Zeeland Een kwestie van goede voorbereiding Catalogus zet soorten hulp voor jeugd en gezin op rijtje c Vandaag start een meldweek 'ervaringen huishoudelijke zorg'! Middelburgse gaat naar internationaal jeugdparlement. Eerste Zeeuwse adviescentrum opent op 5 november. Chatboxcursus over verslaafde ouders Lezing in Amphia over Bromfietser negeert hartritmestoornissen stopteken politie KLAVERBLAD ZEELAND Wat is er voor u veranderd binnen de huishoudelijke hulp? PZC Maandag 8 oktober 2007 1 7 door René Schrier MIDDELBURG - Marilot Batenburg uit Middelburg heeft het in zich om de politiek in te gaan. Ze deed mee met het Zeeuwse jongerenpar- lement, werd als een van de Zeeuwse vertegenwoordigers uit verkoren om mee te doen met de Nederlandse zitting van het Model European Parliament (MEP) en gaat volgend voorjaar waarschijn lijk naar Stockholm om daar aan de internationale versie van het MEP mee te doen. Toch ligt haar hart bij de genees kunde. Als het aan haar ligt, gaat ze die richting op en niet de poli tiek in, vertelt de 16-jarige vwo-leerlinge van Nehalennia in haar woonplaats. De organisatie van het jeugdparle ment was onder de indruk van de kennis van zaken van Marilot, haar overtuigingskracht en haar Ik ben niet de beste debater, in onze klas zitten mensen die het veel beter kunnen vermogen tot samenwerking. Op moeilijk momenten, als de verga deringen dreigden vast te lopen, kon zij de discussie weer vlot trek ken. Daarom werd ze met veertien andere Nederlandse jongeren geko zen. Marilot legt uit dat het er bij de ses sies van de jeugdparlementen op Marilot Batenburg: „Ik vind Engels een geweldige taal.' aan komt eerst een plan te beden ken en dat dan vervolgens te verde digen en aan te laten nemen. Ze vertegenwoordigde in het nationa le jeugdparlement het Verenigd Koninkrijk en moest het namens dat land hebben over de vraag: moet stamcelonderzoek gestimu leerd of ontmoedigd worden?. Tips of trucs om een plan of stel ling er in een debat doorheen te loodsen heeft ze niet. „Ik ben niet eens de beste debater. Bij ons in de klas zitten mensen die het veel beter kunnen." Waar het volgens haar wel op aankomt is een goede voorbereiding. „Want mensen in de zaal proberen gaten in je plan te schieten. Dan komt het aan op improviseren en kennis van zaken. Gelukkig is er altijd wel iemand in de groep die een antwoord heeft." Sinds haar deelname aan de parle menten kijkt ze wel eens naar de batten in de Tweede Kamer. Daar is ze wel van onder de indruk: „Die mensen zijn zo scherp met foto Lex de Meester hun vragen." De internationale de batten worden op drie plaatsen ge houden: in Rome, Stockholm en Engeland of Ierland. Marilot hoopt dat ze naar Stockholm mag. En dat de debatten in het Engels worden gevoerd is geen enkel pro bleem. „Dat vind ik gaaf. Ik vind Engels een geweldige taal." 'door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Het Zeeuwse model, uitgevonden om de Zeeuwse ge meenten en de regionale zorgaan bieders de WMO in te loodsen, blijkt goed toepasbaar op meer be leidsterreinen. Bijvoorbeeld om grip te krijgen op de warboel aan opvoed- en gezinsondersteuning en alle aanbieders die daar achter steken. Tot nu toe etaleren Emergis, maat schappelijk werk, jeugdzorg, Regio naal Pedagogisch Centrum Zee land, SportZeeland, GGD Zeeland tal van gedrags- en weerbaarheids trainingen zonder goed naar el kaar te kijken. Zij maken samen een catalogus met gezins- en jeugd- begeleidingsvormen waarbij over lap is ingeruild voor aanvullende hulp. Met die catalogus gaan per 2008 het eerste Centrum voor Jeugd en Gezin en Zorg Advies Team van Zeeland aan de slag om te voorko men dat kinderen en jongeren in ernstige problemen raken en van lieverlee in justitiële molens of geïndiceerde jeugdzorg terecht ko men. Schouwen-Duiveland heeft de pri meur. In Zierikzee wordt maandag 5 november de uitrol van de Zeeuwse Centra voor Jeugd en Ge zin (CJG) ingezet. Zeeuws-Vlaan- deren en Middelburg volgen in het voorjaar, met de andere Zeeuwse gemeenten in het kielzog. De Zeeuwse CJG's moeten voor 2009 overal draaien, is de wens. De centra moeten in elke gemeen te de plaats worden waar ouders, kinderen en jongeren terecht kun nen voor advies en hulp bij hun welzijn. De centra hebben lokaal een partner in de Zorg Advies Teams (ZAT), die het welzijn van leerlingen op scholen onder be heer hebben. Het voortgezet on derwijs kent iets vergelijkbaars in de Sociaal Maatschappelijke Teams, waarin maatschappelijk werk en de GGD samenwerken. Nieuw aan de ZAT's is de verwe venheid met de CJG's die moet voorkomen dat hulpverleners voor een kind of gezin langs elkaar heen werken. Bedenker van dat zorgmodel, professor Jo Her manns zet daartoe maandag 5 no vember de deur open aan de Gre- velingenstraat in Zierikzee. De gemeentelijke centra voor Jeugd en Gezin moeten, samen met de Zorg Advies Teams op de scholen, jongeren uit handen van justitie en jeugdzorg houden. GOES - Zeeuwse jongeren kunnen via een chatbox een cursus volgen als zij ouders hebben met versla- vings- of psychische problemen. De online-cursus Kopstoring wordt deze herfst gegeven door de GGZ Westelijk Noord-Brabant. In de cursus praten zes jongeren tus sen de 16 en 25 jaar in acht sessies in een gesloten chatbox over hoe zij zich staande houden, goed voor zichzelf zorgen en omgaan met hun ouders. De site www.kopsto- ring.nl is van het Trimbosinsti tuut. Info: preventie@ggzwnb.nl. BREDA - Mensen met hartrit mestoornissen voelen hun hart ge regeld een slag overslaan, op hol slaan of juist vertragen. Over de oorzaken en noodzaak tot behan deling geven diverse artsen uitleg tijdens de gezondheidslezing die ditmaal over hartritmestoornissen gaat. Een huisarts en een cardio loog vertellen wat de aanleiding is om een arts op te zoeken voor na der onderzoek. De lezing is mor gen om (19.30 uur) in het Amphia Ziekenhuis in Breda. Aanmelding: 0162-327700. OOSTERLAND - De politie heeft gis teren rond 01.00 uur twee jongens van 17 en 18 jaar uit de gemeente Schouwen-Duiveland aangehou den. Beide jongens reden op een bromfiets zonder licht en helm een politiewagen tegemoet. De agenten gingen achter de brom mer aan. In Oosterland werd de brommer aan de kant gezet. Toen een van de agenten uitstapte, ging de bromfietser ervandoor. De agen ten gingen opnieuw achter de jon gens aan. Ze werden aangehouden en kregen een proces-verbaal. Vertel ons uw ervaringen, positief of negatief, met de huishoudelijke verzorging die sinds dit jaar onder de Wet Maatschappelijke Ondersteuning (WMO) valt. U kunt ons van 8 t/m 12 oktober dagelijks bellen van 09.00 uur tot 12.00 uur telefoonnummer 0113 - 212 783. U kunt ook een vragenlijst invullen op onze website www.klaverbladzeeland.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 17