Wonen in de lucht houdt je scherp 'Luxe penthouse' over zeven woonlagen is te huur voor bijna 2000 euro per maand. Werking watertoren I? PZC Zaterdag 6 oktober 2007 Over het grootste voordeel van wo nen in een watertoren hoeft In- grid Gerritsen uit Middelburg niet lang na te denken: het uitzicht. Vanuit de woonkamer, die halverwege de oude wa tertank is gebouwd, is heel de stad en een groot deel van het eiland Walcheren te be wonderen. Bij helder weer kijk je zó op de Vlissingse boulevard en is de historische bebouwing van het stadje Veere te zien. Maar ook binnen is het goed te zien dat je je niet in een rijtjeswoning bevindt. De ruimtes zijn niet al te groot en bijna alle maal rond. Het gebouw uit 1892 is met zorg verbouwd: de onderkant van de sta len watertank is nog deels zichtbaar en geeft het 'penthouse' een industrieel uiter lijk. De verbouwing viel in '99 zelfs in de prijzen. Ondanks dat er een lift naast de to ren is gebouwd, ervoer Ingrid Gerritsen de trappen toch als een nadeel. „Je wordt er wel een verstandig mens van, want je ver geet niet zomaar iets van de keuken naar de eetkamer mee te nemen." Nog een nadeeltje van wonen in een water toren: de deuren en trappen zijn zo klein dat maar weinig meubels er doorheen pas sen. De meeste meubelstukken zijn dan ook in stukjes naar boven gebracht of met een enorme kraan via het dakterras naar binnen getakeld. Gerritsen heeft ruim drie jaar op de bovenste zeven etages van het markante bouwwerk aan het Molenwater gewoond. „Toen ik een kind kreeg, was het niet meer handig. Als ze wat groter zijn is het ook niet veilig, in alle ruimtes zijn trappen. Bovendien is het fijn voor kinderen om een min te hebben." Ingrid Gerritse komt nog wel bijna dage lijks in de Middelburgse watertoren. Haar werkplaats is en blijft gevestigd in de on derste regionen van de toren, waar het kan toor van De Pagter Vastgoed is gevestigd. Datzelfde bedrijf verhuurt het penthouse ook. Wie geïnteresseerd is moet bijna twee duizend euro per maand neertellen. „Dat lijkt misschien veel, maar het wordt vooral tijdelijk gehuurd, door mensen die een paar maanden achterelkaar in Zeeland wer ken. Dan is dit goedkoper dan een hotelka mer én je hebt een compleet huis op één van de mooiste plekken in Middelburg voor jezelf." Joeri Wisse Een watertoren bestaat uit een draagconstructie met daarop een waterreservoir. De toren vormt een onderdeel van een waterleidingsysteem. Het reservoir staat rechtstreeks in verbinding met het waterleidingnet en zorgt voor een constante druk op de leidingen. lantaarn Watertorens in Zeeland PZC J F elf* Sfaicevukz f bron Vewirr Middelburg Goes Middelburg, 1892, hoogte 27 meter; wonen en kantoor. Vlissingen, 1894, hoogte 35 meter, woon- en/of kantoor functie; nieuw plan ligt klaar. Goes, 1912, hoogte 63 meter, kantoorfunctie. Scherpenisse, 1923, hoogte 52 meter, woonfunctie. Sint-Philipsland, 1925, hoogte 28 meter, functieloos. Domburg, 1933, hoogte 28,5 meter, functieloos; plan voor twee woningen is klaar. Axel, 1936, hoogte 60,5 me ter, culturele functie. Souburg, 1938, hoogte 24 me ter, culturele functie. Oostburg, 1950, hoogte 55 meter, woonfunctie. In 1944/45 verwoeste torens stonden in Oudelande, Zierik- zee, Anna- Jacobapolder en Oostburg. De toren Terneuzen is in 2000 gesloopt vanwege flatbouw. In gebouw Borneo in de Kui perspoort te Middelburg is van af 8 oktober de tentoonstel ling Watertorens onder druk te zien. Die laat al of niet gereali seerde plannen voor een nieu we bestemming zien. Tot 8 de cember, op werkdagen van 10.00-17.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 87