Spoetnik 1 *biep**biep** r Russen hadden geen ruimteplan E Het is niet meer dan een bal in de ruimte' 1 2 Vrijdag 5 oktober 2007 PZC Er ging vijftig jaar geleden een schokgolf door de wereld. De Russen waren er in geslaagd een kunstmaan in een baan om de aarde te brengen. Op die dag, 4 oktober 1957, begon het ruimtevaarttijdperk. door Joost Sijtsma Nooit hebben in een monotoon ritme uit gezonden 'biepjes' een grotere paniek veroorzaakt dan op 4 oktober 1957. Op die dag werd de eerste kunstmaan gelanceerd, de Spoetnik 1 (Russisch voor Reisge zel). De biepjes, drie per seconde, werden 21 dagen lang vanuit de ruimte uitgezonden. De mensheid was erin geslaagd een stap in de oneindigheid te zet ten, verder te komen dan de aard se wieg waarin hij was ontstaan. Die gedachte sprak aan, want voor al in de Derde Wereld werden res taurants en bioscopen omgedoopt in Spoetnik. Radio Kaïro was hele maal enthousiast, want die hoorde in de biepjes de doodsklok van het kolonialisme luiden. Het Vaticaan vond de Spoetnik een 'verschrikke lijk speelgoed in de handen van mensen zonder religie of moraal'. 'Een rode maan over de Verenigde Staten', schreef Times en de 'vader van de waterstofbom', Edward Tel ler, zei: „We hebben een slag die belangrijker is dan Pearl Harbor verloren." Het werd de Amerikanen duide lijk dat de Russen met de lance ring van hun kunstmaan ver voor lagen op het gebied van de ruimte vaart. Met een Russisch overwicht in de ruimte zou het westen erg kwetsbaar worden. Een land dat een kunstmaan in de ruimte kon brengen, kon ook een atoombom vanuit de ruimte op de VS gooien. Senator Lyndon B. Johnson, de la tere president, verwoordde dat ge vaar: „De Russen kunnen straks bommen uit de ruimte op ons werpen, zoals kinderen vanaf via ducten stenen op auto's gooien." Die boodschap werd begrepen, want duizenden Amerikanen be gonnen ijverig een atoomschuilkel der in hun tuin te bouwen. De Amerikaanse president Ei senhower deed aanvankelijk ge ringschattend over de lancering van de Spoetnik 1. „Het is niet meer dan een bal in de ruimte, die op geen enkele manier mijn be zorgdheid kan opwekken," zo sprak hij een beetje naïef. Maar in één ding had hij gelijk; het was in derdaad een beetje een bal. De eer ste Spoetnik was een bol met een diameter van 58 centimeter, vier antennes en een zender met een vermogen van 1 Watt. De kunst maan woog bijna 84 kilo en bereik te een baan om de aarde die in hoogte varieerde van 229 tot 946 kilometer. Na het succes van de Spoetnik 1 wilde partijleider Nikita Chroesj- tsjov vlak voor 7 november, de veertigste verjaardag van de Russi sche revolutie, een tweede kunst maan lanceren. De ingenieurs gingen weer aan de slag en het resultaat was de Spoet nik 2. Die tweede kunstmaan bracht opnieuw een forse slag toe aan het Amerikaanse prestige. Want niet alleen werd het hondje Laika in de Spoetnik 2 de ruimte ingeschoten, maar deze kunst maan was zeker zes keer zo zwaar als zijn voorganger: ruim 508 kilo. De eerste poging van de Amerika nen om een kunstmaan te lance ren mislukte. De Vanguard- draagraket kwam op 6 december 1957 slechts enke le meters van de grond, stortte neer en explodeerde vervolgens. De Explorer 1 was de eerste succesvolle satelliet van de Ameri kanen. Deze kunstmaan, met een gewicht van bijna veertien kilo, werd op 31 januari 1958 met een Ju- piter-raket gelanceerd. Ook de Russen hadden aanloop problemen, zoals de Amerikanen met de Vanguard. De eerste test vlucht van de Russische draagra- ket R-7 werd op 15 mei 1957 een fiasco doordat brand ontstond in een van de steunraketten. In juni kwam op drie achtereenvolgende dagen een tweede R-7 niet van zijn plaats. Een andere R-7 ging op 12 juli een halve minuut na de start verloren. De draagraket draai de veel te snel om zijn lengte-as waardoor de vier steunraketten werden losgescheurd. Na succesvol le proeflanceringen op 21 augustus en 7 september waren de Russi sche ingenieurs ervan overtuigd dat de raket klaar was voor het lan ceren van een kunstmaan. Dat werd de Spoetnik 1. De lancering van de derde Spoet nik op 27 april 1958 mislukte 96 se conden na de start. Dat werd pas 35 jaar later bekend. De Russen hadden wel succes met een bijna identieke satelliet, die op 15 mei 1958 in een baan om de aarde werd gebracht. Ook het gewicht van deze Spoetnik-3 frustreerde de Amerikanen, want met 1327 kilo was deze satelliet een stuk zwaar der dan de eerste drie Amerikaan se die niet meer dan vijftien kilo wogen. De paniek in de Verenigde Staten na de lancering van de eerste Spoetnik kwam bekend te staan als de Spoetnikcrisis. Die leidde er toe dat de Amerikanen alles op al les gingen zetten om de wedloop naar de ruimte te winnen. In 1969 landde de eerste Amerikaan op de maan. Daarmee was de belofte van president Kennedy om nog voor het eind van het decennium een mens op de maan te zetten in gelost. De Russen zagen eerder het belang in van raketten dan de Amerikanen, stelt ruim tevaartdeskundige Piet Smolders. „Ze wilden raketten gebruiken voor het transport van bommen, terwijl de Amerikanen vertrouw den op hun langeafstandsbom- menwerpers." Zowel de Amerikanen als de Rus sen hadden de beschikking over Duitse deskundigen. Ter gelegen heid van het Internationale Geofy sisch Jaar '57/'s8 zetten de VS een programma op om een satelliet zo groot als een sinaasappel de ruim te in te schieten. Dit Vanguard-pro- gramma mislukte. De Russen had den intussen succes met de ont wikkeling van hun raketten. In 1957 maakte de R-7 de eerste inter continentale vlucht. „Er was ech ter geen sprake van een Russisch plan om de ruimte te veroveren, zoals de krant de Pravda later be weerde," zegt Smolders. „Hoofdin genieur Koroljov vroeg aan de poli tieke leiding of hij een van de ra ketten mocht gebruiken om een sa telliet de ruimte in te schieten. Koroljov was bang dat de Amerika nen succes hadden met hun Van guard-project en daarom werd in een paar weken tijd de Spoetnik in elkaar gezet. De Russische lei ders onderschatten de waarde van de Spoetnik. Pas toen partijleider Chroesjtsjov de westerse reacties hoorde, zag hij het belang in van het programma." Nadat de Amerikanen wakker wa ren geschud, namen ze het initia tiefin de ruimterace. Smolders: „De Russen behielden tot 1965 hun voorsprong, Uiteindelijk was hun bureaucratische systeem met de aarzelingen aan de politieke top niet opgewassen tegen het flexibe le kapitalisme. De Russen slaag den er nog wel in een robot op de maan te brengen, maar die viel om. Ze hebben het wel gepro beerd, maar het is hen niet gelukt de Amerikanen bij te houden." Joeri Cagarin: Volbrengt een volledige omwenteling rónd de aarde op een hoogte van 325 km. Zijn ruimtecapsule Vostok 1 heefteen snelheid van 28.000 km/u tijdens een reis van 108 minuten. Alan Shepard: Maakt een ruimtevlucht van 15 minuten in Mercury- capsule. Shepard is later commandant van de Apollo 14-missie en brengt meer dan negen uur door op de maan. 25 mei 1961: De Amerikaanse President John F. Kennedy belooft dat binnen tien jaar Amerikanen op de maan zullen landen. Zijn rede leidt tot het Apollo-programma en de bouw van de Saturnus V-maanraket. Drietrapsraket met een hoogte van 100 m De eerste trap heeft vijf straalmotoren die werken op vloeibare uurstof en kerosonie. De tweede trap heeft ook vijf motoren. Deze w erken op vloeibare waterstof. Derde trap heeft een herstartbare motor, 4 okt. 1957: Lancering Spoetnik 1 2 nov.: Spoetnik 2 heeft als passa gier het hondje Laika aan boord. 1960 31 jan. 1958: Explorer 1, de eerste Amerikaanse satelliet ondekt Van Allen- stralingsgordel. 12 april 1961: Rus Joeri Cagarin is de eerste mens in de ruimte. 5 mei: Alan Shepard is de eerste Amerikaan in de ruimte. 1 1970 20 febr. 1962: John Clenn is de eerste Amerikaanse astronaut in een baan om de aarde. 18 maart1965 Rus Alexei Leoi maakt eerste ruimtewandelii

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 12