'Ik was gewend alle tou Kanaalzo] Inspraak verdieping Westerschelde begint L PORS DE PAGTER ANTIEK INTERIEUR Gent en Terneuzen moeten kansen grijpen van Seine-Schelderoute. 42 Zaterdag 6 oktober 2007 PZC VIJF VRAGEN AAN Koster Ko de Visser heeft na bijna veertig jaar afscheid genomen als koster van wijkge- meente de Morgenster in Middelburg. Naam: Ko en Lies de Visser Woonplaats: Middelburg Leeftijd: 63 en 58 jaar Beroep: Gepensioneerd kosterechtpaar door Joeri Wisse Hoe bent u koster geworden? „Mijn vader was landbouwer en als oudste zoon kon ik het bedrijf over nemen. Maar eind jaren zestig was het een slechte tijd en het bedrijf moest wijken voor stadsuitbreiding. De baan van koster leek mij wel wat. Mijn vrouw Lies verrichte toen al hand- en spandiensten in de kerk en de vrijheid van het vak sprak ons wel aan." Dus uw vrouw moest eigenlijk ook verplicht koster worden „Ja, dat was zeker wel de bedoeling. Eigenlijk wilden ze twee mensen hebben voor één salaris. Maar omdat we ook bij recepties en partijtjes de catering verzorgden, hielden we er wel wat extra's aan over." Is het moeilijk om afscheid te nemen? „Jazeker. Drie jaar na de bouw van de kerk, toen nog de gereformeerde Getuigeniskerk, werd ik koster. We zijn nu verhuisd naar de Mortiere, maar we hebben jarenlang tegenover de kerk gewoond. Het gebouw voelde ook echt als 'onze kerk'. Ik ben ook erg blij dat toen we fuseer den met de Hervormde gemeente, we in deze kerk gebleven zijn." Is het een leuke baan? „Ja, het is heel sociaal werk, omdat je allerlei mensen tegenkomt. Vooral vroeger vergaderden hier veel gezelschappen. Bijeenkomsten van de clas sis Walcheren werden hier gehouden, maar ook de RPF, het CDA en de Christelijke Boeren- en Tuindersbond hielden hier vergaderingen. Dat is minder geworden. De gezelschappen zijn verdwenen of kleiner gewor den. Verder ben ik ook nog jaren voorzitter geweest van de landelijke kosterbond, wat eigenlijk een onderdeel is van het CNV." Hoe moet de gemeente nu verder? „Het kosterwerk wordt, zoals in veel andere gemeenten, overgenomen door vrijwilligers. Met steeds minder leden is het te duur om een nieu we koster aan te nemen. De kantinefunctie vervalt, waardoor er helaas geen partijen meer kunnen worden gegeven in de zalen." Geschilderde vitrinekasten en winkelkasten in vele modellen Herenstraat 9 Segeersstraat 8 MIDDELBURG S 0118-634113 zondag 7 oktober geopend www.dopagterantiekeninterieur.n] Kaai 53 VEERE S 0118-501854 iedere zondag geopend door Rinus Antonisse ANTWERPEN - Vlaanderen begint met het zogenoemde 'openbaar onderzoek' naar de verbreding en verdieping van de vaargeul in de Beneden-Zeeschelde. Het gaat om het rivierdeel vanaf de Zeeuwse grens tot vijfhonderd meter stroomopwaarts van het Deur- ganckdok, ter hoogte van Doel. Openbaar onderzoek houdt in dat burgers en instanties kunnen rea geren op de vergunningaanvraag voor verbreding (van 250 meter tot 370 meter en een stuk tot 500 meter) en verruiming. De inspraak periode in Vlaanderen duurt tot 5 november. In Nederland komen half novem Hij is deze week overstelpt met reacties. Allemaal positief en meelevend. „Alsof ik net ben overleden." Afgelopen maandag is Flip Feij per direct teruggetreden als directeur en hoofdredacteur van Omroep Zeeland, de regionale omroep die hij vanaf de oprichting, achttien jaar geleden, heeft geleid. „Ik voel de stress uit mijn schouders wegtrekken." Officieel neemt hij ontslag op 1 januari 2008. door Ernst jan Rozendaal Feij had het gevoel dat hij al zijn hobby's kon combine ren, toen hij na een journa listieke carrière in Den Haag en Hilversum terugkeerde naar Zeeland, zijn geboortegrond. „Ik kon in deze provincie, waar ik ben geboren en opgegroeid, waar ik bij de krant heb gewerkt en heel veel mensen had leren ken nen, in de praktijk brengen wat ik buiten Zeeland, rond het parle ment en bij de publieke omroep had geleerd. Ik had alles gedaan wat je kunt doen op het gebied van radio en tv. Mijn grootste uit daging was dat in Zeeland in prak tijk te brengen. Omroep Zeeland was de laatste regionale omroep van Nederland. We begonnen met radio en in de verste verte was niet de uitbreiding met een ander medium te voorzien. 'Wij lopen vijftien jaar achter op de rest van Nederland', vond ik altijd. Ik ver wachtte dat het met televisie niet anders zou zijn." Waardoor liep het anders? „De technische ontwikkelingen gingen razendsnel. Toen elders an dere regionale omroepen met tv begonnen, zeiden Provinciale Sta ten hier: 'Dat willen wij ook heb ben'. Onze toenmalige voorzitter Nel Ginjaar pakte dat op, samen met gedeputeerde Gert de Kok. Binnen de kortste keren lag er een beleidsplan en zijn we begonnen." Van journalist was je wel manager geworden. „Ik kon bij de omroep inderdaad veel minder aandacht geven aan de inhoudelijke kant dan ik wens te. Toch was ik dat als eindredac teur bij Met het oog op morgen al gewend. Het is een van mijn talen ten dat ik voorwaarden kan schep pen waarbinnen programma's worden gemaakt. Dat is vervol gens wel teamwork. Het zijn bij Omroep Zeeland mensen als Anke Tanihatu, Peter Joosse en Helge Prinsen die het doen. Ik ben er trots op dat ik dat heb helpen faci- literen. Dat ik zelf niet inhoudelijk bezig kon zijn, heb ik gecompen seerd met het maken van een fan site over Richard Thompson, met het schrijven van een weblog en met fotograferen. Ik zit vaak er gens vooraan. Dan neem ik mijn camera mee en fotografeer ik wat leuke hoedjes. Die dingen waren een aardige escape." Heeft Omroep Zeeland de provincie veranderd? „Dat zal ik niet zo snel zeggen. De opinievorming over wat er in Zee land gaande is, kwam niet meer al leen van de PZC. In het begin had den we er last van dat mensen niet snel wilden reageren op een nieuwsfeit. De politiek, het nutsbe drijf, de politie, ze hadden hun commentaar niet klaar, want dat waren ze niet gewend. Ik denk dat wij er wel een bijdrage aan heb ben geleverd dat politieke partijen en organisaties tegenwoordig hun standpunt klaar hebben. Wij heb ben daar vaart in gebracht." Wat is het hoogtepunt in 18 jaar? „Ik heb niet één hoogtepunt. We hebben een aantal bijzondere uit zendingen gemaakt. In 1991 een extra radio-uitzending over een storm, kort daarna een rechtstreek se uitzending van het Statendebat over de belastingaffaire. Die uitzen dingen hadden een enorme im pact, net als televisieprogramma's over het vertrek van burgemeester Spar van der Hoek van Middel burg, de bouwputaffaire in Middel burg en Nobelgate in Zierikzee. En natuurlijk onze verkiezings avonden. We zijn altijd trouw gebleven aan ber het milieu-effectonderzoek (met inbegrip van de effecten op de natuur) en het ontwerp-tracé- besluit uit. Daarop kan van 16 no vember tot 28 december ingespro ken worden. Rijkswaterstaat orga niseert twee informatie-avonden. Op 27 november in Vlissingen (19.00 uur, Arsenaal) en op 29 no vember in Terneuzen (19.00 uur, gemeentehuis). De maatregelen zijn onderdeel van de voorgenomen vierde verdie ping van de Westerschelde. Die moet het mogelijk maken dat sche pen met een diepgang tot 13,10 me ter, zonder afhankelijk te zijn van het getij altijd de Antwerpse ha vens kunnen bereiken. ITALIAANS DESIGN grevelingenstraat 10h 4301 xx zierikzee tel. 0111 - 45 07 10 www.porskeukens.nl Flip Feij: „ik ben wel een overlever." de dagelijkse nieuwsvoorziening. Je ziet een tendens bij regionale omroepen waarbij nieuws minder belangrijk is dan entertainment. Zeven regionale omroepen maken samen met Endemol een program ma waarin een quiz wordt gecom bineerd met user-generated-con- tent. De reclames eromheen zijn fantastisch, maar de inhoud is be droevend. Ik ben blij dat ik dat in Zeeland heb tegengehouden. Als ik met enige ironie zeg dat ik een ouderwetse brombeer ben gewor den, doel ik op de moeite die ik heb met die ontwikkeling. Verder hebben wij altijd veel aan dacht besteed aan cultuur, dankzij mensen als Rebecca van Wittene en Margot Schotel. 'Dat maken we in Brabant niet mee', zei directeur Geert Overdam van het festival Boulevard in Den Bosch tegen mij. Ik ben er ook trots op dat we er vroeg bij waren met internet, in door Ben Jansen TERNEUZEN - De aanleg van het Sei- ne-Scheldekanaal biedt uitgelezen kansen voor de havens van Gent en Terneuzen. Ze kunnen de func tie krijgen van noordelijke zeeha ven van Parijs. De Gentse haven schepen Sas van Rouveroij schil derde dit toekomstbeeld gisteren tijdens de Schelde Congerentie 2007 in Terneuzen. Aan de ontbrekende schakel in de binnenvaartverbinding tussen de Seine en de Schelde wordt in Frankrijk al gewerkt. In 2015 moet het kanaal gereed zijn. Van Rouver-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 68