Prins Claus leeft voort in werk van zijn zoons 'Weer meer geld voor Belgisch koningshuis' Duitse president op staatsbezoek Schoonhoven kleurt vandaag oranje Kroonprins duimt voor Yuri van Celder PZC Zaterdag 6 oktober 2007 25 Prins Claus overleed op 6 oktober 2002, vandaag precies vijfjaar geleden. In toespraken en interviews verwijzen zijn zoons en schoondochters regelmatig naar hem. „Ik denk heel vaak aan hem", bekende prins Willem-Alexander eerder dit jaar. door Hans Jacobs Prinses Maxima heeft de af gelopen dagen voor het eerst ervaren hoe lastig en moeilijk, en misschien ook hoe gevaarlijk, het is voor een lid van het Koninklijk Huis om zich uit te spreken over politiek gevoeli ge onderwerpen. Op het moment dat het wezen van 'de' Nederland se identiteit ter discussie staan, ge tuigt het van moed en ook naïvi teit om publiekelijk te zeggen dat je na zeven jaar zoeken 'de' Neder landse identiteit niet hebt gevon den. De prinses werd overstelpt met hoon en kritiek, niet alleen van Geert Wilders, maar ook van CDA en WD. Afgelopen donderdag probeerde ze zich te verdedigen. Het is juist zo mooi en goed aan Nederland dat er niet één identi teit bestaat, maar dat onder de rood-wit-blauwe paraplu verschil lende identiteiten bestaan en mo gelijk zijn: van Fries en Limburger, protestant en katholiek. Maar in feite zei Maxima niets an ders dan haar schoonvader prins Claus zes jaar geleden. Op de vraag 'hoe het voelt om Nederlan der te zijn' antwoordde hij: „Ik weet het niet hoe het is Nederlan der te zijn. Ik heb verschillende lo yaliteiten en ik ben wereldburger en Europeaan en Nederlander." Niemand die er in maart 2001 aan stoot aan nam, maar het politieke klimaat is sindsdien veranderd. Het waren, zo zei Maxima vorige week, „woorden die ik nooit ben vergeten." Maar ze worden haar wél kwalijk genomen. Claus zou nu wellicht ook aanva ringen krijgen, maar hij had zich al eerder over 'identiteit' uitgespro ken, herinnerde prins Constantijn zich eind vorig jaar in een inter view. „Hij concludeerde begin jaren tach tig dat de smeltkroesgedachte ge doemd was te mislukken en bena drukte het belang van het behoud van het 'eigene' van nieuwkomers naast een nieuwe Nederlandse identiteit. Als het eigene wordt ontzegd, bestaat het risico dat men sen ontheemd raken, wat ook de integratie met de ontvangende cul tuur in de weg staat", aldus Con stantijn. Prins Claus (1926-2002) zelf was niet onbekend met controverses over zijn uitlatingen en handelen. Zijn woorden en raadgevingen klinken echter nog steeds door in de uitspraken van zijn familie. „Mijn vader is altijd dichtbij en ik denk zelfs sinds zijn overlijden nog meer", vertelde Wil lem-Alexander eerder dit jaar. „Ik voer eigenlijk altijd een discussie met hem over bijna alles waar ik mee bezig ben. Hij was een mees ter om elke discussie op een hoger plan te trekken en probeerde ook altijd een tegengeluid te laten ho ren, dus dat probeer ik nu met me zelf maar te doen." Bij de geboorte van Amalia, in 2003, verwees Wil lem-Alexander ook naar Claus. „Een kind krijgen is iets heel emotioneels, iets prachtigs. Maar ondertussen denk je ook aan de dierbaren die het niet meer mee mochten maken." Ook Friso uitte zich over zijn va der. „Hij werd misschien 'links' ge noemd, maar mijn vader daagde met net zo veel genoegen links uit als rechts. Hij was een non-confor mist, maar hij was vooral ook zeer realistisch." Een voorbeeld had hij ook. „Op het hoogtepunt van de oliecri sis in 1973 zei mijn vader al dat niet olie, maar water het grote pro bleem van de toekomst zou vor men. Ik denk dat hij daar steeds meer gelijk in krijgt." Het was prins Claus die zijn oudste zoon Willem-Alexander richting watermanagement diri geerde. „Het was een heel goed idee van hem en hij was er zelf ook altijd mee bezig", zei Alexan der daarover. De prinsen Friso en Constantijn hebben van hun vader het voorzit terschap overgenomen van het Prins Claus Fonds. Op die manier houden zij zijn herinnering le vend. „Mijn broer en ik doen dit werk ter nagedachtenis van onze vader. We willen zijn werk voort zetten en dat doen we graag", ver klaarde Friso. Zijn broer Constan tijn: „We hebben wel gezegd: je moet niet willen dat alles 'in de geest van prins Claus' gebeurt. Het Fonds moet met zijn tijd mee gaan." www.royalblog.nl ALLEMENSEN De aankondiging dat prins Filip en prinses Mathilde volgend jaar april hun vierde kind verwach ten, is in België niet met louter gejuich ontvangen. „Potverdorie, weer extra geld betalen, werd ge mopperd", aldus koningshuisdes- kundige Jan Van den Berghe. Dat het prinselijk paar een groot gezin wil, was al langer bekend. „Dat hebben ze vanaf het begin laten blijken. Mathilde zelf stamt uit een katholiek gezin met vijf kinderen. En misschien is Filip wel in een concurrentieslag ver wikkeld met collega Wil lem-Alexander. Die heeft ook al drie nakomelingen", stelt Van den Berghe. De Duitse president Horst Kohier komt op maandag 8 okto ber naar Nederland voor een driedaags staatsbezoek. Hij neemt zijn echtgenote, Eva Loui se, mee. Het presidentieel paar wordt door koningin Beatrix af gehaald van het vliegveld van Rotterdam. Op het programma van het bezoek staan onder meer uitstapjes naar Rotterdam, Enschede en Den Haag. Enkele honderden bestuurders van oranjeverenigingen, vere nigd in de Bond van Oranjevere nigingen, verzamelen zich van daag (zaterdag) in 'zilverstad' Schoonhoven voor hun jaarlijk se congres, dat als thema 'de glans van Oranje' heeft. Zo mooi als vorig jaar in Markelo wordt het niet. Toen mengde Beatrix zich onder de aanwezigen. Tij dens het samenzijn houdt J.R. ter Molen, directeur van mu seum Het Loo, een praatje over de historische rol die zilver bij de Oranjes heeft gespeeld. Kroonprins Willem-Alexander kreeg deze week tijdens zijn be zoek aan Slovenië een onver wacht verzoek. Studenten vroe gen of hij als lid van het IOC iets kon doen voor turner Aljaz Pe- gan, die de Olympische Spelen in Peking op een haar na miste. Nee, antwoordde de prins, de toelatingsbewijzen voor de Spe len worden niet afgegeven door het IOC, maar door de interna tionale gymnastiekfederatie. Pe- gan staat niet alleen. Nederland heeft een turner die in dezelfde positie verkeert, vond Wil lem-Alexander: Yuri van Gelder. Willem-Alexander. foto ANP De prins kan ook hem niet hel pen, maar zal wel een gat in de lucht springen als Van Gelder toch naar de Spelen kan. De koninklijke familie in vroeger tijden. De zoons Constantijn, Willem-Alexander en Friso (vlnr) houden de denkbeelden van hun vader in ere. Archieffoto CPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 25