren vijftig tot zes voor DOS en SC En schede. Met de 7-0 in de 75e mi nuut van de wedstrijd schaarde Al ves zich bij het legendarische vier tal. Met de 8-0 kroonde hij zich drie minuten later tot alleenheer ser van deze opvallende topscorers- lijst Het 'officieuze' record staat overigens met negen doelpunten in één wedstrijd op naam van Feyenoorder Henk Schouten, ge scoord op 2 april 1956 tijdens Feye- noord-De Volewijckers (11-4). Dat is echter geen eredivisierecord, om dat in de eerste twee jaar van het profvoetbal nog in twee hoofdklas sen werd gespeeld. De eredivisie werd pas opgericht in het seizoen na de 9 goals van Schouten. Heerenveen-coach Gertjan Ver beek bevestigde gistermiddag de bijzondere status van zijn Brazili aanse troetel- en probleemkind nog extra, toen hij hem na 88 mi nuten naar de kant riep. Een ap- plauswissel, ware het niet dat Ver beek al drie keer gewisseld had en Heerenveen dus met tien man de wedstrijd uitspeelde. „Dat vond ik normaal, hij heeft het niet gemak kelijk gehad. De jongens waren boos, zij wilden die tiende goal." Alves wilde na zijn unieke zeven klapper vooral zijn ploeggenoten bedanken. „Zonder hen had ik de ze unieke prestatie nooit kunnen leveren", zei de Braziliaan. Alves vertrekt deze week alweer naar Zuid-Amerika voor de WK- kwalificatiewedstrijden van Brazi lië tegen Colombia en Ecuador. Hij is pas de dag voor de wedstrijd tegen AZ, op 21 oktober, weer te rug. Tenminste, als er niks tussen komt... door Frans van den Nieuwenhof EINDHOVEN - Ronald Koeman had het gevoel dat zijn ploeg voor ei gen publiek iets goed te maken had. Na de uitschakeling in de be ker en de nederlaag bij Internazio- nale in de Champions League wil de hij dat PSV zaterdagavond te gen Willem II vuurwerk zou bie den. Het binnenhalen van drie punten was geen probleem (3-0), maar spektakel bleef uit. PSV trad zijn kwetsbare opponent uit Tilburg met veel bravoure tege moet. Koeman stelde voor het eerst dit seizoen drie aanvallers (Lazovic, Koevermans, Farfan) plus een puur aanvallende midden velder (Perez) op. De zwaar bewa pende stoottroepen van PSV mis ten echter de finesse om flink wat doelpunten over het publiek uit te storten. „We wilden vanaf het eerste mo ment druk zetten op Willem II", verklaarde Koeman na afloop. „Maar wat we als trainers in ons hoofd hadden, is in de praktijk een beetje tegengevallen." Koeman moest zijn strijdplan zelfs al vrij snel bijstellen. Hij liet Farfan door Hans Leber ARNHEM - Luc Wouters is burge meester van Lummen in Belgisch Limburg, waar hij orde en gezag onder 14.000 inwoners moet hand haven. Gisteren lukte hem dat in Arnhem ook uitstekend met de 22 spelers van Vitesse en Feyenoord, op de dag dat de Rotterdammers de koppositie heroverden: 0-1. Vitesse-trainer Aad de Mos baalde van de nederlaag, maar had een compliment over voor de arbitrale leiding. „Belgen doen het altijd goed. Ze laten meer voetballen, fluiten niet alles dood. Dat waarde ren spelers." Ook Feyenoord-colle- dicht achter de spitsen Lazovic en Koevermans beginnen, maar dat leidde eerder tot opstoppingen voorin dan tot veel doelgevaar. Pas toen Farfan wat meer vanaf de rechterkant ging spelen, raakte het team beter in balans en kon de overwinning worden afgekondigd. PSV brak de wedstrijd open dank zij het opportunisme van Koever mans. Voor rust stond hij twee keer op de goede plaats na acties van Lazovic en Farfan. Als eindpunt van de aanvalsgolven is Koevermans effectiever dan La zovic. De Serviër toonde wederom een niet aflatende werklust. Op het 'moment suprème' was hij ech ter niet koelbloedig genoeg. Ook Farfan miste scherpte, al krulde hij laat in de wedstrijd uit een vrije trap nog wel de 3-0 binnen. Koeman kan bij het opmaken van de balans na zeven wedstrijden best tevreden zijn. In zijn eerste jaar had PSV op hetzelfde mo ment in de competitie - en met wedstrijden tegen vergelijkbare te genstanders - een punt minder. Het verschil schuilt hem in het ge lijkspel bij FC Twente, een duel dat vorig seizoen een nederlaag op leverde. De komende weken, met onder meer de tweekamp tegen Fe- nerbahce, moeten aantonen of PSV werkelijk gegroeid is. ga Bert van Marwijk zwaaide het Belgisch viertal lof toe. „Roy Ma- kaay wordt vastgehouden en de scheids ziet het niet. De gensrech- ter wel, en die bleef net zolang met de vlag omhoog staan wach ten tot de scheids hem opmerkte. Dat zul je in Nederland niet gauw zien gebeuren." Terwijl Roy Makaay vond dat Ci- vard Sprockel rood had moeten krijgen („Ik was doorgebroken"), was scheidsrechter Wouters cou- lanter. „Misschien was een gele kaart terecht. Ik had het niet ge zien, wist niet wie het was. Maar doorgebroken was Makaay zeker niet, hij liep nog op één lijn." Feyenoord kwam gisteren amper in de problemen en voetbalde bij een i-o-voorsprong de laatste mi nuten gemakkelijk in balbezit uit. door Dick Sintenie ROTTERDAM - Ajax morste gisteren twee dure punten tegen Sparta (2-2). Het Ajax-publiek zong Dan ny Blind, tegenwoordig technisch directeur in Rotterdam, hartstoch telijk toe en nam in woord en ge baar alvast afscheid van trainer Henk ten Cate. Vragend keek Gert Aandewiel, trai ner van Sparta, naar zijn collega. Wat bedoelde Ten Cate? Zat hij aan de verkeerde kant van de pers tafel? Achter het verkeerde naam bordje? Ten Cate was al opgestaan, klaar om van stoel te ruilen. Aandewiel maakte ook aanstalten. Maar een snelle blik op het bordje dat voor hem op tafel stond, leerde dat de trainer van Sparta wel degelijk op de juiste plek zat. Grapje van Ten Cate, die gisteren het liefst had ge zien dat de voor hem bedoelde vra gen door Aandewiel waren beant woord. De Amsterdammer moest er toch aan geloven. Een korte samenvat ting van zijn lauwe betoog: knullig verdedigd, kansen gemist, spitsen soms te egoïstisch en de vermoeid heid van donderdag (duel met Di- namo Zagreb) zat nog in de be nen. Maar veel benieuwder was ieder een natuurlijk naar de laatste stand van zaken over Ten Cate's flirt met Chelsea. De Londsense club wil Ten Cate aanstellen als veldtrainer, onder de nieuwe Israë lische baas Avram Grant. „Geen commentaar", zei hij tijdens de persconferentie. Kort daarvoor, in de catacomben van het Kasteel, was hij iets spraak zamer. „Als de clubs eruit komen, bestaat de mogelijkheid dat ik naar Chelsea ga." De naar Rotterdam meegereisde supporters van Ajax gaan er blind vanuit dat Ten Cate binnen een paar dagen weg is. Ze kijken er zelfs reikhalzend naar uit. 'Henkie gaat naar Engeland', zongen ze, en: 'Henkie gaat Euro pa in'. En als het aan de fans ligt, gaan er een hoop mensen uit Amsterdam met hem mee, onder wie voorzit- Een combinatie van twee oud-Vi- tesse-spelers besliste de wedstrijd. Makaay passte in de 55e minuut ge slepen op Nicky Hofs, die koel af rondde. Zou Piet Velthuizen als tienjarige keeper ooit hebben be vroed dat hij later in het doel van 'lk houd van discipline. Je bent prof, moet tegen provocatie kunnen' Vitesse tegenover zijn buurman uit die dagen zou staan, Vitesse- spits Roy Makaay? „Nee, leuk he? Maar ik had toch liever punten ge had." Eigenlijk ging gisteren alleen Nick Hofs over de schreef De kleine ex-Vitesse-speler was weer eens ter John Jaakke en de verguisde Jurgen Colin, de verdediger die op advies van de trainer naar Ajax kwam. Rechtsback Colin bleef gisteren te gen Sparta aan de kant. Robbert Schilder, vorig jaar verhuurd aan Heracles, werd maar weer eens van stal gehaald. Het mocht allemaal niet baten. Het spel van Ajax was onder maats, de beloning (in de vorm van een punt) eigenlijk onterecht. De gelijkmaker kwam op naam van de achttienjarige invaller Siem de long, die een afgeslagen corner in de 93e minuut hard langs doel man Sander Westerveld tegen het net schoot. Ajax maakte gisteren twee keer een achterstand goed. Eerder in de wedstrijd (68e minuut) deed Klaas-Jan Huntelaar dat op weerga loze wijze, toen hij een lange pass van Luis Suarez in een beweging met zijn rechterbeen in de boven hoek volleerde. Alle doelpunten vielen na rust. Voor Sparta scoorden Charles Dis sels en Sepp de Roover. Zij maak ten handig gebruik van de verdedi gende wanorde bij Ajax. Na de roemloze aftocht uit het Uefa Cup toernooi raakte Ajax gistermiddag de koppositie in de eredivisie kwijt. Maar de mogelijke overgang van de trainer naar de Premier League heeft daarmee niets te maken, denkt die trainer zelf De fans van de club zien hem liever nog van daag dan morgen vertrekken. Ten Cate: „Ik zeg maar één ding: 41 duels, 92 punten en meer dan hon derd doelpunten gemaakt." Hij doelde op het aantal competi tiewedstrijden dat Ajax onder zijn leiding afwerkte. De trainer heeft zijn eigen balans dus al opge maakt. Maar of het duel met Sparta, een van zijn vorige werkgevers, zijn laatste klusje was, kon (of wilde) Ten Cate niet zeggen. „Ik ben van daag trainer van Ajax. En dat ben ik morgen ook nog." Maar verder dan één dag keek hij niet vooruit. Ajax pakt onverdiend een punt bij Sparta (2-2). De Amsterdam se fans zien trainer Henk ten Ca te het liefst zo snel mogelijk naar Chelsea vertrekken. bij enkele opstootjes betrokken. Van Marwijk kon hem vanaf de kant niet in het gareel houden en wond zich daarover op. „Ik houd van discipline. Je bent prof, moet tegen provocatie kunnen", zei hij na de wedstrijd zonder Hofs naam te noemen. „Ik ben niet gediend van onnodige gele kaarten, of het uit de hand laten lopen van wed strijden." Opnieuw was Belgische doortastendheid nodig om Hofs een gele kaart te bezorgen. De klei ne Feyenoorder rende in de slotmi nuten richting middenveld nadat hij bij de cornervlag een spelher vatting van Vitesse hinderde. Wou ters floot, maar Hofs hield zich doof De lange Belg zette echter de achtervolging in. „Die kaart moest en zou Hofs krijgen. Hij vroeg er om." PSV'er Otman Bakkal (rechts) gaat onderuit in een duel met Ibrahim Karg- bo van Willem II. foto Robert Vos/EPA Afonso Alves

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 32