In de verte vloog een schreeuwarend Je kunt niet genezen sterven, maar wel geheeld Morgen is het Internationale Vogelteldag. Oo de Dae van de 1 BBill^lllIliliS&''v Voor een toenemcncl aantal gasten teland. Vandaar dat de bewoner1 Op de Dag van de Palliatieve Zorg gedenkt hospice vijfjaar leven. PZC Vrijdag 5 oktober 2007 33 Thomas Luiten in 't Kiek'uus op de dijk bij Westkapelle, dat daar niet voor niets staat. Zijn vogelaar-uitrusting: een verrekijker (vergroting 8 of 10 is een vereiste; niet méér, want dan gaat het beeld trillen); een telescoop op statief (vergroot 20 tot 30 keer); camera met telelens 400 mm; een gele handtikker (om de tel niet kwijt te raken); de ANWB Vogelgids; mobieltje om bijzondere waarnemingen door te geven; opschrijfboekje, 'relaxte kleren' en even tueel voor in het veld, laarzen en een klapstoeltje. foto Lex de Meester door Ondine van der Vleuten westkapelle - De beste manier om wat algemene vogelkennis op te doen, is op excursie gaan. Laar zen aan, de natuur in, aan het handje van mensen die er meer van weten. Middelburger Thomas Luiten (19) was nog maar zeven toen zijn oudere broer hem op sleeptouw nam, de polder in. Die excursies zijn een leuk begin, zegt de student Rechten, maar daarna gaan vogelaars zich vaak specialiseren. Zo zijn er mensen die op ringstations hele nachten vogelgeluiden imiteren, om de beestjes in netten te lokken en daarna te ringen. Alles voor de we tenschap. Andere mensen tellen, in broedgebieden of tijdens de voor- en najaarstrek. Thomas fotografeert en twitcht graag. Twitchen, dat is uitkijken naar zeldzame exemplaren. „Ik 'De volgende ochtend stonden hier tweehonderd vogelaars, uit heel het land' weet het nog als de dag van giste ren. September 2005, tussen West kapelle en Domburg. Ik fotogra feerde een vorkstaartmeeuw - ook al bijzonder - toen er uit westelijke richting een heel grote roofvogel aan kwam vliegen. Een schreeuw arend uit Oost-Europa. Ik was de eerste van ons drieën die hem zag. Iedereen begon direct te fotografe ren en telefoneren. Binnen twintig minuten waren we met zijn tie nen. De schreeuwarend bleef nog een nachtje hangen. De volgende ochtend stonden hier tweehon derd vogelaars, uit heel het land." Thomas had het geluk dat anderen zijn observatie konden bevestigen. Zijn naam staat nu als 'ontdekker' in de officiële lijst van de Commis sie Dwaalgasten Nederlandse Avi fauna (CDNA). Tellen is de derde hobby van de Middelburgse vogelaar. Uit de no tulen van woensdag 3 oktober 2007: De Nolle VlissingenTelperio- de: 7.45-22.25. Weer: O 2, 8/8, grijs, lichte regen tot 8.45, zicht max 2 km. Tellers: Pim Wolf, Gerard Troost, Thomas Luiten (notulist). Totaal: 12.800 exemplaren, 42 soorten, 3.30 uren. Opmerkelijke waarneming: gro te pieper. Thomas en andere tellers publiceren hun gegevens op www.trektellen.nl. Die gegevens worden gebruikt voor wetenschap pelijk onderzoek. Tijdens de Internationale Vogeltel dag staan in zo'n dertig landen tel- ploegen op trekroutes en voor vo gels belangrijke plaatsen: daar waar ze naar voedsel zoeken, sla pen of rusten. In Nederland be mensen rond de honderd vogel werkgroepen ongeveer 250 verschil lende telposten. De waarnemin gen die morgen gedaan worden, gaan vanuit heel Nederland naar het kantoor van de Vogelbescher ming Nederland in Zeist. Maar het vergaren van gegevens is op de In ternationale Vogelteldag niet het al lerbelangrijkste doel. Het gaat op die dag vooral om wereldwijde aandacht voor vogels en hun leef gebieden, zodat het draagvlak voor de bescherming van vogels groter wordt. Thomas neemt morgen bij het och- tengloren, samen met vier andere 2006: 332.972 vogels Top-tien 2006: 1. Spreeuw 2. Vink 3. Kieviet 4. Kokmeeuw 5. Craspieper 6. Aalscholver 7. Grauwe gans 8. Kleine mantelmeeuw 9. Smient 10. Houtduif Opmerkelijke waarnemingen: 36 slechtvalken, 5 wespendie- ven, 83 grote zilverreigers, 1025 jan-van-genten, 14 visa renden, 1 roze spreeuw, 1 zwar te ooievaar en één groep van 68.807 spreeuwen leden van de Vogelwerkgroep Wal cheren, zijn positie in op de veld- trekpost aan het Zuiderhoofd bij Westkapelle. „Onderling verdeel je de taken. Er zijn vier tikkers. Een tikker is een apparaatje dat telt als je er een tik op geeft. Ieder neemt een paar veel voorkomende vogelsoorten voor zijn rekening, zwaluwen bij voorbeeld. Eens in het uur roep je de totalen naar de notulist. De no tulist zelf telt de minder voorko mende soorten." Als liefhebber van zeevogels hoopt Thomas op een stevige west- tot noordwestenwind. „Dan worden ze naar de kust gedreven en zie je bijvoorbeeld stormvogels, jagers en vorkstaartmeeuwen. Vanaf een uur of elf, als de temperatuur wat oploopt en er thermiek ontstaat, komen de roofvogels. Het mooiste is een beetje bewolking of tegen wind, anders vliegen ze te hoog." ■Pj Voor een overzicht van trekposten: L41 www.vogelbescherming.nl en www.trektellen.nl Tf f4 is het hospice echt een stop onder- meest uit Vlissingen of Middel Dilliifimm 7r\i*fr nrnnDn Izf Hal P i 1 1 door Claudia Sondervan MIDDELBURG - „We willen nieuwe gordijnen en een nieuwe bank," somt hospiceverpleegkundige Greet Verhage op, rondkijkend in de lichte woonkamer van het Mid delburgse Sint Jans Hospice de Ca- sembroot. Niet dat het hospice na vijf bestaansjaren iets van de licht voorname, warme sfeer verloren heeft. Die bank zou temidden van het antiek uit het legaat van de we duwe De Casembroot en de mo derne zorgmeubels extra huiselijk heid brengen. Voorzitter Sjoerd Buijs van de stichting Vrienden van het Hospi ce noteert de wensen in gedach ten. Veel in het hospice wordt be taald uit giften, verzameld door de 105 vrienden en zeven steunende bedrijven. Zij financieren soms on verwachte zaken. „Vorig jaar was er een jong gezin waarvan de va der ging sterven. Hij wilde nog graag met zijn kinderen over de kermis in Vlissingen. Dat hebben we gedaan gekregen," illustreert Buijs. „Ik ben van de leuke din gen." De zorg in het hospice komt van Hospiceverpleegkundige Greet Verhage. foto Lex de Meester Zorgstroom, maar de soep met tra nen in het keukentje, de gesprek ken met koffie en een lief woord en gebaar komen van de 25 hospi- cevrijwilligers. Zij zijn met de ver pleegkundigen de constante zorg- factor die de naasten van de ster vende de ruimte geven om stil te staan bij het naderend afscheid. Te veel mantelzorgers blijken na een overlijden over hun toeren van het redderen, vindt Middelburgse huis arts Micha de Vries. Het hospice is er evenzeer voor mentaal als fy siek comfort, haalt hij een citaat aan: „Je kunt hier niet genezen sterven, maar wel geheeld." Zijn collega, ook huisarts-van-het-huis René van Tol: „Een patiënt van mij zei dat het jammer is dat je er 'Het is jammer dat je zo ziek moet zijn om hier te logeren' zo ziek voor moet zijn om hier te logeren." Het hospice wordt bijna-thuishuis genoemd - de op één na beste op lossing als thuis sterven niet kan. Voor een toenemend aantal gasten is het hospice echt een stop onder weg naar huis. De Vries: „De zoge naamde intervalopnames nemen toe. Dat zijn mensen met medi sche problemen die te groot zijn om thuis op te vangen. Bijvoor beeld ernstige huidproblemen na intensieve bestralingen. Ze blijven hier tot ze opgeknapt zijn en toch naar huis kunnen. Om te sterven, dat wel." Vijf jaar geleden opende koningin Beatrix het hospice, een dag voor het overlijden van haar man Claus. Nog een overlijden mar keert die opening: dat van Lex Maes, Vlissings artiest, die Beatrix bij die gelegenheid zijn gedichten bundel Gedichten/Gedachten gaf Hospiceverpleegkundige Greet Ver hage memoreert hen vandaag in haar toespraak bij de viering in Huis ter Schelde, en andere men sen die in het hospice in hun laat ste dagen gewoon bijzonder ble ken. De oudste was nog altijd de Koudekerkenaar Van Vlaanderen, 104 jaar, bewoner in het eerste half jaar. Het hospice is echter steeds vaker een laatste verblijfplaats voor jonge mensen. En voor men sen die het thuis niet breed heb ben, letterlijk, zodat er geen ver pleegbed in kan. Huizen waarin dat wel kan staan vaker op het plat teland. Vandaar dat de bewoners meest uit Vlissingen of Middel burg komen. Of van elders uit het land, als hun familie op Walche ren woont. Zelf is Verhage op een leeftijd dat haar verpleegjaren er bijna op zit ten. Rond de jaarwisseling stapt ze over naar een post als tuinvrijwilli- ger bij het hospice. „Ik blijf wel buiten. Anders bemoei ik me er toch maar mee." Palliatieve zorghuizen Zeeland kent meer hospices: het oudste is het Clarahofje in Hansweert, dat uitkijkt naar meer ruimte in Goes. In Zierik- zee wint het hospice een jaar na opening aan sympathie bij omwonenden. In Terneuzen moet het hospice aan de Leeu wenlaan eind dit jaar openen. |Fj Een overzicht van plaatsen waar in Zeeland palliatieve zorg aan sterven den wordt gegeven staat op www.palliatief.nl. ■Mj Vanmiddag om 17.00 uur wordt de nieuwe website van het Sint Jans hospice De Casembroot actief: www.hospicemiddelburg.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 57