Buitengebied Nieuwe raadkaart Bouwplan II voor arbeiders Alv' uure in karnemelk om piene te verzachten 20 Zaterdag 6 oktober2007 PZC O 5 O ui O z -:7° Uit de collectie van Hans Lindenbergh een nieuwe prentbriefkaart die een beeld van een Zeeuwse stad toont. De vraag is als gebruikelijk: om welke plaats gaat het en hoe heet de plek? Nadere bijzonderheden over de situatie toen en nu zijn welkom. Reacties kunnen tot en met uiterlijk donderdag li oktober worden ge zonden naar: Redactie PZC Buitengebied, postbus 31, 4460 AA Goes; fax 0113-315669; e-mail redactie@pzc.nl. Onder de inzenders van een goede oplossing worden drie waardebon nen verloot. Bouwplan 11. Hteuw-Soes. door Rinus Antonisse De raadkaart van vorige week is genomen in de Schengestraat in Goes, meldt Goesenaar A. de Dreu. „Zelf woonde ik aan het an dere uiteinde van deze straat, na melijk in de Zuidvlietstraat. Ik heb hier in mijn jeugd veel gespeeld. Je kon er lekker voetballen, want au toverkeer was er toen nog niet." Volgens deze inzender woonde in het eerste huis links op de hoek Giel van Luijk. „Waar de kruiwa gen staat, woonde klompenkapper Janssens. Op het eind was er een plantsoen. Dit was ook een unieke speelplaats voor kinderen. Wij noemden dit de driehoek." G.W. Koe uit Goes noemt een reeks namen van vroegere bewo ners: Govers, Hendrikse, Ploeg- aard, Janse, Boele, De Kubber, Everaard, Reierse, Kuiper. Rechts op de hoek een drukkerij (Glerum en Sampon) en later kantoor van dagblad De Stem. Plaatsgenoot J. P. Schrier woonde tot aan zijn trouwen in de Schen gestraat. „De woningen rechts wa ren van de neutrale woningbouw vereniging Algemeen Belang, de woningen links behoorden aan de katholieke woningbouwvereniging St.Willibrord. Het gebied werd bouwplan II genoemd. De entree vanaf de Westsingel is intussen grondig gewijzigd. Achter de bo men en heesters is de Ambachts school wat moeilijk te onderschei den, met rechts het doopsgezinde kerkje aan de Westwal." P.C. Snoep, ook uit Goes, schrijft dat de straat rond 1920-1923 is aan gelegd. „De naam Schengestraat is vernoemd naar de waterloop tus sen het voormalige eiland Wolp- haartsdijk en Zuid-Beveland. Res tanten van de Schenge zijn nog duidelijk zichtbaar als men van Goes naar Wolphaartsdijk rijdt." Kees Stevense uit Middelburg geeft aan dat de bebouwing van Goes eind 19e eeuw buiten de stadswallen trad. „Zo ontstonden de Poelwegen I, II en III die later de namen van Zeeuwse zeehelden kregen. Dit gebeurde in feite ook met de bouwplannen I, II en III. De straten in bouwplan I kregen de namen van bekende Goesena- ren, die in II werden de namen van Zeeuwse stromen toebedacht. Dit plan, gelegen ter hoogte van Ravelijn de Grenadier en de rooms-katholieke begraafplaats, werd door de gemeenteraad vastge steld in 1917. Architect F.C.G. Rot huizen kreeg opdracht het plan te ontwikkelen." D.E. Tollenaar uit Terneuzen merkt op dat de woningen ge bouwd zijn onder toezicht van ar chitect Hamer. „Op een andere lo catie in de stad had de man ook huizen gebouwd, maar voor arbei ders waren die te duur. Daarna werden in bouwplan II goedkope re woningen neergezet." De waardebonnen gaan naar: C. Snoek, Kruiningen, Timmerman, Goes en T. van Gemert, Souburg. V V. door Engel Reinhoudt Ondanks de vervlakking van de Zeeuwse dialec ten en een afnemend aantal dialectsprekenden zijn er heel wat mensen die hun belevenissen, herinneringen en gevoelens in hun eerste taal vastleggen. Wie een zwak heeft voor deze vorm van literatuur kan weer uitzien naar een nieuw boekje. De Vertelkring Midden-Zeeland brengt eind van deze maand haar vierde verhalenbun del uit. Ongetwijfeld zal dat nog aandacht krij gen. Toch moet er een schat aan gedichten en verha len zijn die zelden of nooit het publiek bereiken. Daar gaat het veel schrijvers ook niet om. Jan D. de Voogd uit Vlissingen is er zo een. Hoewel van huis uit en gewoonlijk geen dialectspreker weet hij zich uitstekend in het Walchers, hij woonde lange tijd in Veere, te verwoorden. Hij gaf me een tijd geleden het volgende komische vers over Bram op 't land. Boer Bram die werkte op het land, ie was an 't terve snieën. 't Was stikke werm d'n eêlen dag en 't stikte van de bieën. Bram ad een buzze kou- we thee, ie droenk mee hröte teugen. Mae wat 't er in haet, moet 't er uut, das waer en dus gêên leugen. En jae öör an den duifkant dan de klep omlaeg geslöóge. Daè zette Bram z'n waeter af, een straele as un bööge. Un bieë stak toen nest dien strael. Boer Bram - jae dienk is even - zö dattun nae de dokter moest, die eit um raed he- heve: „Voor je nae bed gaet ouw j'um maer - en onze Bram die lachte - Een alv' uure in de karne melk om de piene te verzachten!" En 's aevens docht de vrouw van Bram: „Waer is 't un toch hebleve?" Toen zag z'um in de keuken staen, ze is van schrik versteve! "Mae Bram noe toch, wat gaet 't 'r om? Wat doe jie noe m'n joen? 'k Wist nie nae 30 jaer hetrouwd da j'er eerst iets in moest doen! Ook schreef De Voogd een rienkrieërslied, waar in hij de sfeer bij het ringrijden goed weet te tref fen^ Op de paeren zonder zael, de maenen, staert die bin hekröönd. En de rienk recht in de sleuve, zuuver steke wordt beloond! Eit T iemand dan hewonne, gaet un drie keer in de lucht Oöge wordt un dan hejonast en ons zienge ophelucht: 't Is in! 't Is in, zö gaet un nae mun zin.(....) As de priezen bin verreeë, gaen de paeren wee naë stal. Mergen is er dan gêên rieër die nie stie- ve weze zal. Eên dienk wete ons êêl zeker en da 's overal bekend: Vö plezier vö ons en d'aore, dit gebruuk bluuft overend! Komisch is ook zijn vers 'Een bakje koffie...' Een bakje koffie dat za smaeke mee een babbelaer d'r bie. Een gebakje is te zoete en een bolus lust ik nie. Ooguut nog een schepje suuker en wat melk, mè nie te vee. Je za me dan wè nie mj ore, want dan bin ik hlad tevree. Lekker zitte in de zunne mee m'n pett'op allef tien. Laet de boeren noe ma dosse, ik bin vrie da ka'je zie. 'k de ööfdpries pas ge- wonne in de Veerse loterie. 'k Bin geliek gestopt mee werke, 'k bin noe aole daegen vrie. Mae noe zoek ik nog een vrouwe, echt zo'n meid van melk en bloed. Waer ik dan gauw mee wil gaen trouwe, jae, wat is het leven goed. Maer de zun ne gaet zo steke, da's noe jammer potjandrie, 'k verdorie zitte drome, 't leste is waer, mè 't aore nie! Nog al eens krijg ik te horen dat men wel in dia lect zou willen schrijven, maar dat te moeilijk vindt vanwege de spelling. Wees gerust. Ieder veuheltje schrieft zö at'n is gebekt en zö as um of eur dienkt at het het beste uutkomt. Aol die streepjes en dekjes bin gewoon op je toetsen bord te vinden. En oe a je noe precies wêêter of waeter schrieft dat weet gin (of hin of geen) méns. Het bluuf nat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 20