Mantelzorgers uitgeput Terneuzenaar al maanden vast in Gazastrook HET WEER: Minister Donner verdedigt plan voor ontslagrecht De Spoetnik 1 luidde begin in van ruimtevaart 12 Word ook abonnee! Laatste ingesloten mijnwerkers bevrijd in Zuid-Afrika Delta gaat centrales bouwen in België Agenten gewond bij voetbalrellen Ajax Klink: roken verboden op overdekte terrassen Jaarlijks worden 150.000 vrijwilligers zelf ziek door verzorgen zieken. Geregeld zon Vrijdag 5 oktober 2007 - PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT - 249e jaargang nr. 235 - los nummer 1,40, zaterdag 2,00 www.pzc.nl Zie bon op pagina 2 of bel gratis 0800-0231 231 8 711688 555530 door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Sami Al Qatil (29) uit Terneuzen zit al bijna vijf maan den vast in de Gazastrook. De Terneuzenaar van Palestijnse afkomst vertrok dit voorjaar naar de Palestijnse gebieden om zijn moeder te bezoeken. Toen hij na enkele weken via Tel Aviv terug naar Nederland wilde vliegen, kreeg hij geen toestemming Israël binnen te komen. De gehandicapte Al Qatil, die slecht Nederlands spreekt en lijdt aan epilepsie, is geboren in Ramal- lah op de Westelijke Jordaanoever, waar hij opgroeide bij zijn opa en oma. Op zijn 18e ging hij bij zijn Palestijnse vader in Terneuzen wo nen. Zijn vader, een getraumati seerde kunstenaar die in de Schel- destad regelmatig in conflict kwam met de autoriteiten, over leed afgelopen april. Sami vloog daarna naar zijn moeder. Toen hij terug wilde keren naar Nederland, werd hij door de Israeli's niet als Nederlander aangemerkt, maar als Palestijn. Hij moest in Gazastad een vertrekdocument halen, om dat hij naast zijn Nederlandse pas poort ook Palestijnse papieren bij zich had, waarin stond dat zijn va der uit Gaza afkomstig was. Al Qatil ging naar een oom in een vluchtelingenkamp ten zuiden van Gaza-stad. Kort daarna nam Harnas de macht over in de Ga zastrook, waarna Israël een boycot instelde voor het gebied. Pales- tijnen mogen de grens niet meer over, ook niet als ze de Nederland se nationaliteit hebben. De Nederlandse Vertegenwoordi ging in de Palestijnse Gebieden is al enkele maanden bezig om Al Qatil te helpen, maar tot nu toe zonder resultaat. MIDDELBURG - Delta wil ook in Bel gië energiecentrales bouwen. Het energiebedrijf heeft meer centrales nodig om ook in de toekomst de concurrentie aan te kunnen. Maar in Nederland is nauwelijks ruimte meer. De plek in het Sloegebied re serveert Delta voor de bouw van een tweede kerncentrale. In België wil Delta zowel conventionele als duurzame centrales bouwen. pag. 36-37: Delta gaat de grens over AMSTERDAM - Bij rellen voor aan vang van de Uefa-cupwedstrijd Ajax-Dinamo Zagreb in Amster dam zijn gisteravond drie agenten gewond geraakt. Relschoppers be kogelden de politie met stenen en flessen. De politie hield 42 vanda len aan. Ajax verloor de wedstrijd met 2-3 en is uitgeschakeld. Ook Heerenveen, FC TWente en Gro ningen sneuvelden. AZ is door. pag 41: Uefa-cupvoetbal CARLETONVILLE - De laatste groep ingesloten ar beiders is gisteravond rond 19 uur bevrijd uit de goudmijn in het Zuid-Afrikaanse Carletonville. In totaal 3200 kompels zaten bijna 24 uur vast in de mijn van goudproducent Harmony Cold. De mijn werkers waren woensdagochtend vast komen te zitten op ongeveer 2200 meter onder de grond, doordat een elektriciteitskabel van de lift het be geven had. De stoffige en uitgeputte Richman Maneli was de laatste man die de mijn achter zich mocht laten. „Ik ben blij dat ik eruit ben. We hebben dertig uur lang geleden. We hadden geen eten, geen water en we zijn kapot." pagina 9: ik zoek liever een andere baan. foto Schalk van Zuydam/AP DEN HAAG - Ieder jaar worden 150.000 mantelzorgers zelf ziek, vaak uitgeput door de verzorging van hun zieke partner of gehandi capte kind. Mantelzorgers zijn mensen die werk en zorg combineren. Zij zit ten vaak in een tijdsklem en staan onder grote psychische druk. Een grote groep wordt dat vroeg of laat te veel, concludeert de FNV. De vakfederatie is een campagne be gonnen om mantelzorgers via cao-afspraken te ontzien. „Onder zoek heeft uitgewezen dat het ziek teverzuim afneemt wanneer meer rekening wordt gehouden met de omstandigheden van mantelzor gers", zegt Linda Rigters van de FNV. „Dat komt de productiviteit weer ten goede. Er zijn verlofrege lingen voor mantelzorgers en met een beetje goede wil kunnen ook afspraken worden gemaakt over flexibele werktijden, thuiswerken en dagen ruilen met collega's." Volgens de FNV herbergt Neder land ongeveer 2,4 miljoen mantel zorgers. Dat komt neer op één op de acht werknemers. Gemiddeld genomen besteden ze negentien uur per week aan de zorg voor hun familielid. „Van de mensen die zich ziek mel den, is een gedeelte niet echt ziek. Die mantelzorgers zien geen ande re uitweg meer om voor de naaste Duizenden vrijwilligers raken uit- geput door het verzorgen van hun partner of kind. De zorg is vaak niet goed te combineren met een betaalde baan. te kunnen zorgen. Anderen zijn daadwerkelijk ingestort en zijn ook langdurig ziek", zegt Rigters. Een aanzienlijk gedeelte van de mantelzorgers loopt vast doordat ze er niet in slagen om hulp te vin den binnen de gezondheidszorg. De FNV probeert via reacties op de website www.fnv.nl de proble men in kaart te brengen. Op basis van de inventarisatie kunnen cao-afspraken worden gemaakt over flexibele werktijden, gedeelte lijk betaald zorgverlof en de moge lijkheid om thuis te werken. pagina 3: commentaar DEN HAAG - Minister Klink van Volksgezondheid wil dat er vanaf 1 juli volgend jaar niet meer gerookt wordt op overdekte terrassen en onder zonweringen van cafés en restaurants. WD-Kamerlid Edith Schippers reageert boos. „Onvoor stelbaar, wat een burgerlijke betut teling. Eerst jaagt hij de cafébezoe kers naar buiten en vervolgens mo gen ze ook daar niet staan roken." -qeBBI wr Rookverbod op terras ligt voor de hand reageer op www.pzc.nl Een burgemeester moet tegen een stootje kunnen oneens 4% aantal reacties: 404 EN 3M Zeeland: 2, 3, 25 t/m 33; Binnen land: 4 t/m 6; Buitenland: 7 en 9; Meningen: 10 en 11; Auto: 15; Weer: 22; Strips: 23; Cultuur: 34; Economie: 36 en 37; Beurs: 38; Sport: 41 t/m 45; Televisie: 46 en 47.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 1