Referendum over EU-verdrag is ongewenste versimpeling Meningen Nobelprijs voor de Vrede: Pachauri, Watt-Cloutier of toch Al Gore? Geen restpartijen of dumpzaak! Maai, Alle A-merken veer de allerlaagste prijzen, Dat is Sani-Dumn. Hel emoe wat wn dumpen is de SANI-DUMP A-MERKEN SANITAIR TEGEN ARSOLUTE RODEMPRIJZEN SI EXTRA KORTINGEN OP ONZE srrs, TOCH AL LAAGSTE PRIJS Winnaar zou onder milieuactivisten worden gezocht. BREDA Nu of nooit! Profiteer alleen tijdens het feest van niet één... of twee... maar van drie keer voordeel! te Stoomcabine/Whirlpool aktie. Spectaculaire aanbiedingen op de stoomcabines van o.a Riho, Schavis, Wik Ri-jo, Villeroy 5 Boch. 1 2e Ballonprikaktie met extra kortingen van 3t/m10S. Ruime showrooms met de normaal 643,- van Konijnenburgweg 7 Bergen op Zoom Tel.: 0164 - 210 740 W0 PZC Zaterdag 6 oktober 2007 1 3 TE CAST Luigi Corrias is verbonden aan de Faculteit Geesteswetenschappen van de Universiteit van Tilburg. Hij werkt aan een proefschrift over de constitutionele grondslagen van de Europese Unie. Het kabinet heeft onder luid protest van de oppositie besloten om geen re ferendum te houden over het hervor mingsverdrag van de Europese Unie. Een wijze beslissing, want met zo'n referendum schiet niemand iets op. Europese integratie is nu eenmaal on vermijdelijk. Maar je mag - en moet - er wel kritische vragen bij stellen. Het Europese hervormingsverdrag is in de plaats gekomen van de Europe se grondwet, die in referenda in Frankrijk en Nederland is afgewezen en daarom politiek onhoudbaar was geworden. Het kabinetsbesluit om over het nieuwe verdrag geen referen dum te houden, stoelt mede op een advies van de Raad van State. Deze oordeelde dat het hervormingsver drag 'zich kenmerkend onderscheidt' van de Europese grondwet, maar ook dat het vooral 'accentveranderingen en vormveranderingen en het schrap pen van symbolen' betreft. De eerlijkheid gebiedt om voorop te stellen dat het hervormingsverdrag ju ridisch (vrijwel) identiek is aan de voormalige grondwet. Desondanks - en in weerwil van de waarschuwing van voormalig Europees Commissaris Bolkestein dat het niet houden van een referendum het eurocynisme kan aanwakkeren - heeft het kabinet de juiste keuze gemaakt: géén referen dum. Het is van belang om de grondwet en het hervormingsverdrag niet op zich te zien, maar deze te plaatsen in een al decennia aan de gang zijnde ont wikkeling van constitutionalisering. Anders gezegd: de Europese verdra gen bezitten al lang de kenmerken van een grondwet. Mede door uitspra ken van het Europese Hof van Justitie heeft de Europese Unie zich kunnen ontwikkelen tot een zelfstandige rechtsorde, met instellingen met ei gen bevoegdheden en rechtstreeks doorwerkend recht. In dit opzicht confronteert de discus sie over het hervormingsverdrag ons dus alleen met de realiteit. De reali teit van Europese integratie. Deze complexe materie reduceren tot de re- ferendumvraag of dit verdrag al dan niet gesteund zou moeten worden, staat daarom gelijk aan het ontken nen van deze realiteit en het drastisch versimpelen van de keuze. Wat er op het spel staat is wel degelijk het Euro pese integratieproces als geheel. Wat staat ons dan te doen? Uit onder zoek is gebleken dat de Nederlanders niet tegen Europese integratie op zich zijn. Het is dus zaak het Nederlandse 'nee' van t juni 2005 serieus te ne men, zonder dat dit ten koste gaat van het integratieproces zelf 'Europese integratie is een realiteit met goede en slechte kanten' Daarvoor moet een dubbele strategie worden gevolgd. Ten eerste moet het hervormingsverdrag worden aangeno men. Dit verdrag brengt vooral ingrij pende veranderingen in de institutio nele structuur van de EU. Juist deze veranderingen zijn broodnodig om de unie slagvaardig te houden na de uitbreiding met opnieuw twee lidsta ten in januari van dit jaar: Roemenië en Bulgarije. Het hervormingsverdrag is dus goed voor de EU, omdat het de besluitvorming vereenvoudigt en Eu ropa bestuurbaar maakt. Ten tweede moet het 'nee' inderdaad serieus worden genomen. Dit moet niet gebeuren door het volk nu op nieuw de worst van het referendum voor te houden, waardoor het even zijn mening kan geven om vervol gens niet meer gehoord te worden. Als iets duidelijk is geworden door de debatten over de Europese grondwet is het wel dat Europese integratie oké is, maar niet te snel, niet te veel en met behoud van 'onze identiteit'. Het 'nee' van de Nederlanders serieus nemen betekent dan ook dat de politi ci een plicht hebben. Ik heb het daar bij niet over de spreekwoordelijke hakken in het zand bij het onderhan delen over een volgend verdrag. Met de uitslag van het referendum is het eigenlijk net zo als met de honderdda- gentournee van het kabinet: als dit soort dingen betekent dat men daar na jaren niet meer naar de burgers luistert, heeft het helemaal geen zin en is het slechts verspilling van ge meenschapsgeld. Het Nederlandse 'nee' serieus nemen betekent daarom dat politici de plicht hebben om op een duurzame wijze met de burgers in debat te gaan over Europa. Politici zouden eens op moeten hou den met Europa af te schilderen als of wel de hel ofwel de hemel. Europese integratie is een realiteit met goede en slechte kanten, maar wel een reali teit waarmee we moeten leren leven. Politici moeten een realistisch beeld van Europa tonen. Dit is echter slechts de eerste stap. Hiermee is immers nog niets gezegd over het hoe en het waarheen van het integratieproces. Nu dit project onlangs haar vijftigste verjaardag heeft gevierd is het zinvol een aantal vragen onder ogen te zien. Waar liggen de grenzen van de EU? Als integratie te ver is doorgeschoten, hoe ver is dan ver genoeg? Welke pro blemen kunnen beter op nationaal ni veau worden opgelost en welke verei sen een Europese oplossing? Als Euro pa geen staat is en geen superstaat moet worden, waar ligt dan het eind doel van het integratieproject? Wat is Europa's rol in de wereld? En als 'de Nederlander' en 'de Nederlandse identiteit' niet bestaan, hoe zit dat dan met 'de Europeaan' en 'de Euro pese identiteit'? Het vergt moed om deze vragen te stellen en daarbij te luisteren naar de burgers. Politici die deze moed hebben, zijn de enigen die de uitslag van het referendum van 2005 serieus nemen. Het Nederlandse volk verdient dit soort politici, Euro pa ook. door onze correspondent Windy Kester OSLO - De winnaar van de Nobel prijs voor de Vrede moet dit jaar onder milieuactivisten worden ge zocht, denken experts, een week voor de bekendmaking. „We zijn nog bezig", zegt directeur Geir Lundestad van het Noorse Nobelinstituut. Het vijfkoppige Nobelcomité zit nog gebogen over 181 genomineerden, waaronder 46 organisaties. De winnaar wordt vrijdag 12 okto ber om rr.oo uur wereldkundig ge maakt. De favoriet bij de bookmakers zijn dit jaar Al Gore en de Canadese Sheila Watt-Cloutier van de Inuit Circumpolar Conference, een eski mo-organisatie. Waarnemers in Oslo denken dat de milieuactivis ten een goede kans maken omdat zij klimaatverandering op de agen da hebben weten te krijgen en een gezicht weten te geven. „Klimaatverandering is een grote donkere wolk en één van de groot ste bedreigingen voor vrede", denkt Jan Egeland. De Noor is oud-noodhulpcoördinator van de Verenigde Naties en werd in die functie 'het geweten van de we reld' genoemd. Momenteel is hij hoofd van een onderzoeksinsti tuut in Oslo en adviseur-in-deel- tijd van VN-secretaris-generaal Ban Ki-moon. „In Afrika zijn er al klimaatoorlo- gen. In Tsjaad, Niger en Mali is het vrij duidelijk dat de veranderingen in de natuur bijdragen aan conflic- 'Vroeg of laat komt het milieu terug in de vredesprijs' ten. De situatie in Darfür wordt ne gatief beïnvloed door klimaatver andering", denkt Egeland. Volgens hem is er veel verbeterd sinds het einde van de Koude Oor log. „Meer mensen hebben te eten, zijn gevaccineerd, het is op meer plekken vrede en het aantal vluchtelingen is de laatste tien jaar gehalveerd", zegt hij. Het zijn ver- I |j lutuib'ÖÜl! luHtiiiUiiibliüiviüüiu VülüfUifiiiiaiiï üüiiüiriiL! (bij aankoop van een badkamer van minimaal 2500,-)4 o.a. Grohe, Villeroy Boch en Sphinx keramiek, Hüppe en Wilux etc. Voorbeeldkorting: Kranen Sani-Dump korting 25% Extra leverancierskorting 10% Extra Ballonkorting max 10% worvenheden die door opwar ming van de aarde op het spel wor den gezet. „Zeven keer zo veel le vens worden verwoest door na tuurrampen dan door oorlogen." Het Nobelcomité staat de afgelo pen jaren bekend om het kiezen van verrassende en onbekende winnaars. Sinds een verandering van de sta tuten in 2001 is het begrip Vre desprijs zeer breed. De winnaar hoeft niet meer per se uit de hoek van traditionele vredesonderhan- delaars te komen, maar hij of zij kan ook een achtergrond als bij voorbeeld mensenrechten- of mi lieuactivist, klokkenluider of waak hond hebben. „Vroeg of laat komt het milieu te rug in de vredesprijs en dan zou Al Gore een natuurlijke winnaar zijn", denkt Egeland, maar hij voegt eraan toe: „maar er zijn ze ker vele anderen op dit gebied." Nobel-waarmers denken aan het klimaatpanel van de Verenigde Na ties (IPCC) en de baas hiervan Ra- jendra Pachauri. Een serie rappor ten van het panel wordt gezien als belangrijke informatiebron voor beleidsmakers. 85 Badmeubels: o.a. Thebalux, Prlmabad, Pelipal, Sanijura, Riho, Hagon, Gebo, Banubad, Detremmerie, Sphinx en Villeroy Boch. 80 Douchecabines: o.a. Hüppe, Sphinx, Sealskin, Kerrni, Samo, Riho, Novellini:, Villeroy Boch, PDP en Wilux. 90 Baden: o.a. Villeroy Boch, Sphinx, Riho, Wilux, Hoesch, Ucosan en Wave Design. Sanitair: o.a. Duravif, Ideaal Standaard, Laufen, Keramag en alle series van Villeroy Boch en Sphinx. Kranen: o.a». H'ansgrohe, Damixav Dorznbraeht, Borrnai ©m alle seriies van> Grohe. Stoomcabines: o.a. Riho, Jacuzzi, Villeroy Boch, Ri-Jo, Wilux en Schavis. Wand- en Vloertegels: o.a. Grespania, Sphinx en Villeroy Boeh; Staat uw merk er niet bij? Vraag er gerust naar... wij kunnen alles leveren! wandcloset (wit) a-merken sanitair tegen Grohe afdekplaat absolute bodemprijzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 13