Zeeland Overvaller in cel bedreigd met dood 'De lezer moet zich echt in Belarus bevinden' Zomervakantie wordt mogelijk week korter Emergis Gevaarlijke stof niet gemeld Delta krijgt andere directie Criminelen slaan vaker hun slag bij hennepkwekerijen. Met zijn nieuwe boek steunt José Hennekam weeshuis Wit-Rusland. Onderzoeksbureau ziet voordelen in andere spreiding vakanties. PZC Zaterdag 6 oktober 2007 j35 door Emile Calon MIDDELBURG - Criminele organisa ties krijgen meer greep op de hen nepteelt in het Zeeuwse. Deze week werd tijdens een rechtszit ting duidelijk dat op 6 april in Ter- neuzen een ripdeal plaatsvond bij een hennepkwekerij. Zo'n gewapende overval op een il legale kwekerij is voor Zeeland een zeer zeldzaam verschijnsel. Het Openbaar Ministerie geeft ook toe nauwelijks zicht te hebben op deze overvallen, omdat criminelen in de regel niet de hulp van de po litie inroepen na zo'n beroving. In Noord-Brabant en Limburg komt dat soort overvallen meer voor. Daar zijn grote hennepplan tages vaak extra beveiligd met boobytraps om ongewenst bezoek een onaangename verrassing te be zorgen. In Zeeland treft de politie dat soort 'vallen' nog niet aan. Maar dat is waarschijnlijk een kwestie van tijd. De ripdeal in Terneuzense was niet zomaar een overval. Een van de twee hoofddaders was gewa pend met een kalashnikov, een au tomatisch aanvalsgeweer, dat niet even aangeschaft kan worden in een achterafcafé. Hoewel de beide hoofdverdachten tijdens de rechts zitting niets vertelden over de her komst van het wapen zeiden ze wel dat een man hen benaderd had met het verzoek de overval te plegen. Wie? Dat wilden ze abso luut niet vertellen. Dat zou hen al leen maar in nog grotere proble men brengen, aldus advocaat A. Bals. Daarmee gaf hij duidelijk aan Criminele organisaties krijgen meer greep op de hennepteelt in Zeeland; justitie heeft nauwelijks zicht op 'ripdeals' zoals een over val in april in Terneuzen. dat in de wereld van de hennep teelt de zwijgplicht voor alles gaat. Dat blijkt ook telkens tijdens rechtszaken tegen andere telers. Verdachten erkennen wat niet te ontkennen valt en verder zwijgen ze. Door een knullige uitvoering lukte die ripdeal in Terneuzen niet. De overvallers stuitten in dat huis op twee mannen die zich niet direct lieten intimideren door de aanblik van een kalashnikov en een wa pen dat op een machinepistool leek. Een van de twee slaagde er zelfs in naar buiten te komen en daar omstanders te alarmeren. Als gevolg daarvan vluchtten de over vallers en konden ze enkele dagen later worden aangehouden. Tijdens de rechtszitting kwam ook naar voren dat een van die twee hoofddaders, terwijl hij in voorar rest zat in penitentiaire inrichting de Dordtse Poorten, met de dood was bedreigd. Op dat moment zat hij in beperking en mocht hij al leen contact hebben met zijn advo caat. Desondanks slaagde iemand erin bij hem een briefje met die doodsbedreiging te bezorgen. Voor Bals is dat het bewijs dat de mensen achter de kwekerij niet met zich laten sollen. Ze hebben de organisatie om zo'n briefje te bezorgen en zijn uit op wraak. Schrijver José Hennekam gaat naar Belarus om onderzoek te doen voor een nieuw kinderboek, waarvan de op brengst bestemd is voor de Stichting Weeshuizen Belarus. foto Lex de Meester door Forra de Jong VLISSINGEN - Schrijver José Henne kam vertrekt morgen voor tweeën halve week naar Belarus (ook wel Wit-Rusland genoemd) om onder zoek te doen voor zijn nieuwe kin derboek. De hoofdrolspelers in de roman baseert hij op kinderen die in een weeshuis wonen van Stich ting Weeshuizen Belarus. De op brengst van het boek komt hele maal ten goede aan de stichting. Hennekam, die een gedeelte van het jaar in Vlissingen woont, be gon twee jaar geleden met schrij ven. Inmiddels zijn er drie kinder boeken van hem uitgebracht. Tij dens een bezoek aan fans kwam hij in contact met de Rotary Club Oisterwijk die Stichting Weeshui zen Belarus steunt. Hennekam: „Het leek me een goed idee om een boek over en voor het project te schrijven. In het tehuis wonen gehandicapte kinderen die uit huis geplaatst zijn of geen ouders meer hebben. Naast dat hun leefomstan digheden verbeterd worden, leren ze ook een vak. Met mijn boek hoop ik genoeg geld op te halen voor de financiering van het on derwijs daar." Binnen een maand was de reis ge pland. De schrijver verblijft tweeënhalve week in Belarus om de omgeving te verkennen en zich in het leven van de kinderen in het weeshuis te verdiepen. „Mijn roman wordt deels fictie, deels rea liteit. Mijn hoofdrolspelers baseer 'Ik hoop genoeg geld op te halen voor de financiering van het onderwijs daar' ik op het leven van de kinderen daar. Ik wil de omgeving zo goed mogelijk beschrijven. De lezer moet zich echt in Belarus bevin den tijdens het lezen." Bang voor het onbekende is Hen nekam niet. „Ik spreek Russisch, dus dat scheelt al veel. Ik heb het geleerd toen ik een bedrijf had in de Oeral. Jammer genoeg is het wel al een beetje weggezakt, dus ik heb voor twee dagen een tolk ge boekt. Alleen de kou gaat me flink tegenvallen, vrees ik. Wat me trou wens wel opviel, maar dat is eigen lijk alleen maar leuk, is dat de men sen daar heel erg van zingen hou den. Ze zingen heel vaak en ook nog goed. Of ik zelf ook kan zin gen? Nee! Helemaal niet! Maar ik ken ook geen Russische liedjes dus ik hoop dat ik er onderuit kom." Tijdens het schrijven verblijft Hen nekam altijd in zijn huis in Spanje. „Als ik aan het schrijven ben, werk ik tien uur per dag, zeven da gen per week in mijn huis in Span je. Ook verblijf ik een deel van het jaar in Zwijndrecht waar mijn kin deren wonen en een periode in Vlissingen want daar woont mijn vriendin. Eigenlijk ben ik veel te weinig in die stad. Maar als ik er ben, geniet ik er ook echt van. Vlis singen is een inspirerende omge ving." Hennekam schreef eerder de popu laire Tesoro-trilogie. Zijn nieuwe roman ligt tussen maart en april volgend jaar in de winkels. Informatie over de schrijver is te vin den op www.josehennekam.com. Voor informatie over het project zie: www.weeshuizenbelarus.nl door Marcel Modde VLISSINGEN - Het Kenniscentrum Toerisme Recreatie Zeeland ziet 'nog even geen voordelen' in de nieuwe vakantiespreiding die het onderzoeksbureau Regioplan advi seert aan het ministerie van On derwijs. Coördinator M. Tempel man zet vraagtekens bij de extra druk op het hoogseizoen die zo ontstaat, omdat meer mensen tege lijk op vakantie gaan. Het advies gaat uit van een opde ling van Nederland in twee in plaats van de huidige drie (zuid, midden, noord) vakantieregio's. Ook zou de totale duur moeten worden teruggebracht naar acht weken. De bestaande negende VLISSINGEN - De waterpolitie heeft gisteren bij Vlissingen en Terneu zen twee kapiteins van zeesche pen een boete van 2250 euro opge legd. Ze hadden verzuimd hun la ding gevaarlijke stoffen aan te mel den bij de verkeersleiding op de Westerschelde. Eén van de schepen was onder weg met onder meer 5 containers pesticide en een niet ontgaste (le ge) tank. Het andere schip had 39 containers aan boord geladen met zes verschillende meldplichtige ge vaarlijke stoffen. week kan volgens Regioplan beter standaard worden toegevoegd aan één van de kortere vakanties. Voor al een verlengde meivakantie zou voordelen opleveren. Tempelman is daar niet direct van overtuigd. Basisscholen hebben zes weken zomervakantie en slechts één week vrij in mei. Wan neer het voortgezet en hoger on derwijs die maand naar twee we ken gaat, wordt het voor gezinnen met kinderen in verschillende leef tijden niet makkelijker. Bovendien zoekt het merendeel in de meiva kantie de zon op, aldus Tempel man, en is het binnenlands profijt van zo'n verlenging twijfelachtig. Het ministerie van Onderwijs on derzoekt de haalbaarheid van een andere vakantiespreiding in Nederland. De toeristische sec tor ziet nog geen voordeel. MIDELBURG - Energiebedrijf Delta gaat van een twee- naar een vier- hoofdigde directie. De huidige groepsdirectie wordt opgeheven, evenals de aparte divisie Develop ment Water. Met deze nieuwe structuur van de top ontstaat vol gens de Raad van Commissarissen een betere aansturing van het be drijf, met gescheiden verantwoor delijkheden. Bij Delta heerst al en kele maanden onrust. Dat leidde er onder meer toe dat financieel di recteur W. Keus na de zomer aan de kant werd gezet. Rectificatie Publieksdag eetstoornissen Gevangen in gewicht Een veelzijdige en inspirerende middag en avond voor iedereen die meer wil weten over (beginnende) eetstoornissen en mogelijke behandelmethoden. U kunt kijken, luisteren en meepraten. Er zijn exposities en workshops, er is film en theater. woensdag to oktober van 15.00 tot 18.00 uur en van 18.30 tot 21.00 uur Emergis, Oostmolenweg 101 in Kloetinge Toegang is gratis. Vrije in- en uitloop. Het volledige programma vindt u op www.emergis.nl/actueel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 61