Tweede zedenmisdrijf in een jaar in Tweede Exloërmond Een diagnose Politie moet skybox in en golfbaan op Meer dan twaalf koopzondagen wordt lastig Meisje woont in zelfde dorp als vermoorde Suzanne Wisman. Agenten moeten in voetbalstadions informatie verzamelen. STICHTING CHAI Woensdagavond 10 okt. a.s. om 19 u 30 Jorritsma naar VNG P Eén op vijf heeft al het nieuwe rijbewijs Amsterdam betaalt heffing Bos en Lommer Van galerijflat gevallen man overleden 95 miljoenste bezoeker meldt zich bij Efteling Afghanistan-gangers onderscheiden 6 j Zaterdag 6 oktober 2007 PZC TWEEDE EXLOËRMOND - Een 14-ja- rig meisje uit 2e Exloërmond in Drenthe is donderdag ontvoerd en verkracht. Dat heeft de politie gis teren bekendgemaakt. De vermoe delijke dader, een 54-jarige man uit het Duitse Meppen, is aange houden. Het meisje fietste donderdagmid dag op het fietspad langs de Oude Dijk bij Exloërveen, waar ze door de verdachte onder dwang werd meegenomen in zijn auto. Daarna zou hij haar hebben verkracht en later weer in de omgeving hebben afgezet. Een echtpaar uit het Groningse dorp Ter Apel zag het meisje in een witgrijze Mazda met Duits kenteken zitten ter hoogte van Ex loërveen. Dat was op een smalle weg. De tegenligger kwam met gro te snelheid aanrijden. Bij nadering van de auto met het echtpaar min derde hij snelheid en probeerde de bosjes in te rijden. Toen dat mis lukte moest de verdachte remmen en kwam uiteindelijk volledig tot stilstand. Op dat moment zag de man van het echtpaar het meisje in de auto zitten. Ze keek angstig en bonkte met haar handen op de ramen. Daarop reden de de getuigen on middellijk naar Exloo, waar ze bij een woning aanbelden om 112 te kunnen oproepen. Dat leidde tot een klopjacht op de man, die na een achtervolging in Gasselternij- veen kon worden klemgereden en gearresteerd. De zedenzaak is als een bom inge slagen in TNveede Exloërmond. Het is de tweede keer binnen een jaar dat het dorp wordt opge schrikt door een ernstig zedenmis drijf In december vorig jaar werd de 12-jarige Suzanne Wisman ont voerd, verkracht en vermoord door een 46-jarige man uit Nieuw-Buinen. WRj Dankzij het kordate ingrijpen van getuigen kon de man die ver dacht wordt van het ontvoeren en verkrachten van een 14-jarig meisje snel worden gearresteerd. DEN BOSCH - Generaal Dick Berlijn speldt het Draaginsigne Gewonden op bij enkele militairen die tijdens de missie in Afghanistan gewond zijn ge raakt. Circa 1600 militairen die deelnamen aan de missie kregen gisteren in de Brabanthallen in Den Bosch de herinneringsmedaille Vredesoperaties voor hun inzet in Uruzgan. foto Robert Vos/ANP UTRECHT - Politiemensen moeten op golfbanen en in skyboxen van voetbalstadions op jacht naar infor matie over criminele netwerken. Door te netwerken in de bovenwe reld moet de politie meer greep krijgen op de georganiseerde mis daad. Dat stellen de schrijvers van het gisteren verschenen boek Infor matie-inwinning in de bovenwereld. De traditionele onderwereld raakt steeds meer verweven met de bo venwereld, constateren onderzoe kers van de Politieacademie. Vol gend jaar begint de academie met het trainen in het vergaren van in formatie buiten de geijkte paden. Dat betekent speuren op het inter De angst bij veel inwoners van het 2300 inwoners tellende veenkolo niale dorp is weer opgelaaid. Voor al ouders die zelf dochters van die leeftijd hebben zijn doodsbang. Ze durven hun kind niet meer naar buiten te laten. „Dat het juist hier weer moet gebeuren", zegt een vrouw die haar ramen aan het lap pen is. „Hier in Tweede Exloër mond, waar het verdriet om de dood van Suzanne nog zo vers is." Het slachtoffertje woont volgens buurtgenoten aan het Noorder- diep. In dezelfde straat woonde Su zanne. De gemeente Borger-Odoorn en de politie hebben donderdaga vond een informatiebijeenkomst voor buurtbewoners gehouden op het gemeentehuis van Exloo. „Ik vind het prettig dat ze dat ge daan hebben", vertelt een bewo ner van het Noorderdiep. „Je wordt toch een beetje gerustge steld." Volgens een buurvrouw wa ren er ongeveer vijftig mensen. „De overheersende vraag was: 'Hoe kan dit juist nu weer bij ons gebeuren'. Natuurlijk heeft nie mand daar een antwoord op." DEN HAAG - Het kabinet perkt de vrijheid van gemeenten in die meer dan twaalf koopzondagen per jaar toestaan. Gemeenten moe ten duidelijker onderbouwen waar om de winkels vaker op zondag open mogen zijn en een gebied aanwijzen waarin dat mag. De wetswijziging wordt op 1 januari 2009 van kracht. Volgens minister Van der Hoeven (Economische Zaken) maken veel gemeenten misbruik van de uit zonderingsregel voor plaatsen met een toeristisch gebied. Maar liefst 157 van de 443 gemeenten maken er gebruik van. Het kabinet eist straks dat de gemeente echt een toeristisch gebied moet hebben. net, grasduinen in openbare regis ters en 'sociale netwerken opbou wen'. De politie heeft nu volgens de onderzoekers onvoldoende zicht op wat er zich afspeelt in de wereld van vastgoed, kunsthandel, transport, afvalverwerking en fi nanciële instellingen. „Als de poli tie geen aansluiting vindt bij deze ontwikkeling, zal zij terrein en in vloed verliezen. Uiteindelijk dreigt een situatie waarin dienders voor al goed zijn voor het achternazit ten van drugsdealers, inbrekers en zedendelinquenten", aldus Peter Klerks van de academie. Uit rechercheonderzoeken blijkt volgens de onderzoekers 'dat heel wat ondernemers en soms lokale overheden er niet vies van zijn om bewust met criminelen in zee te gaan, en daarbij ook het initiatief tot contact nemen'. Info. Avond En steun en hulp aan Israël voor de slachtoffers van aanslagen en terreur Synagoge Middelburg Herenstraat 14 Info tel. 0113-551790 ALMERE - Burgemeester Jorritsma (WD) van Almere is voorgedra gen om voorzitter te worden van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten (VNG). De huidige, bur gemeester Deetman van Den Haag (CDA), vertrekt naar de Raad van State. Op 12 november beslissen de VNG-leden over zijn opvolging. Het aantal diagnoses ADHD en bijbehorend medicijn gebruik stijgt spectaculair. Den Haag heeft zelfs al een ADHD-poli waar de diagnose in één ochtend wordt gesteld. door Frouke Tamsma Rionel (12) en Sharif (8) zitten samen met hun ouders rustig in de ver gaderzaal. Ze drinken uit een pakje limona de en kijken stil voor zich uit. Al leen een onbeheerst trommelend vingertje hier of een wippend voet je daar verraadt dat dit overactieve kinderen zijn. „Als kinderen bij ons komen, zijn ze altijd heel rustig", probeert ma nager Ellen Vos van Jeugd- GGZ-centrum De Jutters in Den Haag de jongens op hun gemak te stellen. „Het is voor jullie ouders erg lastig om uit te leggen dat jul lie thuis héél anders zijn." Sharif en Rionel zijn druk. Heel druk. „Sharif is alleen maar aan het ren nen, rennen, rennen", vertelt zijn moeder Renate. „Op school loopt hij steeds tegen andere kinderen op." De jongens zijn bij De Jutters om te laten testen of ze ADHD hebben. Sinds deze week vindt het hele traject van onderzoek tot uit slag hier plaats in één ochtend. Meestal duurt het weken, soms maanden voordat gezinnen weten waar ze aan toe zijn. Bij De Jutters hebben ouders en leraren van tevo ren vragenlijsten ingevuld, zodat het team binnen een paar uur het kind kan testen, de ouders kan spreken en de uitslag kan evalue ren. Het aantal diagnoses ADHD en bij behorend medicijngebruik stijgt spectaculair in Nederland. Tussen de 60.000 en 100.000 kinderen on der de veertien jaar zijn hyperac tief Het medicijngebruik is in drie jaar tijd verdubbeld. In 2004 gin gen er bij de apotheek 300.000 doosjes pillen over de toonbank, dit jaar zijn dit er ruim 600.000. Het is een trend om steeds sneller tot een diagnose te komen. Voor ouders is dat prettig omdat ze niet lang in onzekerheid verkeren. Voor de zorginstellingen is het in het kader van onderhandelingen met zorgverzekeraars belangrijk om snel en efficiënt te werken. Maar er schuilt een gevaar in. We tenschappers discussiëren al jaren over de vraag of ADHD een mode ziekte is of niet. Nee, zeggen velen, maar omdat de stoornis tegen woordig veel in de belangstelling is, worden mensen nu sneller op het idee gebracht 'dat het wel eens ADHD zou kunnen zijn'. Sommige deskundigen, onder wie emeritus hoogleraar orthopedago giek Juliaan van Acker, vinden dat ZOETERMEER - Het nieuwe rijbe wijs op creditcardformaat blijkt een doorslaand succes. Binnen een jaar zijn 2 miljoen van deze nieu we rijbewijzen uitgegeven. Eén op de vijf rijbewijsbezitters beschikt nu over het nieuwe bewijs, dat be schikbaar is sinds 1 oktober 2006. Vooral in de eerste weken was er een stormloop. Veel mensen wis selden hun nog niet verlopen rijbe wijs in voor het pasje. AMSTERDAM - De gemeente Am sterdam neemt de belastingheffing op zich over een vergoeding voor bewoners van het Bos en Lommer plein. De gemeente blijft het ech ter oneens met de Belastingdienst dat gedupeerde bewoners een reke ning kregen over een onkostenver goeding voor de gedwongen ont ruiming van hun appartementen op 11 juli vorig jaar. AMSTERDAM - Een man die donder dagavond na een politie-inval in zijn flatwoning in Amsterdam- Zuidoost van de zevende verdie ping viel, is later in een ziekenhuis aan zijn verwondingen overleden. De man probeerde via de buiten kant van het trapportaal van de ene naar de andere verdieping te klimmen. Daarbij kwam hij ten val. Over de identiteit van de man is nog niets bekend. KAATSHEUVEL - De Efteling in Kaatsheuvel heeft gisteren de 95.000.000ste bezoeker sinds de oprichting ontvangen. Het pret park werd in 1952 geopend. Toen kwamen er ruim 220.000 bezoe kers door de poort. Vorig jaar werd het park door ruim drie mil joen mensen bezocht. De Efteling is dit jaar nog open tot en met 28 oktober.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 6