Dagtrip door Straat van n Prisma v33 L PZC Zaterdag 6 oktober 2007 Ceuta is met steun van de EU schitterend opgeknapt. Elke ochtend worden de natuurstenen straten glimmend schoon gespoten. Gibraltar Voor wie genoeg heeft van het strand aan de Spaanse Costa del Sol, is een dagtrip aan Gibraltar en Ceuta de moeite waard. door Martijn den Hollander foto's Jacolien Westrate De twee steden aan weerszij den van de Straat van Gi braltar hebben, naast hun aangename klimaat, zeker één ding gemeen: je zult er niet snel verdwalen. Beide zijn gebouwd op een schiereiland van amper 1,5 ki lometer breed en 5 kilometer lang. In Gibraltar is de rots een altijd aanwezig oriëntatiepunt en in Ceu ta is de zee nooit ver weg. Gibraltar laat zich het best te voet en met de bus verkennen. Vanuit het centrum is in principe alles te voet bereikbaar. De weg naar de top is eenvoudig te vinden: laat Main Street met zijn vele taxfrees hops achter je, volg de bordjes to apes en zo lang je omhoog gaat, ga je de goede kant op. In een mum van tijd heb je een geweldig uit zicht over de stad en de Baai van Gibraltar. Voor wie geen tijd heeft voor de voettocht zijn er ook alternatie ven. Zo is er een kabelbaan, maar de Rock Tour - met gids - is het meest aantrekkelijke alternatief Vanuit Main Street vertrekken op vier plaatsen taxibusjes naar na tuurreservaat The Upper Rock. Een rondrit van ongeveer twee uur voert langs de St. Michael's Grot, in het wild levende berber apen, een eeuwenoud Moors kas teel en een labyrint van militaire tunnels in de rots. Bij de ingang van het reservaat herinnert een monument met twee pilaren de toerist eraan dat hij historische grond betreedt. De rots en de berg Monte Hacho bij Ceuta vormen sa men de Zuilen van Hercules, in de oudheid gezien als het einde van de wereld. Wie de rots alleen van de buitenkant bekijkt, doet zich zelf tekort. De altijd aanwezige ber berapen zijn een leuke gratis attrac tie, maar de grotten en de in de achttiende eeuw uitgegraven Great Siege Tunnels zijn waar voor hun geld. De Monte Hacho, het andere deel van de Hercules-zuilen, is te berei ken via een fast ferry van Algeciras naar de Spaanse enclave Ceuta en kost vijftien euro, ruim de helft goedkoper dan een enkele reis naar het Afrikaanse continent. Al leen de drie kwartier durende over tocht is al geweldig. Met een beetje geluk, kom je zelfs dolfijnen tegen. Of die er zijn, hangt af van het jaar getijde. Informeer goed bij de VW voor je met de vriendelijke gids in zee gaat. Bijna de hele stad Ceuta is met steun van de EU schitterend opge knapt. Elke ochtend worden de na tuurstenen straten glimmend schoon gespoten. Maar wat het meest opvalt, is dat alle musea gra tis zijn, met dank aan de EU. Paseo del Revellin overtreft de Gibraltarese Main Street. Be halve een bakker, boekhan del en een supermarkt zijn er maar weinig normale winkels te vinden. Maar de stad heeft geluk kig meer te bieden dan taxfree schoenen, parfums en camera's. Het meest in het oog springend is Parque Maritimo del Mediterra- neo, een enorm zwemparadijs, dat een beetje overdadig aandoet met verschillende mooie stranden op loopafstand. Wie daarna nog tijd heeft, kan op deze dag nog nét even Marokko in. Een kwestie van de bus naar de grens nemen, een stempel in je paspoort laten zetten en lopen. Als de grens gepasseerd is, zijn er opeens overal Marokkaanse jonge tjes. „Een euro. Alstublieft. Eén eu- rootje maar." Welkom in Afrika, zelfs hier heb je nog een luxeprobleem: een zee van lichtblauwe, bijkans antieke Mercedes taxi's, waaruit je er een moet kiezen als je bijvoorbeeld naar de Medina (oude stad) van Tétouan wilt gaan om te winkelen. In het Britse Gibraltar en het autonome Ceuta doet men niet mee aan een Europa zon der grenzen. Laat uw paspoort dus niet op de hotelkamer lig gen. De voordelige ferrytickets (al leen voor voetpassagiers) zijn in Algeciras bij elke balie van el ke maatschappij te verkrijgen. Het is hier overigens wel han dig als u Spaans spreekt. y Gibraltar, Ceuta en Tétouan op internet: www.gibraltar.gov.gi (klik op tourism), www.ceu- ta.es, ville.tetouan.free.fr Inter actieve plattegrond van Gibral tar: dotcom.gi/map Vanaf het Parque Maritimo del Mediterraneo is bij helder weer aan de over kant van de 'Straat' de rots van Gibraltar zichtbaar. Gibraltar (Gr. Brittanniëh^p^' infographic.JD SPANJE Algeciras Gibraltar (Gr. Brittannië) Ceuta In; (Spanje) I Rots van Gibraltar (426 mtr) m Bebouwing

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 103