Zeeland niemand warm aanvoelt Het Zeeuwse najaar verdwijnt in de mist Eis celstraf voor overvallers Sinds de misthoorns zwijgen is de herfst minder schitterend. Mantelzorg over obstakels gehandicapten DE WOON PZC Vrijdag 5 oktober 2007 3 COMMENTAAR door jan van Damme De nachten worden toch al langer. En ook overdag wil het niet echt meer licht worden. Als het niet regent, is het mistig. Een beetje overdrijven mag op zijn tijd. Zeker is, dat je voor een herfst vakantie met vlammend verkleu rende bossen en pittige, voor loop neuzen zorgende luchten niet met een in Zeeland hoeft te zijn. Als het niet stormt, lijkt het leven in de delta een tandje terug te schake len. Ganzen zoeken gakkend één van de tegenwoordig talrijke plas sen op. Dat tempo, van vogels die wat zwaar uitgevallen lijken om het luchtruim te kiezen. Mist past bij het gevoel van de na derende winter. Het weer pakt ons in, het uitzicht is weg. De wereld onder een deken, die niet meteen voor behaaglijkheid zorgt. Het is nog niet zo lang geleden, dat laaghangende wolken een stevig stempel drukten op het leven van door Marcel Modde MIDDELBURG - Het was een niet al ledaagse uitnodiging waar de Mid delburgse studente Evianne van Gijn graag op in ging. „Nu had ik mooi de kans de premier te vertel len hoe het is om te studeren met een handicap", vertelt ze over haar gesprek gisteren met Balkenende. Samen met twee lotgenoten (Yvet- te van Zutphen uit Bovenkarspel en Ruth Hassingh uit Stadskanaal) vertoefde ze een uur in het Haagse Catshuis. Het bezoek vloeide voort uit de Mis(s)verkiezing van afgelopen juni. Van Gijn, die aan de Zeeuwse alledag. Alleen het ver moeden van mist was al voldoen de om de nieuwsverslaggever te la ten melden, dat het veer Anna Ja- cobapolder-Zijpe uit de vaart was. Bij de 'echte' veerdiensten lag dat anders. De boten van Bres- kens-Vlissingen en Kruiningen- Perkpolder werden pas aan de kant gehouden, als je zelf ook het idee had: vergist de kapitein zich dan komen we straks in Engeland aan. Spannend was het wel, om te voelen hoe het schip tastend op weg ging naar Vlissingen, op halve kracht of minder. Soms sloegen de motoren plotseling achteruit en gleden op enkele tientallen meters afstand - of minder - de contouren van een roestige Rus voorbij. Najaar was ook vele jaren syno niem met mist en bieten. De cam pagne is er nog altijd, maar nu rij den goed verlichte vrachtwagen combinaties betrekkelijk veilig naar de Brabantse suikerfabriek. In de jaren zestig en zeventig waren een botziekte lijdt, werd derde bij deze verkiezing van een miss met een lichamelijke beperking. Het initiatief is bedoeld om integratie van minder-validen te bevorderen. Tegenover Balkenende prees ze de opzet van de Roosevelt Academy, in relatie tot de huisvesting in de omgeving. Meer universiteiten zou den een campus moeten hebben, waar gehandicapten kunnen wo nen. „Nu zie je vaak dat ze sterk af gezonderd samen in één huis wor den ondergebracht." Van Gijn uitte bij de premier ook kritiek op vervoerder Valys. er nog suikerproducenten binnen de provincie. Zo was Sas van Gent de bestemming van alle boeren in Zeeuws-Vlaanderen, die met trac tor en aanhangwagens hun bieten naar de fabriek brachten. Vastgere- den en daardoor spiegelglad gewor den slik op klinkerweggetjes, voortsukkelende tractoren die uit het niets in de koplampen opdo ken. Veiligheidsgordels waren niet verplicht, van een airbag had nog niemand gehoord. Elke bietencam- pagne vielen er meerdere slachtof fers, de beelden van onder bieten wagens opgevouwen personen auto's doen nog steeds pijn. Ook sommige geluiden maken het najaar van toen tot een in de mist oplossende herinnering. We heb ben het dan niet over de vochtige drup van net kaal geblazen takken, of de gewatteerde klanken van het carillon in de onzichtbare kerkto ren. Die kon en kan je overal ho ren. Najaar in Zeeland was ook het seizoen van de misthoorns. Tot 2004 stonden er her en der langs de Westerschelde geluidsinstalla ties, die om de zoveel seconden een droefgeestig toeoeoeoet produ ceerden. De effectiviteit van het systeem was twijfelachtig, in mist hoor je niet waar geluid vandaan komt. Maar de Zeeuwen waren er aan gehecht. Ook toen radar en sa telliet plaatsbepaling tot op de vier kante meter mogelijk maakten, mochten de misthoorns nog even hun partijtje meeblazen. Tot er drie jaar geleden iemand fijntjes opmerkte, dat Rijkswaterstaat - de beheerder van de hoorns - nu een maal geen monumentenwacht is. Sindsdien is het stil langs de Schel de. De Zeeuwse herfst schitterde weer iets minder. De actie van de FNV voor een betere bescherming van mantelzorgers is sympathiek. De vakbonden merken dat relatief veel werknemers klem komen te zitten tussen hun baan en hun zorgtaken. Daarom streven ze terecht naar cao-afspraken voor soepele werktijden en een uitbreiding van het zorgverlof Gezien het grote belang van de mantelzorg is dit niets te vroeg. Want ondanks al de goede voorzieningen in de gezondheidszorg kunnen heel veel zieke Nederlanders niet zonder de hulp van hun naasten. Dat gegeven is hard. Maar een collectief antwoord bleef tot nu toe uit. De omvang van de mantelzorg is helemaal afhankelijk van de wil en kracht van individuen. Nu de druk op velen van hen zo groot is dat ze zelf ziek worden, dreigt het helemaal mis te gaan: de zieken verliezen hun toeverlaat en er komen nieuwe zieken bij. Het streven is om steeds meer mensen aan het werk te krijgen. Als dat lukt, dreigt mantelzorg nog meer een sluitpost te worden. Ook daarom is het te hopen dat de FNV het voor elkaar krijgt dat werkgevers mantelzorgers wat meer ruimte geven. Dat is trouwens een bedrijfsbelang. Als de zorgtaken van werknemers draaglijk zijn, blijft hun productiviteit op peil. Mantelzorgers verdienen dus alle steun. Zelf moeten ze leren professionele hulp optimaal te gebruiken, en goed om te gaan met de persoonsgebonden budgetten van zieken. Ook daar is wat te winnen. Dit is allemaal bittere noodzaak, want de tijd die mensen buiten hun werk en andere besognes over hebben om iets voor elkaar te betekenen, neemt af. MIDDELBURG - Gewapend met een kalashnikov en een machinepis toolachtig wapen overvielen drie jonge Terneuzenaren op 6 april een woning in hun woonplaats. Ze wisten dat op de bovenverdie ping een hennepplantage zat. Ze zouden 5000 tot 10.000 euro krij gen als ze die zouden ontmante len. Zover kwam het echter niet. Een van de aanwezige kwekers wist te ontkomen en riep op straat luid keels om politiehulp. De overval lers namen slechts een beetje hen nep en een gsm mee en verlieten snel die woning. Voor de Middelburgse rechtbank haalde officier van justitie M. Over- veen gisteren fel naar hen uit. „In een woning, ook al is daar een hen nepplantage, moet je veilig zijn." De officier eiste achttien maanden celstraf tegen de 22-jarige hoofdda der. Zijn kompaan hoorde acht tien maanden (waarvan vier voor waardelijk) eisen. Tegen een 20-ja- rige Terneuzense die het duo hielp, is 240 uur werkstraf geëist. Uitspraak woensdag 17 oktober. Kaaistraat 9-13 Kortgene Tel. (0113) 30 24 30 DE PLEK VOOR EEN UITGESPROKEN STIJL IN MODERNE WOONINRICHTING!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 3