Amerikanen martelen in het geniep ««•sr Boete 220.000 dollar voor verspreiden liedjes Ontkenningen van Bush ten spijt maken VS zich schuldig aan marteling. Minister ontketent rel over reuzen baby's Ierland legt roken verder aan banden www.autovermeulen.nl Dodental vliegramp Congo loopt op Eerste slachtoffer in strijd tegen illegale distributie via internet. 1 O Zaterdag 6 oktober 2007 PZC door onze correspondent Frank Hendrickx WASHINGTON - President Bush klonk een jaar geleden overtui gend. „De VS martelen niet", be zwoer hij. „Ik heb het nooit toege staan en ik zal het nooit toestaan." Het Witte Huis bleef die bood schap deze week herhalen, zelfs na dat de New York Times geheime juridische memo's openbaarde die 'vergaande verhoortechnieken' sanctioneren. Onderkoeling, klappen in het ge zicht, langdurig afzondering en het simuleren van verdrinkings dood; het mag allemaal. Een woordvoerder van Bush bevestig de het bestaan van de documen ten. Maar ook hij hield vol: „We martelen niet." Het Witte Huis zit al sinds 2001 in een spagaat. Aan de ene kant denkt de regering dat gruwelijke verhoortechnieken zijn toegestaan om terreuraanslagen te voorko men. Vice-president Dick Cheney noemde het simuleren van een verdrinkingsdood bij een terreur verdachte bijvoorbeeld een 'no-brainer', een vanzelfsprekend heid, zolang het Amerikaanse le vens kan redden. Anderzijds mag het geen martelen heten, want dat is strijdig met de grondwet. Om die reden wordt de definitie van martelen al ruim zes jaar opgerekt. Het beruchtst is de 'martelmemo' van 1 augustus 2002. Deze is opge steld door de juridisch adviseur van Bush, John Yoo, tegenwoordig collega van Ayaan Hirsi Ali bij een denktank in Washington. In die memo werd gesteld dat er pas van martelen gesproken mag worden als de veroorzaakte pijn vergelijk baar is met 'ernstige fysieke ver wondingen, zoals orgaanfalen, be schadigde lichaamsdelen of de dood'. Op mentaal vlak gold vol gens Yoo dat er alleen van marte len sprake is als het psychologi sche ongemak 'maanden, zelfs ja ren' voortduurt. De memo met de nieuwe definitie van martelen was lange tijd alleen in kleine kring bekend. Zelfs het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken had er geen weet van. In 2004 berispten de Amerika nen Turkije nog, omdat het land martelpraktijken zou gebruiken als 'Amerikanen hanteren methoden die ze Turkije en andere landen verwijten' onderkoeling, schijnexecuties, het onthouden van slaap en voedsel en het langdurig laten zitten in een stressvolle houding. China, Iran, Jordanië en Myanmar wer den om dezelfde redenen bekriti seerd. De Amerikaanse diploma ten wisten niet dat Bush die prak tijken in het diepste geheim legaal had verklaard. Het bestaan van de memo lekte uiteindelijk uit, zoals bijna alles zou uitlekken, omdat er binnen het Amerikaanse leger en het mi nisterie van Justitie vanaf het be gin grote weerzin bestond tegen het toestaan van martelen. Militai ren vreesden dat het tot vergelding zou leiden op gevangen Ameri kaanse soldaten. Ook waarschuw den generaals dat het toestaan van dergelijke methodes 'de trots, disci pline en het zelfrespect van de troepen' zouden aantasten. Veel ju risten binnen het ministerie meen den dat de 'vergaande verhoortech nieken' simpelweg illegaal waren. Onder grote politieke druk werd de 'martelmemo' op 30 december 2004 ingetrokken. De gebruikte formuleringen berustten op een vergissing, verklaarde het Witte Huis. Martelen is 'onverenigbaar' met de Amerikaanse waarden, heette het. Daarmee leek de zaak afgedaan, maar een paar maanden na de publieke boetedoening in mei 2005 werd een nieuwe martel memo ondertekend door Bush' trouwe vriend Alberto Gonzales, de destijds kersverse topman van het ministerie van. Justitie. Bijna niemand wist ervan, totdat de New York Times de memo deze week openbaar maakte. In Washington is woedend gerea geerd op de onthulling. De Demo cratische senator Patrick Leahy meent dat Bush 'een geheim regi me' heeft gecreëerd waarin hij zijn eigen wetten hanteert. „Hij denkt boven de wet te staan." Bij Amerikaanse bondgenoten zal het onbehagen ook zijn toegeno men. Volgens de New York Times maken de geheime memo's het ook mogelijk om nieuwe geheime CIA-gevangenissen in het buiten land te openen. Dat zou nooit meer gebeuren, beloofde Bush een jaar geleden nog plechtig. Wij staan voor u klaar, komen onze afspraken na en handelen schademeldingen af zoals het hoort. Voor ons is dat heel gewoon. Wij zijn er trots op dat klanten met een autoverzekering ons daarvoor een dikke 8 als rapportcijfer geven. Goed voor een eerste plaats in het onderzoek van vergelijkingssite Independer. Ook onze woonverzekering is onlangs als beste beoordeeld. En als klap op de vuurpijl is ons totaalpakket de voordeligste keus volgens de Consumentenbond. Wat dat laatste betreft: wist u dat u met een autoverzekering van ZLM en twee verzekeringen uit ons Gezinspakket, 8% korting ontvangt op al uw verzekeringen? Kijk voor meer informatie op www.zlm.nl, bel tijdens kantooruren naar 0113 - 238 880 of neem contact op met uw ZLM adviseur. GEWOON GOED verzekeringen ROME - De Italiaanse minister van Economische Zaken Padoa-Schio- ppa heeft een rel veroorzaakt met uitspraken over 'bamboccioni' (reuzenbaby's). Hij wil mannen van boven de dertig die nog bij hun moeder wonen een bijdrage van 1000 euro geven als zij op zich zelf gaan wonen. Veel politici stel den gisteren dat hij te weinig res pect toont voor jongeren die werk noch huis kunnen vinden. DUBLIN - Ierland, dat de strengste antirookwetten van de Europese Unie kent, neemt nieuwe maatre gelen om het roken verder terug te dringen. Winkels mogen in de na bije toekomst sigaretten en andere tabakswaren niet meer openlijk in de schappen hebben en ook bin- nenreclame wordt verboden. Dat heeft minister van Volksgezond heid Mary Harney gisteren laten weten. Pearyweg 6, Goes, 0113-561812 KINSHASA - Het dodental door de vliegramp die zich donderdag vol trok in de Democratische Repu bliek Congo is opgelopen tot zeker 52. Dit liet het Congolese ministe rie van Humanitaire Zaken giste ren weten. Het dodental kan nog verder oplopen, als meer informa tie binnenkomt uit ziekenhuizen en van de plek des onheils in een buitenwijk van de hoofdstad Kins hasa, aldus een zegsman. LOS ANGELES - Een 30-jarige Ameri kaanse vrouw is donderdag veroor deeld tot een boete van 220.000 dollar voor het downloaden en ver spreiden van 24 liedjes op inter net. De vrouw is het eerste slachtoffer van de strijd die de muziekindus trie heeft aangebonden met de ille gale distributie van muziek via het internet. De gezamenlijke platen maatschappijen hebben in totaal 26.000 mensen aangeklaagd voor dit vergrijp. De vrouw weigerde, in tegenstel ling tot een groot aantal andere aangeklaagden, eerder een schik king van een paar duizend dollar. Zij hield zelfs tot het bittere eind haar onschuld vol. Haar advocaat bepleitte voor de jury dat het on mogelijk te bewijzen viel wie de desbetreffende liedjes via Kazaa had verspreid. Het kostte de jury vijf uur om tot een unaniem oordeel te komen. De vrouw komt er relatief goed vanaf In de gedeelde Kazaa-folder op haar computer zijn in totaal 1702 liedjes aangetroffen. De mu ziekindustrie hoopt met dit eerste vonnis een duidelijk signaal af te geven aan de consument dat het il legale downloaden en distribueren van muziek niet mag. Muziekindustrie bindt strijd aan met illegaal downloaden en ver spreiden van liedjes via het inter net. Daarvoor zijn 26.000 men sen onaangekleed.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 10