steltloper-natuur Natte Met spanning wachten op het suikergehalte n- - -».»•. Waar nu nog schapen grazen, beheren volgend jaar koeien de nieuwe natuur bij Nummer Een. foto Peter Nicolai door Rinus Antonisse Het buitendijkse voorland van Nummer Een - aan de Westerschelde tussen Bres- kens en Hoofdplaat - krijgt binnendijks versterking van een nieuw natuurgebied. Nog dit jaar begint de aan leg ervan. Eén grote lap en twee kleinere stukken, sa men goed voor 22 hectare piasdras grasland. Met tus senin schapenboerderij De Goede Hope. René Beijersbergen van stich ting Het Zeeuwse Land schap verwelkomt de nieu we natuur bij Nummer Een van harte. „We zijn er blij mee. Het wordt een typisch nat na tuurgebied, met een beetje klei- put-achtige invulling. We verwach ten steltlopers en eenden, overwip pend vanuit de Westerschelde en vanaf de Hooge Platen, en in het broedseizoen weidevogels." Het is het zoveelste stuk van het Natuurgebiedsplan Zeeland dat in uitvoering komt. Joera de Moree van de Dienst Landelijk Gebied meldt dat het werk is aanbesteed. Er moet ongeveer honderddui zend kubieke meter grond worden afgegraven. De aannemer heeft tot eind 2008 de tijd die af te voeren. Bij een gunstige winter kan het meeste werk volgend voorjaar klaar zijn. Het inrichtingsplan is opgesteld door de provinciale werkgroep natuurontwikkeling. Die heeft nog bekeken of er méér grond verwijderd kan worden, om zo extra broedgelegenheid voor de bedreigde kustvogels te scheppen. Dat blijkt veel te duur te zijn. Nu is gekozen voor grasland met natte plekken. In de winter staat een deel onder water, in het voorjaar valt het langzaam droog. Beijersbergen noemt het de soort natuur die Het Zeeuwse Land schap graag omarmt. „In het be heer ervan zijn we best goed. Het is een beetje ons keurmerk: natte steltloper-natuur. Het nieuwe ge bied past heel mooi in ons kralen snoer langs de Westerschelde." Zijn ervaring is dat steltlopers der gelijk gebied prima weten te vin den en waarderen. En bij storm weer op de Westerschelde is het een uitstekende uitwijkplaats. „In het broedseizoen verwachten we onder meer kluten, plevieren, ture luurs en kieviten. Die hoeven maar even de dijk over te wippen en ze zitten op het voorland. Daar is volop eten voor ze." Het voor land is overigens in beheer bij het waterschap, dat er een vogeleiland aanlegde (met kijkhut). Westelijk van de nieuwe terreinen staat al langere tijd een recreatie bosje (in beheer bij Staatsbosbe heer). Niet bepaald favoriet bij Be ijersbergen. „We hebben er nooit een geheim van gemaakt dat onze visie op het Zeeuwse landschap is: ruimte en wijdsheid. Open ruim ten proberen te houden en geen bossen." Halverwege bevindt zich schapen boerderij De Goede Hope. Onder zocht is of de schapen ingezet kun nen worden bij de begrazing. Dat past niet goed in de bedrijfsvoe ring. Nu worden runderen inge zet. Nieuwe Natuur Nummer Een De maatschap Poppe-Dekker heeft een landbouwbedrijf, paardenpension en mini- camping De Kreekrug bij Grijpskerke. We volgen beide families wekelijks tijdens het kampeerseizoen. door Miriam van den Broek Driehonderddertig ton suikerbieten moeten dinsdagochtend klaar liggen op het erf bij Pop pe-Dekker. Een kraan met een dubbele grijper en negen of tien vrachtwagens zijn nodig om de bieten af te leveren bij Cosun, de voormalige Suikerunie. Het is voor het eerst dat de bieten van Ronald en Piet naar Cosun gaan. Het is ook voor het eerst dat de bieten in een keer worden opge haald, in plaats van twee. „Je had in Nederland altijd twee afnemers van suikerbieten. CSM en de Suikerunie. Maar CSM is overgenomen door de enige con current. Dat betekent voor ons dat we nu voor het eerst te ma ken krijgen met wat andere huis regels. Wij leverden anders altijd in twee keer. Maar bij Cosun wordt er op aangedrongen in een keer te leveren. We krijgen daarvoor wel een premie." De bieten moeten zo worden klaargelegd dat de kraan er goed naast kan staan. De voorkeur gaat uit naar een harde onder grond. Want hoe sneller de bie ten geladen worden, hoe beter. Tijd kost geld. „Logistiek gezien is de bieten campagne een gigantische klus. Van minuut tot minuut is alles vastgelegd om de constante toe voer en verwerking van de bie ten op peil te houden. Elke mi nuut rijdt bij de fabriek weer een vrachtwagen door de poort. Bij ons komt elke tien minuten een nieuwe vrachtwagen aan. Onderling wordt afgestemd wan neer de volgende wagen de Steengrachtsweg in kan rijden, want ze kunnen elkaar hier niet passeren." Ronald legt uit dat suikerbieten gequoteerd zijn. „Vanuit Brussel is bepaald hoeveel suiker een land mag produceren. In Neder land is dat uitgesplitst per boer. Bij die berekening wordt niet uit gegaan van de kilo's bieten, maar van de hoeveelheid 'schone sui ker' die ze opbrengen. Voor ons is dat vastgesteld op 42 ton scho ne suiker. Maar ja, je weet nooit precies wat het percentage suiker in je bieten is. Voor alles boven het quotum, krijg je een minima le prijs. Lever je te weinig, be staat de kans dat je quotum het volgende jaar omlaag gaat." Zodra de bieten opgehaald zijn, wacht Ronald in spanning af tot 'de envelopjes' in de bus vallen. Daarin staat wat het percentage suiker was. „Meestal ren ik dan meteen naar Piet om te kijken: hebben we het goed gedaan dit jaar? Hebben we het suikergehal te goed geschat?" Hoeveel geld ze voor hun bieten krijgen, we ten ze dan nog niet. „Voor het de finitieve bedrag moeten we wachten tot maart. Pas dan wordt de prijs vastgesteld." Kamperen bij de boer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 19