Zeeland Opnieuw kans op mosselzaadvisserij Weer scheuring bij oud-gereformeerden Fietstochten met gids krijgen een vervolg Vergunning voor vijftien miljoen kilo aangevraagd. Voorleesmiddag voor kinderen in museum Cursus 'de kracht in jezelf in Colijnsplaat Kindersportinstuif in sporthal Heinkenszand Huisarts spreekt voor diabetesvereniging Oude rassenmiddag in fruitteeltmuseum Dansfeest tot vier uur 's nachts in De Stenge WOONPLAZA MIDDELBURG Dominee in Sint Philipsland splitst zich af na conflict. Stichting Verhalen in het land is tevreden over eerste seizoen. PZC Zaterdag 6 oktober 2007 31 door Harmen van der Werf yerseke - Het ziet er weer wat zon niger uit voor de mosselsector. De producentenorganisatie mosselcul tuur in Yerseke heeft opnieuw ver gunning aangevraagd voor het op vissen van mosselzaad in de weste lijke Waddenzee. Het gaat om een hoeveelheid van in totaal vijftien miljoen kilo zaad op diepere, insta biele locaties. In september hebben mosselkwe kers al tien miljoen kilo mossel zaad in de westelijke Waddenzee mogen opvissen en vervolgens uit gezaaid op hun kweekpercelen in de Waddenzee. Secretaris H. van Geesbergen van de producentenor ganisatie mosselcultuur in Yerseke gaf toen al aan dat er waarschijn lijk nog 'een visserij' zou volgen. De inventarisatie van de hoeveel heden mosselzaad moest nog wor den afgerond. De resultaten waren goed genoeg om deze week vergunning aan te vragen voor het opvissen van vijf tien miljoen kilo mosselzaad. Dit zaad dreigt weg te spoelen bij stor men of dreigt door zeesterren te worden opgevreten, als het niet wordt opgevist. Voor het ministe rie van Landbouw waren dat eer der voldoende argumenten om de visserij in september toe te staan. De planning van de producenten organisatie is erop gericht dat 'ui terlijk' half november kan worden uitgevaren voor de nieuwe mossel zaadvisserij. In de Oosterschelde en Voordelta zijn ook nog bevisbare hoeveelhe den mosselzaad aangetroffen. Van W* De mosselsector beleeft een re- delijk mosselzaadjaar, maar vol gens H. van Geesbergen van de producentenorganisatie is dat geen reden om te juichen. Geesbergen kan nog geen getallen geven. Hij spreekt voorzichtig van een 'visserijtje'. Na zeer magere mosselzaadjaren ziet 2007 er redelijk uit voor de mosselsector. Met - straks - 25 mil joen kilo 'vers' mosselzaad op de kweekpercelen in de Waddenzee komt de voorraad weer enigszins op peil. Van Geesbergen staat nog niet te juichen. „Het is maar waar mee je het vergelijkt. In 1998 was er nog een visserij van 35 miljoen kilo mosselzaad." Een oorzaak van de teruggang in de mossel- en visstand zou een af name van voedingsstoffen in Ne derlandse wateren zijn. Visserijbio- loog R. Boddeke pleit daarom al ja ren voor de toevoeging van fosfa ten. Onlangs nog stelde hij voor een proef te doen bij de Afsluit dijk. Minister Verburg van Land bouw heeft dit afgewezen, omdat het niet past in het Europese mi lieubeleid en de effectiviteit ervan wordt betwist. goes - De Bevelandse kinderboe kenschrijfster Dorothé Tempel man leest woensdagmiddag voor uit eigen werk in het historisch museum De Bevelanden. Zij heeft speciaal voor deze activiteit in het kader van de kinderboekenweek een verhaal geschreven. De activi teit is van 15.00 tot 16.00 uur. coujnsplaat - Voor alle mensen die hun innerlijke kracht terug wil len vinden, houdt Fiona Hack een cursus op vier maandagavonden aan de Voorstraat 26 in Colijns plaat. De eerste cursus is maandag vanaf 19.30 uur. Meer informatie: fionahack@zeelandnet.nl heinkenszand - In de sporthal van De Stenge in Heinkenszand is woensdag van 13.30 tot 15.30 uur een kindersportinstuif De hal is omgebouwd tot een spannend sportcircuit. Kinderen van vier tot twaalf zijn welkom. Deelname kost 2,90 euro. Gymschoenen en sportkleding zelf meenemen. goes - Huisarts J. Schmeitz houdt dinsdagavond in het Oosterschel- deziekenhuis een lezing over 'de huisarts en diabetes'. Hij spreekt voor de diabetesvereniging Neder land, afdeling Bevelanden. De bij eenkomst in vergaderzaal kamer 57/60 begint om 20.00 uur. kapelle - In het fruitteeltmuseum in Kapelle wordt volgende week za terdag de jaarlijkse oude rassen- middag gehouden. Deskundigen zijn aanwezig om oude fruitrassen thuis te kunnen brengen. Volgroei de appels en peren zijn daarvoor nodig. Het museum is open van 13.00 en 17.00 uur. heinkenszand - De Stenge in Heinkenszand biedt zaterdag 13 ok tober onderdak aan de vierde edi tie van dancefestival Glorification. Vooral de hardere stijlen in dance- muziek aan bod. Glorification be gint zaterdagmiddag vier uur en duurt tot zondagochtend vier uur. Ik ben toch niet gek. ...neem óók een kijkje bij mst van zeeland! Slechts 500 meter vanaf de Mortiere in Middelburg OPENINGSTIJDEN: maandag, donderdag van 10.00-20.00 uur, dinsdag, woensdag, vrijdag van 10.00-16.00 uur door Maartje Huijben sint philipsland - Opnieuw is er een scheuring binnen de Gerefor meerde kerk. Dit keer niet lande lijk, maar lokaal. Dominee A.P. van der Meer splitst zich af van de Oud Gereformeerde Gemeente in Sint Philipsland. Hij gaat verder in een apart kerkverband: de Oud Ge reformeerde Gemeente buiten ver band in oprichting. Al jaren rommelt het bij de oud-gereformeerden. Wortel van het conflict is een persoonlijke kwestie tussen Van der Meer en ouderling H. van Westen, een in vloedrijk figuur binnen de kerk. Mei dit jaar barstte de bom. De ouderling werd benoemd tot Lid in de Orde van Oranje-Nassau. De dominee ging tijdens de preek kri tisch in op het lintje, waarop een deel van de kerkgangers uit protest de dienst verliet. De kerkenraad schorste daarop Van der Meer. Voor drie maanden werd hij op non-actief gesteld. On langs meldde hij dat hij zijn ambt definitief neerlegt. „We hebben nog geprobeerd om met hem te praten", meldt algemeen scriba A. Klein. „Een gesprek was onmoge lijk. Ik begrijp het niet. Hij gaat kennelijk gestrest om met dit soort situaties. Iedereen krijgt de schuld, behalve hijzelf We hebben zelfs voorgesteld om hem een tijd je vrijaf te geven om tot rust te ko men. Het is triest dat een dergelijk conflict deze uitwerking heeft." Klein betreurt de hele gang van za ken. „Ik vraag me af of dit niet an ders had gekund, maar aan de an dere kant, we hebben kerkelijke re gels. Het is jammer. De kerk heeft al met veel splitsingen te maken ge- -had." Hoeveel kerkgangers met de dominee meegaan, is nog niet be kend. „Dat zal de tijd uitwijzen", meldt Klein. De dominee liet gisteren in de Thoolse weekkrant De Eendracht- bode weten de gang van zaken te betreuren. Volgens hem had het nooit zover hoeven komen. „Ik heb geprobeerd om tot een oplos sing te komen, maar die pogingen zijn allemaal afgewezen." Van der Meer begint morgen met zijn eerste diensten om 10.00 en 18.00 uur in het bedrijfspand van Van Dijke Zeeland aan de Kweke- rijweg in Sint Philipsland. De Oud Gereformeerde Gemeen te in Sint Philipsland splitst zich in tweeën. Dominee A.P. van der Meer begint een eigen kerkver band. door Luc Oggel WISSENKERKE - De gegidste fiets tochten van de Stichting Verhalen in het land over Noord-Beveland krijgen een vervolg. Dat is beslo ten na de evaluatie van het afgelo pen eerste seizoen. De Stichting is vorig jaar opgericht in opdracht van de gemeente Noord-Beveland. Het concept is simpel: onder leiding van een gids worden fietsroutes gereden, die langs mooie en bijzondere plek ken op het eiland voeren. Op 54 lo caties zijn informatieborden neer gezet, waarbij wordt gestopt en de gids een verhaal vertelt. Hoewel af gelopen zomer slechts één route is gefietst, was de belangstelling dus danig groot dat de activiteit vol gend jaar weer wordt gehouden. Het is de bedoeling dat er dan vijf verschillende tochten kunnen wor den gemaakt, maar daar moet de gidsendienst nog wel voor worden uitgebreid. De Stichting wil ko mende winter mensen werven die die functie willen vervullen. Een smetje op het succes van afge lopen seizoen is dat enkele infor matieborden zijn ontvreemd. Ze zullen worden teruggeplaatst door de gemeente.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 49