Losgeslagen en agressief, maar nog niet opgegeven v14 Zaterdag 6 oktober 2007 P2C Ze zijn agressief, brutaal en losgeslagen. Jongeren met ernstige gedragsproblemen krijgen sinds kort een behandeling in de gesloten jeugdinrichting de Koppeling in Amsterdam. De instelling raakte in opspraak nadat een jongen de benen nam en later betrokken raakte bij een moord. Een exclusief kijkje achter metershoge muren. door Carine Neefjes foto's David van Dam ~w" ankerwijfl Befteckel!" Ro- I f nald (17), een jongen met een flink postuur, explo- I deert als de dame van de .M. beveiliging het klaslokaal binnenstapt. Hij trapt keihard tegen de deur, zwaait dreigend met zijn armen. „Rot op, teringwijf! Ik heb voor de grap op het alarm gedrukt." Gedecideerd stuurt de beveiligingsmedewerker Ronald terug de klas in. De deur gaat op slot, de les gaat verder. Maandagmiddag, jeugdinrichting de Kop peling in Amsterdam-Zuidoost. Als onder deel van de behandeling gaan jongeren vijf uur per dag naar school. Ze moeten vooral leren wat naar school gaan is. Dat er een docent voor de klas staat die zegt wat zij moeten doen. Maar vandaag is de groep van zes jongens zeer onrustig. „Geen discussie, juf. Ik wil geen economie, maar geschiedenis", roept Roy (15) terwijl hij rappend door de klas gaat. Ahmed (17) gooit met een bureaula: de jongen maakt voortdurend lawaai om aandacht te trek ken. Eric (14) tekent een penis op het schoolbord. Ronald tilt een stoel boven zijn hoofd en dreigt te gooien. „Mag ik een glas water? Ik heb zo'n droge bek, heb net een jointje gerookt." Als de lerares hem water geeft, spuugt hij de rest op de grond. Beheerst houdt ze vast aan haar strategie: reageer zo min mogelijk op nega tief gedrag. Zij concentreert zich op de jon gens die wel aan het werk zijn. „Heel goed, John", complimenteert ze uitbundig. Positief gedrag belonen, daar draait het om. Het gedrag van deze jongens is type rend voor de jongeren die in deze gesloten jeugdinrichting zijn opgenomen. Straatjon gens zijn het: agressief, brutaal en losgesla gen. Sommigen zijn, in de ogen van behan delaars, meer slachtoffer dan dader. Jaren lang verwaarloosd door hun ouders en overgeleverd aan de straat, waar verkeerde vrienden de dienst uitmaken. De meesten hebben een strafblad: de delicten variëren van fietsendiefstal tot roofoverval met ge weld. Sommigen hebben een paar jaar in een jeugdgevangenis gezeten, maar hun gedragsproblemen zijn nooit behandeld. De Koppeling, omringd door een vier me ter hoog hekwerk en prikkeldraad, wil de ze jongeren wél helpen. Het is één van de eerste gesloten jeugdinrichtingen in Neder land waar jongeren met ernstige gedrags problemen een behandeling krijgen. Ver spreid over 8 groepen wonen hier 64 jon gens en meisjes. Ze worden opgenomen als zij een gevaar vormen voor zichzelf of hun omgeving. Het incident, waarbij afgelopen zomer een jongen tijdens zijn verlof de benen nam en later betrokken raakte bij een geweldda dige moord, is binnen deze muren ingesla gen als een bom. Sommige jongeren zijn bang geworden. Ze beseffen dat een mede bewoner hen ook kan neersteken. Ook bij leidinggevenden siddert het gruwelijke in cident nog na. De vraag rijst of de Koppe ling in staat is om alle jongeren met ernsti ge gedragsproblemen goed te behandelen. Manager Laurent-Jan van den Bogaard: „Het is een zoektocht, we zijn echt aan het pionieren. In principe is deze instelling be doeld voor jongeren met ernstige gedrags problemen die geen crimineel verleden hebben. Toch hebben veel jongens een strafblad. De kinderrechter besluit om de ze jongeren voor behandeling naar ons door te verwijzen. Maar er is natuurlijk een groot verschil tussen iemand die vijf keer een fiets heeft gestolen of iemand die een roofoverval met geweld heeft ge pleegd. Beide types hebben wij in huis." Jongeren die een ernstig delict hebben ge pleegd, hebben hun straf uitgezeten in een jeugdgevangenis. Ook de weggelopen jon gen die nu wordt verdacht van moord, had eerder vastgezeten wegens geweldsde licten. Van den Bogaard: „Het moeilijke van deze groep is dat ze zijn doorgewin terd. Ze hebben soms al drie jaar in een in richting gezeten. Daar hebben ze bepaalde verlofrechten opgebouwd, ze mochten af en toe naar buiten. Bij ons zijn ze weer te rug bij af. De eerste twee maanden van de behandeling mogen ze niet naar buiten. De luchtplaats van de Koppeling, waar jongeren met ernstige gedragsproblemen sinds kort een behandeling krijgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 98