Speuren naar Middelburgse studenten gaan zelf surveilleren fc:::C!Sï¥Ö Genieten van ongelooflijk uitzicht Met bubbels in de hand in bad op dak van nieuwe beachclub 1 4 Maandag 8 oktober 2007 PZC Woongoed bouwt bewaking van studentenhuizen af. Vier bewoners van zorgstichting Curamus maken ballonvaart. Zeldzame mossen gevonden in Ritthems natuurgebied. 'Architectonisch hoogstandje' op strand van Westkapelle. W door Selma Osman MIDDELBURG - Studenten van de Roosevelt Academy in Middelburg gaan zelf surveilleren op overlast. Woongoed bouwt de bewaking van de complexen Bagijnhof, Koestraat, Roggeveen en Vlissing- sestraat geleidelijk af. Kort na de opening van de Roose velt Academy, drie jaar geleden, klaagden omwonenden van de Ba- gijnhof over geluidsoverlast. Daar op huurde de woningcorporatie een bewakingsbedrijf in om het complex in de gaten te houden. Woongoed wil van het toezicht af en maakt de studenten collectief verantwoordelijk. Gedragen zij zich goed en wordt ook de schade in de studentenhuizen beperkt, dan blijft aan het eind van het jaar een leuk bedrag voor de studenten over. De relatie tussen Woongoed en de studenten wilde van twee kanten door Harold de Puysseleijr HULST - Onder luid applaus van en kele honderden familieleden, me debewoners en andere belangstel lenden hebben vier bewoners van zorgstichting Curamus in Hulst za terdagavond hun luchtdoop gekre gen in een heteluchtballon. Vanaf het weiland tegenover de woontorens aan de Trufïinoweg steeg de ballon op met aan boord Guust Reijns (73), George de Maat (74), Adri Dieleman (73) en George van Overloop (85). Het viertal liet vooraf weten wei nig zenuwen te kennen voor de tocht met de ballon. De vier plus niet vlotten, vertelt Matthias Ploeg van de huurdersvereniging (HAC). „Wij zaten met dingen zoals servi ce die wel betaald, maar niet gele verd werd, hoge huurprijzen en een grote verbouwing waardoor het bij Roggeveen voor de studen ten onleefbaar was. Dat leverde heel wat frustraties op." Eigendom men van Woongoed moesten het soms ontgelden. De problemen zijn uitgepraat en de studenten nemen hun nieuwe rol als beveiliger serieus, zegt het bestuur van de HAC. Er is een Campus Plan opgesteld, waarmee de studenten willen proberen de overlast voor de omwonenden te beperken. „Het is wel belangrijk dat ze naar ons toe komen als er klachten zijn", zegt Rebecca van Scheijndel. „Dan kan er direct wor den ingegrepen", vult Kostijn van Ginkel aan. Met foldertjes wordt De bewaking van de studenten- panden in de Middelburgse bin nenstad wordt overgelaten aan de studenten. Die hebben daar voor een Campus Plan opgesteld. activiteitenbegeleidster Babs de Schepper genoten met volle teu gen van het 'onvoorstelbare en on gelooflijke uitzicht'. „We vlogen ruim 1100 meter hoog", aldus een opgetogen Adri Dieleman nadat het gezelschap vanaf de landingsplaats in de pol der tussen Zuiddorpe en Westdor- pe weer veilig met de bus van Hans Boehlé was thuisgebracht. „Dit was een unieke ervaring want ook gelet op onze leeftijd maken wij natuurlijk nooit meer zoiets mee." Tijdens de veertig minuten duren de vlucht kregen de passagiers nog hun ballonvaardersdoop. Een ri tueel in de ballonwereld schrijft voor dat mensen die voor het eerst in een luchtballon meevaren worden gedoopt. de buurt op de hoogte gebracht. Vooral op feest- en stapavonden gaat het soms mis, geven ze toe. Huisoudsten en surveillanten moe ten medestudenten gaan aanspre ken op hun gedrag. Matthias, Re becca en Kostijn denken dat die zelfs beter in staat zijn raddraaiers tot de orde te roepen. „Die bewa king had nogal een repressief ka rakter", schetst Matthias. „Er komt een auto aan en dan staat er op eens iemand in zo'n pak. Dat roept een bepaalde sfeer op." Wa ren de bewakers weg, dan gingen de studenten weer door. De huurdersvereniging kreeg bo vendien klachten van studenten die zich ergerden aan bewakers die 's nachts aanklopten omdat er iets op de gang stond wat er vanwege de brandveiligheid niet mocht staan. „We hopen met dit plan ook de overlast voor onze leden te beperken", geeft Kostijn aan. „En geld over te houden voor volgend jaar." Woongoed houdt het ko mende jaar in de gaten wat de ef fecten zijn. Beide partijen zullen maandelijks evalueren. Dat gebeurt door een plukje van hun haardos in de brand te zetten en dat direct met champagne te blussen. Bewoners van de zorgcentra voor ouderen in Hulst, Kloosterzande en Koewacht mochten eerder dit jaar hun hartenwens op papier zet ten. Dat leidde tot meer dan drie honderd wensen, waarvan inmid dels een aantal in vervulling is ge gaan. Dankzij de prijs die zorgver zekeraar CZ onlangs toekende aan zorgstichting Curamus kon nog een heel bijzondere wens - de bal lonvaart- in vervulling gaan. Bewoners van zorgcentra in Hulst, Kloosterzande en Koe wacht mochten hun hartenwens op papier zetten. Een ervan was een bijzondere: een ballonvaart. door Selma Osman RITTHEM - „Ben jij van de korst mossen of van de mossen?" Een niet alledaagse begroeting aan de rand van het Ritthemse bos. Tien natuurliefhebbers ontmoeten el kaar om samen op mossenonder- zoek uit te gaan in natuurgebied Rammekenshoek, fort Ramme- kens en de buitendijkse slufter. De resultaten van de zoektocht ko men terecht in de landelijke mos- senatlas. Omdat er in Zeeland niet veel waarnemingen worden ge daan, staat er nog maar weinig stip jes op de kaart. Daar wil de Natuur Vereniging Walcheren (KNNV) verandering in brengen. De vrijwilligers hebben niet alle maal even veel verstand van mos. Ze hopen van elkaar te kunnen le ren. „Ik doe eigenlijk insecten", zegt Vlissinger Floris Grotenhuis. Meestal is hij op zoek naar gallen. „Dat zijn vergroeiingen aan een blad of tak veroorzaakt door insec ten." Doordat hij vaak in de na tuur is, komt hij ook veel mossen tegen. „Ik weet er nog weinig van. Maar ze zijn wel heel boeiend. Als je je er eenmaal in verdiept, blij ken er fantastische verschillen te zijn." Nog voor de groep het bos in duikt, zijn de eerste stukjes mos al tussen de straatstenen uitgestoken. „Dat begon vanmorgen al op het station", grijnst iemand. De loe pen komen tevoorschijn. Het mos gaat van hand tot hand. Een enke ling trekt een exemplaar van de Be knopte mosjlora uit zijn zak. Twee polletjes ogen hetzelfde, maar de kenners nemen van alles waar: ge woon smaragdsteeltje, zilvermos, fijn laddermos en gezoomd veder mos. Soms wel drie soorten op een klein plukje mos. Hoe zien ze dat toch? „De inplant van de blaad jes is anders", legt een vrouw uit. „Het is net alsof je een paarden- bloem vergelijkt met een tulp." Excursieleider Niko roept. „Kijk hier hebben we het kleismaragd- steeltje met rood wordende top- kapselstukken." Hij is niet de eni ge die in vervoering raakt. „Prach tig, heel mooi", klinkt het uit de groep. Haarlemmer Niko Buiten hoopt deze zaterdag in Ritthem op een bijzondere ontdekking die hij eer der al deed in het Vlissingse Nolle- bos: knotskroesmos. „Als het droogt, gaat het krullen en krijgt het kapsel de vorm van een knots- je." Veertig jaar geleden ontdekte hij als kleine jongen zijn eerste mosje op de schors van een iep. „Het zag er heel anders uit dan de planten die ik kende." Zijn fascina tie was geboren. Tegenwoordig zet hij zich in voor de Bryologische en Lichenologi- sche Werkgroep die de mossen in Nederland inventariseert. „Er ko men ongeveer 550 mossoorten 'Mossen zijn boeiend. Als je je erin verdiept, ontdek je fantastische verschillen' voor en die proberen we in kaart te brengen." Bedreigde mossoor ten komen op de 'rode lijst'. Het ministerie van Landbouw, Natuur en Visserij gebruikt de gegevens voor haar beleid. Mossen zijn vol gens Buiten een goede graadmeter voor het milieu. „Dat het klimaat natter en warmer wordt, kun je aan de mossen goed zien." „Komen jullie kijken?", roept Niko weer. Hij staat tegen een boom aangedrukt om een levermosje te bestuderen. „Helmroestmos. Is het genoteerd?" „Raar volk hé", lacht Grotenhuis als meer mensen de boom gaan omhelzen. „Laatst stond ik in Oranjezon met een ca mera om mijn nek te kijken naar gallen. Roept er iemand: 'De her ten zijn daar hoor'." Het was een geslaagde excursie, concludeert Buiten na afloop. Hij heeft opnieuw knotskroesmos ge zien, samen met een aantal andere voor Walcheren zeldzame soorten. „We hebben voegenmos gevon den op Fort Rammekens. Dat komt op nog geen vijftig andere plaatsen in Nederland voor." Impressie van de Zuiderduin Beachclub. door Joeri Wisse WESTKAPELLE - Terwijl de herfst zijn intrede doet, droomt Chris Lu- ken al volop van de zomer van 2008. Dan kan hij zittend in een ja cuzzi met een glas champagne in de hand op het dakterras van zijn gloednieuwe beachclub Zuider duin op het strand van Westkapel le uitkijken. Luken, eigenaar van diverse hotels in Nederland, wil al jaren een stijl volle beachclub op het strand tus sen Westkapelle en Zoutelande realiseren. Nu ligt er dan eindelijk een ontwerp waar zowel hij als de gemeente Veere zich in kan vin den. „Ik verwacht dat de gemeente over een maand het welbekende stempeltje zet. Dan staan wij al klaar om met de bouw te begin nen, die in april klaar moet zijn." Het huidige Zuiderduin is een tij delijke voorziening. De nieuwe beachclub krijgt een bijzonder ont werp. Aangezien de kavel beperkt was, komt er bovenop het dak een terras. De beachclub, een 'architec tonisch hoogstandje', krijgt een na tuurlijke uitstraling mee door veel gebruik van glas en hardhout. Ook beachhotel Zuiderduin aan de Buckweg ondergaat de komen de maanden een metamorfose. „Het dak, de gevels, de ramen, al les wordt vernieuwd. Het zal straks net zijn alsof er een nieuw gebouw staat", belooft Luken. Het hotel heeft nu nog een jaren-ze- ventig-uitstraling, de tijd waarin het complex werd opgeleverd. „Al het bruin gelakte hout wordt ver vangen door glas. Ook het dak krijgt nieuwe grijze leitjes, en alle kozijnen worden vernieuwd. Zo krijgt het een fris uiterlijk, dat past bij de omgeving." De tuin van het hotel gaat even eens op de schop. Luken: „Dat is nu een truttige bedoening, met van die teletubbie-paadjes. Dat gaat straks allemaal weg. De tuin wordt minimalistisch, met veel hardhout en grijs natuursteen. Daarmee creëren we een natuurlij ke overgang naar de duinen." Eigenlijk had Luken het hotel veel 'De sfeer zal zodanig worden dat de één zich er sneller thuisvoelt dan de ander' grondiger willen verbouwen, zo dat het huidige aantal kamers (69) zou verdubbelen. „Maar dan moes ten we hele lange procedures in, die wel twaalf jaar kunnen duren. Daar heb ik helemaal geen zin in." Met de werkzaamheden in West kapelle is ruim anderhalf miljoen euro gemoeid. Voor zowel de beachclub als het hotel blijft Lu ken zich richten op de welgestelde medemens. „Hier komen regelma tig miljonairs en miljardairs. We hebben verder veel klanten uit het Gooi. Ze komen hier om rust te zoeken. Wat we zeker niet willen zijn luidruchtige patsers." Ook Jan met de Pet is straks welkom, zegt Luken. „De prijzen worden niet ex treem hoog. Maar de sfeer zal zoda nig worden dat de één zich er snel ler thuisvoelt dan de ander."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 14