Buitenland Politieke vleugel ETA cel in Musharraf moet op uitslag wachten Door tribunaal gezochte Serviër zou wisselgeld zijn voor Belgrado Miljoenen Duitsers in de schulden Onderzoeksrechter is uit op ontmanteling van Batasuna in Baskenland. Verkiezing president Pakistan opgehouden door bezwaar oppositie. Politiek geschikt moment gezocht voor uitleveren Zupljanin. PZC Zaterdag 6 oktober 2007 I 9 Maite Diaz de Heredia, een van de leiders van Batasuna, wordt door een speciale eenheid weggevoerd nadat haar huis is doorzocht, foto David Aguilar/EPA door onze correspondent Henk van den Boom BARCELONA - In Spaans Basken land is het zeer onrustig na de ar restatie van de volledige top (23 be stuurders) van Batasuna, de verbo den politieke vleugel van de af scheidingsbeweging ETA. Aanhan gers van de terreurgroep demon streerden gisteren in de Baskische hoofdstad Vitoria. In andere ste den braken rellen uit. Op last van onderzoeksrechter Baltasar Garzón is gisteren huiszoe king verricht bij de gearresteerde Batasuna-leiders. Ze worden van daag verhoord. De arrestaties zijn donderdagavond verricht in een zaaltje van het gemeentehuis van Segura. Daar hield de beweging clandestien een bijeenkomst om nieuwe leiders te benoemen. Sinds de aanhouding, in juni, van Arnaldo Otegi, officiële aanvoer der van Batasuna, is er sprake van een machtsvacuüm. Garzón, de onderzoeksrechter die al jaren jacht maakt op de ETA, stelde Batasuna vijf jaar geleden op non-actief. Het hooggerechts hof verklaarde de partij illegaal. Ba tasuna is onderdeel van de ETA en haar leden zijn dus strafbaar. Garzón verdedigt de stelling dat de bestrijding van de Baskische terro risten alleen kan slagen als je hun 'omgeving' uitroeit. Hij ontmantel de behalve Batasuna ook andere ra dicale organisaties die banden on derhielden met de terreurgroep. Vóór 2002 was Batasuna sterk ver tegenwoordigd in de gemeentera den en in het Baskische parle ment. Daarna zijn op last van de rechter alle kantoren en gebouwen van de partij gesloten. Ook ban ken, notarissen en instellingen die relaties onderhielden met Batas una moesten sluiten. Het afgelopen jaar liet justitie Ba tasuna met rust omdat de rege- ring-Zapatero werkte aan vrede. Daarvoor had de ETA een staakt-het-vuren afgekondigd. Na het stuklopen van de onderhande lingen, een paar maanden geleden, koos Zapatero voor de harde lijn. Ook de verkiezingen volgend jaar Het afgelopen jaar liet justitie Ba- tasuna met rust om het vredes proces kans te geven. Nu de on derhandelingen zijn mislukt, kiest Spanje voor de harde lijn. maart spelen daarbij een rol. De Spaanse bevolking steunde het vre desproces. Nu dit is mislukt kiezen velen voor de harde aanpak. De ar- restatiegolf komt een week nadat de regionale regering van Basken land een referendum voor onaf hankelijkheid afkondigde. De minister van Justitie van de au tonome Baskische regio reageerde furieus op de arrestaties. Hij noem de het politieoptreden 'in op dracht van de regering Zapatero' hypocriet. „De premier moet eens uitleggen hoe hij in mei nog met de leiders van Batasuna kan onder handelen over de toekomst van Baskenland en ze nu laat arreste ren." De enige woordvoerder van Batasuna die nog op vrije voeten is, noemt het optreden van Justitie een wraakactie op het mislukken van de vredesonderhandelingen. ISLAMABAD - Het Pakistaanse hoog gerechtshof heeft gisteren, één dag voordat nationale en regionale be stuurders in Pakistan een presi dent kiezen, bepaald dat de verkie zingen geen winnaar kunnen ople veren. Dit omdat het hof zich nog moet uitspreken of de huidige pre sident Musharraf een legitieme kandidaat is. De oppositie heeft deze week voor het gerecht aangevoerd dat diens dubbelrol als hoofd van zowel de regering als het leger hem uitsluit van een nieuwe termijn. Musharraf verleende gisteren even wel amnestie aan oud-premier Be nazir Bhutto, die acht jaar geleden in ballingschap ging vanwege een aantal corruptiebeschuldigingen. Hiermee lijkt de weg vrij voor een samenwerkingsverband tussen Musharraf en Bhutto's partij. Doel van de overeenkomst tussen de twee is te voorkomen dat Bhut to's PPP-fracties in het landelijke parlement en de provinciale parle menten zich terugtrekken voor de presidentsverkiezingen. Andere op positiepartijen hebben hun leden al teruggetrokken, waardoor de verkiezingen aanzienlijk aan ge loofwaardigheid verliezen. De rechter bepaalde gisteren dat de verkiezingen vandaag doorgang kunnen vinden. Zelfs als Mushar raf de meeste stemmen binnen haalt, moet hij echter de uitspraak van het hof over de legitimiteit van zijn kandidatuur afwachten. Het hof buigt zich vanaf 17 okto ber opnieuw over de zaak. Bhutto zei gisteren dat haar partij nog in afwachting is van de uitein delijke tekst van de amnestiebepa ling. Maar zij zei optimistisch te zijn dat een akkoord kan worden bereikt. door onze correspondent Marloes de Koning BELGRADO - Servië heeft een van de laatste vier personen gearres teerd die worden verdacht van oor logsmisdaden. Het gaat om Stojan Zupljanin, die volgens het Servi sche dagblad Blic pas wordt uitgele verd aan het tribunaal in Den Haag als zich een politiek geschikt moment voordoet. De krant ba seert zich op een anonieme bron. De verdachte zou nu worden vast gehouden door de Servische en Bosnisch-Servische politie. Zupljanin was tijdens de oorlog in Bosnië hoofd van de Bosnisch-Ser vische politie en wordt verdacht van misdaden tegen de menselijk heid. Het Joegoslavië Tribunaal vraagt al jaren om zijn uitlevering. De ondertekening door de EU van een belangrijk verdrag met Servië is afhankelijk gemaakt van de sa menwerking met het tribunaal. De hoofdaanklager van het tribu naal, Carla del Ponte liet onlangs weten dat ze ontevreden is over de Servische houding. Servië lijkt de uitlevering van oorlogsmisdadigers te zien als politiek wisselgeld voor belangrijke kwesties, als toetreding tot de EU en mogelijke onafhanke lijkheid voor Kosovo. De Verenig de Naties hopen dit jaar de knoop door te hakken over de toekomst van die Servische provincie. De onderhandelingen over het zo geheten 'associatie- en stabilisatie akkoord' met de EU werden vorig jaar stilgelegd, omdat de hoofdaan klager van het tribunaal conclu deerde dat het land de uitlevering van verdachten traineerde. Na een lange pauze werd verder onderhan deld, maar voor ondertekening is groen licht nodig van Del Ponte. 16 oktober geldt als deadline, om dat de Servische coördinatoren van het 'actieplan uitlevering' die dag een afspraak hebben met de Eurocommissaris voor Uitbreiding van de EU. Naast Zupljanin worden nog ge zocht: Radovan Karadzic (ex-poli tiek leider van de Bosnische Ser viërs), ex-legerleider Ratko Mladic en Goran Hadzic, voormalig poli tiek leider van de Serviërs in Kroa tië. Volgens bronnen van dagblad Blic zou ook Hadzic binnen hand bereik van de politie zijn. Algemeen wordt er van uitgegaan dat Mladic zich bevindt in Servië of het Servische gedeelte van Bosnië-Herzegovina. Karadzic lijkt al jaren van iedere radar verdwe nen. Zijn vrouw zei deze week in een interview dat zijn familie al ja ren 'door een hel gaat'. Openingstijden maandag t/m vrijdag 09.00-17.30 uur, zaterdag 09.00-16.00 uur. De badkamer de ontspanningsruimte in uw huis. Bij heerlijk ont spannen in uw badkamer hoort sfeer om er te kunnen genieten van uw welverdiende rust. Natuurlijke materialen weerspiegelen rust. Ze vormen de basis van authentieke sfeer. Ze brengen balans in uw badkamerinterieur zonder afbreuk te doen aan comfort. Laat u vrijblijvend adviseren in onze inspirerende showroom. Laat u inspireren en bezoek onze showroom aan de Waldammeweg 2, Middelburg. Een afspraak maken met één van onze medewerkers kan natuurlijk ook, telefoon 0118 625 055. WIESBADEN - Zeker 7,4 miljoen Duitsers hebben veel meer ge leend dan verantwoord is. Dat be richtte gisteren de krant Bild. Vorig jaar moesten ruim 92.000 mensen zich als volkomen onver mogend laten registreren. De ge middelde schuld bedraagt 37.000 euro. Meer dan de helft daarvan is uitgeleend door banken. Ruim 60 procent van de mensen met de hoogste schulden heeft een netto maandinkomen van circa 900 eu ro. Bijna de helft woont alleen. Be duidend meer mannen dan vrou wen hebben grote schulden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 9