's Nachts huilen de kindsoldaten van Uganda v19 PZC Zaterdag 6 oktober 2007 Kun je nog een normaal leven leiden als je als kind gruwelijke moorden hebt moeten plegen? In het noorden van Uganda krabbelen de voormalige kindsoldaten van het Verzetsleger van de Heer weer overeind. „Die trauma's gaan nooit meer weg." door René van der Lee 121 mensen vermoord. Het kamp is nu zo goed als ontmanteld, nagenoeg alle vluchtelingen in Noord-Uganda zijn de laatste maanden naar hun oorspronkelijke dorpen teruggekeerd. Ogwang Moses woont nog in het kamp van Barlonyo. Hij verloor bij de aanval zijn moeder, een kind en een broer. Maar hij is niet uit op wraak, zegt hij. „La ten we elkaar vergeven en in vrede verder leven. Ik bid dat het vrede blijft, dat is het belangrijkste." De vergevingsgezinde houding van Ogwang is niet ongewoon in Uganda. Veel slachtoffers zijn bereid de daders weer in hun midden op te ne- Robert Nam was lijfwacht Aiwang Janet met haar van Joseph Kony. kind Apila. foto's Rene van der Lee men. „Als je ze straft, gaan ze opnieuw vechten", zegt de 13-jarige Apunyo, die in 2005 ontvoerd werd en anderhalfjaar later op eigen houtje wist te ontsnappen. „De daders waren zelf eigenlijk ook slachtoffer", zegt Atubu, een 17-jarig meisje dat in 2002 werd gekidnapt en nog last heeft van alle mishandelingen die ze in het rebellenleger moest ondergaan. „Kony? Ik geloof niet dat het een slechte man is." Laten we vergiffenis schenken aan de zon daars: het past helemaal in het straatje van de Italiaanse bisschop van Lira, Gui- seppe Franzelli. „De mensen móeten el kaar vergeven, anders krijgen we weer een nieuwe ronde van geweld. De harten van de mensen bloe den nog steeds, je kunt ook niet simpelweg zeg gen: zand erover. Maar het is ook te simpel om Ko ny in de cel te zetten en dan te denken dat je rechtvaardigheid hebt gebracht. Uiteindelijk ge loof ik toch het meest in de Afrikaanse wijsheid, mensen willen hier met elkaar leven. Laten we vooral luisteren naar wat de mensen hier zeggen." Maar zo eenduidig praat de Ugandese volksmond niet. Aiwang Janet is een 17-jarig meisje dat nog zo vol woede zit dat het onmogelijk is om te praten over vergeving. Op 13-jarige leeftijd werd ze, in het holst van de nacht, ontvoerd door de rebellen. Na enige weken werd ze toegewezen aan een van de mannelijke soldaten, Onek geheten. „Hij had drie vrouwen tot zijn beschikking, die hij per nacht afwisselde." Aiwang raakte al snel zwanger. Terwijl Onek haar geen blik meer waardig keurde, beviel ze van een jongen, Edmund. „Ja, ik hield van hem", zegt ze. „Een kind is onschuldig. Maar in de bush hadden we niks, ik kon niet voor hem zorgen zoals een moeder dat moet doen." Tijdens één van de plundertochten van de rebel len trotseerde ze het risico en ontsnapte, mét haar kind. Ze werd opgevangen in het door Els de Tem merman geleide centrum, waar ze twee maanden op krachten kon komen en op de radio andere kindsoldaten opriep om óók te vluchten. Daarna keerde ze terug naar haar ouders, die ook hun kleinzoon accepteerden. Begin dit jaar stierf Ed mund, aan malaria. „Ik hield zielsveel van hem, maar in zekere zin was het ook een opluchting", fluistert ze. „Ik kon nu echt het boek dichtslaan." Drie maanden geleden beviel Aiwang van een meisje. Wrang genoeg is de vader van haar doch ter ook al weer vertrokken, zodat ze ook dit kind alleen moet grootbrengen. De vader van haar over leden kind wil ze nooit meer zien. „Ik wil niet eens meer aan hem denken. Van mij mogen ze hem levenslang opsluiten." En Joseph Kony, de man die ze verantwoordelijk houdt voor haar ver woeste leven? „Hij moet de doodstraf krijgen, die man mag geen week meer leven." In het noord- Ugandese dorp Gulu worden gevluchte kindsoldaten opgevangen in het Lacor Hospital. foto Daimon Xanthopoulos

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 131