Buitenland 'Ik zoek liever een ander baan' tr VN-missie Myanmar 'geen succes' In Turkije vermoord echtpaar kende daders De Subaru-dealer laat u niet met lege handen vertrekken Akkoord Bhutto 3200 mijnwerkers via goederenlift naar de oppervlakte gehaald. Generaal Than Shwe wil oppositieleidster Suu Kyi ontmoeten. (na een proefrit in de nieuwe Justy) kipliNq m PZC Vrijdag 5 oktober 2007 I 9 Mijnongeluk Zuid-Afrika Liftschacht nr. 1 Ventilatieschacht Ingesloten mijnwerkers Lift- schacht nr. 2 2.225w JT ventilatoren nieuwe mijn tot diepte van 3.566m 300 km JOHANNESBURG - Het mijnongeluk in het Zuid-Afrikaanse Carletonvil- le, nabij Johannesburg, is goed af gelopen. Alle 3200 arbeiders die twee kilometer onder de grond vastzaten nadat een personeelslift uitviel, zijn ongedeerd met een goederenlift naar boven gebracht. Op last van de overheid is de mijn zes weken dicht voor reparatie en onderzoek. Pas als de lift is gerepa reerd en de toestand veilig is be oordeeld, mag de mijn weer open. Een deel van de mannen en twee honderd vrouwen zat ruim dertig uur vast. Er was geen licht en de Infographic: ANP Bron: AFP ventilatiesystemen werkten steeds slechter. Een aantal mijnwerkers werd met uitputtingsverschijnse len naar ziekenhuizen gebracht. De personeelslift raakte onbruik baar nadat een luchtdrukleiding het begaf Een vijftien meter lange en 70 centimeter dikke pijp viel door de liftschacht naar beneden. Daarbij raakte niet alleen de staal constructie van de schacht bescha digd, maar ook stroomkabels. Via de goederenlift konden elke twintig minuten 75 mensen naar boven worden gebracht. De opera tie duurde de hele dag. Volgens de directie van de Harmony Gold Mi ning Co. waren de kompels op geen enkel moment in gevaar. Wel werden later op de dag brood en water naar beneden getransporeer- Geredden verlaten de goederenlift. den werden ambulances opgeroe pen. Mijnwerkers die boven aankwa men konden hun emoties vaak niet de baas. Er werd gedanst, ge zongen en gelachen, maar anderen vloekten en huilden. „Wij gingen bijna dood. Ik zoek liever een an dere baan", riep een mijnwerker. „Sommigen waren bang, maar wij hielpen hen te kalmeren. We heb- foto Schalk van Zuydam/AP ben in het donker zitten praten en wachtten onze beurt af tot we naar boven konden", zei een ande re kompel. „Ik ben erg blij. Ik ben veilig, God zij dank." De voorzitter van de mijnwerkersbond, Senzeni Zokwana, wil dat een tweede per soneelsuitgang verplicht wordt in alle mijnen. De eigenaar van de mijnen ontkent geruchten dat het onderhoud te wensen over liet. ISLAMABAD - - De voormalige Paki staanse premier Bhutto heeft giste ren een akkoord over nationale verzoening bereikt met president Musharraf. Het akkoord moet de weg bereiden naar een overeen komst over het delen van de macht. NEW YORK - De missie van VN-ge- zant Ibrahim Gambari naar Myan mar, het vroegere Birma, was 'geen succes'. Dat heeft VN-baas Ban Ki-moon gezegd. Volgens hem heeft Gambari de juntalei ders 'in de meest duidelijke be woordingen' zijn mening gegeven over het bloedig neerslaan van ac ties voor democratie. Gambari ver liet Myanmar dinsdag na een vier daags bezoek. Hij sprak niet alleen de juntaleden maar ook oppositie leidster Aung San Suu Kyi. Van daag zal hij de VN-Veiligheidsraad informeren over de resultaten van zijn reis. Juntaleider generaal Than Shwe gaf via de media in Myan mar aan dat hij zelf een ontmoe ting wil met Aung San Suu Kyi. Zij moet dan wel eerst haar oppositie tegen het bewind staken. China, bondgenoot van Myanmar, heeft de missie van Gambari gepre zen. Zijn beraad met juntaleden was 'een positieve stap om rust te rug te brengen in de regio'. Het bewind heeft laten weten dat er sinds eind vorige week 2000 mensen zijn opgepakt. Volgens de oppositie zijn dat er zeker 6000 mensen gearresteerd. De Franse ambassadeur in Myanmar, Jean Pierre Lafosse, repte gisteren over nachtelijke razzia's en invallen in kloosters. Maatschappelijke organisaties als Milieudefensie en de vakcentrale FNV roepen vandaag in een adver tentie in de Volkskrant Nederland se en Europese bedrijven op om onmiddellijk hun handel met Myanmar te staken. Ook willen ze dat Nederland de handel met het land verbiedt. Minister van Buiten landse Zaken Verhagen schreef gis teren aan de Tweede Kamer dat meer en aangescherpte sancties te gen Myanmar internationaal op politieke en technische bezwaren stuiten. Nederland poogde tever geefs Europese aangescherpte sanc ties al deze week te laten ingaan. uit»oot Hij staat nog maar net bij de dealer, dus u kunt 'm nü proberen. De nieuwe Subaru Justy. Ruim, de zuinigste en de laagste C02-uitstoot in z'n klasse. En dat alles al vanaf 10.995,-' inclusief airco. Ga snel naar de Subaru-dealer voor een proefrit. En het mooie is: u gaat niet met lege handen naar huis, want na de proefrit belonen we u met een originele Kiplingtas'. Er is er vast wel één die perfect past bij uw nieuwe Justy. Kijk voor meer informatie op subaru.nl. A Make a Statement. Drive Subaru. Think. Feel. Drive. SUBARU Vraag naar de voorwaarden bij de dealer. Prijs incl. BTW/BPM, excl. kosten rijklaar maken en verwijderingsbijdrage. Gem. verbruik en C0?: 5,01/100 km, 20,0 km/1, C02 118 g/km. Wijzigingen voorbehouden. Importeur: Subaru Benelux, tel (023) 751 91 00. info@subaru.nl. Auto Vermeulen - Pearyweg 6, Goes - (0113) 56 18 12 door onze correspondent Jessica Maas ISTANBUL - Het gepensioneerde Ne derlandse echtpaar dat in hun wo ning in Zuid-Turkije vermoord is aangetroffen, kende de daders waarschijnlijk. Er zijn geen sporen van braak aangetroffen in het huis en het lijkt erop dat de 79-jarige Robert Klaarmond en zijn 71-jari- ge vrouw Ann nog thee hebben ge dronken met de daders. Het echtpaar werd woensdag dood aangetroffen in hun woning in het dorpje Yesilbayir/Duaci, vlakbij Antalya. Vermoedelijk werd het stel vijf dagen daarvoor vermoord. Autopsie heeft inmid dels uitgewezen dat ze niet zijn doodgeschoten maar door een klap met een zwaar voorwerp, ver moedelijk een klauwhamer, om het leven zijn gebracht. De politie gaat uit van een uit de hand gelopen roofoverval. De kluis stond open, maar toch lijkt er niets uit de villa te zijn meege nomen. De politie kijkt nu of de bankrekeningen van de slachtof fers zijn geplunderd. De Neder landse consul Jaap Koedood is gis teravond samen met een recher cheur van de KLPD naar Duaci ge reisd om zich te laten informeren over het politieonderzoek. Robert en Ann Klaarmond woon den sinds drie jaar in een zelfge bouwde villa in Duaci. In het drie duizend zielen tellende dorp is ge schokt gereageerd op de moorden. Volgens dorpshoofd Adnan Erdo- gan leefde het echtpaar een terug getrokken bestaan. „Ik kende ze zelf niet, maar iedereen is ge schrokken", zei hij. Ook in Anta lya is men onthutst, aldus hono rair consul en zakenman, Savas Ti- tiz. „Er wonen veel Nederlanders in deze streek en er zijn nooit pro blemen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 9