Pareltjes van Het wijnparadijs verdort v30 Lusten en lasten van de Unesco Werelderfgoedlijst Zaterdag 6 oktober 2007 PZC We rijden door de heuvels van de Barossa Valley in het zuiden van Australië. Een paar honderd kilome ter verderop moet de man wonen die we zoeken. Het is een mooie rit, maar dat is hier geen uitzondering. En hoewel het voorjaar net voorzichtig is begonnen, loopt de tem peratuur aangenaam op. De Barossa Vallei is een zeer bekende wijnstreek. Al rijdend kom je vanzelf in een vinologische stem ming. We rijden door de Penfolds-landerijen, langs de Wolf Blass-wijngaarden en over de glooiende Cawarra-heuvels. Het kan niet anders of je krijgt een enorme zin in een klein glaasje rood met een verfijnd kaasplankje erbij. Halverwege wordt de verleiding te groot. In Angaston een culinaire tussenstop. Heer lijk. Overigens valt het me wel op dat de wijnranken er nogal uitge droogd en mistroostig bijstaan. Ik ben geen expert en natuur lijk is de druivenpluk nog ver weg, maar toch. Eenmaal de Barossa Valley uit, kom je vrijwel meteen in het 'Riverland'. Het van oorsprong waterrijke gebied rondom de langste rivier van Australië, de Murray River. Langzamerhand begint ook hier de droogte zich aan je op te dringen. 'River land', allemaal mooi en wel, maar eigenlijk zie je alleen maar drooggevallen rivierbeddingen en troosteloos verdorde boom pjes. Vruchtbaar is wel het laatste waaraan je hier denkt. De streek is rijk aan afstammelingen van emigranten. In de ja ren vijftig kwamen ze uit onder andere Duitsland, Engeland en ook Nederland. Op zoek naar I een betere toekomst. Ik krijg de Ik ben Nostradamus indruk dat die emigranten een niet, maar hier hard bestaan hebben geleid. Maar ook een vrijgevochten be gaat iets fout staan. Baas van je eigen leven. Klinkt goed, maar er is een keer zijde. Dit prachtige wijn- en watergebied lijkt ten dode opge schreven. Ik ben Nostradamus uiteraard niet, maar dat hier iets fout gaat, kan iedereen zien. In de gebieden die het water voor de streek leveren, heeft het al twaalf jaar niet fatsoen lijk meer geregend. De hoeveelheid water die men nu per huis houden mag gebruiken, is gereduceerd tot 10 procent van wat het ooit was. Tuinen worden besproeid met rioolwater. En dat ruik je. Geen druppel wordt gemorst. En als je oppert het grondwater op te pompen, barst iedereen in lachen uit. Dat water is door de chemicaliën die al tientallen jaren in de wijn bouw worden gebruikt zo giftig, dat het onbruikbaar is gewor den. Dit prachtige gebied blijkt een streek op de rand van de totale uitdroging. Het leven wordt er met de dag moeilijker. Men schat dat de helft van alle wijn- en fruitgebieden dit jaar niet meer besproeid kan worden en dus niets zal opleveren. Dus verdwijnen de banen en wordt de broekriem verder aange haald. De bewoners zijn nog steeds trots op hun onafhankelijkheid in het vrije Australië, maar de droogte staat ze tot aan de lip pen. Straks is de laatste druppel hier verdampt en trekt men massaal naar de streek waar het water nog wel stroomt. Tot het ook daar is verdwenen. En dan? Terug naar Europa, hoor je sommigen al fluisteren. Tja... Elke ochtend zie je de macabere voorbode van rampspoed langs de kant van de wegen. Dode kangoe roes, groot en klein. Aangere den omdat ze te dichtbij ko men in een po ging nog iets te eten en drin ken te vinden. Emigranten naar Australië waren destijds dappere avon turiers. Maar het lijkt er op dat, hoe noem je dat met voet bal ook al weer? Oh ja, dat de thuisblijvers uiteindelijk misschien toch gelijk zullen krijgen. Twaalf Tsjechische monumenten staan al op de Werelderfgoedlijst van de Unesco. Nog eens elf staan op de wachtlijst. In Tsjechië hoefje niet lang te zoeken naar een monumentaal gebouw. infographic: CRW De Werelderfgoedlijst van de Unesco wordt regelmatig ge noemd in reispublicaties, meestal in combinatie met bij zondere historische monumen ten (al kan het ook om ander erfgoed gaan zoals natuurpar ken). Er staan inmiddels ruim 800 na- tuur- en cultuurmonumenten op de Unesco-lijst. Zonder uit zondering zijn het monumen ten van nationale trots en vaak ook wereldwijd bekende attrac ties. In Nederland staan onder meer het voormalige eiland Schokland, de Nieuwe Holland se Waterlinie en de molens van Kinderdijk op de lijst. Op de lijst komen, is een presti gekwestie maar geen onver deeld genoegen. Er is een posi tieve kant: een plaats op de top 800 van de Unesco garan deert een vrijwel ononderbro ken stroom toeristen die de na tionale bezienswaardigheid ko men bezoeken en dus geld in het laatje brengen. De keerzij de is dat een plaats op de lijst een land verplicht zich te hou den aan nauwgezette regels. En het verplichte onderhoud van de monumenten is vaak duur. door Jan Willem Veenhof foto's CPD Natuurlijk, van Praag wisten we het al. Het hele histori sche stadshart staat al van af 1992 op de werelderfgoedlijst van de Unesco. Want het Wences- lasplein, de Karelsbrug, het oude stadsplein, de Praagse Burcht, de joodse wijk Josefov, de synagogen, de barokke paleizen, de kerken, de Vituskathedraal, het Nationaal Theater en de middeleeuwse steeg jes: het blijven architectonische pa rels. Praag is een geweldige toeristische trekker in een prachtige natuurlij ke setting, gedrapeerd tussen de heuvels waar de rivier de Moldau zich gracieus een weg doorheen slingert. We gingen deze keer ech ter de provincie in, naar Moravië, in het middenzuiden van het land, waar plaatsen als Tele en Tre ble liggen. Minstens even mooi als Praag, maar een slag rustiger en veel minder commercieel. Voor we naar Zuid-Moravië door rijden, komen we eerst langs Kut na Hora, op een kleine zeventig ki lometer van Praag en sinds 1996 op de Unesco-lijst. Waarom? Dat zie je meteen als je door dit stadje loopt, dat groot geworden is met zilverindustrie. Kutna Hora wordt wel klein Praag genoemd, omdat het mijnwerkers stadje een sterke gelijkenis ver toont met de Praagse hoofdstad. Praag heeft de beroemde Karels brug over de Moldau, vol stand beelden. Kutna Hora heeft óók een brug met standbeelden. Praag heeft de St. Vituskathedraal, naast de Praagse burcht, Kutna Ho ra heeft de St. Barbarakathedraal, aan het einde van de brug, van waar je een mooi overzicht over de stad hebt. In beide gevallen te kende architect Peter Parler voor de kathedralen. „Dat was een naam die eigenlijk voor zichzelf sprak", vertelt gids Milos Curik, als we over de brug naar de St. Barba rakathedraal lopen. „Petrus bete kent rots en Parler is het Franse woord voor spreken. Met andere woorden: met zijn naam Peter Par ler maakte de architect duidelijk dat de kathedralen voor zichzelf moesten spreken." En spreken dóét de immense gotische kerk. De diepste mijnen ter we reld (500 meter diep) wa ren hier in Kutna Hora in de middeleeuwen te vinden. De kompels die er in afdaalden om zil vererts te winnen voor de toen ge bruikte zilvermunten, waren vaak gewoon bang. Santa Barbara werd de patrones, de beschermheilige die de kompels aanriepen om hen onder de grond te beschermen. Die sterke verbondenheid tussen het werk in de mijnen en geloof zie je ook terug in de St. Barbaraka thedraal. Prachtige afbeeldingen van Santa Barbara in glas-in-loodramen staan er naast een standbeeld van een mijnwerker die, vanaf een pi laar in het middenschip van de Een beeld van het interieur van de Nieuwe Synagoge van Treble. OOSTENRIJK De joodse begraafplaats in Treble.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 100