Economie s over de grens bouwen Barclays is nu zelf een overnameprooi Huwelijkse voorwaarden zijn niet gebruikelijk Raad Detailhandel wil vraagstuk koopzondagen lokaal regelen Sloecentrale Vlissingen-Oost Glaasje appelsap wordt fors duurder Palm wortelt zich ook in Verenigde Staten Minima kunnen eigen risico herverzekeren Philips koopt Raytel voor 78 miljoen euro Duitse machinisten staken vandaag pzc Vrijdag 5 oktober 2007 I 3 7 Tussen fosforproducent Thermphos en chemisch bedrijf Arkema in Vlissingen-Oost, bouwt Delta aan de Sloecentrale. Een gasgestookte energiefabriek die ruim twee miljoen huishoudens van elektriciteit kan voorzien. Alle energiebedrijven hebben plannen voor nieuwe centrales, vanwege de alsmaar stijgende vraag naar elektriciteit. Nieuwdorp Pechinev^ ThermphoS^ w. -ib Arkema 0v^t 0 De stroomproductie van Delta: EPZ (50% Delta) kerncentrale, 520 megawatt, Vlissingen-Oost kolencentrale, 427 megawatt, Vlissingen-Oost AES (25% Delta) Elsta-centrale, 475 megawatt, Terneuzen Windenergie: 45 megawatt, diverse plaatsen (o.a. Vlissingen-Oost) Curasao: 18 molens, 9 megawatt Eind december: windmolenpark Reimerswaal, 15 megawatt 2008: Kippenmestcentrale, 36 megawatt, Moerdijk 2009: Sloecentrale, 870 megawatt, Vlissingen-Oost PZC Willem Adriaansens bron Siemens Onder bijna alle contracten voor de Sloecentrale heb ben Delta en de Franse partner EDF nu handtekeningen gezet. Wie de stroomfabriek straks mag schoonmaken staat nog niet vast. Maar dat is het ook wel. Het afgelopen jaar hebben juristen van over de hele wereld de contracten tussen Delta en EDF onder de loep genomen. Bij de paperassen waar nog geen handtekening on der staat, wordt alleen nog gesteg geld over woorden. „Een iets ande re formulering kan later het ver schil maken", zegt Dick van der Klaauw, directeur energie van Del ta. Delta en EDF betalen ieder de helft. „Dat betekent bijvoorbeeld dat je met elkaar moet afspreken hoe je allerlei kosten evenredig ver deelt." Hoewel de belangrijkste hobbels zijn genomen, ligt nog een hand vol contracten open. „De moeilijk ste zijn die waarin je afspreekt wat te doen in een situatie die je nu nog niet kan voorzien. Echt voer voor juristen. Vergelijk het met een huwelijk. Trouwen op basis van huwelijkse voorwaarden is in dit soort deals niet gebruikelijk. Dus je moet exact beschrijven wat er gebeurt als een van de partijen in gebreken blijft, verwijtbaar of niet." Als Van der Klaauw terugkijkt op de keuze voor een gasgestookte energiefabriek, dan erkent hij dat een kolencentrale op korte termijn rendabeler zou zijn geweest. „Maar op de lange termijn is dat zeker niet het geval. Daaraan is niets veranderd." Behalve dat die keuze niet meer is terug te draaien, is er nog een heel andere reden dat Delta heeft geko zen voor gas en niet voor kolen. Want Delta heeft behoefte aan ver schillende typen centrales. Van der Klaauw: „De kerncentrale draait continu op vol vermogen. Die kunnen we niet even afknij pen, omdat er even minder vraag is naar elektriciteit. Dat kan met de kolencentrale wel. Al kunnen we die beperkt afschakelen. Want branden de kolen eenmaal, dan produceert de centrale elektrici teit. Je kunt de kolen niet zomaar even doven en ze even later weer opstoken. Dat kan met een gascen- trale wel. Die werkt net als het gas fornuis bij mensen thuis. Heb je meer elektriciteit nodig, dan draai je het gas vol open. Heb je minder nodig, omdat er minder vraag is dan draai je het gas lager." De Sloecentrale krijgt overigens meer vermogen dan aanvankelijk was voorzien. „Door technische vooruitgang is het rendement van de centrale hoger." Ging Delta eerst nog uit van een vermogen van 8oo megawatt, dat is nu gegroeid tot 870 megawatt. Hoewel de centrale al een eind op streek is, geeft Delta toch op 15 ok tober een officiële aftrap aan de bouw. londen - Het aandeel Barclays schoot gisteren op de beurs van Londen omhoog na geruchten dat de Britse bank overgenomen zou worden door de Bank of America. De Amerikaanse branchegenoot zou 7,50 Britse pond per aandeel willen bieden. De koers van de Britse bank ging met bijna drie procent omhoog naar 6,57 pond. De Britse bank werd al langer ge zien als een mogelijke overname prooi van de Bank of America, die recent de Amerikaanse tak van ABN Amro, LaSalle, heeft aange kocht. Barclays gaat vrijwel zeker de strijd rond de overname van ABN Amro verliezen van het con sortium Fortis, Bank Santander en Bank of Scotland, omdat het bod van de Britse bank lager is. Overigens werden gisteren nog een Amerikaanse en Engelse bank in één adem genoemd. Het gaat om de Amerikaanse investerings bank Citigroup, die heeft aangebo den eventuele kopers van de nood lijdende Britse hypotheekbank Northern Rock te helpen met de fi nanciering. Northern Rock is in moeilijkheden geraakt door de cri sis op de Amerikaanse hypotheek en kredietmarkt. Een overname lijkt de enige kans op redding voor de bank. Er zou al belangstelling zijn van Amerikaanse investerings maatschappijen als JC Flowers en Cerberus. leidschendam - De Raad Neder landse Detailhandel (RND) en de Consumentenbond vinden dat koopzondagen op lokaal niveau moeten worden vastgesteld. Het kabinet moet geen landelijke dicta ten opleggen, menen ze De Raad en de bond reageren op een voorstel van minister Van der Hoeven van Economische Zaken om de Winkeltijdenwet aan te scherpen. Dat komt vandaag in het kabinet aan de orde. Het voor stel behelst dat extra koopzonda gen alleen mogen voor winkels op de echte toeristische plekken in een gemeente en niet voor alle winkels daar. De CDA-bewinds- vrouw voert zo een afspraak uit van het coalitieakkoord tussen CDA, PvdA en Christenunie. Momenteel is op grond van de Winkeltijdenwet het aantal koop zondagen beperkt tot twaalf per jaar. Maar in toeristische gebieden mogen de winkels het hele jaar op zondag open zijn. In het coalitieak koord is afgesproken om oneigen lijk gebruik van deze laatste bepa ling tegen te gaan. De RND vindt dat gemeenteraden en winkeliers de zaak samen moe ten regelen. De organisatie is fel ge kant tegen het inperken van deze bevoegdheid van de gemeentelijke politiek. De Consumentenbond pleit er voor dat ook de consument kan meepraten over de kwestie. Boven dien moet van tevoren duidelijk worden gemaakt wanneer de win kels op zondag open zijn. amsterdam - Een glaasje appelsap wordt binnenkort duurder. Fries land Foods, producent van onder meer Goudappeltje, voorziet 'forse prijsstijgingen' wegens een tegen vallende oogst in Oost-Europa. Hoe groot de prijsstijging is, wil Friesland Food nog niet zeggen. Hoewel de appels veelal uit de Be nelux (ook uit Zeeland) en Duits land komen en niet te maken had den met vorst, valt de oogst dit jaar toch iets tegen. Ook de appels in de schappen van groenteboeren en supermarkten worden duurder. steenhuffel - De Belgische brou werijgroep Palm Breweries gaat bier naar de Verenigde Staten ex porteren. Dat meldden Belgische media gisteren. Palm was tot nu toe vooral actief in België en Ne derland. Recent sloot het bedrijf al distributieovereenkomsten met Groot-Brittannië en Italië. In de Verenigde Staten zijn de bieren van Palm al dit kwartaal verkrijg baar in de steden New York, San Diego, Portland en Seattle. De jaar omzet van de brouwerijgroep be draagt zestig miljoen euro. amsterdam - Minima kunnen het verplichte eigen risico dat zij door de aanpassingen in de Zorgverze- keringswet moeten betalen, herver zekeren. Voor tien euro premie extra per maand hoeven mensen met een minimuminkomen niet in een keer honderdvijftig euro op te hoesten als zij bijvoorbeeld een specialist moeten raadplegen. Dat heeft minister Ab Klink (Volksge zondheid, CDA) gezegd naar aan leiding van vragen in de Tweede Kamer. amsterdam - Philips koopt het Amerikaanse bedrijf Raytel Car diac Services voor een bedrag van ongeveer 110 miljoen dollar (78 miljoen euro). Dat heeft Philips gis teren bekendgemaakt. Raytel is leverancier van cardiologi sche apparatuur en diensten aan. hartpatiënten. Philips verwacht de transactie in het vierde kwartaal van dit jaar af te ronden. De defini tieve overname hangt nog wel af van de mededingingsautoriteiten, die hun goedkeuring moeten ge ven. frankfurt - Treinmachinisten in Duitsland leggen vanochtend tus sen 8.00 en 11.00 uur het werk neer uit onvrede over het vastlo pen van cao-beraad met Deutsche Bahn. Dat zei gisteren Manfred Schell, hoofd van de machinisten vakbond Gewerkschaft Deutscher Lokomotivfiihrer (GDL) GDL, waarbij 31.000 machinisten zijn aangesloten, eist een loonsver hoging tot 31 procent. Deutsche Ba hn bood vorige week 10 procent, maar dit bod is verworpen. Dage lijks reizen tien miljoen mensen - in Duitsland met de trein.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 61