Mensen die een Brede steun voor nieuw sportbeleid Dreister druivenpluk bijna klaar Open dag in gemeentearchief Schouwen fè Nieuw pastoraal team voor eiland Meer bewegen steeds populairder onder 55-plussers. Magere bezetting van afdeling wel punt van aandacht voor politiek. Priester Paul Verbeek vindt grote afstanden geen bezwaar. Vrijwilligers dagelijks in de weer voor twee flesjes en toegang feest. DELSCHER PRESENTEERT HAAR NIEUWE WINTERCOLLECTIE 2007/2008 26 Vrijdag 5 oktober 2007 PZC S |0p zoek naar I stoere skelter? www.zeelandaannangwagens.nl 0118-613659 door Piet «leemans BRUINISSE - Denk je dat je nog aar dig vief bent voor je leeftijd, krijg je te horen dat je best wat meer mag gaan bewegen en dat je reac tievermogen voor verbetering vat baar is. Het kon gisteren zomaar gebeuren tijdens de fitheidstest in het kader van het Gezond Actief Leven Model (GALM). Ruim 170 55-plussers namen in de Bruse sportzaal De Vanger zichzelf de maat. Wie hometrainers, loopban den en roeimachines had ver wacht, kwam gisteren bedrogen uit. De hulpmiddelen waren be scheiden: een dambord, een appa raatje met lamp en drukknop en wat pylonnen. Meer is, stelt Den nis Plantinga van SportZeeland ook niet nodig om vast te kunnen stellen of iemand al dan niet fit is. De eerste paar tests zijn eenvoudig en weinig vermoeiend. Met be hulp van het dambord wordt de hand-oog-coördinatie getest en het apparaat-met-lampje-en-knop- je dient om het reactievermogen te meten. Hoe lenig men nog is wordt bepaald aan de hand van wat rek-, strek-, en draaioefenin- gen. Afsluitende test is het meten van het uithoudingsvermogen en dat gebeurt aan de hand van een indoor-wandeling waarbij het tem po steeds verder opgevoerd wordt en eindigt met een respectabele ze ven kilometer per uur. Een straf wandeltempo. Wie binnen de ge stelde tijd het rondje niet vol maakt valt af „De mensen die een hond hebben haal je er hier zo uit. Die houden het het langste vol", zegt Plantinga. De hondenliefheb bers zijn in de minderheid, getui ge de uitvallers. De zussen Henny van Gilst-Waasdorp (59) en Judy van der Linde-Waasdorp (60) ha len de eindstreep zonder pro bleem. „Het viel me mee. Het was heel goed te doen. Ik zweet niet en ik sta niet te hijgen", aldus Hen ny. Zus Judy knikt instemmend. „Maar we hebben ook altijd veel gesport en we zitten - als het weer goed is - elke dag op de fiets. Ik denk dat we dagelijks toch wel zo'n 25 a 30 kilometer fietsen. En we hebben kleinkinderen. Die houden je ook wel in beweging." De sportieve inslag van de gezus ters is volgens Galm-coördinator Anjali Geensen zeker niet represen tatief voor 55-plussers. Op de vraag hoe het gemiddeld met de fi theid van de doelgroep is gesteld, antwoordt zij met een onbarmhar- 'Zo'n fitheidstest is voor veel mensen wel een eye-opener' tig 'het valt tegen'. Het uithou dingsvermogen is meestal nog wel redelijk goed maar voor wat be treft de oog-hand-coördinatie en het reactievermogen is het een an der verhaal. En er zit toch een aar dig aantal mensen bij wat te zwaar is. De uitslag valt mensen ook vaak tegen. Wat dat betreft is zo'n fitheidstest vaak wel een eye-ope- ner." Lichtpuntje is dat steeds meer 55-plussers beseffen dat bewegen - Galm schrijft minstens 30 minu ten per dag voor - noodzaak is. En dat het resultaat heeft. „Voor wie deze test voor de tweede keer doet, is het leuk want die merkt dat meer bewegen werkt." Gezond Actief Leven op Schouwen Voor de fitheidstest in De Vanger meldden zich ruim 170 deelnemers. Voor naar schatting 20 van hen was het de tweede fitheidstest en voor nog eens 20 zelfs de derde. Bij voldoende belangstelling wordt in Bruinisse in het kader van het Galm-project een 'beweeggroep' opgericht. Eerder gebeurde dat al in de Schouwse Westhoek (2004) en het midden gebied van Schouwen (2006). Harmen Siezen en Tineke Veerhoek aan de pluk. foto Marijke Folkertsma door Melita lanting ZIERIKZEE - Wethouder A. Verse- put kan verder met zijn nieuwe sportbeleid. Gisteravond tijdens de commissievergadering kreeg hij van alle fracties voldoende steun voor zijn plannen. Helemaal zon der kritische opmerkingen ging het echter niet. Vooral de CDA-fractie plaatste bij monde van N. de Danschutter kanttekeningen bij de nota. Het beleidsstuk gaat uit van een re gierol van de gemeente. De ge meente stimuleert sportbeoefe ning, maakt nieuwe ontwikkelin gen mogelijk, maar gaat dit niet daadwerkelijk uitvoeren. Daarvoor zijn de verenigingen zelf verant woordelijk. De Danschutter kijkt daar wat ge nuanceerder tegenaan. „Wat het CDA betreft is het zo dat wij wel voorstander zijn van een geva rieerd sportaanbod, maar wij wil len de vraag het aanbod laten vol gen en niet andersom." Dit kwam hem op verschillende interrupties van collega's te staan. „We moeten meer mensen aan het sporten krij gen en dan moet je niet afwach ten", zei H. Winfield van de PvdA. D. Meulblok van de WD vroeg zich hardop af of het CDA wel een nieuw sportbeleid wil of dat de partij liever alles bij het oude wil laten. „U begrijpt mij niet", conclu deerde De Danschutter en liet het daarbij. Hij kreeg de handen ook niet op elkaar voor zijn standpunt dat er geen eilandelijk sportplat- form moet komen. GOES - Bouwen aan een warme kerk. Dat staat Paul Verbeek, één van de drie leden van het nieuwe pastoraal team de Bevelanden en Schouwen-Duiveland, voor ogen. „Een kerk", vervolgt de priester, „waarvan de mensen zeggen: 'daar voelen we ons thuis'." Een gemakkelijke opgave zal dat niet zijn. Paul Verbeek (41) en zijn collega's pater Paul Vanluffelen (54) en pastoraal werker Wiel Hacking (52) moeten een groot ge bied gaan bestrijken van tien paro chies: van Rilland tot Burgh- Rode draad tijdens de discussie was ook de magere bezetting van de afdeling. Eén persoon is verant woordelijk voor heel het sportbe leid en dat is mager, zeiden ver schillende fracties. „Zijn de doel stellingen wel haalbaar, mede in re latie tot de ambtelijke capaciteit", zei Meulblok. Ook Leefbaar Schou wen-Duiveland vroeg zich af of de ambtenaar al het werk wel aan kan. „Veel zaken blijven liggen door gebrek aan personeel. Wat kost de jaarlijkse organisatie van de sportverkiezing aan tijd. Is dat wel een kerntaak?", vroeg J. van Burg. Ook inspreker T. Grefkens van sportvereniging DFS uit Burgh-Haamstede pleitte voor meer menskracht op de afdeling. „Neem onze opmerkingen ter har te", zei hij tegen de raad. Wethouder A. Verseput gaf aan dat de sportnota niet te ambitieus is. „De ambities zijn haalbaar. Wij hebben duidelijk aangegeven wan neer wat gaat gebeuren en hoeveel uren daarvoor staan." Schrappen van de organisatie van de sportver kiezing is wat hem betreft niet aan de orde. „Dat is niet alleen ambte lijke ondersteuning. Daar zijn heel veel mensen en sportverenigingen bij betrokken." Verseput gaf ook aan dat de sport nota geen extra lasten met zich meebrengt in de begroting 2008. Pas in 2009 zal de gemeente meer geld moeten uittrekken voor het gemeentelijke sportbeleid. De meerderheid van de raad kan zich vinden in het nieuwe sport beleid. Daarin krijgt de gemeen te een regierol en moeten de ver enigingen zelf in actie komen. -Haamstede. „Ach", reageert Van luffelen, „ik heb lang in Argentinië gewerkt. Daar zijn de afstanden pas groot." Voor hem is het sim pel, voor zijn voorganger Erick van Brakel was het dat niet. Van Brakel begon in mei 2005 enthousiast aan zijn missie, maar knapte af binnen anderhalf jaar. Hij kon niet wen nen aan het werken in een regio waarin het moeilijk is contacten te onderhouden. Verbeek denkt niet dat dit hem zal overkomen. „Ons team komt uit een andere school dan Van Brakel, de Heerlense school. Die is sterk op het paro chiepastoraat gericht." Zondag wordt het team gepresen teerd tijdens een mis om half elf in de kerk van 's-Heerenhoek. door Marijke Vael ZIERIKZEE - In de archiefbewaar plaats, in de kelder van het nieuwe Zierikzeese gemeentehuis, bevindt zich het oudste poortersboek van Nederland. Het monument uit 1302, waarin werd bijgehouden wie zich in Zierikzee vestigden, is zaterdag 13 oktober te zien als de deuren van Schouwen-Duivelands 'schatkamer' enkele uren open gaan voor publiek. Hetzelfde geldt voor de schepen brieven; aktes waarmee de ver koop van huizen werd geregeld. Niet bij de notaris, maar in het ge meentehuis en gezegeld door drie schepenen. Want de Open Archie vendag staat in het teken van wo nen. Een thema dat ook vorm wordt ge geven met een fototentoonstelling over interieurs, terwijl archivaris Huib Uil om 11.00 en 13.30 uur ver telt hoe de geschiedenis van hui zen op Schouwen-Duiveland kan worden uitgezocht. Monumenten panden in Zierikzee in de zestiger jaren worden gepresenteerd op dia's. Uil verwacht veel bezoekers, want de historische belangstelling groeit. „Het is een trend. Vooral sinds het archief in de kelder van het gemeentehuis is gevestigd, ko men veel mensen langs die infor matie willen opzoeken." Sinds kort doen steeds meer bezoe kers dat digitaal. Atlantis, de site die is gekoppeld aan www.schou- wen-duiveland.nl, staat steeds in de top-10 van meest bezochte sites van de gemeente. Stamboomonderzoek is daarbij fa voriet, terwijl ook onderzoek naar de geschiedenis van monumentale panden hoog scoort. De Open Ar chievendag is van 10.00 tot 16.00 uur. door Ton van den Nouweland DREISCHOR - 'Koffie!' klinkt het door de wijngaard van De Kleine Schorre in Dreischor. En dan verza melen de pakweg twintig vrijwilli gers zich. Voor een fles wijn per dagdeel en (na ten minste twee dagen werk) toegang tot het 'wien en mossel- feest' knippen de vrijwilligers de trossen en gooien die in kisten. Een enkeling klaagt over zijn rug, maar voor het overige hangt er een ouderwetse schoolreisjessfeer onder de plukkers. Onder hen een mevrouw, helemaal uit Paraquay en bekende Schouwen-Duivelan- ders als Tineke Veerhoek-Deurloo en ex-nieuwslezer Harmen Siezen. „Op 15 september zijn we begon nen", vertelt Siezen, die deels in Dreischor en deels in de Randstad woont. „Maar toen regende het zo hard dat we het maar een dagje hebben uitgesteld." Wijnboer Jo- han van de Velde is tevreden. „We hadden op dertig-, misschien 35.000 liter gerekend, maar dat worden er wel 40.000." De druif die gisteren werd geoogst, is de Pi- not Gris. De wijn ervan komt in juni op de markt en is lekker bij kreeft en oesters. Ondanks zijn ne derige afkomst scoort de wijn van De Kleine Schorre hoog onder ken ners. Zó hoog dat de KLM er een partijtje van heeft besteld. Die druiven, Pinot Blanc, worden van daag geoogst. Bogner van Laack Moschino cheapandchic Kenzo Burberry MaxMara Onze openingstijden zijn: Dinsdag tot en met vrijdag van 9.30 uur tot 17.30 uur en zaterdag van 9.30 uur tot 17.00 uur Kijk ook op www.delscher.nl DELSCHER Grote Markt 11-13 4461 AH Goes telefoon 0113 227607

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 42