De Hollandse maaltijd jLCCiflfltf PvdA is boos op Van Heukelom Biologische worteltjes zijn lekkerder Alarm PZC Vier sterren voor een biologische maaltijd in zorgcentrum Ter Reede 2 I Zaterdag 6 oktober 2007 PZC De krant 5 weken voor 15 euro! Vragen over uitspraak dat PvdA-ministers jatten van corporaties. COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Beveland-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Steenstraat 37, Hulst Tel: 0114-371379 Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Kleintjes 0900-6743 836 Familieberichten 0800-8060 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Bel PZC Lezersservice 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: een medewerker spreken Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur e-mail: lezersservice@pzc.nl postadres: PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk één maand voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 22,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 64,00 (acceptgiro €67,00) Jaar €245,50 (acceptgiro €248,50) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Gezond, smaakvol en met wat moeite nog betaalbaar ook. Biologisch voedsel blijft voorlopig vaste prik in drie Zeeuwse zorgcentra. door Cornelleke Blok De onweerstaanbare geur van versgebakken groente en vlees maak te elk promotiepraatje voor biologisch eten gisteren over bodig. Zelfs als je nog geen honger had, zou je zo willen aanschuiven in de centrale ruimte van zorgcen trum Ter Reede in Vlissingen. René Willems van Culi Consult gaf er een kookdemonstratie tij dens de afsluiting van een succes volle proef van drie verzorgings huizen met biologisch voedsel. door Edith Ramakers Het is een vooroordeel dat alle vij fenzestigplussers van goed doorge kookt eten houden én dat er in zorgcentra gaarkeukens zijn geïn stalleerd waar kwaliteitsarm eten wordt bereid. In zorgcentra in Hulst, Goes en Vlissingen kunnen bewoners kiezen voor een biolo gisch driegangenmenu. In Ter Ree de in Vlissingen smaakten gisteren De genodigden van de feestelijke middag moesten hun hongerge voel nog even onderdrukken, maar de bewoners schoven stipt twaalf uur aan voor hun middag maaltijd. Gedekte tafels,klinkende lepels en dampende koppen soep. Net als altijd. Toch zijn de biologische maaltij den bij Ter Reede verre van alle daags, vindt bewoonster Lina van Hanegem. Ze schraapte haar bord met een oer-hollandse biologische maaltijd gisteren tot de laatste krui mel leeg. Worteltjes - feloranje van kleur - en aardappelpuree. Er naast lag een dampend en goud bruin speklapje, met krokant laag je. Het vlees was gisteren voor de gelegenheid ook biologisch. Nor maal gesproken is zo'n verant woord lapje vlees vanwege de kos ten niet altijd haalbaar. „Het smaakt weer net als vroeger", zegt Lina van Hanegem, terwijl ze verder smikkelt. „Voorafheb ik al de worteltjes en rode bieten 'naar vroeger'. Het biologisch driegan genmenu kreeg bijvoorbeeld van de dames Van Hanegem en De Looff-Kwekkeboom vier sterren volgens de beoordeling van de Res taurantrubriek van de PZC De Smaak van Edith en Raymond. „Niet uitstekend, want dan zou den we vijf sterren hebben gege ven. Goed van kwaliteit en smaak vol", vat mevrouw Van Hanegem samen. Het duo maakte voor de ge legenheid deel uit van het proefpa- nel van de PZC. De bloemkool soep en uiensoep scoren dikke vol uiensoep gegeten", glundert ze. „Het is heerlijk. Dit mogen ze van mij vaker serveren. Anders proef ik de worteltjes nooit. Maar dat kan ook aan mij liggen hoor", lacht ze. „Ja, ik vind dat je heel goed kan merken dat het biolo gisch eten is." Alhoewel, over de gewokte roer bakgroenten van de kookdemon stratie is ze minder zeker. „Die na si, daar kon ik niks bijzonders aan proeven." Lina houdt meer van de Hollandse pot. „Ik heb nooit iets anders klaargemaakt voor mijn kinderen. Mijn man had vroeger twee volkstuinen, vol met groente. Hij sproeide ook nooit. Dit eten smaakt weer net als toen." Koken hoeft ze tegenwoordig niet meer. Gelukkig maar, vindt ze. „Nu laat ik me lekker verwennen. Er wordt hier goed voor de mensen ge zorgd." De tafelgenote van Lina is al even positief over de maaltijd. „Het speklapje was heel lekker. Afgelo pen maandag had ik zuurkool met worst. Dat was ook heerlijk", zegt Tinie de Looff-Kwekkeboom. Joke Muller-Blom en Marie de Wij- ze-Zeeveld, die even verderop van hun toetje genieten, proeven het verschil met 'gewoon' voedsel niet. Joke wist voor gisteren eigen lijk niet eens dat ze biologisch at, moet ze bekennen. „Maar het is net zo lekker als anders." Ze is, nu ze er zo over nadenkt, wel enthousiast over het initiatief van Ter Reede om biologisch eten te serveren. „Het is beter en gezon der", weet Joke. Haar tafelgenote Marie is wat sceptischer. „De men sen werden vroeger toch ook oud? Dat is nu nog steeds zo", rede neert ze nuchter. Lina van Hanegem is er zeker van dat biologisch voedsel gezonder voor haar is. „Er zitten meer vita mines in. Die zijn goed voor een mens." En zij kan het weten. doendes. „Je proeft dat de soep met zorg is bereid", vindt het proefteam. De bietjes en wortel tjes zijn kort gekookt. Niet doodge- kookt. De wat zoetige grondsmaak van de rode bieten komt daardoor goed uit. De wortelen zijn lekker der dan anders. We vermoeden al le drie dat we kunnen proeven dat ze biologisch geteeld zijn. Het lap je spek is sappig en 'lekker lang zaam gegaard'. Het slotstuk is het toetje van vanillevla, romig en vol. De prijs is bescheiden gehouden: 5,85 euro met een maaltijdkaart en 7,50 euro voor bezoekers. MAIKEL HARTE Het stond er echt: „Zeeuwen opgeschrikt door sirenes." Tussen gevechten in Uruzgan en neergeslagen monni ken in Birma waren de Zeeuwen op pagina 101 van NOS-teletekst ineens wereldnieuws. Opgeschrikt? Toen dins dag de sirenes gingen was het straatbeeld niet bepaald een beeld van opgeschrikte Zeeuwen. Integendeel. Voor mij zag ik een man z'n dochter uit de auto halen om vervolgens met haar de eendjes te gaan voeren. Uiteraard, misschien is de kern centrale wel ontploft, maar de eendjes moeten toch gevoerd worden. Twee dames, de handen vol met tassen van Boekhan del Van de Sande en Bliek Damesmode, liepen lachend de kaasspeciaalzaak op de markt binnen. Wat ging er in hen om?: ik heb al een boek en een nieuw setje, ik haal nog snel even een stukje brie voor in de schuil kelder? De eerste berichten over panikerende Zeeuwen werden de afgelopen dagen al gerelati veerd, maar het loos alarm heeft wel veel losgemaakt. Want of er nu wel of niet op het alarm werd gereageerd, één ding hadden de Zeeuwen gemeen: ze wisten niet wat er aan de hand was. De vraag is hoe dat te ver beteren. Wat ik dinsdag miste was een ouderwetse omroeper. Als er vroeger een evenement in de stad was dan reed er altijd een man in een Renault 5 rond met luidsprekers op het dak. „Hedenavond taptoe, komt allen naar de markt", klonk het dan door de straten. Het is misschien niet zo modern, maar het werkt tenminste altijd. Liefst dan wel iemand met een rust gevende stem en dito boodschap. Zoals oud-premier Colijn in 1940 de bevolking toesprak met de woorden „Ga maar rustig slapen." Zo'n soort boodschap had dinsdag rond etenstijd veel onduidelijkheid kunnen voorkomen: „Laat uw peen en juun niet koud worden, dur is niks aan de hand. Eet u rustig ver der." Wat ik dinsdag miste was een ouderwetse omroeper De bewoners van zorgcentrum Ter Reede konden gisteren kiezen tussen ro de bietjes en worteltjes. foto Ruben Oreel Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 64,- per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 67,- per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) voorletters Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. RekeningnummerHandtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De Statenfractie van de PvdA ergert zich aan het taalge bruik van gedeputeerde George van Heukelom (SGP, welzijn). Die beschuldigde onlangs de PvdA-mi- nisters Bos en Vogelaar van jatten uit de kas van woningcorporaties, om zo het opknappen van verpau perde wijken te betalen. Hij maak te zijn opmerkingen op een bijeen komst over onderwijs. In schriftelijke vragen eisen de Sta tenleden Wouter van Zandbrink en Erik Hageman uitleg. Ze teke nen aan dat de feiten aantonen dat van jatwerk geen sprake is. Er is een akkoord gesloten; het geld voor wijkopknap blijft in bezit van de corporaties. De twee PvdA-ers willen weten of Van Heukelom - die een half jaar geleden nog pleitte voor terugkeer van de 'waardigheid' in het politie ke debat - namens het dagelijks provinciebestuur sprak en of het college kan onderbouwen dat spra ke zou zijn van 'jatten'. Ook zijn de Statenleden be nieuwd of het college het taalge bruik van gedeputeerde Van Heu kelom wel passend vindt. „Zo nee, welke maatregelen neemt het college om dit te corrigeren?" Van Zandbrink en Hageman vra gen zich af of het Zeeuwse provin ciebestuur met het bezigen van dergelijke 'stoere taal' de belangen van Zeeland in Den Haag op een juiste manier behartigt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2