Help de tuin de winter in v47 PZC Zaterdag 6 oktober 2007 Een zomer lang hard gewerkt? Dan is het tijd om uit te rusten. Dat geldt voor de tuin en voor de tuinier. Maar niet voordat eerst de belangrijkste tuinklusjes gedaan zijn. door Marcha van Schijndel foto Bruno Stock De herfst is nu echt be gonnen. Het regent. Het waait. Het wordt kouder. De planten en dieren in de tuin maken zich klaar voor de winter. Ze kunnen daarbij wel wat hulp gebruiken. Herfstklus nummer 1 is blad rui men. Blad op het tuinpad en het gazon moet opgeruimd worden. Laat je het liggen, dan kan het on derliggende gras verstikken. Blad verwijderen is een eenvoudig kar weitje met een bladblazer. Die ap paraten zijn te koop in alle soor ten, maten en prijsklassen. Ze kun nen blazen en zuigen. Sommige versnipperen de bladoogst ook nog eens tot kleine stukjes. Hart stikke praktisch, maar ook luid ruchtig. Een bladhark hanteren, is een stuk arbeidsintensiever, maar geeft uiteindelijk hetzelfde resul taat. Blad dat in de borders ligt, kan daar eigenlijk gerust blijven. Het blad is heel geschikt om wor tels van planten een extra isoleer laagje te geven. De grond rond de planten kan ook bedekt worden met een verse laag compost of pot grond. Dat beschermt de wortels en houdt de grond langer warm. Bovendien is de border daarmee plantklaar voor het volgende jaar. Ijverige tuinopruimers doen er goed aan niet al het bladafval in de groencontainer te gooien. Onzicht bare bladhopen onder dichte strui ken zijn namelijk favoriete over- winteringsplekken voor insecten en egels. Egeltjes eten in deze pe riode zoveel mogelijk om genoeg reserves te hebben voor hun win terslaap. Daarvoor trekken ze zich terug in een beschut holletje be dekt met een dikke laag blad. De grasmaaier kan zo langzamer hand de winterstalling in. Hoe kouder het wordt, hoe minder er gemaaid hoeft te worden. Maai het gras niet te kort, maar zorg er ook voor dat het niet te lang de winter ingaat. Het gazon kan ook wel een handje kalk gebruiken en een be handeling met de verticuteerma- chine is niet overbodig. Blijf je na het verticuteren met kale plekken zitten, dan kan je probleemloos nog zaaien. De grond is nog warm genoeg voor het graszaad om te kiemen en te wortelen. Planten die al tijden in de weg staan, kunnen nu verplaatst wor den. Er is nog voldoende tijd voor de planten om zich te wortelen totdat het echt koud gaat worden. Vaste planten kun je nog tot half oktober scheuren en opnieuw in de grond zetten. Staan er nog vas te planten in een pot, dan is het nu ook de tijd om ze in de tuin te zetten. Als het flink regent, hoefje niet eens extra te sproeien. Als je toch met een schop in de weer bent, poot dan direct wat ver schillende bloembollen. Strooi de bollen los over de grond en plant ze waar ze neerkomen. Dat ziet er het meest natuurlijk uit. Maak lege plantenbakken en pot ten schoon, zet ze omgekeerd weg of vul ze met herfstbloeiers. Dan hou je de komende tijd nog een beetje kleur in het grauwe jaargetij de. Rooi vorstgevoelige zomerbloeiers als gladiolen, dahlia's en begonia's. Bewaar de bollen en knollen op een vorstvrije, donkere plaats. Laat ze wel eerst goed drogen, want daarmee voorkom je schimmel. Eenjarige planten kunnen nu al uit de grond gehaald worden. Ze sterven toch af zodra het gaat vrie zen. Wat de vaste planten in de border be treft, is het raad zaam om niet di rect alle uitgebloeide stelen en bloemen weg te knippen. Beter is om daarmee te wachten tot het voorjaar. De afgestorven plant bo ven de grond is namelijk een goe de vorstbeschermer. Vis herfstblad dat in de vijver ge vallen is, regelmatig uit het water. Blad dat blijft liggen, zinkt uitein delijk naar de bodem en gaat daar liggen rotten. Dat is slecht voor het zuurstofgehalte in het water. Met het dalen van de buitentempe ratuur wordt ook het vijverwater steeds kouder. De vissen passen zich daaraan aan en worden min- Het gazon kan kalk gebruiken en een behandeling met WBBfc de verticuteermachine HÉfc Blad op het gazon opruimen anders verstikt het onderliggende gras. De grond is nog warm genoeg voor het graszaad om te kiemen en te wortelen. der actief Hoe passiever ze wot den, hoe minder voer ze nodig hebben. Straks, als de vissen de diepte van de vijver opzoeken om de winter door te brengen, kan het voer voor een paar maanden in de kast. De vorst laat als het goed is nog wel even op zich wachten, maar zorg dat je voor die tijd de niet- winterharde waterplanten zoals de waterhyacint uit de vijver hebt ge haald. Zet de planten gedurende de winter weg in een emmer op een vorstvrije plaats. Als het straks echt gaat vriezen, vergeet dan niet de buitenkraan af te tappen en dicht te draaien. Wik kel er wat isolerende noppenfolie omheen om bevriezing te voorko- Tuintips oktober Blijf onkruid wieden. Onkruid groeit weliswaar niet meer zo hard, maar anders dan in de zomer hoeft het nu niet meer zo groot te worden om te bloeien en zich uit te zaaien. Snoei klimrozen en stamrozen. e Oogst nu nog de bietjes, wortels, en late aardappelen. Pluk de laatste appels en peren. Kale planten mogen volop gesnoeid worden. Dat geldt niet voor hagen (deze snoei je in het voor jaar) en bladhoudende planten. Bladhoudende planten mogen wel teruggesnoeid worden, maar zorg ervoor dat er wel wat blad blijft zitten voor de broodnodige zuurstofopname. Berg niet-vorstbestendige potten op in een vorstvrije ruimte. Zo voorkomt u dat ze kapotvriezen. Laat de tuinslang leeglopen en berg hem op op een vorstvrije plek. Zorg voor voldoende voederplekken voor de vogels. Maar begin niet te vroeg met voeren. De vo gels kunnen zich tot de jaarwisseling redden met bessen, insecten en zaden. Het blad is heel geschikt om wortels van planten een I extra isoleerlaagje te geven. Bladhopen onder struiken zijn gewilde overwinteringsplekken voor insecten en egels. Prima tijd om planten te verplaatsen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 117