smullen na zonsondergang v12 I Zaterdag 6 oktober 2007 PZC Castvrouw Hitace is druk doende in de keuken om het avondmaal te bereiden. De ramadan De ramadan, de negende maand van de islamiti sche kalender, is de vastenmaand. Vasten is één van de vijf zuilen van de islam naast de getuigenis, het gebed, de bedevaart naar Mek ka en de armenbelasting. Naar het voorbeeld van de profeet Mohammed vasten gelovigen van de dageraad, ruim vóór zons opgang, tot de zonsondergang. Vóór de dageraad staan ze op voor de maaltijd sa- hoor en verbreken het vasten met een vaak zeer uitgebreide iftar. Tijdens het vasten mogen moslims niet eten, drin ken, roken, vrijen. Kinderen tot de puberteit zijn vrijgesteld van vas ten. Zieken, bejaarden, reizigers, mensen die zwaar lichamelijk werk doen, vrouwen die zwanger zijn, borstvoeding geven, of ongesteld zijn hoeven niet te vasten. Later moeten ze het inhalen of geld aan armen geven. Wie het vasten voor zonsondergang bewust ver breekt, moet boeten: 61 dagen vasten. Over de vraag wanneer de ramadan begint en ein digt verschillen de meningen. De islamitische ka lender is gebaseerd op het maanstelsel. De rama dan begint met de nieuwe maan in de negende maand en verschuift ieder jaar tien dagen ten op zichte van onze (Gregoriaanse) kalender. Veel Tur ken in Nederland houden zich aan de tijden die het Turkse directoraat voor religieuze zaken Diya- net bepaalt volgens astronomische berekeningen. De vastenmaand sluiten moslims af met suiker feest. Dit jaar is dat komende vrijdag of zaterdag. Het is zondagavond half zeven in huize Önder in Goirle. Precies over 59 minuten gaat de zon on der en mag Hatice (40) weer eten en drinken. Ze bereidt de if- tar-maaltijd voor en staat al bijna de he le dag in de keuken. De köfte, gehakt ballen als knikkertjes, pruttelt in een bouillon met tomatenpuree. Ze roert even in een groentegerecht met ocra. Normaal gesproken zou ze ook proe ven, maar dat doet ze zelfs niet per on geluk. „Het went heel snel, na een paar dagen vasten weet je gewoon dat het niet mag." Op het aanrecht zet ze een grote elektri sche 'pizzapan' waarin ze het traditio nele rijstgerecht pilav gaat maken. In een andere pizzapan bakt ze blokjes kipfilet. Gevulde aubergines zijn al uit de oven. Zo ook baklava en gevulde broodjes met feta en peterselie. Turks brood is gesneden. De Turkse bakkerij Hizmet in Tilburg, doet tijdens de ramadan goede zaken. Binnen drie uur verkoopt de eigenaar zo'n vijfhonderd warme broodjes. Dat is meer dan de helft van wat er op een gewone dag over de toonbank gaat. De eerste week van de vastentijd verkocht hij 60 kilo toetjes. Per dag. Dat aantal haalt hij buiten de ramadan nog niet in één week. Voor de iftar is het flink aan poten om alle klanten bij te houden. Soms staan mensen al op de stoep in de rij. Gunes Supermarkt ziet zijn omzet met 30 procent stijgen. De eerste en de laat ste week is het een komen en gaan van hebberige klanten. Bij haarstudio Asya is het juist minder druk. „Mensen hebben respect voor het vasten, ze willen niet te veel opval len", legt eigenaresse Asiye Yilmaz uit. Ze moet het doen met de helft minder klanten. „Maar in de laatste week krijg ik veel vrouwen over de vloer die er op het suikerfeest goed uit willen zien." In huize Önder krijgt Hatice hulp van Zeliha Can (46) die net is gearriveerd. „Hoewel vasten om zelfbeheersing draait, gaan de remmen vaak helemaal los zodra je mag eten", zegt Zeliha. Ze is een alleenstaande moeder met twee kinderen. Toch zijn ze zelden alleen met de iftar. Zeliha gaat naar vriendin nen en die komen weer bij haar. Wan neer ze alleen thuis zijn, probeert ze zo min mogelijk op tafel te zetten. „An ders blijf ik eten en krijg ik last van mijn maag. Ik eet liever bij de thee een stukje zelfgebakken brood." Soms eten ze ook 'Aardappel anders' („dat is lekker makkelijk") of maakt haar dochter aardappelen, groente en vlees klaar. Zeliha: „Ze vast niet omdat ze studeert en klaagt grappend: 'Mama, door jullie zijn de tijden van het avond eten verschoven'. Aten we voorheen rond zes uur, nu moet ze nu wachten tot de iftar." Bij het woord 'ramadan' moet Zeliha aan haar jeugd denken. Ze glimlacht alleen al bij de gedachte: „Ik was te jong om te vasten, maar werd toch wakker door een trommelaar die riep dat het sahoor (maaltijd voor de dageraad) was. In bed lag ik te wachten of mijn ouders me zouden roepen. Als ze dat deden, was ik dolblij. Soms mochten kinderen vasten en kregen ze een cadeautje van de ouders." Doet zij dat ook bij haar kinderen? „Nee, dat is hier bijna in vergetelheid geraakt, misschien omdat het niet mee valt kinderen die alles hebben blij te krijgen." Nog een half uur te gaan. Hatice en Ze liha krijgen geen honger. „Omdat je weet dat dat niet kan", verklaart Zeli ha. Ze vasten omdat het verplicht is voor moslims. „Door te vasten begrijp je de situatie van arme mensen beter", zegt Hatice. „Het is gezellig en je deelt dat gevoel met anderen." Straks komt een bevriend gezin uit Eindhoven. Het is een traditie voor de iftar gasten uit te nodigen. Je tafel hoor je met zoveel mogelijk armen te delen. Bij gebrek aan echte armen doen veel moslims dat hier met vrienden en ken nissen. Gezamenlijk wachten aan een rijkelijk gevulde tafel tot iedereen weer mag eten, is een ritueel in veel gezin nen. Sommigen tellen de minuten af, hun ogen strak gericht op teletekst. De Önders hebben het beter bekeken. Een klok roep op tot gebed als de iftar- tijd is aangebroken. Özcan Önder (41) controleert het geluid dat een van de dochters zachter heeft gezet. Vandaag vast Özcan niet. Hij draaide in een och tendploeg bij een bedrijf waar hij pro ductmanager is. „In de hal waar ik werk, kan het makkelijk 40 graden wor den. Dan valt vasten niet mee." Bovendien vindt hij het moeilijk dat zijn collega's roken. Die geur is aanlok kelijk. Özcan heeft drie dochters: Zeliha (18), Cennet (17) en Jale Nur (7). Zeliha vast dit jaar niet mee. Cennet doet voor het eerst de hele maand mee. Behalve van daag. Ze werkte de hele dag achter de kassa bij de Boerenschuur in Riel waar een Boerenfestival gaande was met veel hapjes. „Ik vind vasten leuk, maar ik mis snoepen." Dus valt ze af als ze vast? „Afvallen? Ik ben vier kilo aange komen!" Trek in iets lekkers, daar hebben Emi- ne (18) en Emel (16) Ebecik uit Eindho ven ook last van. Emine: „Als je de he le dag vast, denk je 'och dat is lekker en dit ook!' Dan kopen Emel en ik van al les in om 's avonds op te eten, maar vaak zit ik na de soep al vol." Het is 19.29 uur. Met een slok water of een dadel wordt het vasten verbroken. De tafel is rijkelijk gedekt. Overvloed aan eten. Wat rest is 'gezellig genieten'. „Nog een baklava?", vraagt de gast vrouw vriendelijk. „Oké, nog eentje dan." door Hulya Cigdem foto's Marie-Therese Kierkels Na zonsonder gang geniet het gezin Önder, sa men met gasten, van een uitge breide maaltijd. Wie denkt dat moslims tijdens de vastenmaand ramadan honger lijden, vergist zich. Als de zon onder is, onderbreken ze het vasten met de iftar, een avondmaal dat niet onderdoet voor een kerstdiner. „Ik ben vier kilo aangekomen!" Ramadan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 96