Binnenland Felle kritiek grieft Maxima NEDERLAND IS TE KLEIN Vloeimans krijgt een Jazz Edison Bijbelgenootschap overweegt simpele vertaling Kamer pleit voor afschaffen dienstplicht Turkse Nederlanders Onderscheiding ook postuum toegekend aan Michael Brecker. Prinses: uitspraak dat 'de' Nederlander niet bestaat positief bedoeld. El DE KYRON: DE SUV MET BIJTELLING OVER MAAR 28.995,- Shell vervolgd voor verzwijgen gifwolk Verkeer loopt vast op ring Amsterdam Scheepvaartverkeer op de Waal hervat Ozongat boven Antarctica krimpt 6 I Vrijdag 5 oktober 2007 PZC HILVERSUM - Eric Vloeimans, Mi chael Brecker, Silje Nergaard, Wen de Snijders en Weather Report hebben een Edison Jazz/World Award 2007 gewonnen. De prijzen worden op 6 november uitgereikt tijdens het Edison Jazz/World Music Awards Gala in Eindhoven. Trompettist Eric Vloei mans wint zijn Edison in de cate gorie Jazz Nationaal voor zijn al bum Gatecrashin'. De begin dit jaar overleden Amerikaanse saxofo nist Michael Brecker valt met zijn album Pilgrimage ook in de prij zen en ontvangt een Edison in de categorie Jazz Internationaal. De Noorse zangeres Silje Nergaard ontvangt de prijs in de nieuwe ca tegorie Jazz Vocaal voor het album Darkness Out Of Blue. Wende Snijders krijgt haar tweede Edison, dit keer in de categorie World, voor haar album La Fille Noyee. De dvd Live at Montreux 1976 van Weather Report wordt beloond in de categorie dvd. De Edison, de Nederlandse prijs voor geluidsdragers van bijzondere kwaliteit, wordt sinds i960 uitge reikt. door Hans Jacobs LJUBLJANA - Prinses Maxima is ge schrokken van de felle kritiek waar mee haar toespraak over 'de Neder landse identiteit' vorige week is ontvangen. Geert Wilders deed haar woorden bij de presentatie van het rapport Identificatie met Nederland zelfs af als 'politiek cor recte prietpraat'. Op het vliegveld van Ljubljana, waar Maxima en Willem-Alexan- der gistermorgen hun driedaagse bezoek aan Slovenië afsloten, ver dedigde de prinses haar woorden. „Ik heb uit persoonlijke ervaring gesproken, mijn woorden waren geen reactie op het rapport", zei Maxima. „Nederland is veel te veelzijdig om in één cliché te vatten. 'De' Neder lander bestaat niet," zei de prinses vorige week maandag in Den Haag. Tijdens haar kennismaking met haar nieuwe vaderland had ze het voorrecht 'heel veel te zien, te ho ren en proeven van Nederland', maar: ,,'de' Nederlandse identiteit? Nee, die heb ik niet gevonden", concludeerde Maxima. „Dat is juist zo mooi aan Neder land", stelde ze gisteren. „Neder land biedt ruimte aan verscheiden heid: Limburger en Amsterdam mer, protestant en katholiek, koop man en dominee, fan van Ajax of Feyenoord. Maar wij voelen ons toch allemaal Nederlander, dank zij die verscheidenheid kunnen we één blijven. Dat is in andere landen helemaal niet zo vanzelf sprekend", verduidelijkte de door de kritiek geraakte Maxima. Vorige week zei ze ook: „Neder land is: grote ramen zonder gordij nen, zodat iedereen goed naar bin nen kan kijken. Maar ook: hechten aan privacy en gezelligheid. Neder land is: één koekje bij de thee. Maar ook: enorme gastvrijheid en warmte." De opmerking over het ene koekje, als symbool van zuinig heid, is haar kwalijk genomen. „Ik heb er veel commentaar op gekre gen." Ze had het echter niet be doeld als kritiek, maar als illustra tie. „Ik wilde het tegenoverge stelde zeggen." De prinses: „Neder land is juist heel warm en gastvrij. Ik ben met open armen ontvan gen. Daarom voel ik me ook zo thuis in Nederland", vervolgde ze haar verdediging en uitleg. „Jam- IV* De toespraak van Maxima waarin ze zei dat 'de' Nederlander niet bestaat, is volgens haar verkeerd begrepen. „Dankzij die verschei denheid kunnen we één blijven." mer, zo'n discussie", meende prins Willem-Alexander, die woensdag in een toespraak over Europa en de Europese Unie het onderwerp 'nationale identiteit' ook aan sneed. Hij vond dat de eigen iden titeit door de Europese integratie een extra dimensie krijgt, het bete kent een versterking en geen ver zwakking daarvan. Het prinselijk paar, dat het bezoek aan Slovenië afrondde met een wandeling door Ljubljana, beloof de de Slovenen terug te zullen ko men. „Dit was onze eerste keer hier, maar niet de laatste keer", al dus Willem-Alexander. Het bezoek moest duidelijk maken dat Slovenië, dat binnenkort het EU-voorzitterschap op zich neemt, 'er helemaal bij hoort'. Wil lem-Alexander: „Dat we een geza menlijke toekomst hebben." zie ook www.royalblog.nl HAARLEM - Het Nederlands Bijbel genootschap (NBG) onderzoekt de mogelijkheid van een simpele vertaling van de Bijbel. Vertalers experimenteren met proefvertalin- gen van stukken Bijbeltekst in een voudig Nederlands. Het NBG be sluit eind november of het project haalbaar is. Een eenvoudige vertaling richt zich vooral op mensen die moeite hebben met lezen en schrijven. Met de Startbijbel zijn eerder al de len van de Bijbel in eenvoudige taal omgezet, maar deze uitgave met plaatjes is vooral in gebruik voor kinderen. „Voor volwassenen gelden andere criteria, zoals een andere lay-out", zegt de woord voerster. van het NBG Vertalers van het NBG hebben als proef delen uit 1 Koningen, Psal men en 1 Korintiërs omgezet in eenvoudig Nederlands. Ze kregen hulp van BureauTaal, dat zich in zet voor begrijpelijker Nederlands. De Nieuwe Bijbelvertaling (NBV), die drie jaar geleden uitkwam, is voor de meer geoefende lezer. Toch is dat niet de reden om nu aan een simpele vertaling te wer ken. De NBV is al eenvoudiger dan andere vertalingen, stelt het NBG. Maar het kan nog eenvoudiger wat betreft tekststructuur, woordge bruik en kortere zinnen. DEN HAAG - Een grote meerderheid van de Tweede Kamer wil dat mi nister Verhagen van Buitenlandse Zaken met de Turkse regering gaat onderhandelen over afschaffing van de dienstplicht voor Neder landse Turken met een dubbele na tionaliteit. De CDA-bewindsman vindt dit onnodig. Volgens Verhagen brengt de Turkse nationaliteit verplichtin gen met zich mee, waar de betrok kenen zelf verantwoordelijk voor zijn. De Kamerleden hebben hier bezwaar tegen, omdat de Turkse regering het vaak niet toestaat dat mensen hun nationaliteit opgeven als ze nog geen dienstplicht heb ben vervuld. Volgens CDA, PvdA en de PW is de dienstplicht slecht voor de inte gratie van Turken in Nederland. PW en WD willen dat de Neder landse Turken hun Turkse nationa liteit opgeven. Alle Turkse mannen moeten in Turkije in dienst, ook al hebben ze meerdere nationaliteiten. De man nen moeten in ieder geval drie we ken dienen, de andere achttien maanden kunnen ze afkopen voor ruim 5.000 euro. Turkse Nederlanders kunnen tot hun 38ste levensjaar uitstel aanvra gen. Willen ze daarna de achttien maanden afkopen, dan stijgt de af koopsom naar meer dan 7.500 eu ro. Een stijlvol design. Krachtige common-rail dieselmotoren. Een ongekend ruim interieur en een rijke standaarduitrusting... De nieuwe SsangYong Kyron, op basis van betrouwbare Mercedes-Benz techniek, is in élle opzichten een imposante SUV. Hij kan zich moeiteloos meten met de meeste leaseauto's in het hogere segment. Behalve als het om fiscale bijtelling gaat. Want met de Kyron bent u Den Haag te slim af en bespaart u door de lage instapprijs al gauw duizenden euro's per jaar! MOERDIJK - Het Openbaar Ministe rie zal Shell Moerdijk vervolgen voor het verzwijgen van een wolk van ïooo tot 2000 kilo zeer explo sief etheenoxide die op 31 maart 2004 vrijkwam. Bedrijven zijn ver plicht uitstoot boven de 100 kilo etheenoxide te melden bij de pro vincie. AMSTERDAM - Het verkeer op de ring Amsterdam is gisteren in de avondspits vrijwel volledig vastge lopen. Belangrijkste oorzaak daar van waren ongevallen op de A8 en op de A9. Een woordvoerder van de ANWB sprak van een 'verkeer- sinfarct'. TIEL - De scheepvaart op de Waal bij Tiel is gistermiddag hervat. De doorvaart was gestremd omdat een met zoetstof gevulde contai ner woensdag overboord sloeg bij een aanvaring tussen twee sche pen. De container is nog niet ge vonden, maar vormt geen gevaar meer voor het scheepvaartverkeer. DE BILT - Het ozongat boven Ant arctica is zo'n 30 procent kleiner dan de recordgrootte van vorig jaar. Volgens metingen van de ESA-satelliet Envisat was het ozon- tekort 27,7 miljoen ton. Volgens het KNMI is het nog onduidelijk of de ozonlaag zich herstelt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 6