Familie 'Scharrelkinderen zijn gezonder' s k i wé.'imj f- ■ii Geblutste koppen ra Britney komt met nieuw album Pamela Anderson opnieuw getrouwd Heather wil niet naast Sir Paul wonen De man van Oprah Winfrey is te koop PZC Maandag 8 oktober 2007 11 Er waart een nieuwe aandoening door het land: het natuurtekortsyndroom (NTS). Gebrek aan contact met de natuur maakt ons en latere generaties fysiek en psychisch minder weerbaar, heet het. Scharrelkinderen zijn gezonder. door Guus Urlings Illustratie Ruben L. Oppenheimer Laat het maar aan schrijver/bioloog Midas Dekkers over om het 'na tuurtekortsyndroom' met één rake vergelijking neer te zetten. Moderne kinderen worden gefokt als kippen, schreef hij in een van zijn columns. „In enorme schoolgebouwen sudde ren ze op constante temperatuur. Voederautomaten staan op elke gang. Het batterijkind groeit als kool." Maar wat in de bio-industrie ge wenst is, is in de mensenmaat schappij een serieus gezondheids probleem. Een remedie heeft Dek kers ook: batterijkinderen moeten weer scharrelkinderen worden, op groeien „in een natuurlijke omge ving die voldoende prikkels biedt voor een actief en gezond(er) be staan." Het natuurtekortsyndroom (NTS) is recent overgewaaid uit Amerika. Vrij vertaald: de kinderen van van daag gaan lichamelijk en geestelijk gebukt onder een nijpend tekort aan contact met de natuur. Of, om gedraaid: meer contact met de na tuur is essentieel voor een gezon de ontwikkeling van kinderen. 'Na tuurervaringen' zorgen ervoor dat kinderen zich beter kunnen con centreren, creatiever, actiever en weerbaarder zijn, minder snel dik worden, zich minder snel depres sief voelen. Kortom, lichamelijk en geestelijk in een betere conditie zijn. Dus: natuur moet, elke dag! NTS is vooral bekend geworden door het werk van de Amerikaan se journalist/futurist Richard Louv. Van zijn boek Last Child in the Wood verscheen een maand ge leden de Nederlandse vertaling: Het laatste kind in het bos. Minister Gerda Verburg van Landbouw en - i> Natuurbeheer - het ministerie be taalde mee aan de vertaling - liet bij alle leden van het kabinet een exemplaar bezorgen. Waarmee het natuurtekortsyndroom officieel de status van 'probleem' kreeg. Is NTS een ziekte? Of de wederge boorte van het romantische idee 'terug naar de natuur, want daar word je een beter mens van'? De wetenschap heeft (nog) niet kei hard aangetoond dat kinderen ge zonder worden van meer contact met de natuur, laat staan dat con tact met de natuur allerlei lichame lijk en geestelijk ongemak voor komt. Wel zijn er wat aanwijzin gen dat patiënten in een zieken huis sneller genezen als ze vanuit hun kamer uitzicht hebben op Vijftig jaar geleden alweer. Wisten wij als kind veel wat natuur was? We waren voor en na schooltijd altijd buiten in de weer, hutten bouwen in het bos, sprinkhanen vangen op de hei, appels jatten in de boomgaarden, bramen plukken langs de wegkant. Geschaafde knieën, geschramde armen, geblutste koppen. Dat was onze wereld. Onze natuur. Zo noemden we het niet. Wat overal is, heeft geen naam nodig. Waren we gelukkig? Meestal wel. Gezond? Meestal wel. Herinneringen zijn natuurlijk altijd gekleurd. Maar ze missen veel, die kinderen van tegenwoordig. Alleen wéten ze het niet. Citaat uit besproken boek een groene omgeving en dat kinde ren met ADHD bij regelmatige ac tiviteiten in de natuur veel minder problemen hebben. Ook zijn er on derzoeken over het weldadige ef fect van contact met dieren. Alle maal signalen die in dezelfde rich ting wijzen: natuur, buitenspelen en frisse lucht zijn goed voor kin deren. „Daar gaat het om", zegt regiodi recteur Ben Huisman van het Insti tuut voor Natuurbeschermingsedu catie (IVN) Nederland. „Diep van binnen wéten we dat natuur goed is voor de mens. Dat is misschien een ander 'weten' dan wetenschap pelijk 'weten', maar daarom nog niet minder belangrijk. Er zijn in middels zó veel signalen dat een te kort aan natuur problemen kan veroorzaken, dat wij meer dan vol doende aanleiding zien om te zeg gen: het wordt hoog tijd dat we het anders gaan doen, dat we ande re keuzes gaan maken." De gezamenlijke Nederlandse na tuur- en milieuverenigingen zijn nu de campagne 'De Nationale Uit daging' begonnen om kinderen uit hun legbatterijen van asfalt en be ton te lokken en er scharrelkinde ren van te maken. Woongebieden dienen natuurlijker te worden in gericht, vinden de campagnevoer ders. Natuur- en milieuonderwijs moet prominenter op de lesroos ters komen, natuurterreinen moe ten zo worden ingericht dat spelen er weer spannend, leuk én veilig is. In de afgelopen dertig jaar is de fysieke ruimte waarin kinderen zich bewegen afgenomen van ge middeld 6 vierkante kilometer tot enkele honderden vierkante me ters. Dat is een koninkrijk voor een scharrelkip, maar een schaam lapje voor een scharrelkind. Richard Louv - Het laatste kind in het bos, hoe we onze kinderen weer in con tact brengen met de natuur. Uitg. Jan van Arkel, Utrecht. 19,95 euro. Voor verdere informatie: www.nationaleuitdaging.nl www.hetlaatstekindinhetbos.nl. ALLEMENSEN Zangeres Britney Spears komt in november met een nieuw al bum. De titel van de nieuwe plaat luidt Blackout. De 25-jarige artieste verwijst volgens haar agent met deze naam naar 'het blokkeren van negatieve gevoe lens en het omarmen van het le ven'. Spears is in opspraak we gens vermeende mishandeling van haar kinderen. Blackout zal vooral disconummers bevatten. De plaat is het eerste studio-al bum van Spears in vier jaar tijd. De clip van de eerste single, Gim me More, gaat officieel vandaag in Nederland in première. Baywatch-ster Pamela Anderson (40) is zaterdag voor de derde keer getrouwd, deze keer met Rick Salomon (38). Die verwierf eerder bekendheid door op te treden in een seksvideo met ho- telerfgename Paris Hilton. Het stel gaf elkaar het jawoord tij dens een korte ceremonie in een hotel in Californië, aldus het ma gazine People. Anderson was van 1995 tot 1998 getrouwd met drummer Tommy Lee, met wie zij twee kinderen heeft. In 2006 was kort in de echt verbonden met rockster Kid Rock. Heather Mills heeft geen zin om buurvrouw te worden van haar ex-man Sir Paul McCartney. De ze week leidde een makelaar haar rond in een peperdure villa vlakbij het huis van de ex-Beatle. Maar een woordvoerder van het voormalige model, dat een kind van 3 heeft van McCartney, ont kent dat Mills het huis wil ko pen. „Ze wil niet in dezelfde straat wonen als Paul. Ze bezichtigde het huis namens iemand anders, maar dat is een privézaak." kunnen tot 10 oktober bieden. Stedman Graham, partner van talkshowster Oprah Winfrey, biedt zichzelf te koop aan. Op de veilingsite goededoelenveiling.nl kan worden geboden op een ont moeting met de 56-jarige Ameri kaan. Graham is op 15 oktober in Den Haag bij een congres over diversiteit. De hoogste bie der krijgt toegangskaarten voor het congres en wordt voorge steld aan Graham. Het geld dat de actie oplevert, gaat naar Inter national Child Support en We reldkinderen. Bedrijven en fans Stedman Graham.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 11