'Mi Kind bij de nonnen v18 Spectrum Zaterdag 6 oktober 2007 PZC STANDPLAATS ITALIË door Eelco van der Linden aak wat lekkers, maar alsje blieft geen slagroom, eie ren of mascarpone." Zuster Grazia glundert, het school jaar staat weer te beginnen en dat wordt, net als de afsluiting van het vorige, drie lan ge maanden geleden, gevierd met zang, dans, gebed, speeches en natuurlijk eten. Onze Max is 5 jaar en Italië is zijn derde land. Italiaans is de vierde taal die hij krijgt te verstouwen: in Zuid-Afrika begon hij met Engels op een 'Montessori pre-school', daarna volgde Nederland met een 'vrije' kleuterschool. Thuis hoort hij Nederlands, maar ook het Duits van zijn moeder. Max bevestigt het gezegde dat 'het op die leeftijd allemaal niet uitmaakt' en lijkt zonder stress te integreren. Debet hieraan is zeker de kleuter school van de zusters van 'de Heilige Maagd Maria'. We zijn neergestreken in een dorp en hebben op advies van lokale vrienden gekozen voor 'de nonnen'. Niet op basis van religie, al leen moeder is in de verte katholiek, maar vanwege de leuke omgeving en de goede naam. De juffen zijn overi gens, op zuster Grazia na, 'gewone' juffen. Vrienden in Italië, en helemaal in Ne derland, maken grappen over onze 'bekering'. Sommigen verhalen over hun ervaringen met jezuïeten en nonnen die met de zweep tucht en discipline afdwongen. Bij zuster Gra zia krijg ik niet die indruk. Ik heb eer der met haar te doen als ik haar om ringd zie door de 'bambini', die op de meest uiteenlopende tijden bij haar 's ochtends worden afgeleverd. Italiaanse kinderen zijn ongediscipli neerd. De ouders, ik zie het bij mijn beste vrienden, accepteren vrijwel alles van de kleintjes, die immers 'typische kinderstre ken' uithalen. Sancties komen pas nadat er gelachen is om alle streken en nukken, en zetten dus niet veel zoden aan de dijk. Aan zuster Grazia en de juffen de eer er een beetje systeem in te brengen, denken wij. Mis dus. Ouders blijven als terriërs op afstand waken over het welzijn van de kleintjes. Geen juf die het in haar hoofd zal halen bestraffende woorden uit te spre ken, wetende dat betaald te krijgen tijdens eindeloos lange ouderavonden. Het geestelijk welzijn telt, maar veel meer nog het fysieke. Italiaanse ouders zien over al gevaar. Kou, vocht en tocht zijn net zul ke vijanden als bepaalde etenswaar. In het afgelopen vroege voorjaar vroeg ik me af waarom de kleintjes niet naar die prachti ge tuin vol parasoldennen gingen. 'Puo fare male' ('Kan slecht voor ze zijn') hoor de ik dan. 'Als de kinderen ziek worden, klagen de ouders bij ons', was de tweede zin. En dat is ook zo, de ouders dóen dat. Het gevolg was dat ze de hele dag, van half negen tot vier uur, niet buiten kwamen. En dan is er het eten. Zoals overal wordt er op school geluncht. Ik krijg elke maan dag het menu van de week, dat kan wedij veren met dat van een toprestaurant. Afge lopen maandag: vooraf minestrone met rijst, dan bieflapjes met salie, wortels met een saus van verse paddenstoelen, fruit, brood. Ik vind het allemaal ongelooflijk voor een gewone dorpsschool, die nog geen hon derd euro per maand kost. Maar wie praat met de kokkin, hoort dat de controle van de ouders totaal is. Zij krijgt vragen als: 'het vlees is toch wel chianina (het beste Italiaanse runderras), 'zijn de druiven on bespoten' en 'hoe oud zijn de eieren?' En daarom, als het schooljaar begint of ein digt en de ouders zelf iets eetbaars moeten meebrengen, drukt zuster Grazia iedereen op het hart, geen eieren, room of andere potentiële ziekmakers te gebruiken. En ze doet dat zonder enige ironie. Hoewel gewapende soldaten de vluchtelingenkampen bewaken, zoals hier in Kitgum Matidi, proberen rebel len nog steeds kinderen voor hun strijd te ontvoeren. foto Silvia Morara/Corbis Hij zegt het met geloken ogen: „I was very good in it". Robert Nam (25) komt over als een bescheiden, zacht moedige man. Zijn bedeesde stem contrasteert met zijn forse gestalte, maar nog veel meer met de zinnen die aan zijn mond ontsnappen. Twee jaar lang was Robert één van de killing machines van het Verzetsleger van de Heer, dat gedurende twee decennia verschrikke lijk tekeer ging in Uganda. Jazeker, hij was er érg goed in. Hij zegt het niet om op te scheppen. Hij beseft inmiddels heel goed dat hij zich aan oorlogs misdaden schuldig heeft gemaakt. Het is meer een nuchtere constatering: zijn sterke lijf maakte hem tot een perfecte moordmachine. Na een negen maanden durende militaire training werd Robert uitverkoren om één van de lijfwach ten van Joseph Kony te zijn, de leider van het Ver zetsleger van de Heer, die zichzelf ziet als een reïn carnatie van de Heilige Geest. In het grensgebied van Uganda en Sudan deed Robert bijna dagelijks mee aan de gruwelpraktijken van het Verzetsle ger. Het afsnijden van oren, neuzen, lippen, voor Robert was het bijna routine. Gewoon, omdat de leiders zeiden dat het moest. „En omdat je zo kon laten zien hoeveel macht je had." Hoeveel tegen standers hij heeft gedood, hij zegt het niet te we ten. „We hebben heel veel gevochten. Elke dag sneuvelden er mensen. Die ga je echt niet tellen." Tijdens een zware luchtaanval van het regeringsle ger van president Museveni zag hij zijn kans schoon en sloeg hij op de vlucht. Na weken lopen door de jungle keerde hij terug in de streek waar uit hij ooit was ontvoerd door de rebellen van Ko ny. „Ik was blij dat het voorbij was." Moeten mensen als Robert Nam voor de rechter worden gebracht? Het is de vraag die Uganda en de internationale gemeenschap al een tijdje ver deelt. Moet er gerechtheid komen of is het al mooi genoeg dat de wapens nu ruim een jaar zwijgen? Een streep onder het verleden en met zijn allen sa men verder? Kan de vrede standhouden als de da ders vrij blijven rondlopen, in dezelfde steden en dorpen waar ook de nabestaanden van hun slacht offers wonen? Het Internationaal Strafhof in Den Haag vaardig de in 2005 arrestatiebevelen uit tegen Joseph Ko ny en vier andere leiders van het rebellenleger. Ko ny wordt verantwoordelijk gehouden voor het Uganda ontvoeren van tienduizenden kinderen en het ver moorden van duizenden onschuldige burgers. Pre sident Museveni ziet de aanklacht nu als het groot ste obstakel voor de vredesonderhandelingen die hij met de naar Congo gevluchte Kony wil voeren. Museveni, al 21 jaar aan de macht in Uganda, heeft Kony amnestie aangeboden, in de hoop dat hij zo het gestokte vredesproces weer vlot kan trekken. Ongelooflijk, vindt Els de Temmerman, de Bel gische journaliste die twee jaar lang een opvang centrum leidde voor ontsnapte kindsoldaten in de Noord-Ugandese stad Lira. „Als een man als Kony al niet meer berecht hoeft te worden, wie dan nog wel?", zegt De Temmerman, die tegenwoordig lei ding geeft aan Uganda's grootste krant, The New Vision. Over haar tijd in het opvangcentrum publiceerde De Temmerman dit voorjaar een huiveringwek kend boek: En toen moest ik mijn broer doodbijten. Daarin maakt de Vlaamse zich andermaal boos over de onverschilligheid die de westerse wereld aan de dag legt voor het oorlogsleed in Afrika. „Het zijn maar Afrikaanse kindjes, dat is de reden dat het westen geen poging doet om Kony op te pakken. Er zijn geen economische belangen mee gemoeid, dus laat ze het maar lekker uitzoeken." Cynisch: „Er is nu olie gevonden in Uganda, mis schien helpt dat." Kony is 'duizendmaal erger dan Mare Dutroux', betoogt ze. „Wat die man kinde ren heeft aangedaan, dat is ongelooflijk! Museveni is wanhopig, daarom heeft-ie 'm nu amnestie aan geboden. Maar juist de straffeloosheid is het groot ste probleem van Afrika." De Temmerman houdt haar hart vast voor al die tienduizenden kinderen die in het rebellenleger van Kony de horror aan den lijve moesten erva ren. „De meeste kinderen zitten nu weer op school, 's Nachts krijgen ze allerlei nachtmerries, maar ze hebben weer wat routine in het leven. Maar als ze straks terechtkomen in de chaos van Uganda, ja, daar vrees ik voor. Die trauma's, die gaan nooit meer weg. Denk zelf maar aan de akeli ge dingen die je je nog herinnert uit je kindertijd. Hoe moet dat zijn voor kinderen die hun eigen ouders moesten vermoorden?" Ongeveer dertig kilometer buiten Lira herinnert een bescheiden monument aan één van de ergste bloedbaden die het rebellenleger van Kony aan richtte. In het vluchtelingenkamp van Barlonyo werden in de vroege avond van 21 februari 2004 Masaka. Het Verzetsleger van de Heer Het Verzetsleger van de Heer (of de Lord's Resistance Army (LRA) voerde twintig jaar burgeroorlog tegen de Ugandese regering van president Museveni. Sinds vorig jaar onderhandelen beide partijen over vrede, maar de gesprekken verlopen moeizaam. Het Internationaal Strafhof heeft een arrestatiebevel uitgevaardigd tegen LRA-lei- der Joseph Kony en vier van zijn commandanten wegens oorlogsmisdaden en mis daden tegen de menselijkheid. President Museveni, die de klacht bij het Strafhof in diende, pleitte later voor amnestie. Het Verzetsleger van de Heer heeft tienduizenden kinderen ontvoerd en ze ge dwongen als soldaat of seksslaaf te werken. In de strijd zijn duizenden mensen ver moord. Ruim anderhalf miljoen Ugandezen sloegen op de vlucht. K Jan Egeland, hulpcoördinator van de Verenigde Naties, noemde Noord-Uganda een van de meest vergeten humanitaire crises in de wereld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 130