BINNENKIJKEN BIJ v45 Wie: Luc Kwee (huisarts), Colette Kwee-Beckers (docent Engels/Nederlands, nu beheerster woon winkel), zoon Jeroen (14), dochter Lotte (11), 2 honden, 3 kippen, 3 konijnen en 1 Russische dwerghamster Waar: J.W. Hagemanstraat 58, Eibergen Type huis: in Engelse stijl gebouwd doktershuis Bouwjaar: 1924 Inhoud woning: 1.100 m3 Perceelgrootte: 2.200 m2 door Alice Plekkenpol foto's Rikkert Harink PZC Zaterdag 6 oktober 2007 Praktij'kruimte In de praktijkruimte zijn oud en nieuw gemengd: een antiek bureau, een moderne onderzoekstafel, een vooroorlogse microscoop (Luc: „Die gebruik ik nog regelmatig") en bruine pillenpotten die zo uit een museum lijken te komen. Daartussen een enkele schedel en nog wat botten uit de erfenis van Kwee's voorgangers. Dikste beuk Muziekkamer Wonen en werken Luc en Colette Kwee verhuisden vijftien jaar geleden vanuit een Amsterdams appartement naar de riante rietgedekte villa met parkachtige tuin in Eibergen. „We kwamen na uren rijden voor het eerst in Eiber gen, en het gaf meteen een goed gevoel. Op de fo to's leek het huis in een bos te staan, het was geluk kig de rand van het centrum met alle voorzieningen op loopafstand." Ooit was dat anders. Het verhaal gaat dat de eerste bewoner, dokter Strumphler, zich in de jaren twintig als tweede huisarts in Eibergen ves tigde. De reeds aanwezige dokter trok op een platte grond met een passer een cirkel rondom zijn woning. Wat daarbinnen viel bleven zijn patiënten, de rest was voor Strumphler. Die bouwde daarom zijn wo ning in wat toen nog graanvelden waren. Luc: „Nog steeds heb ik veel cliënten uit het buitengebied." Wachtkamer De tuin is in 2002 flink opgeknapt en wordt twee keer per jaar door professionals onderhanden genomen, de rest van het jaar houdt het gezin het zelf bij. „Dat daar is de dikste beuk van Eibergen, die is beschermd", wijst Colette. „In de voortuin stond een 40 meter hoge populier, maar die hebben we gekapt." Een plattelandspraktijk heeft als 'nadeel' dat cliën ten ook op vrije dagen wel eens komen met een vraag of ver zoek voor een recept. En als Luc dan net aan zijn Jaguar ligt te sleutelen, vindt hij dat niet altijd even prettig. Vandaar dat het gezin af en toe onderduikt in een nabijgelegen vakantiehuisje. Want hoe mooi hun dokterwoning is, een beetje privacy op z'n tijd is ook nodig. Dokter Strumphler liet het huis in 1924 bouwen als woning, praktijkruimte en apotheek. Patiënten moes ten buiten wachten in een voorportaal. Bij de voor deur zijn nog steeds twee bankjes aanwezig. Later kwam er een wachtkamer, nu het kantoor van de dok tersassistente. Weer later werd een afgescheiden wachtkamer gebouwd. Patiënten lopen nu onder een overkapping naar de praktijkruimte. Speelhal Aangezien de eerste bewoner niet wilde dat zijn kinderen hem zouden storen tijdens het werk, werd op de eerste ver dieping een speelhal gebouwd, compleet met lange speel goedkist annex bank. „Een perfecte ruimte, ook onze kinde ren hebben hier veel gespeeld", vertelt Colette. Ze demon streert een authentiek houten luik aan de binnenzijde van het raam, zoals die overal aan de oostzijde van het huis aange bracht zijn om winterkou te weren. Er zijn nog meer bijzonde re ruimten: boven de garage bevinden zich een woon- en slaapkamer met een bed uit 1924. „De auto van de dokter stond beneden in een verwarmde garage, zijn chauffeur woon de erboven in een kleine, onverwarmde ruimte", zegt Luc. De familie Kwee heeft het huis, aan de hand van originele bouwtekeningen, zoveel mogelijk in de originele staat teruggebracht. De oorspronkelijke muziekkamer wordt weer als zoda nig gebruikt (Luc speelt vleugel en Lotte hobo), metalen kozijnen zijn vervangen door hout werk, onder strakke beplating kwamen fraaie paneeldeuren tevoorschijn, maar bijvoorbeeld de granitovloeren bleken onherstelbaar beschadigd. „Daar hebben we toen maar parket over gelegd", zegt Colette. „Ook hebben we het huis comfortabeler gemaakt, vooral ten aanzien van sanitair en de keuken. Maar het blijft in alle opzichten een oude woning, dus moeten we bijna het hele jaar stoken, is er altijd wel onderhoud te doen en zijn de timmer man en schilder hier vaste gasten."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 115